vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

TRIPOD RTA by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
TRIPOD RTA by Atmizoo
« στις: Μαΐου 10, 2020, 10:18 »

Eπιτελους  πραγματοποιησα την επιθυμια που ειχα απ’όταν πρωτομπηκα στο τρυπακι των επισκευασιμων…να αγορασω έναν ολοκαινουργιο  γνησιο high end Ελληνικο ατμοποιητη.Μαλιστα εχω και την τιμη να τον παρουσιασω (σιγα τις παρουσιασεις που κανω) παρολο που ο συγκεκριμενος  κυκλοφορει πολύ καιρο τωρα.
Ημουν αναμεσα στον Tripod και στον Eviva 2.Για να πω την αληθεια με μπερδεψε η τμηματικη αγορα των μερων του Eviva και η αποφαση ηταν σχετικα ευκολη.



Ο Tripod της Atmizoο είναι ενας πολύ ομορφος τσιγαρισιος  22αρης , 48mm σε υψος(μαζι με το επιστομιο),πληρως παραμετροποιησιμος με οσα περιεχει η συσκευασια, ατμοποιητης που διατιθεται σε δυο χρωματα : SS MATTE(γυαλιστερο) και SS ICED MATTE(λιγο πιο θαμπο).Εγω πηρα το γυαλιστερο που είναι και πιο φανταχτερο.
Το κουτι του είναι επισης πολύ ομορφο και περιεχει τον ατμοποιητη,4 πινακια περιορισμου του αερα (1mm,1.2mm,1.5mm,1.8mm),ανταλακτικο τζαμακι,την καρτα εγγυησης και γνησιοτητας,οδηγιες χρησης  μονο στα Αγγλικα (γιατι ρε παιδια),ένα σακουλακι με όλα τα o-rings (λαστιχακια) που θα χρειαστουν αν καποιο ‘’φαγωθει’’, με γραμμενες και ζωγραφισμενες σε χαρτακι τις διαστασεις τους (για να μην ψαχνομαστε),ένα σακουλακι με δυο βιδακια για τους πολους και ένα αυτοκολλητο με το λογοτυπο της εταιριας.
Ο ατμοποιητης εχει χωρητικοτητα 2ml αλλα μπορει καποιος να την αυξησει αγοραζοντας το extension kit της εταιριας στα 3.4ml η και παραπανω με καποια προσθετα από τους Steam tuners.Μπορει επισης καποιος(όχι εγω παντως) να μετατρεψει τον ατμοποιητη από τσιγαρισιο σε πνευμονικο,αγοραζοντας το σετ από τα σωληνακια αερα  διαφορων εσωτερικων διαμετρων της εταιριας.
Προσωπικα,πιστευω ότι η χωρητικοτητα του είναι μια χαρα στα 2ml μιας και ο ατμοποιητης εχει αρκετα χαμηλη καταναλωση.Με πληρως γεματο το tank 255 τζουρες,ατμιζοντας στα 12W με συρμα Ni80 0.3mm και αντισταση 1.2Ω μεχρι να αδειασει.
Ο ατμοποιητης αποτελειται από πολλα επιμερους κομματια τα οποια όμως ευκολα λυνουν,πλενονται και δενουν.
Το κυριως σωμα του ατμοποιητη είναι βιδωτο ενώ το deck και το καπακι αναπληρωσης είναι κουμπωτα και γυριστα ακολουθοντας καποια βελακια και τελιτσες που είναι χαραγμενα πανω του.Οι χρηστες με προβλημα ορασης που δεν κουβαλανε γυαλια μαζι τους (σαν και μενα) πρεπει  να εξασκηθουν και να μαθουν να εμπιστευονται την αφη τους για την αναπληρωση (το στησιμο γινεται ουτως η αλλως με γυαλια).



Το deck του είναι πολύ ευκολο στο στησιμο και αρκετα δυσκολο να γινει καποιο λαθος ώστε να εχουμε διαρροη η καμμενα με αντισταση σε 2.5mm πυρηνα.Η τρυπα του αερα είναι στα 4mm και εκει τοποθετουνται κουμπωτα τα πινακια περιορισμου του.Μπορει φυσικα καποιος να μη βαλει κανενα πινακι και να κανει πνευμονικες (δεν το εχω δοκιμασει).
Στο εσωτερικο της καμπανας υπαρχει άλλος ενας περιοριστης του αερα ο οποιος χρησιμοποιειται,κατά την εταιρια, για ακομα καλυτερη γευση σε τσιγαρισιες τζουρες.Αν θελουμε μεγαλυτερη παραγωγη ατμου τον βγαζουμε ξεβιδωνοντας με ένα ισιο κατσαβιδι η με μια πενσα πιανοντας από το σαγρε σημειο του και κρατοντας με το δαχτυλο από μεσα για κοντρα.Εγω τον αφησα στη θεση του.
Το επιστομιο του είναι βιδωτο και πρεπει να είναι πολύ καλα βιδωμενο για να λειτουργει τελεια το στριφογυρισμα του top cap (πανω καπακι).Αν καποιος θελει να το αλλαξει μπορει να το ξεβιδωσει και να βαλει οποιο επιστομιο θελει (αν και οσα επιστομια δοκιμασα ‘’παιζουν’’ λιγακι).Εγω το βολευτηκα παντως και υπαρχει και ένα δευτερο ψηλοτερο επιστομιο  της εταιριας που μπορει κανεις να αγορασει.



Για να κουμπωσουμε και να ξεκουμπωσουμε  το deck από το κυριως  σωμα του ατμοποιητη πρεπει το βελακι στο deck να ευθυγραμιζεται με το βελακι στην καμπανα.Στηνουμε,κουμπωνουμε και μετα γυριζουμε μεχρι να δουμε τις τρυπες τροφοδοσιας υγρου ανοιχτες.Μετα γυρναμε λιγο αναποδα για να κλεισουμε τα υγρα.Γυριζουμε το πανω καπακι μεχρι το βελακι πανω στο καπακι να συναντησει την τελιτσα (ποντα)στο κυριως σωμα(θα μπορουσε να γινει και ταινια <<Όταν το βελακι συναντησε την ποντα>>).Τραβαμε και βγαζουμε το καπακι για να αποκαλυψουμε τις τρυπες αναπληρωσης.Γεμιζουμε με υγρο τον ατμοποιητη, κουμπωνουμε το καπακι ακολουθοντας το βελακι-τελιτσα και στριβουμε λιγο για να ασφαλισει.Αν δωσετε λιγο προσοχη οι γκαβακες(σαν και μενα),θα αισθανθειτε ένα ελαφρυ κλικ στο σημειο που το βελακι συναντα την τελιτσα τοσο στο κουμπωμα οσο και στο ξεκουμπωμα όταν στριβετε το καπακι.Ανοιγουμε τα υγρα και ατμιζουμε.



Η ρυθμιση του αερα από κατω με το δαχτυλιδι παιζει ελαχιστο ρολο,εκτος και αν το κλεισουμε σχεδον τελειως.Ολη τη δουλεια την κανουν τα πινακια του αερα στο deck που δυστυχως για να τα αλλαξουμε πρεπει να ξεστησουμε και να ξαναστησουμε χωρις ευτυχως να αδειασουμε τα υγρα.Μικρο το κακο αφου μολις βρουμε το πινακι μας μενουμε εκει.
Τα παντα του λειτουργουν αψογα ακομα και  χωρις να λιπανουμε  τιποτα με VG μετα από πλυσιμο.
Δεν είναι ο πιο ευκολος ατμοποιητης,είναι λιγο μπελαλιδικος μεχρι να τον μαθεις  αλλα σε αποζημιωνει με τις επιδοσεις του: υπεροχη γευση , χτυπημα  που είναι ακριβως οσο χρειαζεται  και  πληρη απουσια διαρροων.
Τωρα αν αξιζει τα λεφτα του θα απαντησω ότι ναι τα αξιζει και μπραβο στους εμπνευστες και τους κατασκευαστες του.




Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 10, 2020, 12:50 »
Ωραια παρουσιαση για εναν απο τους καλυτερους ατμοποιητες στην αγορα αυτη τη στιγμη.

Τον εχω καμποσο καιρο και τον εχω αγαπησει, αλλα τον δουλευω σαν σφιχτο πνευμονικο (σαν cloud v4 η hussar με το 2.5 πιν για να καταλαβετε τον αερα).

Απλα αν θελεις να τον δουλεψεις λιγο αερατο οπως εγω, η αγορα του extension καθως και τα εξτρα airtubes ειναι μονοδρομος γιατι και η καταναλωση ανεβαινει με δυνατοτερο στησιμο αλλα και χρειαζεται να βρεις τον αερα που σου ταιριαζει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 10, 2020, 13:17 »
Καιρο τωρα ειμαι αναμεσα στους 2 ατμοποιητες που ανεφερες καθως μετα απο 2,5 χρονια ατμισματος και αλλαγης πολλων ατμοποιητων εχω μεινει με τον πραιμ σαν βασικο καιρο τωρα. Θελω να κανω το επομενο βημα και ειχα καταληξει σε αυτους τους 2. Μαλλον με βοηθησες να λυσω τον γριφο και αν μου πεις εκτος απο τα καπνικα πως τα παει και στα γλυκα (η γευση ειναι αντικειμενικη βεβαια) θα μου το ξεκλειδωσεις κιαλλο. 

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 10, 2020, 13:38 »
Οτι υγρο και να του βαλεις το παιζει αψογα.

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8704X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 10, 2020, 14:08 »
Tripod και Eviva v2 είναι οι αγαπημένοι μου ελληνικοί ατμοποιητές που χρησιμοποιώ συνέχεια.

Τον δουλεύω και εγώ σαν σφιχτό πνευμονικό με mini alien αντιστάσεις αλλά έχω και το extension για παραπάνω χωρητικότητα υγρού.

Όσες φορές τον έστησα και με τα μικρά πινάκια πάλι δεν είχα κανένα παράπονο όμως, τα πάει πολύ καλά παντού και με τα περισσότερα είδη υγρών.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 10, 2020, 16:12 »
Ολοκαινουριος? Μεγεια μεγεια, τον εχω και γω στο ματι αλλα εδω και καιρο ειναι out of stock παντου, στο site της atmizoo λεει οτι αναμενετε νεο batch αυτο τον μηνα χωρις αλλη λεπτομερεια. Εχετε δει να υπαρχει καπου διαθεσιμος?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 10, 2020, 17:56 »
Εχεις δικιο και γω τον εψαχνα και ηταν εξαντλημενος απο παντου.Την Τεταρτη εμφανιστηκε διαθεσιμος στη Vapeland.Πηρα τηλεφωνο στο καταστημα της Καλλιθεας, ρωτησα και μου ειπαν οτι υπαρχει και στα δυο χρωματα.
Την Πεμπτη το μεσημερι πηγα να τον παρω.Το παληκαρι που δουλευει εκει ανοιξε ενα συρταρι με ατμοποιητες και εβγαλε τα δυο χρωματα για να διαλεξω.Πηρα τον SS MATTE.Μαλλον ημουν τοσο τυχερος που πηρα το προτελευταιο κομματι.Παντως δεν ειναι το καινουργιο batch γιατι το κουτι γραφει ημερομηνια 11/10/2019.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2020, 13:53 από axilleaspro »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 10, 2020, 18:22 »
Όντως απίθανος ατμοποιητής σε όλα του, προσωπικά τον χρησιμοποιώ μερικούς μήνες με το τανκ των Steam Tuners για μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Μοναδικό παραπονάκι ο θόρυβος που παράγει όταν ανοίξουμε αρκετά τον αέρα του ενώ παράλληλα αφαιρέσουμε από την καμπάνα το πρόσθετο κομμάτι που περιορίζει τον χώρο της. Αρκετά φασαριόζικο τον βρήκα κι έτσι τον γύρισα άμεσα στα πιο "σφιχτά" του. Παίρνει κι άλλες δοκιμές για να τον κρίνω 100% σε αυτό το κομμάτι βέβαια απλά δεν έτυχε να δοκιμάσω δεύτερη φορά.

Σε όλα τα υπόλοιπα αξιαγάπητος πάντως, ήρθε κι έμεινε. :)

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 10, 2020, 19:39 »
Την κατανάλωση δεν θα την έλεγα χαμηλή, όσο για τα επιστόμια είναι δύσκολο να βρείς στο εμπόριο κάτι που να εφαρμόζει όπως πρέπει, γι αυτό αγόρασα κ γω από την Atmizoo. Με τον καιρό πάντως το στήσιμό του θα σου φαίνεται παιχνιδάκι.  

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 11, 2020, 07:21 »
Όντως απίθανος ατμοποιητής σε όλα του, προσωπικά τον χρησιμοποιώ μερικούς μήνες με το τανκ των Steam Tuners για μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Μοναδικό παραπονάκι ο θόρυβος που παράγει όταν ανοίξουμε αρκετά τον αέρα του ενώ παράλληλα αφαιρέσουμε από την καμπάνα το πρόσθετο κομμάτι που περιορίζει τον χώρο της. Αρκετά φασαριόζικο τον βρήκα κι έτσι τον γύρισα άμεσα στα πιο "σφιχτά" του. Παίρνει κι άλλες δοκιμές για να τον κρίνω 100% σε αυτό το κομμάτι βέβαια απλά δεν έτυχε να δοκιμάσω δεύτερη φορά.

Σε όλα τα υπόλοιπα αξιαγάπητος πάντως, ήρθε κι έμεινε. :)
Μακη εγω τον εχω με το 2.5 airtube και χωρις το κομματι περιορισμου της καμπανας με φουλ ανοιχτο το airflow ring και δεν ακουγεται καθολου.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 11, 2020, 08:03 »
Το 2.5mm δεν το εχω εγώ, μάλλον πρόκειται για pin που το παίρνεις έξτρα και δεν το εχω καν υπόψιν. Εγώ μίλησα για τον αέρα δίχως pin στο deck του, εκείνο των 4mm δηλαδή!

Επίσης θυμάμαι ότι αν βγάλεις το πρόσθετο της καμπάνας για περιορισμό του χώρου ατμοποιησης τότε η καμινάδα παύει να είναι στρογγυλή και γίνεται εξαγωνη, κάτι που σαφέστατα συμβάλει στην φασαρία κατ εμε.
Πάει καιρός όμως που το δοκίμασα, μπορεί να μη θυμάμαι και σωστα.

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μετά από 3-4 τζούρες στο "φουλ αέρα" απλώς άλλαξα το στήσιμο, έβαλα το πρόσθετο στην καμπανα και το 1.5αρι pin και έκτοτε τον πάω καροτσάκι.. :))


Σαφέστατα έπαιρνε κι άλλες δοκιμές στα αερατα (μπορει να εφταιγε το στησιμο μου που λεει ο λογος ) αλλά τον θόρυβο τον φοβηθηκα πριν καν δοκιμάσω την πρώτη τζούρα, μόλις εκείνη ήρθε απλώς τον άντεξα για μερικες τζουρες ακομα και τον γύρισα οπως τον είχα αρχικά.

Έτσι κι αλλιώς εδώ θα μείνει για πάντα ο Tripod, έχουμε καιρό και διάθεση να τον δοκιμάσουμε ξανά αν χρειαστεί!  :)

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 11, 2020, 08:33 »
Ναι, τα airtubes ειναι εξτρα αλλα αξιζει η αγορα τους αν θελεις να βρεις αερα ενδιαμεσα στα φουλ αερατος και καθαρα mtl. Δες το κατω λινκ

https://www.atmizoo.com/shop/fixed-air-flow-tubes-kit/

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 11, 2020, 09:06 »
Τα είδα προ ολίγου και δεν ήταν η πρώτη φορά τελικά, ειχα ξεχάσει παντελώς την ύπαρξη του κιτ. Είναι και το γεγονός βέβαια ότι με κάλυψε απόλυτα και στα πιο σφιχτά του ο Τριποδάκος οπότε δεν μπήκα και στην αναζήτηση άλλης λύσης.

Πάντως με τον "μαμά" σωλήνα και χωρίς τοποθέτηση κάποιου pin ακούγεται σαν φάλαινα.! :))

Αποσυνδεδεμένος G.PAL

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 11, 2020, 09:12 »
Εν αναμονή κι εγώ για το νέο batch ανυπομονώ..

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 11, 2020, 23:45 »
τον είχα πάρει μετά απο το review που είχα δει στο you tube απο το τρελάκια το jai haze αν και κόλλαγα αρκετά στη τιμή που έπαιζε . Σίγουρα πάντως είναι ένας πολύ ποιοτικός mtl ατμο με πολύ ωραία αίσθηση και ποιότητα τζούρας. το μόνο που με χάλασε αρκετά απο την αρχή ήταν το drip tip του.
 Να ξέρετε οσοι θέλετε να δοκιμάσετε άλλο drip tip πάνω του (και βλεπετε οτι έχει μποσικα και δεν σταθεροποιείται) μόλις κουμπώσετε το top cap (μαζί με το DT) πάνω στον υπόλοιπο ατμοποιητή σταθεροποιείται και το επιστόμιο :thumpup:

τον δουλευω αποκλειστικα με το 1.2 και το 1.5 pin και με το πρόσθετο περιορισμό  της καμπάνας πολύ εύκολο στήσιμο αλλά το τανκ αδειάζει πριν καν το καταλάβεις οτι το έχεις γεμίσει. Βέβαια το γέμισμα του είναι παιχνιδάκι οπότε δεν με ενοχλεί καθόλου 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801624 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11059 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet