vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 7 χρήστες
Mimhsdr, Jorge, Tem, billythekid, Ηρακλης, lounik, manoslykos

Twitter

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Βοήθεια σε αρχάριο...
« στις: Μαρτίου 06, 2012, 10:32 »
Καλημέρα.

Έχω μια απορία, μιας και τους τελευταίους 2-3 μήνες την ψάχνω στο η.τ. χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία όμως. Αυτό που πάντα με χαλάει, είναι το ότι από την μία δεν έχω βρει ακόμη τη γεύση που θέλω και μου αρέσει ώστε να ξεφύγω εντελώς από το κ.τ. και από την άλλη με όσα κάρτος έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής (αυτά της nobacco που είχε το m&m, όσο και κάποια boge που πήρα κατά λάθος), με το που τελειώνει η γεύση που έχει μέσα και βάζω κάτι άλλο, μου έρχετε στο στόμα ένα όχι και τόσο πετυχημένο, μείγμα υγρών.

Ξεκίνησα με το m&m και τις 1300 μπαταρίες του hybrid, μετά βρέθηκα στο ego-w. Όλα τα καλά τους και τα κακά τους. Το μεν m&m με την άνεση του απλά ρουφάς αλλά τα πολύγευστα κάρτος, το δε ego-w με την άνεση του ότι αδειάζει το τανκάκι του και έχει μπερδεμένη γεύση για πολύ λίγο αλλά με το σπαστικό πάτημα του κουμπιού κάθε τρεις και λίγο.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι χρησιμοποιώντας το ίδιο υγρό (π.χ. για το συγκεκριμένο είναι 7 σταγόνες πορτοκάλι σε 5ml VG, όλα από inawera), στο μέν καρτο (volt) με την 1300 μπαταρία μου φαίνεται μια χαρά, στο δεν ego-w μου φαίνεται πολύ βαρύ και μπουκώνω φέρνοντας μου στις πρώτες ρουφηξιές έναν ελαφρύ βήχα.

Κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχω και την ίδια ένταση γεύσης αλλά και τα ίδια επίπεδα βήχα??

Αποσυνδεδεμένος mihalis78

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν πιστευω να βαλουν ατμο-φορους?
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 06, 2012, 10:39 »
καθε carto - atom εχει διαφορετικη αποδοση. πειραματισου και θα βρεις αυτο που θελεις.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 06, 2012, 10:40 »
καλημερα!
Οσον αφορα τα υγρα ολοι μας χρειαστηκε να δοκιμασουμε αρκετα μεχρι να καταληξουμε καπου...Αν θες πες μου τι γευση προτιμας (φρουτενια? καπνική? γλυκια?) και μπορω να σου προτεινω μερικες γευσεις.. :dontknow:
Οσον αφδορα την εναλλαγή γευσεων αυτο θα το λύσεις δια παντως με συσκευή τύπου τάνκ (ο.χ. eGo-T , eGo-C)...
Για το χτυπημα τωρα εχε υπ'οχιν σου οτι εκτος απο την συσταση των υγρων (vg - pg) παιζει μεγαλο ρόλο και ο τυπος του ατμοποιητη-cartomizer-clearomizer που χρησιμοποιεις! :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2012, 10:47 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 06, 2012, 10:50 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Σε αυτό που έχω τελικά καταλήξει, με όλα τα κακά του και τα καλά του, είναι το ego-w με το 2ml atomiser του. Από βάση, σίγουρα έχω καταλήξει σε vg, είχα πάρει τόσο την dirty όσο και την vpg από inawera, αλλά μετά βίας τα άντεξα (ειδικά την dirty).

Γεύσεις, από καπνικές μου άρεσαν περισσότερο αυτές με βάση το gold doucat, αλλά από κει και πέρα έχω χρησιμοποιήσει και το RY4, Tuscan supreme, old havana, αλλά σε μείγματα τόσο μεταξύ τους όσο και με black cherry (το είχα διαβάσει εδώ μέσα, και όντως του πηγαίνει πολύ). Από κ.τ. κάπνιζα και ελπίζω από σήμερα να μην, winston το ασημένιο.
Από φρούτα, τα προτιμώ, αλλά μέχρι τώρα αυτά που μου άρεσαν είναι πορτοκάλι και φράουλα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι γλυκό, αλλά το μόνο που δεν αντέχω είναι το μέλι... Δυστυχώς το είχα αγοράσει και το έχω έτσι να κάθεται...

Ένας άλλο συνδυασμός που μου άρεσε, ήταν εσπρέσσο με μέντα, πιθανώς να δοκιμάσω σήμερα καππουτσίνο με μέντα...

Κάθε πρόταση είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη!!!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 06, 2012, 11:02 »
Eγω καπνιζα winston κοκκινο.
Οι αγαπημενες μου γευσεις στο η.τ. ειναι RY4  :baby: , προσφατα καραμέλα βουτυρου,maxx blend και καποια απο τα υγρα taboo της ecocig (προκειται για δικες τους γευσεις που δεν υπαρχουν αλλου... :yes: )

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:18 »
Αααααχχχ....τι μας έχεις κανει με αυτη την καραμέλα βουτύρου....πραγματικά απίστευτη γευση....
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Σε αυτό που έχω τελικά καταλήξει, με όλα τα κακά του και τα καλά του, είναι το ego-w με το 2ml atomiser του. Από βάση, σίγουρα έχω καταλήξει σε vg, είχα πάρει τόσο την dirty όσο και την vpg από inawera, αλλά μετά βίας τα άντεξα (ειδικά την dirty).

Γεύσεις, από καπνικές μου άρεσαν περισσότερο αυτές με βάση το gold doucat, αλλά από κει και πέρα έχω χρησιμοποιήσει και το RY4, Tuscan supreme, old havana, αλλά σε μείγματα τόσο μεταξύ τους όσο και με black cherry (το είχα διαβάσει εδώ μέσα, και όντως του πηγαίνει πολύ). Από κ.τ. κάπνιζα και ελπίζω από σήμερα να μην, winston το ασημένιο.
Από φρούτα, τα προτιμώ, αλλά μέχρι τώρα αυτά που μου άρεσαν είναι πορτοκάλι και φράουλα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι γλυκό, αλλά το μόνο που δεν αντέχω είναι το μέλι... Δυστυχώς το είχα αγοράσει και το έχω έτσι να κάθεται...

Ένας άλλο συνδυασμός που μου άρεσε, ήταν εσπρέσσο με μέντα, πιθανώς να δοκιμάσω σήμερα καππουτσίνο με μέντα...

Κάθε πρόταση είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη!!!

Κάθε υγρό συμπεριφέρεται διαφορετικά σε ένα carto και διαφορετικα σε ενα ego t.
Δεν ταιριαζουν όλα τα υγρά σε όλους τους ατμοποιητες.
Αυτό μόνο με δοκιμη μπορεις να το πετύχεις.Δεν υπάρχει κανενα μυστικό ούτε και χρυση συνταγή για ενα πετυχημενο υγρό.Είναι καθαρά υποκειμενικό θεμα τι αρεσει στον καθενα και τι όχι.Μην δισταζεις να δοκιμαζεις.Ετσι αποριπτεις σιγά σιγά ότι δεν σου άρεσε και ετσι να μην το ξαναδοκιμαζεις.Εγώ θα σου πρότεινα να φτιαξεις ένα πινακάκι και να γράφεις κάθε φορά τι υγρό δοκίμασες και με ποιον ατμό και διπλα να βαζεις μια βαθμολογία Θέλει καιρό για τις δοκιμες.Είναι ισως ένα από τα βαρετά σημεια του η.τ.Τέλος μπορει το υγρό που δοκιμασες π.χ σε καρτό να σου αρεσει περισσοτερο σε τυπου τανκ ατμοποπιητες...

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:32 »
καπως ετσι ειναι..καποιοι ατμοποιητες "σκοτωνουν" τις γευσεις..
εγω θα προσθετα επισης οτι το αρωμα απο εταιρια σε εταιρια διαφέρει..
για παραδειγμα η βανιλια..αν και ειναι απο τις πρωτες στις προτιμησεις μου,
ετυχε να δοκιμασω απο αλλου και δεν ειχε καμια σχεση!σκετη αηδια!

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:39 »
Ειδικα για τη βανιλλια, αν κανεις το λάθος και τη βάλεις σε καρτό ειναι τόσο έντονη η γευση που ότι και να βαλεις μετά δεν φευγει με τίποτα.... :wall:

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:43 »
ναι εχεις δικιο, το εχουν αυτο τα καρτο, μερικα δυνατα αρωματα δεν φευγουν με τιποτα!
για αυτο και εγω προτιμω το τανκ, μολις πριν απο φραουλα το γυρισα σε βανιλια και
προβλημα ουδεν  ::)

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:44 »
δεν μπορεις να εχεις 2+ καρτο γεματα με διαφορετικα υγρα?

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 07, 2012, 03:50 »
βεβαιως και μπορεις, εμεις απλα λεμε οτι οι καρτο τεινουν λογω του πολυεστερα να μην αποβαλουν ευκολα
τα αρωματα και αν θελεις να εναλλασεις συχνα αρωματα τοτε υπαρχει ενα μικρο θεμα..

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 07, 2012, 04:00 »
Έτσι ακριβως...για αυτο το καλύτερο για δοκιμες πολλών διαφορετικων γευσεων είναι το driping και μετά το ego t...
Και τα καρτό δεν ειναι άσχημα ειδικά άν πάρεις απ έξω σε καλή τιμή αρκετά κομματια μπορεις να τα γεμισεις με ότι υγρο θες και απέξω με ενα αυτοκολητακι να γραφεις τι εχεις βαλει μεσα στο καθενα για να μην το μπερδευεις.Απλά όπως και να το κάνεις τα καρτο ΑΛΟΙΩΝΟΥΝ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ... :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 07, 2012, 05:19 »
Ε τοτε με drip tip για να γλυστραει  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 07, 2012, 08:31 »
Οι απορίες του άσχετου συνεχίζονται... είπατε να μου ανοίξετε τα μάτια, αλλά όλο και κάτι άλλο προκύπτει...
αυτό το driping πως και με τι γίνεται? υπάρχει κανένα λινκ να ξεστραβωθώ??

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 07, 2012, 08:57 »
Καλημέρα αγορίνα,

dripping είναι όταν δεν έχει κάποιο τρόπο τροφοδοσίας το σύστημα που χρησιμοποιείς αλλά θέλει κάθε 10-30 τζούρες να ρίχνεις και από 2-3 σταγόνες. Αυτό είναι πολύ καλό για να δοκιμάζεις γεύσεις.

Η κλασσική περίπτωση dripping είναι με τον 510 atomizer:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nIs_2yXH-Ow[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy