vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 6 χρήστες
I.P, xloupas, giorgos1999, ΨΗΛΟΣ, Kouros17, Buliwyf

Twitter

Προβληματισμοί νέων μελών

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Προβληματισμοί νέων μελών
« στις: Μαρτίου 18, 2012, 17:44 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .. Με λένε παναγιώτη και είμαι 28 χρονών. είμαι καπνιστής εδω και καμιά 15αριά χρόνια και το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου με βασανίζει εδω και 2 χρόνια. το έχω αναλύσει πολυ, διότι έχω τις φοβίες μου όπως πιστεύω η περισσότεροι απο εμένα.

(Δέν ξέρω αν το κείμενο μου είναι στο σωστό θέμα, ίσως έπρεπε να διάβάσω περισσότερο για το που ακριβώς μπορώ να γράψω την γνώμη μου αλλα δυστηχώς είμαι καρφωμένος εδω και ώρα στο pc ψάχνωντας για θέματα που αφορούν το η.τ και έχω έναν ψιλοπονοκέφαλο  :o - ελπίζω οι άνθρωποι του φόρουν να το τοποθετήσουν εκεί που πρέπει.. ευχαριστώ..)

Προσπαθώ να βρω μια λύση με αυτό το ριμάδι το τσιγάρο (γενικά) και μου φανηκε πολύ ωραία ιδεα το ηλεκτρονικό ετσι πήγα και αγόρασα μετα απο ψάξιμο το ***** της ****E (έβαλα αστεράκια διότι ο σκοπός μου δεν είναι να το διαφημήσω αν επιτρέπετε να βάλω μαρκα θα σας την παραθέσω μετά). λίγο τα όσα άκουγα και έβλεπα στο youtube και γενικα στο διαδύκτιο με έπεισαν οτι ίσως είναι το καλύτερο.. έχω δοκιμάσει και τύπου ego δεν ξερω αν έχει και τρελές διαφορες, πάντως εμφανισιακά και πρακτικά με κάληψε αυτο. Εχω 3 μέρες που βγάζω ατμους  :)) με υγρο με νικοτίνη και δεν μου εχει λυψει ακόμα το κανονικο τσιγάρο.

Δυστηχώς έχω μερικά αναπνευστικά προβλήματα και οι φοβίες μου γίνονται ακόμη μεγαλήτερες για το πόσο ασφαλές η λιγότερο τουλάχιστον είναι το Η.Τ. απο το κανονικό..

Εχω διαβάσει πολλα άρθρα με έρευνες και τα σχετικά και δεν έχω καταλήξει καπου... το τελευταίο που διάβασα ειναι αυτο:


Ιδιες οι επιπτώσεις συμβατικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου
Ερευνα του Χάρβαρντ με τη σφραγίδα Ηρακλειώτη επιστήμονα


Του Γιάννη Ζωράκη

    http://www.patris.gr/articles/215308/143650

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά αν και δεν λέει κατι συγκεκριμένο αλλα σε βάζει σε σκέψεις

θα ήθελα επίσης να κάνω μερικές ερωτήσεις

         1. ειναι ασφαλές η ΠΡΟΠΥΛΕΝΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ και η glycerol???

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/salicylic
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/glycerol

         2. Άν πέσει στα χέρια μου αυτο το υγρό που περιεχει ΠΡΟΠΥΛΕΝΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ, glycerol και νικοτίνη υπαρχει περίπτωση να          πάθω καμία ζημια??? η και το χειρότερο αν αυτο το ριμάδι έτσι όπως ρουφάω καταλήξει στο στόμα μου??

         3. Άν βάλω σκέτο νερο λέτε να κάνω κάποια ζημία στο μηχάνημα???

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ :)


Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 18, 2012, 18:38 »
Καλως ηρθες και καλη διαμονη.
Ειμαι σιγουρος πως αν το παρεις "ζεστα" το θεμα δεν θα ξεκολλας απο εδω. Ας παμε στο προκειμενο ομως.

Την ερευνα που παραθετεις την γνωριζουμε ολοι μας εδω, και το προσωπικο μου συμπερασμα ειναι οτι περα απο προσεκτικα επιλεγμενους γενικολογους αφορισμους ετσι ωστε να προκαλεσουν τον απαιτουμενο "ντορο" δεν λεει τιποτε συγκεκριμενο. Και ο λογος που αυτη η ερευνα ειναι τοσο θολη στα συμπερασματα της ειναι, διοτι δεν βρηκε κατι ιδιαιτερα επιβλαβες σε σχεση παντα με το κανονικο τσιγαρο.
Να εισαι σιγουρος οτι αν υπηρχε κατι, οι καπνοβιομηχανιες θα το ειχαν κανει σημαια τους εδω και καιρο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχουν ακομη επισημες ερευνες για τις επιπτωσεις του Η.Τ. στην υγεια του ανθρωπου. Ομως το γεγονος και μονο οτι δεν υπαρχουν ακομη, εμενα τουλαχιστον μου λεει πολλα.  ;)
Ετσι λοιπον, δεν μπορει κανεις να σου απαντησει επισημα αν η προπυλενικη γλυκολη η αν η γλυκερινη ατμιζομενες ειναι επιβλαβεις για τον ανθρωπο. Ομως στον αντιποδα, υπαρχουν μαρτυριες σε αυτο το φορουμ απο δεκαδες χρηστες του Η.Τ. που διαλαλουν το ποσο οφελειθηκε η υγεια τους μεχρι τωρα.

Το σιγουρο ειναι, οτι το τσιγαρο που εβαζες στο στομα σου μεχρι τωρα ηταν τουλαχιστον 4000 φορες επιβλαβεστερο απο αυτες τις δυο ουσιες που βρισκονται μεσα στο Η.Τ.

Αν βαλεις νερο στον ατμοποιητη το πιθανοτερο ειναι να τον κανεις πυραυλο, η στην καλυτερη περιπτωση, το αποτελεσμα να μην σε ικανοποιησει καθολου.

Σου ευχομαι καλη διαμονη, διαβασε οσο μπορεις αυτο το φορουμ (δεν θα χασεις, το αντιθετο μαλιστα), και δειξε λιγο σκεπτικισμο σε ολα αυτα που ακους απο δω και απο κει, υπαρχουν και σκοπιμοτητες.  :bye:

Υ.Γ.
Αν εχεις αναπνευστικα προβληματα θα σου προτεινα να δοκιμασεις πρωτα υγρα χωρις προπυλενικη γλυκολη, επειδη η γλυκερινη, κατα γενικη ομολογια ειναι πιο "φιλικη" με το αναπνευστικο.



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2012, 18:47 από nikoshat »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 18, 2012, 19:36 »
Το σκέτο νερό δε θα δουλέψει και μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα μιας και είναι αγώγιμο.

Για την VG που προτείνει ο φίλος παραπάνω, δε θα το 'λεγα με σιγουριά. Για άλλους η PG είναι πιο "εύπεπτη" και την νιώθουν λιγότερο στο αναπνευστικό. Είναι πολύ σχετικό. Πολλές φορές μπορεί να μας πειράζει κάποιο από τα άλλα συστατικά ενός υγρού. Σε ό,τι αφορά την εισπνοή, η PG έχει πολύ μακρύτερη ιστορία από την VG (από όσο ξέρω) και πολύ περισσότερες έρευνες.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά στα άρθρα στα θέματα υγείας: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html

EDIT: Για την έρευνα που ανέφερες, έχουμε συζητήσει εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5663.msg185963.html#msg185963
Αυτό που αναφέρει η έρευνα απέχει πολύ από΄αυτά που λέει ο δημοσιογράφος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2012, 19:47 από Atmos »

Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 24, 2012, 03:22 »
Εμένα προσωπικά τα υγρά με VG πάνω από 30% με ενοχλούν πολύ στο λαιμό.
Εξάλλου, το PG δεν είναι η κύρια πρώτη ύλη για τα vaporizers ατόμων που πάσχουν από άσθμα;

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 24, 2012, 03:33 »
Και σε μένα η VG προκαλεί πονόλαιμο και μπούκωμα στο αναπνευστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2012, 03:42 από geokaza »

Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 24, 2012, 20:54 »

Χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική. Έχοντας ακούσει τόσα καλά για τα VG υγρά, είχα αρχίσει να πιστεύω ότι η αναποδιά μου επεκτείνεται και στο ηλεκτρονικό μου τσιγάρο!  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2012, 21:01 από FaniFox »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προβληματισμοί νέων μελών
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 24, 2012, 21:01 »
Δεν είναι μόνο θέμα VG ή PG , αλλά είναι και θέμα ατμοποιητή. Εγώ VG σε ποσοστό μεγαλύτερο από 15-20 % δεν μπορούσα να ατμίσω. Μου δημιουργούσε μια δυσανεξία στο στομάχι. Αυτή η αίσθηση λιπαρότητας που είχε μου γυρνούσε τα έντερα.
Αυτό βέβαια συνέβαινε όταν χρησιμοποιούσα άτμο τύπου 510. Από τότε που χρησιμοποιώ τον Α-2, που παράγει πολύ ψυχρό ατμό, έχω ανεβάσει το ποσοστό της VG στο 60% στα υγρά μου χωρίς πρόβλημα.
Μάλιστα θα έλεγα πως αν φτιάξω υγρά όπως παλιά, μου ξύνουν το λαιμό άσχημα.

Η θερμοκρασία του ατμού αλλά και γενικά το θέμα ατμοποιητή, επηρεάζει σημαντικά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12306 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli