vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Alexander20, th3ofilos, Βασίλης1966, Doubt, ZoeM, Tazz

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4095 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 15:31 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν έχω εμπειρία με τους επισκευάσιμους αλλά επειδή πιάνουν τα χέρια μου δεν νομίζω να προκύψει πρόβλημα.
Οι επισκευάσιμοι έχουν κάποιο σαφές πλεονέκτημα ως προς τους έτοιμους ;

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4096 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 16:33 »
Ναι, έχουν.
Καταρχάς, η γεύση. Οι επισκευάσιμοι έχουν πολύ καλύτερη γεύση και είναι πολύ πιο παραμετροποιησιμοι. Τα αναλώσιμα τους είναι πολύ πολύ φθηνότερα σε βάθος χρόνου αλλά το κυριότερο για εμένα, είναι πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο γίνεται χόμπι και αυτό με κράτησε ακόμα πιο πολύ μακρυά από το τσιγάρο.
Ωστόσο, η ευκολία του να αλλάξεις μια έτοιμη αντίσταση δεν αντικαθίσταται.
Ρίξε μια ματιά σε βίντεο (υπάρχουν άπειρα) για το πώς αλλάζεις μια αντίσταση πχ στον zenith και πως στήνεις πχ τον true.
Να ξέρεις όμως πως εν τέλη σε επισκευάσιμο θα καταλήξεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bloodlessz

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4097 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 16:34 »
Το κυριότερο με τους επισκευάσιμους είναι η οικονομία και ότι μπορείς να "παίξεις" με τις αντιστάσεις (περισσότερες/λογότερες σπείρες, χοντρότερο/λεπτότερο σύρμα κτλ).
Αν πιάνουν τα χέρια σου, λογικά θα είσαι οκ με επισκευάσιμο.

Το κυριότερο όμως όπως είπε και ο azzazel είναι τα υγρά. Κάνε δοκιμές για να βρεις αυτό που σου αρέσει ώστε να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4098 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 16:57 »
Θα έλεγα προς το παρόν να μείνεις μακριά από τους επισκευάσιμους γιατί υπάρχει κίνδυνος να ζορίζεσαι μέχρι να μάθεις και να έτσι να το βαρεθείς.
Ξεκίνα με ένα Aspire Mulus το οποίο είναι αρκετά καλό για ξεκίνημα με αρκετές αντιστάσεις για δοκιμή ώστε να καταλήξεις στο τί θέλεις και μετά μπορείς άνετα να μπεις στους επισκευάσιμους, είτε μένεις στο MULUS με επισκευάσιμη κεφαλή η οποία είναι στα σκαριά (και έτσι δεν χρειάζεται να κάνεις άλλες αγορές) είτε συνεχίζεις στον κόσμο των επισκευάσιμων.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4099 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 18:03 »
Συμφωνω με τον Billy για το Mulus.Ειναι μια ασφαλης,ολα σε ενα, επιλογη για νεοεισερχομενο που δεν θα σε απογοητευσει.
Αν θελεις μπορεις να ριξεις και μια ματια στον Kizoku Limit Mtl Rta που ειναι επισκευασιμος ατμοποιητης αλλα δεχεται και τις εργοστασιακες αντιστασεις του Nautilus.Σε συνδιασμο μ'ενα μοντακι της επιλογης σου θα σε κρατησει πολυ καιρο απασχολημενο, θα σε μυησει στον κοσμο των επισκευασιμων και θα σε κρατησει μακρια απο το τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4100 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 18:48 »
ερώτηση:
τί θα προτιμούσατε για τις BVC αντιστάσεις?
Kizoku ή Hellbeast?


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4101 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 19:35 »
Αν ψαχνεσαι αποκλειστικα για ατμοποιητη που παιρνει μονο εργοστασιακες Nautilus κεφαλες,μηπως να κοιταγες τον Nautilus GT.
Τον Hellbeast δεν τον εχω δοκιμασει αλλα ο Kizoku ειναι απιθανος σε ολα τα επιπεδα (και σαν επισκευασιμος και σαν εργοστασιακος).Να φανταστεις οτι πηρα και δευτερο  :idiot1:

 

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4102 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 20:06 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μάλλον θα πάω στον ehpro true λόγω διαστάσεων - είναι πιο μαζεμένος από τον mulus.
Δεν με πειράζει να μπλέξω λίγο στην αρχή, αφού μπορεί να πάει κατά κει το όλο εγχείρημα ας μην το καθυστερώ. Στο Mod, θα πάω σε vaporesso swag 2 αντί του eleaf.
Παρόλα αυτά, αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για μικρό σύνολο mod+ατμοποιητή πείτε μου.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4103 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 20:26 »
Εγω θα προτεινα να μην μπλεξεις με μοντ , ατμοποιητες, μπαταριες και οτι αλλο...
Εφοσον εισαι στην αρχη  δεν ξερεις ουσιαστικα τι ειναι το ΗΤ , που σημαινει οτι οι γευστικοι σου καλυκες δεν θα καταλαβουν και πολλα απο θεμα γευσης προτεινω το εξης:
1. Αspire mulus με 1.2 αντισταση με υγρο 12 mg nicotine.
2. Minifit max με υγρο 12 η 18 mg nicotine (για πιο οικονομικο).

Τα δοκιμαζεις, βλεπεις αν σου ταιριαζει το HT και μετα προχωρας.
Οτι και να κανεις οι παραπανω συσκευες ανετα θα σου μεινουν εστω για back up....

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4104 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 20:32 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μάλλον θα πάω στον ehpro true λόγω διαστάσεων - είναι πιο μαζεμένος από τον mulus.
Δεν με πειράζει να μπλέξω λίγο στην αρχή, αφού μπορεί να πάει κατά κει το όλο εγχείρημα ας μην το καθυστερώ. Στο Mod, θα πάω σε vaporesso swag 2 αντί του eleaf.
Παρόλα αυτά, αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για μικρό σύνολο mod+ατμοποιητή πείτε μου.
Μην ξεχάσεις μαζί με αυτά να πάρεις και ένα καλό σετάκι με εργαλεία για επισκευάσιμο, καλό βαμβάκι και σύρμα για να φτιάχνεις αντιστάσεις.
Από μπαταρία προτείνω μια sony vtc6 η οποία είναι ένας καλός συμβιβασμός μεταξύ χωρητικότητας και μέγιστου ρεύματος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4105 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 20:54 »
Πολύ καλός πραγματικά ο συνδυασμός ehpro true και swag2. Απλά πρέπει να ασχοληθεί κάποιος λίγο περισσότερο όταν επιλέγει ως πρώτο έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή. Από εκεί και πέρα βέβαια ο true είναι εξαιρετική επιλογή. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4106 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 21:15 »
Καπνιστής (τονίζω το 'καπνιστής') ζητάει βοήθεια στην επιλογή εξοπλισμού για να ξεκινήσει (τονίζω το 'να ξεκινήσει') το άτμισμα. Το φόρουμ (ευτυχώς όχι ομόφωνα, σίγουρα όμως κατά πλειοψηφία) του προτείνει επισκευάσιμο ατμοποιητή. Και ψαλιδάκια και κοφτάκια και συρματάκια και βαμβάκια και βουρτσάκια και κατσαβιδάκια και τρυπανάκια και μπαταρίες και φορτιστές και ομόμετρα και αναδευτές υγρών και μπανάκια υπερήχων και χύτρες ταχύτητας και ραδιογωνιόμετρα και τον νυχοκόπτη της θείας μου της Ακριβής. Αύριο που θα ζητήσει βοήθεια στην επιλογή υγρών εδώ ειμαστε για να του δώσουμε και καμιά εκατοστή συνταγές DIY με 25 αρώματα εκάστη...  :eyesplash:

Νομίζω πως το φόρουμ πρέπει να σοβαρευτεί!

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4107 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 21:24 »
Που να διάβαζες τι έγραφαν προ 7ετίας (νομίζω)
Provari & Kayfun καρφωτό :laugh1:

Κι εγώ για κανένα pod θα έλεγα για να γίνει η πρώτη επαφή κι αν προκύψει αίσθημα εδώ είμαστε για "σπρώξουμε" προς την επιθυμητή κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4108 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 21:30 »
Μάλλον το "σοβάρεμα" του forum αναφέρεται (και σε) μένα ... Από την στιγμή που το παιδί θέλει και επιμένει να πάει σε mod με επισκευάσιμο δεν το βρίσκω κακό να του προτείνουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4109 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 21:36 »
Εγώ κόλλησα όχι στο καπνιστής, αλλά στο "καπνιστής 5 στριφτών την ημέρα με σκοπό να το κόψει". Προσωπικά, θα σου έλεγα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά πριν ασχοληθείς. Ούτε η εξάρτηση είναι βαρειά, ούτε η ενασχόληση με το άτμισμα είναι δεδομένο ότι θα σε οδηγήσει στο ζητούμενο, που είναι η διακοπή. Αντίθετα, μπορεί να σε οδηγήσει σε μία άλλη, διαφορετική, νέα εξάρτηση. Πολύ λιγότερο επιβλαβή μεν, αλλά επιβλαβή & εξαρτησιογόνα. Είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα καταφέρεις απλά να το κόψεις; Τί 5 τσιγάρα/ημέρα τί κανένα. Δεν βλέπω να έχεις εξάρτηση.


Φίλε [member=22768]azzazel[/member], μάλλον δεν γνωρίζει καν το τί είναι επισκευάσιμος. Είδα να ρωτάει αν οι ατμοποιητές για τους οποίους ρώτησε έχουν ήδη μέσα τις κεφαλές ή όχι.:yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801602 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet