vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, Bente, Buliwyf, Mulder, Christos Z, I.P, tibolaso, pngtszs1976

Twitter

Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Πιστεύω οτι είμαστε αρκετοί αυτοί που θα ηθελαν να κοψουν τσιγάρο αρχικα και ατμισμα στη συνεχεια. Θεωρω οτι ισως πρεπει να δημιουργηθει ενας μικρός χώρος ωστε καποιοι που φανταζομαι καταφεραν κάποια στιγμή να σταματησουν τα πάντα να μην χάνονται από την παρεα βοηθοντας και αλλους ετσι να φτάσουν στο επιθυμητο.
Προσωπικά μου φάνηκε αρκετά ευκολο να αντικαταστησω το τσιγαρο με το ατμισμα αλλα μου φανταζει το ιδιο δυσκολο με πριν να σταματήσω και τα δύο.Καθως ειμαι τυπος που η αποτυχια με φθειρει και με αποθαρυνει αρκετα γι αυτο δεν ειχα προσπαθησει ποτε να κοψω το κ.τ 25 χόνια τώρα, η πρώτη σοβαρη προσπαθεια ειναι 2 μηνες τωρα και αφου πρώτα διάβασα αρκετα στο φορουμ, κατι που με ωθησε να ξεκινησω.
Ελπιζω καποια παιδια που τα έχουν καταφέρει (ή θα τα καταφέρουν) να μοιραστουν εμπειρίες  βοηθοντας καποιους που θελουμε να σταματησουμε καποια στιγμη και το άτμισμα χωρις καταστροφικά πισωγυρίσματα..
Μεχρι στιγμης διαβαζω ακουω η για καποιους που ξαναγυρησαν στο παλιοτσιγαρο η για μονιμους ατμιστες,  και καθως δυσκολεύομαι να με φανταστώ στους δεύτερους (οχι οτι θα με χαλουσε ιδιαιτερα)  με διαρκεια δεκαετιων ας πουμε (υγεία να εχουμε), θα με ωφελουσε πολυ ν΄άκουσω και για την τριτη περιπτωση που συνιστα την απολυτη επιτυχια κατα την ταπεινη μου γνωμη.
Προς το παρων ευχαριστω και παλι το φόρουμ που με βοηθαει να κρατηθω μακρια απ΄το διαολο μεσα απ'τον ομορφο και απολαυστικο κοσμο του ατμου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Ωραιο θεμα! :thumpup:
Και γω ειχα σκεφτει να ανοιξω καποια στιγμη κατι παρομοιο ισως και σε στυλ ψηφοφοριας.
Το μεγαλυτερο ποσοστο εδω πιστευω εχει το η.τ. σαν εναλλακτικο καπνισμα και οχι σαν βοηθημα να κοψει και αυτο καποια στιγμη.
Εγω για τον εαυτο μου προς το παρον δεν θελω να το κοψω, μου αρεσει και το απολαμβανω. Ισως ή σιγουρα μαλλον ειμαι και εξαρτημενος απο αυτο. Αλλα μου περναει απο το μυαλο να δοκιμασω να το κοψω και αυτο καποια στιγμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2012, 15:05 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
και εγω σ΄αυτη τη φαση ειμαι, απολαμβανω τον ατμο οπως και πριν τον καπνο αλλα θα ηθελα ν'ακουσω οτι διευκολυνει εστω και λιγο στην διαδρομη προς την πληρη α-κ-ατμια  ;) 
Επαναλαμβανω οτι μου ειναι δυσκολο να με φανταστω για αλλα 10-20-30 χρονια με η.τ, θες επειδη ειναι κατι το καινουργιο? Και αν αυριο βρουνε μια αφορμη και τ'απαγορεψουνε? ολα ματαια? παλι περιπτερο?
Θα μου πεις τοσα τσιγαρα γλυτωσες θες και τα ρεστα...?
Καλο ειναι ν΄ακουστουν αποψεις, που ξερεις μπορεί να ψησουμε τον καλλιτεχνη να φτιαξει ενα υγρο που να βλεπεις τσιγαρο η ατμιστικη συσκευη και να σου γυρνανε τ'άντερα.. :)) :))


Και εγώ σε βάθος χρόνου θέλω να κόψω τελείως και το άτμισμα όπως έκανα με το ΚΤ. Προς το παρόν απολαμβάνω το ΗΤ και μετρώ τις αντοχές μου για να κατέβω από τα 12mg στα 10mg. Ο στόχος είναι να φτάσω στο σημείο κάποτε να ατμίζω 0mg νικοτίνης ώστε να νιώσω έτοιμος να κάνω την μεγάλη κίνηση...

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Κατ' αρχήν καλησπέρα και μπράβο για το θέμα που άνοιξες.  :thumpup:

Όπως έχω γράψει και στο δικό μου θέμα, ποτέ δεν ήμουν το ντουμάνι ο καπνιστής και η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν πολύ εύκολη. Μία μέρα η όλη ιστορία, τα διαδικαστικά.. Δεν ξέρω ακόμη βέβαια πολλά πράγματα και πληροφορίες αλλά σκέφτομαι ότι αν κάποιος καταφέρει να ατμίζει υγρά χωρίς νικοτίνη, μήπως και δεν έχει ουσιαστικό λόγο να σταματήσει και το άτμισμα..;

Προσωπικά οι μυρωδιές των υγρών και η ευχαρίστηση που μου δίνει σε όσφρηση και γεύση είναι μεγάλη και δεν ξέρω αν θα ήθελα κάποια στιγμή να το σταματήσω και αυτό σε περίπτωση που δεν μου κάνει κάποιο άλλο κακό. Απολαύσεις δεν έχουμε πλέον και πολλές, ίσως να μην είχαμε και ποτέ..

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν ειναι τροπος διακοπής του καπνίσματος και δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να θεωρειται ως τέτοιο.
Τώρα αν μεσα από αυτο καποιοι καταφεραν ή καταφέρουν να το σταματησουν αυτο ειναι στο χερι του καθενός από εμάς και στη θεληση που υπάρχει για πλήρη απεξάρτηση.
Στην ερωτηση αν αυτοι που σταματησαν το άτμισμα μπορουν να συμμετεχουν καταθετοντας την εμπειρία τους ωστε να βοηθησουν και άλλους να το σταματησουν, θα πώ το εξής.
Έστω ότι τα ειχες με μία κοπέλα για πολύ καιρό αλλά για τον α ή β λόγο σταματησες εντελώς την επαφή μαζί της.
Συνεχίζεις να την εχεις φίλη και να ενδιαφερεσαι για αυτη ή αναζητάς άλλη αγκαλία σε άλλη γυναικα?
Μάλλον το δευτερο θα έλεγαν πολλοι.Μπορει το παραδειγμα να μην ειναι και τόσο ευστοχο αλλά σκεψου καποιον που σταματησε το άτμισμα τώρα να μπαινει στο φορουμ και να προσφερει ψυχολογική υποστηριξη και σε άλλου που επιθυμουν το ίδιο.
Μα, αν καποιος θελει να ξεκόψει τελειως δεν νομιζω ότι εχει αναγκη αυτο το φορουμ για να διακόψει.
Πιό πιθανό το βλέπω να ξανααρχιζει το άτμισμακάποιος βλέποντας νέες συσκευες και νέες γευσεις να βγαινουν στο προσκήνιο συνεχώς. :))
Καλώς ή κακως όλα τα φόρουμ ειναι και λίγο ''ξελογιάστρες''.
Σκεφτειτε μόνο πόσοι θα ειχαμε μεινει με τα ταπεινά ego αν δεν διαβαζαμε για vv για μόντες για νεους ατμοποιητες και καθε ειδους παρελκόμενο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
και εγω σ΄αυτη τη φαση ειμαι, απολαμβανω τον ατμο οπως και πριν τον καπνο αλλα θα ηθελα ν'ακουσω οτι διευκολυνει εστω και λιγο στην διαδρομη προς την πληρη α-κ-ατμια  ;) 
Είμαι σίγουρος πως αυτοί που κατάφεραν να σταματήσουν ολοκληρωτικά κάπνισμα/άτμισμα δεν θα μπαίνουν στο φόρουμ -εκτός ίσως ελάχιστων εξαιρέσεων. Όμως αυτοί που το προσπαθούν μπορούν να αλληλο-υποστηριχθούν μέσα από ένα τέτοιο θέμα.
Εγώ θα πως πως γνωρίζω δύο ανθρώπους που έφτασαν στην πλήρη απεξάρτηση μέσω του ΗΤ. Ειδικά ο ένας είναι στενός φίλος (το παράδειγμά του μου έβαλε την ιδέα του ΗΤ) και παρακολούθησα την πορεία του. Το πιο ενδιαφέρον: κανείς τους δεν το είχε σκοπό, προέκυψε μόνο του στην πορεία.
Μου δίνει θάρρος, παρότι είμαι στη φάση του να αντιμετωπίζω το ΗΤ ως εναλλακτικό κάπνισμα!  :thumpup:

το "κόψιμο" είναι θέμα απόφασης και μόνο.
το ητ μπορεί να βοηθήσει μόνο εάν το δεις έτσι,δλδ παίρνεις ένα εμπορικό αξιόπιστο μοντέλο και σιγά σιγά κατεβάζεις νικοτίνη και χρήση.
μόντες γενικά είναι για εμάς που δεν σκεφτόμαστε να διακόψουμε το άτμισμα παρά αναζητούμε τον υγιέστερο τρόπο και την καλύτερη γεύση

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 21, 2012, 16:31 »
Όλα είναι στο μυαλό, η συνήθεια είναι δυνατό όπλο σε καλές και κακές πράξεις..η κακιά συνήθεια του καπνίσματος μπορεί να αντικατασταθεί με την πιο αβλαβή συνήθεια του ατμίσματος, προσφέροντας την ίδια ευχαρίστηση.
Μετά απο μήνες ατμίσματος μπορώ να πω και καλύτερη ευχαρίστηση απο το κάπνισμα. Η διακοπή είτε της μιας είτε της άλλης γίνεται μόνο και αποκλειστικά απο ΕΜΑΣ τους ίδιους αν το θελήσουμε πραγματικά :)

Αποσυνδεδεμένος Makis S

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
  • provari mini + trap tank
Δεν ξέρω αν ατμίσω όσα χρόνια κάπνισα και δεν με νοιάζει τη δεδομένη στιγμή...ξεκίνησα το άτμισμα με 12 mg, τώρα είμαι στα 4,5 και δεν έχω πρόβλημα. Κάποια στιγμή θα κατέβω στα τάρταρα (0)

Μπορεί τότε και να σταματήσω να ατμίζω μπορεί και όχι...όπως μου κάτσει...κ.τ όμως με ΤΙΠΟΤΑ

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Σιγουρα για καποιον που το κοβει δεν συνισταται η χρηση του φορουμ ειδικα στους ρυθμους που εμπαινε οταν ηταν ενεργος, αλλα να μοιραστει εστω για μια φορα την ιστορια του η να χαιρετησει μια παλιοπαρεα δεν το βλεπω κακο. Στο καταστημα που ψωνιζα ηταν ενα παλικαρι που επαιρνε υγρα και ειπε του εμπορου οτι ηταν 1 μηνα καθαρος και το ειχε δωσει στον πατερα του, τον συνχαρηκαμε και οι δυο και τελος, ολα καλα.
Αυτο μου εκανε καλο που το ακουσα και ας μην σκοπευω να κοψω προς το παρων. Στο φορουμ παλι διαβαζα ενα παλικαρι ανω του χρονου ατμιστης που τον ειχε κουρασει η ολη φαση και του δινανε κουραγιο τα παιδια να μην τα βροντηξει στον αερα και πισωγυρισει. Στεναχωρο αλλα το μοιραστηκε και ελπιζω να βοηθηθηκε. Και αυτο καλο μου εκανε που το διαβασα.
Δεν μπορω να χωνεψω το "η ατμος η παλιοτσιγαρο", μεσα μου ειμαι σιγουρος οτι παιζει το "η ατμος η τιποτα"
και θα φανει αυτο σιγα σιγα...ολα ακομα ειναι σε αρχικο σταδιο πιστευω και ευχομαι να επαληθευτω.
Ας απολαυσουμε τωρα ολοι το ατμισμα μας, ασ κρατηθουμε μακρια απο τα διαολια, και που ξερεις μελλοντικα μπορει να κανουν τα παιδια και ενα subforum για παιδια απο ε-καπνισμα κοψανε τελειως.

μπιγκ αυτο ηθελα ν'ακουσω, με καλυψες :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν ειναι τροπος διακοπής του καπνίσματος και δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να θεωρειται ως τέτοιο.
Τώρα αν μεσα από αυτο καποιοι καταφεραν ή καταφέρουν να το σταματησουν αυτο ειναι στο χερι του καθενός από εμάς και στη θεληση που υπάρχει για πλήρη απεξάρτηση.
Στην ερωτηση αν αυτοι που σταματησαν το άτμισμα μπορουν να συμμετεχουν καταθετοντας την εμπειρία τους ωστε να βοηθησουν και άλλους να το σταματησουν, θα πώ το εξής.
Έστω ότι τα ειχες με μία κοπέλα για πολύ καιρό αλλά για τον α ή β λόγο σταματησες εντελώς την επαφή μαζί της.
Συνεχίζεις να την εχεις φίλη και να ενδιαφερεσαι για αυτη ή αναζητάς άλλη αγκαλία σε άλλη γυναικα?
Μάλλον το δευτερο θα έλεγαν πολλοι.Μπορει το παραδειγμα να μην ειναι και τόσο ευστοχο αλλά σκεψου καποιον που σταματησε το άτμισμα τώρα να μπαινει στο φορουμ και να προσφερει ψυχολογική υποστηριξη και σε άλλου που επιθυμουν το ίδιο.
Μα, αν καποιος θελει να ξεκόψει τελειως δεν νομιζω ότι εχει αναγκη αυτο το φορουμ για να διακόψει.
Πιό πιθανό το βλέπω να ξανααρχιζει το άτμισμακάποιος βλέποντας νέες συσκευες και νέες γευσεις να βγαινουν στο προσκήνιο συνεχώς. :))
Καλώς ή κακως όλα τα φόρουμ ειναι και λίγο ''ξελογιάστρες''.
Σκεφτειτε μόνο πόσοι θα ειχαμε μεινει με τα ταπεινά ego αν δεν διαβαζαμε για vv για μόντες για νεους ατμοποιητες και καθε ειδους παρελκόμενο.
Το οτι το η.τ. δεν ειναι τροπος διακοπης του καπνισματος πιστευω ειναι ενας μυθος που δημιουργήθηκε περισσοτερο απο τους εμπορους η.τ. για να μην ερχονται σε συγκρουση με το FDA, τον ΕΟΦ κτλ, αλλα δημιουργηθικε και απο εμας τους ιδιους για να μην μας δουλευουν οι γνωστοι μας αν τελικα δεν εχουμε αρκετη θεληση να το κοψουμε και αυτο καποια στιγμη... Εγω προσωπικα το θεωρω μεγαλο βοηθημα για να ξεφυγεις απο το κ.τ. αλλα απο κει και περα οπως ειπες και σει ειναι το τι πραγματικα θες.
Τοσος κοσμος εδω λεει οτι δεν καταφεραν ουτε μια μερα για χρονια να αποχωριστουν το κ.τ. και ξαφνικα με αυτην την συσκευη, μια απο τις μεγαλυτερες ανακαλυψεις του αιωνα για μενα καταφερνεις χωρις ιδιαιτερα μεγαλη προσπαθεια να μην καπνισεις καθολου κανονικο τσιγαρο. Αν το η.τ. ειναι εναλλακτικο καπνισμα ή βοηθημα για να κοψουμε το κ.τ. πιστευω ειναι καθαρα επιλογη δικη μας.
Συμφωνω πως οι περισσοτεροι που κοψανε και το η.τ. δεν θα επισκεπτονται αλλο το φορουμ αλλα τωρα οσοι διαβαζουν αυτο το νημα και καταφερουν καποια στιγμη να τα κοψουν και τα δυο ας πουνε ενα αντιο  :bye: να δινουν δυναμη και σε μας   :D ;).
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2012, 17:14 από NewHolborn »

Το βασικό είναι να ξεχάσουμε όσο πιο πολύ γίνεται το ΚΤ. Αυτό είναι το σημαντικότερο. Το πότε θα κόψουμε και το ΗΤ είναι στην φιλοσοφία και τις ανάγκες του καθενός. Keep on vaping λοιπόν και μην σκέφτεστε καθόλου το ΚΤ, όλα τα άλλα θα έρθουν στην ώρα τους... ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Εγώ πχ βλέπω ότι σταδιακά "μπουχτίζω" απο τη νικοτίνη.
Ξεκίνησα στα 16mg/ml και για 1 περίπου χρόνο είχα μάλλον ταση αυξησης (18 ή 20) την οποία και έλεγχα.
Μετά απότομα και χωρις να το επιδιώξω αρχισε να μου φαίνεται βαρύ και μείωσα την περιεκτικότητα στα 14 και μετα στα 12.
Πριν λίγο καιρό πηγα στα 8 και τωρα είμαι στα 5mg/ml
Αν αυτό δεν αντιστραφεί, με βλέπω μεσα σε 6-12 μηνες να πηγαίνω ακόμη και σε μηδενικη νικοτίνη.
Λογικά τοτε θα αρχίσω να ατμίζω περιστασιακά ή και καθόλου.
Εννοείται ότι δεν καπνίζω καθόλου κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Το οτι το η.τ. δεν ειναι τροπος διακοπης του καπνισματος πιστευω ειναι ενας μυθος που δημιουργήθηκε περισσοτερο απο τους εμπορους η.τ. για να μην ερχονται σε συγκρουση με το FDA, τον ΕΟΦ κτλ, αλλα δημιουργηθικε και απο εμας τους ιδιους για να μην μας δουλευουν οι γνωστοι μας αν τελικα δεν εχουμε αρκετη θεληση να το κοψουμε και αυτο καποια στιγμη.



συμφωνω πληρως, σ'ενα βαπορι ενας συναδελφος ειχε κανει την τριμηνη θεραπεια με κατι πανακριβα αμερικανικα χαπια (καλυπτονται απο το ταμειο και σε κανουν να το συχαινεσαι ποιος ξερει με τι παρενεργειες) και οντως ο ανθρωπος ειχε διακοψει απο 3 πακετα τη μερα παρακαλω, ε πανω στο χρονο αρχισε παλι το καπνισμα αρα...
γιατι το ενα να θεωρειται μεθοδος διακοπης και το αλλο οχι...αν δηλαδη αναλαμβανε ενας γιατρος-ψυχολογος δεν ξερω, και ξεκιναγε καποιον με ατμο μειωνοντας σταδιακα νικοτινες κτλ, και τελος με ψυχολογικη υποστηριξη τον σταματουσε δεν θα ηταν θεραπευτικη μεθοδος? στην χειροτερη να το ξαναγυρναγε στον ατμο...Σκεψεις κανουμε τωρα :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις! Περιοχή νέων μελών 4132 638778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:32
από Bente
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533950 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12