vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Milarepa, Ποντικός, Jorge, white varadero

Twitter

TRIPOD RTA by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 24, 2020, 14:10 »
Με το αθλημα που μπλεξαμε ησυχια δεν εχουμε.
Το τανκ από  Steam Tuners αγοραστηκε και ανεβασε την χωρητικοτοτητα του Tripod στα 2.7ml.
Ο τροπος που γεμιζει πλεον ο ατμοποιητης είναι πολύ ευκολοτερος για ανθρωπους με προβλημα ορασης στα κοντινα.Κλεινουμε υγρα όπως πριν,ξεβιδωνουμε το πανω καπακι,γεμιζουμε,το ξαναβιδωνουμε χωρις να ψαχνουμε βελακια και τελιτσες ,ανοιγουμε τα υγρα και απολαμβανουμε ατμισμα.
Από αισθητικης πλευρας δε με χαλαγε καθολου η εργοστασιακη κατασκευη του για να πω την αληθεια.
Μαζι με το τανκ πηρα κι ένα κοντο plexi glass drip tip παλι από Steam Tuners για να το σεταρω.
Επειδη στην αρχικη παρουσιαση εκανα ένα τεραστιο λαθος στη μετρηση υψους του ατμοποιητη και κανεις δεν το διορθωσε,ο ατμοποιητης στην εργοστασιακη μορφη του εχει υψος 47mm(και όχι 48mm) με το drip tip ενώ με το Steam Tuners tank εχει υψος 46mm και κατι ψιλα μαζι με το επιστομιο που διαλεξα.




Αντε και τερμα με τις αγορες ατμιστικων (μεχρι την επομενη).

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 24, 2020, 17:23 »
 Αντε και τερμα με τις αγορες ατμιστικων (μεχρι την επομενη).
Ωραίος! Συμφωνώ μαζί σου στο αισθητικό. Ο ατμοποιητής χρησιμοποιεί ποοολυυ μέταλλο. 1/3 βάση, 1/3 καμπάνα, 1/3 upper cap. Μου αρέσει αυτή η ισορροπία. Αντίθετα, με το Steam tuners tank μου δείχνει...ανισόρροπος, άσχετα από την πρακτικότητα & χωρητικότητα.
*** Να σε τσιγκλίσω λίγο; :deviltroll: Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν & επιδέξιους...κώλους. Pico ρε συ; :P
Εγώ μιά παρατηρησούλα έκαμα,αν θες εσύ, αρχίζεις να μαζεύεις...:fight_fryingpan::sfyrigma:


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2020, 20:00 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 24, 2020, 17:41 »
Βαλτος εισαι κι εσυ?
Ειδα και το ξυλινο του Καρχαρια και μπηκα παλι στη μπριζα.
Ενα,ενα τα μεταξωτα γιατι θα με κυνηγανε και θα πονεσει ο επιδεξιος κwλος μου.
Καλο ειναι και το Pico.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2020, 17:49 από axilleaspro »

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 24, 2020, 19:17 »
pico forever κ τα μυαλά στα κάγκελα!
είδαμε κ τα μεταξωτά με τις πλακέτες που δεν βγάζουν χρόνο 

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 24, 2020, 19:39 »
ε ενταξει παραδειγματα υπαρχουν και απο τις 2 πλευρες.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 13, 2020, 23:43 »
Γιατί λέγεται Tripod δεν κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 14, 2020, 03:57 »
Επειδή για την υλοποίησή του στηρίχτηκαν σε 3 "πυλώνες" όπως γράφουν στην περιγραφή του οι ίδιοι:

Παράθεση
We needed to end up with something that
 a. would have top vaping performance, taking the best out of a single-coil RTA
 b. would be versatile enough out of the box, in order to satisfy a wide variety of vaping profiles
 c. would set a new paradigm in the field of ergonomics, optimising all basic vaping controls / features / functions that an RTA could offer
 Basing on the above three main pillars of evolution, we have proudly delivered the Tripod RTA. 

https://www.atmizoo.com/blog/tripod-rta-stepping/

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 21, 2020, 12:36 »
Ήμουν έτοιμος χθες να τον παραγγείλω από ένα eshop που τον έχει διαθέσιμο και τελικά δεν πρόλαβα στο τσακ... τον είχε διαθέσιμο και όταν τον έβαλα στο καλάθι έγινε out of stock...!

Από σήμερα το πρωί έγινε διαθέσιμος στο επίσημο site λίγα κομμάτια, νομίζω 10+10 αν δεν κάνω λάθος και έβαλα την παραγγελία νωρίς!

Αποσυνδεδεμένος G.PAL

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 21, 2020, 16:30 »
Κι εγώ μετά τις 00:00 το βράδυ ημουν έτοιμος και εκανα παραγγελία μαζι με τα extra tubes να παίξω λίγο και στα πιο αερατα.Αναμένουμε..

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 24, 2020, 00:35 »
Ευτυχισμένος κάτοχος tripod και εγώ απ την μεριά μου . Τρομερή ποιότητα κατασκευής, κάθε κομμάτι ταιριάζει τέλεια δεν είναι αρκετά σφιχτό τπτ ακόμα και χωρίς λίπανση σε orings κλπ καθώς και θεωρώ ότι οι φωτογραφίες τον αδικούν μιάς και εμένα μου φαινόταν πολύ λιγότερο κομψός απ ότι πραγματικά είναι. Απ την πρώτη στιγμή χρησιμοποιείται με το 1.2 πινάκι κ τον περιοριστή π έχει απ την μάνα του καθαρά για mtl στα 15-17watt. Πάρα πολύ ωραία τζούρα, πανεύκολο στήσιμο (η αντίσταση δηλ γτ το βαμβάκι το θεώρησα λίγο μανουρίτσα ερχόμενος απο εβίβα 2 πάντα) .

Τέλος σε σύγκριση με εβίβα 2 π είναι ο άλλος βασικός μου mtl :

Καλύτερη ποιότητα κατασκευής : tripod. Κανένα παράπονο απ τον εβίβα απλώς φαίνεται ότι ο tripod είναι πιο premium.
Ευκολότερο στήσιμο : Σίγουρα αντίσταση tripod , βαμβάκωμα eviva.
Τζούρα : tripod
Γεύση : Eviva με απόλυτη σιγουριά με ίδια αντίσταση και στους 2 στα ίδια βάτ στα ίδια υγρά και συγκεκριμένα goofys diy, goofes snv, smok.
Χτύπημα : Αισθητό (όχι κάτι τρελό) και σίγουρα παραπάνω απ του eviva καθώς και το 1.2 πιν πιο σφιχτή η τζούρα απ του eviva αντίστοιχα με το 1.2.

Παρατήρησα ότι με το σύρμα που κάνω (coilology καρούλι mtl fused clapton 2-30/40 ζεσταίνετε αρκετά μετά απο απανοτές τζούρες. Σίγουρα πολύ περισσότερο απ τον eviva αλλά λογικό φαντάζομαι καθώς έχει και μικρότερο deck και είναι και 22άρης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2020, 00:54 από fastmanakos »

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 30, 2020, 02:53 »
Τον πήρα μαζί με σχεδόν όλα τα συμπράγκαλα του πριν 10 μέρες περίπου (long drip tip, extension tubes, fixed airflow tubes, steamtuners normal & xl tank)

Τον έχω στήσει από την πρώτη μέρα με n80 Mtl fused clapton 2,5mm 6 σπείρες 0,7 ohm.
Τον δοκίμασα αρχικά με το 1.5mm pin άλλα δεν επαρκούσε ο αέρας για το coil που έστησα και το άλλαξα μετά από 2 μέρες με το 1.8mm μιας και προτιμώ το ποιο χαλαρό mtl και εκεί έκατσε ο αέρας του σχεδόν τέλεια για τα γούστα μου
Χθες έβγαλα το chimney reducer, μου έδωσε την εντύπωση ότι η τζούρα έγινε ποιο smooth ίσως με λίγο καλύτερη γεύση και σίγουρα ζεσταίνεται λιγότερο

Πιστεύω ότι το 1.2 και 1.5 pin μαζί με το chimney reducer ταιριάζει ποιο πολύ για σφιχτή mtl χρήση με απλό σύρμα, με μεγαλύτερες αντιστάσεις το 1.8 airflow pin  η τα airflow tubes δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι ίσως και το αντίθετο

Από γεύση τον έχω ατμίσει  μόνο με το dark thirty που ατμίζω τον τελευταίο καιρό δεν του βρήκα κάτι το ξεχωριστό είναι στα ίδια επίπεδα όπως και οι περισσότεροι ατμοποιητές αυτής της κατηγορίας,  
Έντονη όσο χρειάζεται χωρίς να κουράζει σε ολοήμερη χρήση με πολύ καλή ανάλυση γεύσης που σε συνδυασμό τη smooth τζούρα είναι ότι ποιο ευχάριστο έχω ατμίσει τον τελευταίο καιρό

Κατασκευαστικά είναι προσεγμένος όλα εφαρμόζουν τέλεια και τα όσα σπειρώματα έχει είναι βούτυρο έχει καλή τροφοδοσία τον δοκίμασα με οριακά λίγο βαμβάκι και με σχετικά αρκετό χωρίς να το παρακάνω με 60/40 υγρό και δεν είχα διαρροές η προβλήματα τροφοδοσίας γενικότερα
Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι το top cup το οποίο περιστρέφεται χωρίς κάποιο stop και που χρειάζεται να ευθυγραμμιστεί με την τέλεια για να ξεκουμπώσει, ok κρατώντας το tank τραβώντας το ελαφρά και  περιστρέφοντας κάποια στιγμή έρχεται στο σημείο που ξεκουμπώνει και βγαίνει χωρίς καν χρειάζεται να το κοιτάζει κάποιος αλλά δεν και ότι ποίο πρακτικό αλλα μικρό το κακό μιας και το original tank μετά την πρώτη μέρα χρήσης είναι στο κουτί και και εκεί θα μείνει σαν spare μιας και  χρησιμοποιώ μόνο με τα steamtuners

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το όλο σύνολο και τις πολλές επιλογές προσαρμογής που έχει και από ότι φαίνεται θα μείνω σε αυτόν για αρκετό καιρό



SteamTuners XL tank




SteamTuners regular tank


Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 30, 2020, 10:23 »
Πάρα πολύ όμορφο σετάκι!

Μια ερώτηση. Έχω τον κλώνο της ulton και σκέφτομαι να βάλω παραγγελία το γνήσιο στο επόμενο batch (μάλλον τέλη Αυγούστου). Το AFC Ring στον γνήσιο κάνει δουλειά? Γιατί στον κλώνο, μάλλον διακοσμητικό είναι.....

Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 30, 2020, 13:32 »
Ούτε στον γνήσιο κάνει δουλειά. Το έχω μόνιμα τέρμα ανοιχτό με το 1,2 πινάκι

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 01, 2020, 22:57 »
με τα mtl pins δεν κάνει τίποτα, και λογικό είναι μιας και οι δυο εισαγωγές αέρα στη βάση είναι πολύ μεγάλες  και το περιθώριο ρύθμισης για τα mtl pins είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο.
χωρίς pin με 4mm εισαγωγή αέρα στο deck η με το 3mm airflow tube λογικά θα ρυθμίζει τον αέρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2020, 00:28 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 07, 2020, 15:26 »
Να ρωτήσω παιδιά είναι παντού εξαντλημένος να μην το ψάξω?
Επίσης για πιο αεράτη τζούρα τι στησίματα έχετε κάνει και με τι σύρματα?
Δουλεύει καλά ας πούμε με στήσιμο κάτω του 0.3?

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3044 236267 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:41
από billythekid
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13699 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid