vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, Jorge, Harris, maprix, giorgos1999, Buliwyf

Twitter

Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 01:43 »
θυμάμαι όταν κάπνιζα και πέρναγε κάποια ώρα στη δουλειά ήθελα να πάω για τσιγάρο. Αυτό που μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση με το ητ είναι ότι όταν είμαι απασχολημένος το ξεχνάω κ ατμιζω μόνο όταν κάθομαι κάπου χαλαρά μακάρι να καταφέρω να κάνω λίγο με τον καφέ ποτό κλπ

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 09:42 »
Το "κακο" με το ΗΤ ειναι οτι μπορεις και ατμιζεις παντου και παντα, ισως και χωρις να το εχεις αναγκη....οποτε αυτη η συνηθεια μαλλον δυσκολα κοβεται.
Ειναι μια απολαυση

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
ατμίζω συνεχεία. Από το πρωί που ξυπνάω έως την ώρα που θα κοιμηθώ. Με ιντριγκαρουν οι ατμοποιητές που δεν έχω δοκιμάσει,  διαφορετικά στησίματα, διαφορετικές γεύσεις.
Ούτε καν το σκέπτομαι
  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως τότε δεν θα έπρεπε να γράφεις σε αυτό το νήμα? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
 Στόχος της απάντησης μου ήταν να δείξω ότι το ητ μου κρατά  το ενδιαφέρων  και κατ’ επέκταση με κρατά και μακριά από το κτ.  Αυτή τη στιγμή. Όταν θα ατμίζω 4 χρόνια δεν ξέρω πως θα είναι.
Αν θεωρείτε  ότι είναι of topic η έξω από το πνεύμα του νήματος ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να τη διαγράψεται.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε oaksmoke, ο λόγος ύπαρξης αυτού του νήματος είναι να πάρουν βοήθεια ή να συζητήσουν άτομα τα οποία έχουν στόχο να διακόψουν όλα τα εισπνεόμενα και όπως καταλαβαίνεις τέτοια μηνύματα δεν αφορούν το συγκεκριμένο νήμα.


Τα μηνύματα δεν θα διαγραφούν, αλλά απο εδώ και πέρα θα συνεχιστεί η συζήτηση που θα αφορά το παρόν θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
γεια σας και από εμένα.. εγώ προσωπικά ξεκίνησα το η.τ. με στόχο να έχω ένα εναλλακτικό κάπνισμα, χωρίς τις βλαβερές ουσίες του τσιγάρου.. μετά από ένα χρόνο βρίσκομαι στην εξής φάση: έχω το η.τ. και ατμίζω μια χαρά. μια στο τόσο, θα ξεχνάω το η.τ. στο σπίτι και δεν το παίρνω στη δουλειά. όσο είμαι εκεί δεν μου κάνει καθόλου αίσθηση να πάρω ένα κανονικό από κάποιον άλλο. ναι μου λείπει λίγο ο ατμός, αλλά όχι σε σημείο που να ΄ψαχνομαι και να αγχώνομαι. αυτό μου έδειξε ότι μπορώ ΚΑΙ χωρίς τον ατμό. επίσης έτυχε σε άδεια να ξεχάσω το η.τ. και έκατσα περίπου 7 μέρες χωρίς τίποτα.
Ξαναθυμήθηκα το η.τ. όταν γύρισα σπίτι. οπότε αυτό που έχω καταλάβει είναι πως, όταν δεν έχω το η.τ. μαζί μου αντέχω χωρίς τιποτα. αλλά δεν μπορώ να το ''ξεχάσω'' επίτιδες. όποτε το άφηνα επίτιδες στο σπίτι, με έτρωγε συνέχεια στο μυαλό μου.  οπότε πιστεύω είναι καθαρά ψυχολογικό. αν μπω στην ψυχολογία να το κόψω και αυτό θα ο κάνω όπως και με το κανονικό.  απλά τωρα έχουμε συνηθήσει και το η.τ. είναι και αυτ΄μια συνήθεια κακά τα ψέματα.και μάλιστα είναι μια συνηθεια με ωραίες γεύσεις και αρώματα. άρα πιο δύσκολο να την κόψουμε. όλα στο μυαλό μας είναι..

Αποσυνδεδεμένος value

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Ανήκω κι εγώ στα άτομα που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο με σκοπό αρχικά να σταματήσω το κανονικό τσιγάρο και στη συνέχεια να διακόψω και το ηλεκτρονικό.

Όσες φορές επιχείρησα να κόψω το κανονικό τσιγάρο, είχα τόσο πολλά νεύρα, που προσωπικά μου ήταν αδύνατο να μη το ξαναρχίσω. Κάποια στιγμή, πριν από 4 περίπου χρόνια, ένας συγγενής μου έκανε αρχή με κάποιο ego-T. Το δοκίμασα. Δανείστηκα για λίγο μια μπαταρία του κι έναν ατμοποιητή, αλλά δε μου άρεσε το αποτέλεσμα. Κακή γεύση και πολύ συχνά γεύση πλαστικού στο στόμα. Τότε βέβαια δεν ήξερα καν τη λέξη ατμοποιητής. Ωστόσο τα πράγματα με τον καιρό αλλάξανε. Νέοι ατμοποιητές εμφανίστηκαν, κλπ. Περίπου έναν χρόνο μετά, ξαναδοκιμάζω με τις ίδιες μπαταρίες, αλλά αυτή τη φορά συνδυάζοντάς τες με ένα clearomizer με μακριά φυτίλια. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την προηγούμενή μου εμπειρία. Έτσι άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά πια το ενδεχόμενο της αντικατάστασης του κανονικού τσιγάρου.

Πράγματι, ξεκίνησα δειλά δειλά την προσπάθεια. Η αλήθεια είναι ότι εμένα το ηλεκτρονικό τσιγάρο ποτέ δε με κάλυψε όπως το κανονικό. Ίσως γιατί κάπνιζα σχετικά πολύ και μάλιστα στριφτά. Ανέκαθεν είχα την ανάγκη του κανονικού τσιγάρου. Με τον καιρό όμως και με αρκετή προσπάθεια, άρχισα να περιορίζω το κανονικό. Μέχρι που πριν από ένα περίπου χρόνο, αγόρασα το πρώτο μου mod, και πέρασα πια στην παρασκευή των υγρών ο ίδιος, ώστε να έχω τον έλεγχο της ποσότητας της νικοτίνης. Εκεί έκανα την πρώτη μου σοβαρή προσπάθεια να σταματήσω εντελώς το κανονικό τσιγάρο.

Στην αρχή, νεύρα. Πολλά νεύρα. Όχι να κάνω και φόνο όμως όπως τις άλλες φορές που δεν είχα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Επέμεινα. Κοπανήθηκα λίγο, κοπάνησα και κανά δυο άλλους (που λέει ο λόγος), πέρασε σχεδόν ένας δύσκολος χρόνος. Έπαιζα συχνά με τα mg της νικοτίνης που χρησιμοποιούσα. Δεν μπορώ να πω ότι έβλεπα ιδιαίτερη διαφορά. Τι λίγο πάνω, τι λίγο κάτω, δεν καταλάβαινα και πολλά πράγματα. Ωστόσο συνέχιζα σταδιακά και βαθμηδόν να μειώνω τα mg. Κυρίως διαπίστωσα ότι μου ήταν σαφώς ευκολότερο να μειώνω τα mg της νικοτίνης του η.τ., χωρίς να τρελαίνομαι. Με αφορμή κάποια γεγονότα (χωρισμούς, σεισμούς και καταποντισμούς) κι ενώ είχα φτάσει ακόμα και να μη το χρησιμοποιώ για έναν μήνα, δεν άντεξα, και άρχισα και πάλι το κανονικό. Προσπάθησα να δείξω όμως μια στοιχειώδη αυτοσυγκράτηση, κι αυτή τη φορά πήγα σε ελαφριά τσιγάρα, που ούτε να τα δω παλιότερα. Ξεκίνησα με περίπου 10 τσιγάρα τη μέρα.

Αφού πέρασε η φουρτούνα και η τρικυμία, αγόρασα το δεύτερό μου mod (το πρώτο τα είχε φτύσει). Για να μη σας πω οοοοοόλη την ιστορία της ζωής μου, αυτή τη στιγμή είμαι στα 2-3 κανονικά τσιγάρα τη μέρα, ενώ ενδιάμεσα ατμίζω με υγρό περίπου 10mg. Δοκίμασα πριν από καιρό να κάνω στριφτό. Των αδυνάτων αδύνατον. Έκανα πέντε τζούρες και το αηδίασα. Όσο περνάει ο καιρός και χωρίς να ζορίζω ιδιαίτερα τον εαυτό μου, βλέπω ότι η επιθυμία μου για το κανονικό τσιγάρο ξεθυμαίνει. Όχι ότι δεν έχω και στιγμές που μπορεί να ζοριστώ. Προσπαθώ όμως να μη μου κάνω τη χάρη να ανάβω περισσότερα από 2-3 στη μέρα, εκτός πια κι αν δω ότι δεν το παλεύω.

Τώρα βρίσκομαι στην αγορά του τρίτου μου mod, καθώς και το δεύτερο παραδίδει το πνεύμα όπου να 'ναι. Να είναι καλά τα παιδιά εδώ με βοήθησαν πολύ με τις γνώμες και τις απόψεις τους να διαλέξω κάτι, που ελπίζω ότι θα μου κρατήσει μέχρι να φτάσω στο ποθούμενο. Την πλήρη διακοπή δηλαδή του κανονικού τσιγάρου για διάστημα μεγαλύτερο του εξαμήνου. Μετά, βλέπουμε. Ωστόσο, πραγματικά έχω την αίσθηση, ότι σε εμένα είναι πολύ πιο εύκολο να σταματήσω τη νικοτίνη του ηλεκτρονικού. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου μού το αποδεικνύει.

Κι ένα τελευταίο σχόλιο γενικά περί τσιγάρου και της προσπάθειας της διακοπής του. Είμαι πεπεισμένος, ότι δεν υπάρχει η "μαγική" μέθοδος που μπορεί να εφαρμοστεί σε όλους. Άλλος μπορεί μόνο μπαμ και κάτω. Άλλος μπορεί μόνο σταδιακά. Άλλος έτσι κι άλλος αλλιώς. Για άλλους είναι εύκολο και για άλλους δύσκολο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για ανθρώπους σαν εμένα, θέλει θέληση, πολύ επιμονή και προσπάθεια, και τόοοονους υπομονής. Το κακό δεν είναι κατά τη γνώμη μου να κάνεις ένα-δυο βήματα πίσω. Το κακό είναι να σταματήσεις να προσπαθείς να πας μπροστά. Εύχομαι σε όλους και όλες, καλή προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Καπνιστης απο τα 17 μεχρι και τα 32 ,οχι βαρυς , αποφασισα να μπω στον κοσμο του ατμου περσυ 3/2/2013. Ισως ημουν απο τους τυχερους διοτι, με αρκετο διαβασμα και την πολυτιμη βοηθεια των χρηστων του e-kapnisma, δεν εβαλα ξανα τσιγαρο στο στομα, με καλυπτε ο ατμος τοσο που ειχα ξεχασει τι θα πει τσιγαρο. καποια στιγμη αρχισα να το συχαινομαι , να με ενοχλει ακομα και απο 30 μετρα ο καπνος. Με τον ατμο πειραματιστηκα αρκετα, ατμοποιητες ,μπαταριες,πατεντες , βαμβακια ,φυτιλια και ολα τα σχετικα, και τα πηγα καλα, σπανια ξενερωσα απο τον ατμο!!!!
Η βελτιωση της υγειας,οντας υπερβαρος, θεαματικη, εχω γραψει στο σχετικο νημα.


Ειχα πει στον εαυτο μου οτι στο χρονο απανω θα εκανα διακοπη και του ατμισματος, αλλα το τρεναρα 2 μηνες ,οπου και κατα τις 10/5/14 εγινε η οριστικη διακοπη του ατμισματος,χωρις ιδιετερα προβληματα.
Τωρα ενα μηνα μετα, δεν εχω αναγκη να εισπνευσω τιποτα, δεν αλλαξε κατι στις αναγκες και ποσοτητες τροφης, δεν τροω νυχια ή δεν ξερω με τι αλλο εχει συνδεση ο καθε ενας την διακοπη εισπνεομενων οπως λεει και ο τιτλος.
Τελος, συγχωρηστε με για την ορθογραφια και  για το μεγαλο κειμενο, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ ολους   ,ηταν πραγματικα πολυτιμη βοηθεια μεσα απο το e-kapnisma.




Αποσυνδεδεμένος steverway

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2014, 22:31 »
απ΄το διαολο μεσα απ'τον ομορφο και απολαυστικο κοσμο του ατμου  :thumpup:
Αυτο ακριβως ειπα οταν αρχισα το ηλεκτρονικο  :)

Αποσυνδεδεμένος Antretti

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 11:51 »
Εγώ έκοψα το κ/τ ένα πρωί βλέποντας στο YouTube το Aresmares.gr με τον Gewre.
Έκανα στριφτά και σιχάθηκα τον εαυτό μου που για λόγο οικονομίας πήγαινα στις λαϊκές και αγόραζα καπνό από τους μαύρους.
Ένιωθα σαν ναρκομανής που έψαχνα τον έμπορο για να βρω τη δόση μου (αν και έτσι ακριβώς είναι και με τους κανονικούς ναρκομανής).
Τώρα με το η/τ σε βλέπουν κάπος αμήχανα και έχει πολύ πλακά πηγαίνοντας σε μια τράπεζα το έβγαλα να ατμίσω και όλοι φοβήθηκανε μην και έβγαλα κανά όπλο.
Κάπνιζα 30 χρόνια και ποτέ δεν το έκοβα γιατί φοβόμουν την απογοήτευση που θα είχα ξαναχρίζονταστο.
Δεν ξέρω αν θα το κόψω και αυτό, αλλά και εδώ που είμαι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ιδωμεν!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476098 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114554 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12306 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli