vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, swtos, Milarepa, e-akapnos, tapantari, Tazz

Twitter

Νεος υποψηφιος!!!

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 08, 2012, 00:35 »
Μεγάλη κουβέντα λες  :D :D και θα το .... μετανιώσεις  :D :D :D
Πάρε τώρα e Go-C με μπαταρία 900 mAh Passthrough και μετά βλέπεις !!!

για εκει με κοβω κατα 99,9 %  ;)
εκτος αν ξυπνησω με οραμα!!  :))

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 08, 2012, 01:29 »
Εμενα παλι γιατι μου αρκει η αυτονομια ενος κλωνου elips με 700αρα μπαταρια?
Βγαζω μια μερα+ με μια μπαταρια.
 

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 08, 2012, 09:25 »
Και την δυνατότητα να δουλεύεις ΟΛΟΥΣ τους ατμοποιητές είτε είναι 1,2 Ohm είτε είναι 5 Ohm σε ότι επίπεδο εσύ γουστάρεις. Σε άλλον αρέσει να έχει όσο περισσότερο ντουμάνι γίνεται. Παίρνει ένα 1,5 Ohm το χτυπάει με 4,5Volt και νοιώθει ότι καταπίνει χαλίκια και γουστάρει τη στιγμή που συναγωνίζεται καμμένο Volvo στο ντουμάνι που αφήνει..Άλλoς πάλι γουστάρει περισσότερη γεύση φράουλα και θέλει ο ατμός να θυμίζει περισσότερο την σπιτική σαντιγί της γιαγιάς του μπορεί να το πετύχει με τον ίδιο ατμοποιητή στα 3,7-3,6Volt.

Χωρίς πλάκα..μπορείς απλά να δουλευείς όποιον ατμοποιητή θες. Τόσο απλά. Και να παίρνεις ότι ακριβώς θες. Δεν μπορώ να το θέσω πιο ...δραματικά :P

επειδη καπου σε εχασα, αν εχω καταλαβει σωστα μπορω να παρω ας πουμε το ego-c τωρα και στην συνεχεια να αλλαξω απλα ατμοποιητη(βλ: imist)? ειναι συμβατος με μπαταριες κλπ σωστα? αυτο με τα volt για να ειμαι ειλικρινης δεν το καταλαβα. :-[
πως θα αλλαζω τι ταση θα τρωει ο ατμοποιητης? :-[

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 08, 2012, 09:32 »
επειδη καπου σε εχασα, αν εχω καταλαβει σωστα μπορω να παρω ας πουμε το ego-c τωρα και στην συνεχεια να αλλαξω απλα ατμοποιητη(βλ: imist)? ειναι συμβατος με μπαταριες κλπ σωστα? αυτο με τα volt για να ειμαι ειλικρινης δεν το καταλαβα. :-[
πως θα αλλαζω τι ταση θα τρωει ο ατμοποιητης? :-[
καλα καταλαβες, βγαζεις τον imist και βαζεις επανω τον eGo-C ή τον eGo-T ή τον 510, η το DCT ή οτι αλλο θες! (για ολα τα προηγουμενα δεν θα χρειαστεις ουτε καν ανταπτωρα αν προκειται να τα βαλεις σε απλη eGo μπαταρια.
Αυτο με την τάση μπορεις να το ρυθμιζεις αν παρεις μια συσκευη VV (variable voltage) οπως ειναι το lavatube που σου προτεινε ο G και με το οποιο μπορεις να ανεβαζεις ταση απο 3.0 μεχρι 6.0 με διακυμανσεις 0.1.. :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2012, 09:44 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:00 »
καλα καταλαβες, βγαζεις τον imist και βαζεις επανω τον eGo-C ή τον eGo-T ή τον 510, η το DCT ή οτι αλλο θες! (για ολα τα προηγουμενα δεν θα χρειαστεις ουτε καν ανταπτωρα αν προκειται να τα βαλεις σε απλη eGo μπαταρια.
Αυτο με την τάση μπορεις να το ρυθμιζεις αν παρεις μια συσκευη VV (variable voltage) οπως ειναι το lavatube που σου προτεινε ο G και με το οποιο μπορεις να ανεβαζεις ταση απο 3.0 μεχρι 6.0 με διακυμανσεις 0.1.. :yes:

αψογος.. :thumpup:
το μονο μου προβλημα τελικα δειχνει να ειναι η diy διαδικασια για τα υγρα.
ειναι τοσο δυσκολο στην κατασκευη οσο φαινεται?
βγαινουν τοσο φθηνα ωστε να αξιζει κανεις να μπει στην διαδικασια αυτη?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:07 »
αψογος.. :thumpup:
το μονο μου προβλημα τελικα δειχνει να ειναι η diy διαδικασια για τα υγρα.
ειναι τοσο δυσκολο στην κατασκευη οσο φαινεται?
βγαινουν τοσο φθηνα ωστε να αξιζει κανεις να μπει στην διαδικασια αυτη?

Ναι, θα γλυτωσεις τοσα πολλα χρηματα που αξιζει στον κοπο να μπεις σε αυτη την διαδικασια.. :yes:
Επισης ειναι πολυ πιο απλο απο οσο ακουγεται :dontknow:
Μην φανταστεις οτι θα χρειαστεις κανενα χημικο εργαστηριο...
Πωλουνται βασεις έτοιμες, αραιωμενες που περιεχουν νικοτινη. Παιρνεις την βαση που θες (Vg ή PG ή και τις δύο) και απλα προσθετεις το αρωμα που θες :dontknow:
Αντε στην χειρότερη να χρειαστεις να αραιωσεις βαση με μια α ποσοτητα νικοτινης με ιδια βαση που δεν εχει νικοτινη προκειμενου να κατεβασεις τα επιπεδα νικοτινης...
π.χ. θες το υγρο σου να εχει 10 Mg νικοτινη.
Εχεις βαση με 20Mg νικοτινη. ίδια ποσότητα ιδιας βασης μηδενικη νικοτινη και εχεις ριξει το ποσοστο της νικοτινης στο 10!
τοσο απλα! :yes:
Παραδειγμα 2 θες μεικτη βαση που να εχει και pg και Vg... παιρνεις βαση vg και pg ,και αφου ρυθμισεις την περιεκτικοτητα νικοτινης απλα τις αναμυγνυεις!
Τελος, υπαρχουν εταιρειες οπω; η inawera π.χ. που σου εχουν ετοιμα υγρα με διαφορα ποσοστα νικοτινης και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να προσθεσεις μερικες σταγονες αρωμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:19 »
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ......... Δεν είναι πυρηνική φυσική ρε παιδιά!!! Αν ήταν έτσι, μόνο εγώ και λίγοι ακόμα θα φτιάχναμε μόνοι μας!  8) 8)

Άλλη μια παρατήρηση.... ΜΗΝ προσπαθείτε να φτιάχνετε ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες (της τάξης του ml πχ) για δοκιμή, γιατί τα επίπεδα του σφάλματος (ειδικά με τις σταγόνες) είναι μεγαλύτερα.
Μην κολλάτε τόοοοοσο πολύ με τα 10, 12, 14 mg/ml, αφού ΠΡΑΚΤΙΚΑ πιθανότατα ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ καμία διαφορά σε ένα υγρό με 10.2 mg/ml από κάποιο 9.7 επί παραδείγματι.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:22 »
Βρε Buliwyf
εγραψες κανονικα και τρομαξα να τα καταλαβω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

και για να μην ειμαι off topic συμφωνω με τους αποπανω εξαλλου υπαρχουν και προγραμματακια για να βρεις την αναλογια των pg,vg,wfi,αρωμα  :))

Αποσυνδεδεμένος chro7

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • VV by SEB + A2
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:25 »
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ......... Δεν είναι πυρηνική φυσική ρε παιδιά!!! Αν ήταν έτσι, μόνο εγώ και λίγοι ακόμα θα φτιάχναμε μόνοι μας!  8) 8)

Άλλη μια παρατήρηση.... ΜΗΝ προσπαθείτε να φτιάχνετε ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες (της τάξης του ml πχ) για δοκιμή, γιατί τα επίπεδα του σφάλματος (ειδικά με τις σταγόνες) είναι μεγαλύτερα.
Μην κολλάτε τόοοοοσο πολύ με τα 10, 12, 14 mg/ml, αφού ΠΡΑΚΤΙΚΑ πιθανότατα ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ καμία διαφορά σε ένα υγρό με 10.2 mg/ml από κάποιο 9.7 επί παραδείγματι.

Σωστος!Για αυτο και εγω μονο με το ματι δουλευω.Αν και τελευταια  δουλευω κατευθεια πανω στην 2οara mist.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 08, 2012, 11:56 »
Βρε Buliwyf
εγραψες κανονικα και τρομαξα να τα καταλαβω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ιέεεεεεεεπ!!! Πού σι συ ρε γειτουνόπλου?????? Όλα καλά αυτού στα δυό στινά???? Εχ κρύου στα θκά σας τα βνά?????? Ιδώ μας τατρύπσι τα κόκκαλα κι έφτακι ως του μιδούλ!!

End of off-topic......

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 08, 2012, 12:09 »
Σωστος!Για αυτο και εγω μονο με το ματι δουλευω.


Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλό βέβαια στην περίπτωση της επαναληψιμότητας μιας συνταγής, αλλά σε ότι αφορά την κατασκευή μιας βάσης.



Αν και τελευταια  δουλευω κατευθεια πανω στην 2οara mist.

Ακόμα καλύτερα!!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 08, 2012, 12:23 »
Θα επέμβω.
Σε οτι αφορά τις προτάσεις για μόντ.
Μοντ που να εχει πασθρου δεν εχω κανενα υπ όψιν μου.
Οταν ομως προτείνουμε μόντ, και διαφορα παρελκόμενα, δεν θαπρεπε να συγκρίνουμε την τιμη του με την τιμη ενος ολοκληρωμενου πακέτου, εφόσον αυτος που ρωτάει ειναι ήδη εδω μέσα και ήδη ψάχνεται και εχει διαβάσει και εχει μάθει, αλλα με την τιμή μιας μπαταρίας eGo.
Οποτε ποια ειναι η τρεχουσα για μια 900ρα πασθρού? 20€? 25€? Και το συγκρινουμε με το Λαβα που εχει 40 μονο το σωμα συν φορτιστες κλπ!
Και το λεω αυτό, όχι γιατι ειναι πολύπλοκο η κατι τέτοιο, και συμφωνω οτι προφανως καπου σε μοντ οι περισσοτεροι καταληγουμε, οπως κι εγω, ΑΛΛΑ εχω ακομα τρεις τεσσερις eGo μπαταρίες, ΔΕΝ τις πεταξα, η μια με ενα bridgeless επανω, η αλλη με ενα CE4, και παει λεγοντας. Οι ατμοποιητές δεν πανε τζάμπα! τους βαζεις παντου. και ατμοποιητές ΘΑ δοκιμασεις καμποσους μεχρι να καταλήξεις καπου.
Η πιο φτηνη για την ωρα και αξιοπιστη λύση για μπαταρία η μοντ είναι μια passthrough λοιπον, που δεν χρειαζεται καν φορτιστη, και δοκιμαζει ο ανθρωπος οτι ατμο θέλει επάνω! Και εάν/όταν αργότερα πάει σε μόντ εχει ακόμα την eGo για οτι αλλη χρήση θέλει! Τιποτα δεν πετιεται! Μονο λεφτά αν παρεις ολοκληρωμενο αρχικό πακέτο κατ'εμέ.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 08, 2012, 12:41 »
Aς εξηγήσει επίσης κάποιος στο νέο υποψήφιο ότι τα mods έχουν ιδιαίτερο σχήμα, είναι γενικά πιο ογκώδη από τις απλές μπαταρίες και δεν είναι αισθητικά αρεστά σε όλους τους ατμιστές. ή, τέλος πάντων, μπορεί κάποιος να απορρίψει ένα τέλειο από τεχνικής άποψης μοντέλο λόγω εμφάνισης.
Οσο για το θέμα των βολτ, οι περισσότερες μη joyetech μπαταρίες βγάζουν πλέον 4,2 βολτ φορτισμένες, οι περισσότεροι ατμοκάρτο είναι πλέον στα 1,5-2 ομ, εκεί που παλιά είχαμε μπαταριές στα 3,3-3,7 βολτ και κάπου κάπου υπήρχαν και οι 4βολτες, ενώ οι άτμο ήταν στα 2,5 ομ.
Πολλοί ατμιστές ικανοποιούνται με αυτές τις αποδόσεις. Κι αν δεν περιμένεις να ξεφορτίσει εντελώς η μπαταρία, ατμίζεις συνέχεια πάνω από τα 3,5 βολτ.
Με ένα διακριτικό η.τ.
Από κει και πέρα είναι καθαρά θέμα γούστου και όχι μονόδρομος προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 08, 2012, 15:37 »
Έτσι όπως τα λέτε είναι!

Αποσυνδεδεμένος emiris

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος υποψηφιος!!!
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 08, 2012, 15:51 »
Μεταξυ eGo-C και imist και'γω τον Imist προτεινω... :yes:
Εκτος απο τα παραπανω ειναι και ημιεπισκευασιμος (μπορεις να του αλλαξεις παρα πολυ ευκολα φιτιλι και να καθαρισεις εξισου ευκολα την αντισταση του με λιγο οινοπνευμα διατηρόντας τον ετσι σαν καινουριο για πολύ καιρο.....) Ανταλλακτικα φιτιλια πωλουνται ετοιμα,κομμένα προς 2 ευρω η 5άδα. Απλα τραβας το παλιο και βαζεις το καινουριο... :yes:
φιτιλια  ετοιμα,κομμένα προς 2 ευρω η 5άδα ....απο που φιλε μου ????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475578 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520069 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap