vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgos1999, lagoudakis, vag21, Buliwyf, camber, nipapa, dvelev

Twitter

Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
να πηγαινουμε στο ικα να μας γραφει κανα προβαρι,τζιτζι και κανα τριμπεκα??? :)) :))

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 21, 2012, 19:03 »
να πηγαινουμε στο ικα να μας γραφει κανα προβαρι,τζιτζι και κανα τριμπεκα??? :)) :))
+10000

Αν και μπορείς να μειώσεις ή να καταργήσεις την νικοτίνη είναι ακόμα καλύτερο.
καλή επιτυχία  8)

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Δεν μπορω να καταλαβω την αποψη οτι το ητ δεν πρεπει να θεωρειται τροπος διακοπης κτ αποψη που πολυκυκλοφορει και στο φορουμ.Το τι ειναι το ητ ειναι εντελως υποκειμενικο και περι ορεξεως κολοκυθοπιττα.Εγω πχ απ την αρχη το ειδα σαν τετοιο αλλιως δεν θα μπαινα στην διαδικασια να ασχοληθω με το ητ.Εχω κλεισει 3μηνες ακαπνη και νοιωθω την διαφορα.Το μονο κακο που βρισκω στο ητ ειναι  οτι δεν υπαρχουν ερευνες για τις παρενεργειες του με το κτ ξεραμε με το ητ δεν ξερουμε τιποτα

Δεν μπορω να καταλαβω την αποψη οτι το ητ δεν πρεπει να θεωρειται τροπος διακοπης κτ αποψη που πολυκυκλοφορει και στο φορουμ.Το τι ειναι το ητ ειναι εντελως υποκειμενικο και περι ορεξεως κολοκυθοπιττα.Εγω πχ απ την αρχη το ειδα σαν τετοιο αλλιως δεν θα μπαινα στην διαδικασια να ασχοληθω με το ητ.Εχω κλεισει 3μηνες ακαπνη και νοιωθω την διαφορα.Το μονο κακο που βρισκω στο ητ ειναι  οτι δεν υπαρχουν ερευνες για τις παρενεργειες του με το κτ ξεραμε με το ητ δεν ξερουμε τιποτα

Αν ήταν σε όσους έπρεπε να το κόψουν το κ.τ. για ιατρικούς λόγους τότε ισχύει αυτό:

να πηγαινουμε στο ικα να μας γραφει κανα προβαρι,τζιτζι και κανα τριμπεκα??? :)) :))

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
.....Το μονο κακο που βρισκω στο ητ ειναι  οτι δεν υπαρχουν ερευνες για τις παρενεργειες του με το κτ ξεραμε με το ητ δεν ξερουμε τιποτα
ξερουμε,απλά ειναι η χρηση τετοια που δεν  διαφερει σε συνηθεια με ότι κάναμε και πρίν.κάνεις οτι και με το κ.τ αλλά χωρις καρκινογόνες( ή τουλάχιστον όχι τόσο ή σε τετοια ποσότητα) ουσίες.
Με το να σταματησει καποιος να πηγαινει στο καζινο αλλά να συνεχιζει να παιζει ποκερ μεσω του υπολογιστή του πονταροντας σε ιντερνετικά παιχνιδια δεν σημαινει απεξάρτηση από τον τζογο.
Με το να σταματησεις να καβαλάς 1000αρα μηχανη και να χρησιμοποιεις ενα παπακι δεν σημαινει πώς εχεις κανει απεξαρτηση από τις μηχανες ή από τον κινδυνο ατυχήματος.Δεν ξερω αν ειναι ευστοχα τα παραδειγματα αλλά εγω καπως ετσι το αντιλαμβάνομαι.

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
μακαρι να τα εγραφε το ικα χαχαχα

ξερουμε,απλά ειναι η χρηση τετοια που δεν  διαφερει σε συνηθεια με ότι κάναμε και πρίν.κάνεις οτι και με το κ.τ αλλά χωρις καρκινογόνες( ή τουλάχιστον όχι τόσο ή σε τετοια ποσότητα) ουσίες.
Με το να σταματησει καποιος να πηγαινει στο καζινο αλλά να συνεχιζει να παιζει ποκερ μεσω του υπολογιστή του πονταροντας σε ιντερνετικά παιχνιδια δεν σημαινει απεξάρτηση από τον τζογο.
Με το να σταματησεις να καβαλάς 1000αρα μηχανη και να χρησιμοποιεις ενα παπακι δεν σημαινει πώς εχεις κανει απεξαρτηση από τις μηχανες ή από τον κινδυνο ατυχήματος.Δεν ξερω αν ειναι ευστοχα τα παραδειγματα αλλά εγω καπως ετσι το αντιλαμβάνομαι.
Κωνσταντίνε έχεις Οίστρο σήμερα  :bow: :bow: :bow:

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Οπως λέει και ο τίτλος του νήματος, στόχος (των περισσότερων πιστεύω) είναι η διακοπή όλων των εισπνεόμενων.
Απλά το η.τ. κάνει πιο εύκολη την διακοπή της συνήθειας του κ.τ. και μετά είναι στο χέρι του καθένα μας να κόψει τελείως και το η.τ. μιας και ακόμα υπάρχει η ουσία της νικοτίνης (εξαιρούνται οι ατμίζοντες μηδενική, αν και δεν βλέπω τον λόγο να ατμίζεις έχοντας απεξαρτωποιηθεί απο την νικοτίνη).
Πάντως βοηθάει πάρα πολύ και ελπίζω οτι οι διάφορες έρευνες που γίνονται ή θα γίνουν να μας πληροφορήσουν ακόμα καλήτερα!

Αποσυνδεδεμένος loft

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Αδιαμφισβήτητα είναι ευκολότερο να κόψεις το η.τ., παρά να κόψεις κατευθείαν το κ.τ. :yes:

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο σου δίνει τη δυνατότητα να ελαττώσεις σταδιακά το ποσοστό νικοτίνης,
χωρίς σημαντική αλλοίωση της γεύσης. Άρα μπορείς να απαλλαγείς με ήπιο τρόπο από την
εξαρτησιογόνο ουσία.

Επιπλέον και στην περίπτωση που έχεις απαλλαγεί τελείως από όλα τα "εισπνεόμενα", είναι
πολύ πιο ασφαλές αν κατρακυλήσεις :fight_fryingpan: να πιάσεις ένα ηλεκτρονικό με 0mg νικοτίνης,
παρά να πάρεις ένα διαολο-πακέτο τσιγάρα από το περίπτερο.. :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας


Επιπλέον και στην περίπτωση που έχεις απαλλαγεί τελείως από όλα τα "εισπνεόμενα", είναι
πολύ πιο ασφαλές αν κατρακυλήσεις :fight_fryingpan: να πιάσεις ένα ηλεκτρονικό με 0mg νικοτίνης,
παρά να πάρεις ένα διαολο-πακέτο τσιγάρα από το περίπτερο.. :thumpdown:
:hmmm:...Μην το λές...
Αν κατσει μια στραβη πχ ενας δικος σου ανθρωπος να βρεθει με ενα σοβαρο προβλημα στο νοσοκομειο(δεν λέω για σενα μιλαω γενικά έτσι?) τότε τι θα κανεις?
Θα πάς στο σπίτι να φερεις το η.τ ή θα πάς στο περιπτερο να πάρεις ένα πακετάκι να στανιάρεις και να ξεχασεις τον πόνο σου....?
Θέλω να πώ πώς ειναι ετσι ''στημενο'' το καταραμενο κανονικο τσιγαρο που και να μην το θες το συναντας πάντοτε μπροστα σου.
Πρεπει να εχεις φτιαξει ένα πολύ καλό αμυντικό συστημα ετσι ωστε όταν θα βρεθεις σε μία δύσκολη στιγμή να μήν το αναζητησεις.
Δεν ξερω κατα πόσο γινομαι αντιληπτός.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Εγώ θεωρώ πάλι οτι θα πρέπει να εστιάσουμε στο "άτυχο συμβάν" και όχι στο με ποιο τρόπο θα πνίξουμε τον πόνο μας.
Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να εστιάσω στο πρόβλημα και στο επόμενο βήμα αντιμετώπισής του , παρά να σκεφτώ τι θα φουμάρω!  :thumpup:

Οπως λέει και ο τίτλος του νήματος, στόχος (των περισσότερων πιστεύω) είναι η διακοπή όλων των εισπνεόμενων.
Απλά το η.τ. κάνει πιο εύκολη την διακοπή της συνήθειας του κ.τ. και μετά είναι στο χέρι του καθένα μας να κόψει τελείως και το η.τ. μιας και ακόμα υπάρχει η ουσία της νικοτίνης (εξαιρούνται οι ατμίζοντες μηδενική, αν και δεν βλέπω τον λόγο να ατμίζεις έχοντας απεξαρτωποιηθεί απο την νικοτίνη).
Πάντως βοηθάει πάρα πολύ και ελπίζω οτι οι διάφορες έρευνες που γίνονται ή θα γίνουν να μας πληροφορήσουν ακόμα καλήτερα!
Παρατήρησα πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε βοηθάει πράγματι να απαλλαγείς από το κανονικό τσιγάρο επειδή είναι μια απεικόνιση και σου δίνει και την ψευδαίσθηση του "καπνού" ατμός, πως δεν το 'χεις κόψει.
Υπάρχει όμως και ένα άλλο θέμα που λέει πως εφόσον "έφυγες" από το τσιγάρο και είσαι στο μεταβατικό που είναι το η.τ. είναι εύκολο να το κόψεις και αυτό?, γιατί κακά τα ψέμματα το η.τ. είναι άλλης φιλοσοφίας απόλαυσης και δεν δίνατε να είναι τόσο εύκολη προσαρμογή χωρίς αυτό γιατί μάλλον αν δεν συντρέχουν πολύ σοβαροί ιατρικοί λόγοι καθένας θα ήταν πιο εύκολο από το η.τ. να γυρίσει πάλι στην αρχή !!!
Πιστεύω πως αν ερωτηθούν οι περισσότεροι θα πουν πως φοβούνται αυτό, το να γίνουν πάλι καπνιστές και γι αυτό φροντίζουν να έχουν εξοπλισμό και παρακαταθήκη υγρών με το φόβο μην ξαναγυρίσουν.
Τόσο ισχυρούς δεσμούς έχουμε όλοι αναπτύξει με την εξάρτηση από το τσιγάρο και όταν θα ξεπεραστούν οι φοβίες αυτές τότε θα μπορέσουμε να πάμε ένα βήμα παρακάτω που θα είναι και η απεξάρτηση και από αυτό το η.τ.  :)

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θεωρώ πάλι οτι θα πρέπει να εστιάσουμε στο "άτυχο συμβάν" και όχι στο με ποιο τρόπο θα πνίξουμε τον πόνο μας.
Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να εστιάσω στο πρόβλημα και στο επόμενο βήμα αντιμετώπισής του , παρά να σκεφτώ τι θα φουμάρω!  :thumpup:
Εσύ,
για αυτο ειπα πώς ειναι θεμα χαρακτηρα.
Ξέρεις, όλοι οι ανθρωποι δεν αντιδρουμε το ιδιο σε καποια δυσκολη στιγμη της ζωης μας.Άλλος ο τροπος που μπορει εσυ να αντιμετωπισεις ενα σημαντικο και απροσμενο ή εφνίδιο γεγονος και αλλο τροπο θα διαλέξει καποιος που προσπαθει να βρει ενα, ας μου επιτραπει η εκφραση, ''στηριγμα'' της στιγμής.
Π.χ ..Ξερω ανθρωπους που ξεσπάνε στο δρομο με το αυτοκινητο τους και που τσακωνονται με άλλους οδηγους καθοδον για το σπίτι  με το σκεπτικό να μην ξεσπάσουν στην οικογενειά τους.
Ακομα και εδω μεσα εχουν ''στηθει'' τσακωμοι ωστε να ξεσπάσει ο θυμός.Ειναι ενα από τα χαρακτηριστικά του ανθρωπου αυτο και δεν αλλάζει.Αυτο που διαφερει ειναι ο τρόπος που ο καθενας μας βρισκει για να ξεσπάσει.
Αρα λοιπόν και για να επιστρεψουμε στο θεμα οταν λέμε ποτέ δεν το ξαναβαζουμε στο στομα και για κανεναν λογο,καλό ειναι να κραταμε και μια πισινη και ποτέ να μην λέμε ποτέ.Γιατι δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει.Αλλά και πάλι ειπαμε αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο να συμβει σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος tobias

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ δυσκολο πραγμα να πεις οτι σταματας ολα τα εισπνεομενα. Ο ανθρωπινος εγκεφαλος οσο εξυπνος ειναι αλλο τοσο χαζος ειναι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει πολυ καλη μνημη (καλυτερη απο αυτη που νομιζουμε οτι εχει). Ειναι ευκολη η αλλαγη απο το κ.τ στο η.τ γιατι στον εγκεφαλο φαινεται ιδια η τελετουργια. Κραταει κατι στα δαχτυλα, το βαζει στο στομα, τραβαει μια τζουρα μεχρι να νιωσει κατι στο λαιμο, φυσαει και βγαινει ενα συννεφο. Οποτε του μοιαζει ιδιο με το τσιγαρο σε αυτον τον τομεα που περαν της νικοτινης νομιζω ειναι και το πιο σημαντικο για τον εγκεφαλο. Το προβλημα ειναι οτι ο εγκεφαλος πλεον εχει συνδυασει το καπνισμα/ατμισμα με στανταρ κινησεις μεσα στη μερα (π.χ φαι, καφε, ποτο), με διαφορα αισθηματα και αναμνησεις, σαν διεξοδο σε στιγμες αμηχανιας κλπ κλπ ο καθενας αμα σκεφτει γνωριζει πολυ καλα σε τι στιγμες το εχει αναγκη το ρημαδι. Το πιο δυσκολο για μενα ηταν και ειναι να κοψω τη συνηθεια. Δεν ειχα αναγκη τη νικοτινη, ειχα κοψει το καπνισμα 5 μηνες. Εκει ομως που χτυπαγε καμπανακι και στο τελος την πατησα ηταν σε συνευρεσεις για ποτα, καφε καθως και σε συναισθηματικες αλλαγες. Το συζηταγαμε με εναν φιλο μου και για την παροιμια "μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης" και μου ελεγε οτι παρολο που το εχει κοψει 4 χρονια τελειως το τσιγαρο, ακομα θεωρει τον εαυτο του καπνιστη και θα μπορουσε απο τη μια στιγμη στην αλλη να το ξαναξεκινησει.

Οποτε θα συμφωνησω με τον Ωμεγα, καλο ειναι να κραταμε μια πισινη γιατι στην πραγματικα δυσκολη στιγμη, ο εγκεφαλος για να αυτοβοηθηθει θα στραφει στον καλυτερο του φιλο που του εκανε παρεα τοσα χρονια. Και μακαρι σε τετοια στιγμη (που ποτε να μην φτασει) να ειναι κοντα στο σπιτι για να παρει το η.τ αντι για το πακετακι απο το περιπτερο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli