vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Jorge

Twitter

Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 00:22 »
Η πλάκα είναι ότι στα βίντεο με τις οδηγίες, δε δείχνει το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιώς δε θα ταλαιπωρούσα κανέναν.

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος corvum

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 03:30 »
Απ'οτι ειδα στις οδηγιες το φιλτρακι εχει μεσα μια θηκη η οποια λογικα περιεχει τον πολυεστερα με το υγρο. Αυτη φενεται οτι ειναι καλυμενη με αλουμινενιο καλυμμα (πρωτη φορα το ακουω βεβαια). Αρα πρεπει να σπρωξεις την θηκη εξω βαζοντας εναν συνδετηρα στην πισω τρυπουλα και στην συνεχεια να αφαιρεσεις το καλυμμα. Μετα ξανατοποθετεις την θηκη μεσα και ατμιζεις. Αν τα εκανες αυτα και δε δουλευει, τοτε μαλλον προκειται για ελλατωματικο  :tongue_smilie:
edit: Συγνωμη, διαβαζοντας ξανα τα γραφωμενα διαπιστωνω οτι το αφαιρεσες... Ειχα εστιασει στις ερωτησεις για τον ατμοποιητη και μετα οταν ειδα οτι ειχε καλυμμα σκεφτηκα οτι ποτε δε θα πηγαινε το μυαλλο μου εκει  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2009, 03:39 από corvum »

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 13:28 »
Καλησπέρα σε όλους κι ένα μεγάλο μπράβο! Έμεινα να διαβάζω μέχρι τις 5 το πρωί, κι ευτυχώς που δε δουλεύω σήμερα! Οι περιγραφές σας είναι τόσο λεπτομερείς και διαφωτιστικές που αν και μέλος μόλις μιας μέρας μου έμειναν ήδη πολλά πράγματα. Καταρχάς να πω ότι τα παρατάω με το 'esmoke durapack standart kit', παρότι ενθουσιάστικα με το μέγεθος της ταμπακιέρας, του τσιγάρου καθώς και επειδή είναι ελαφρύ. Κατάφερα χάρη σε όσα διάβασα εδώ να καταλάβω ότι το μεταλλικό έλασμα του ατμοποιητή μπαίνει τελικά μέσα στο φιλτράκι αφού βγάλεις την αλουμινένια μεμβράνη, αλλά πιστέψτε με, πάλι δε βγάζει ατμό. Δυστυχώς, αν και είναι σχεδόν αμεταχείριστο, δε ξέρω αν μπορώ να το επιστρέψω γιατί το έχω ήδη 5 μήνες κι απλά το είχα παρατημένο. Το παρήγγειλα μέχω νετ από Αθήνα, αλλά χρειάστηκε να μεταβώ σε περίπτερο της Θεσσαλονίκης για να το παραλάβω. Κι ενώ υποτίθεται έκανε μέσω δικτύου 89 ευρώ, τελικά το πλήρωσα 99. Τώρα, όσα διάβασα για το 'bl' πραγματικά με βρίσκουν σύμφωνη στη λίγη εμπειρία μου μέχρι τώρα. Πραγματικά δε με προλαβαίνω στα μπουκαλάκια. Και οι μπαταρίες τελειώνουν σύντομα. Αν και χρήστης 40 βαριών τσιγάρων ημερησίως, δεν άντεξα στην high kai κατέβηκα σε medium. Τώρα κατέληξα κι ετοιμάζομαι να παραγγείλω το περιβόητο evo μετά από όσα διάβασα. Θα ήθελα αν δε σας είναι κόπος να μου πείτε ακριβώς ποιό πακέτο να παραγγείλω. Στο σάιτ αναφέρονται δυο πακέτα χριστουγεννιάτικα και δε ξέρω αν πρέπει να γνωρίζω κάτι άλλο. Τελικά αν όντως θέλει κάποιος να καταλήξει, θα δοκιμάσει την τύχη του και με άλλα μοντέλα. Και θέλω πολύ να παρατήσω εντελώς το τσιγάρο. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη κι άλλωστε έχω πολλά να διαβάσω ακόμη! Νά 'στε καλά!

 :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 13:53 »
Ουσιαστικά γιά την απόδοση ενος ΗΤ , όπως ηδη θα έχεις καταλάβει, ο ατμοποιητης και η μπαταρία είναι το παν
στην ερώτηση σου "τι πακέτο να πάρω" εχω να σου πω ότι:
- οι ατμοποιητές evo είναι ίδιοι, διαφέρουν μονο στο χρώμα
οπότε εξαρτάται απο το γούστο σου και μονο η επιλογή. Μη ξεχάσεις όμως να παραγγείλεις και επιπλέον ατμοποητη (ες), γιατί με έναν δεν βλέπω να τη βγάζεις
- οι μπαταρίες όσο μεγαλυτερα mah τόσο καλλίτερα. Εδω η μάνουαλ ( με κουμπάκι ) IQ είναι κατα τη γνώμη μου η καλλιτερη. Αν είσαι αρκετή ώρα στ PC το passthrough (και εδω το manual είναι καλλίτερο) θα σε γλυτώσει απο συχνά επαναφορτίσματα και εξάντληση της μπαταρίας. Αλλά και μια ανεξάρτητη ( αυτοτροφοδοτούμενη) USB κάνει ακριβως την ιδια δουλειά με τη usb του  PC .
Τα διάφορα πακέτα συνεπώς είναι ίδια και επιλέγεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου ( περισσότεροι φορτιστές η μπαταρίες, χρώμα  κλπ)
Επίσης ρίξε μια ματιά σε http://www.funstore.gr  έχει ίσως φτηνότερες τιμές με έκπτωση στα μέλη του φόρουμ

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 15:24 »
Σ' ευχαριστώ πολύ. Μόλις κοιτούσα τις τιμές ανάμεσα στο 'φανστορ' και στο 'ιντελισιγκ' και θα προτιμήσω να παραγγείλω απ' το δεύτερο, αν και αυτό δε διαθέτει πασθρου. Θα επιλέξω το ολοκληρωμένο χριστουγεννιάτικο πακέτο όπου μπορώ να διαλέξω εναλλακτικά ως δώρο ή το υγρό ή τα 25 φιλτράκια. Λέω για το υγρό, εσείς τί μου προτείνετε;Πιθανόν να σας κάνω κι άλλες ερωτήσεις, αλλά για αρχή πείτε μου αυτό. Οι μπαταρίες του πακέτου είναι δυο. Τί μήκος έχουν, δεν είδα κάτι να αναφέρεται. Να πάρω και μια έξτρα χειροκίνητη, ή τη μικρότερη μιας και με ενοχλεί το κουμπί; Ατμοποιητή σίγουρα θα πάρω έξτρα. Και ποιά γεύση πλησιάζει περισσότερο αυτή του τσιγάρου; Τη μέντα αποκλείεται να την πάρω. Βέβαια δε ξέρω αν στο υγρό που δωρίζεται μπορώ να επιλέξω γεύση. Ξέρω, μπορεί να σας κουράζω, αλλά ήδη απογοητεύτηκα απ' το άλλο μοντέλο και κλαίω τα 100 ευρώ. Αν μη τί άλλο, ναι μεν θα ξαναδώσω χρήματα αλλά τουλάχιστον ας σταθεροποιηθώ στο evo - ευελπιστώ - μέχρι να απαλλαγώ οριστικά απ' το αληθινό τσιγάρο. Απ' την άλλη σκέφτομαι μήπως αδικώ το esmoke, και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω. Με όλο το θάρρος, θα ζητήσω απ' τον χρήστη 'Ατμός' που είναι ευχαριστημένος να μου πει τί έξτρα χρειάζομαι κι αν συμφωνεί με αυτά που λέω να παραγγείλω. Ευχαριστώ και πάλι!

 :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 15:34 »
'φανστορ' και στο 'ιντελισιγκ'  είναι ίδια εταιρεία , οπότε μπορείς να παραγγείλεις το pass και εκεί
Το κουμπί είναι οντως ενοχλητικό , αλλά 8α σε αποζημιώσει απο απόδοση και διάρκεια.
Με esmoke επικοινώνησε , δεν χάνεις τίποτα . Εμένα μου το άλλαξαν . Αν σου πουν να το αλλάξεις με άλλο μοντελο της ιδιας εταιρείας , ζήτησε το evolution II, η απόδοσή του και η φιλοσοφία κατασκευής είναι σαν του evo.
Απο υγρά είναι θεμα γούστου , αλλα το ecopure rich γενικά θεωρείται καλό, επίσης δοκίμασε κάποιο απο τα γερμανικά υγρά αν είναι δια8έσιμα.

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 15:47 »
Αμπέτ σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ! Σκέφτομαι πως αν παραγγείλω δυο έξτρα μπαταρίες - σύνολο 4 δηλαδή - έναν ατμο ακόμη συν το πασθρου, θα ξεπεράσω κατά πολύ το κατοστάρικο. Όπως ξαναείπα το κουμπί είναι που με ενοχλεί στο bl, κατ' τ' άλλα είμαι ευχαριστημένη αν και είναι 'φαγανό' όπως λες κι εσύ και χρειάζομαι συνέχεια υγρό. Θα δοκιμάσω κι αυτό που λέτε για το φίλτρο απορροφητήρα να δω αν όντως θα εξοικονομώ χρήματα. Άσε που με το bl βλέπω να χρειάζομαι και επαναφορτιζόμενη ταμπακέρα. Θα επανέλθω, ελπίζω με λιγότερες ερωτήσεις!

 :)

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 16:00 »
Δυστυχώς, απ' ό,τι διαβάζω στην 'esmoke' οι αλλαγές γίνονται εντός 14 ημερών. Φαντάσου, και το έχω αχρησιμοποίητο στην ουσία. Πάντως θα τηλεφωνήσω το απόγευμα. Στο κάτω- κάτω, ας βρεθεί κάποιος να μου δείξει τη λειτουργία του αν όντως έκανα πάλι κάτι λάθος. Και κακώς που δεν υπάρχει βίντεο για το συγκεκριμένο μοντέλο...

 :(

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 16:04 »
υπ όψιν οτι οι μπαταριες και φορτιστες του evolution II esmoke ειναι απολυτως συμβατες με evo intellicig

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 16:08 »
Καταρχήν να πάρεις την esmoke και να ζητήσεις αντικατάσταση.
Δεν έχουμε λεφτά για πέταμα,άλλωστε είναι κι αυτοί πολύ εξυπηρετικοί.
Και δεν είναι κακό να έχεις και αυτό στην κατοχή σου.

Το black line αποδίδει πολύ καλύτερα με τις μεγάλες μπαταρίες και δεν θα σου χρειαστεί η ταμπακιέρα,αν είναι δηλαδη να αγοράσεις κάτι καλύτερα 2 μεγάλες.
Εγώ έχω 4 και βγάζω σχεδον όλη τη μέρα.

Στην αρχ'η φοβόμαστε να ξεφύγουμε λίγο από την γεύση του τσιγάρου οπότε ψάχνουμε ένα υγρό παρόμοιο.Αλλά αν μας ρωτήσεις τώρα δεν θέλουμε ούτε να το μυρίσουμε οπότε πειραματίσου και με τις άλλες γεύσεις ελεύθερα,είναι κι αυτό ένα ατού του ηλεκτρονικού :) :)

Και για το κουμπάκι είναι απλά θέμα συνήθειας.
Και επειδή ένα ηλεκ συνήθως αποδίδει καλύτερα με κουμπάκι γιαυτό είναι και προτιμότερο.(εκτός βέβαια από το npro)

Το οικονομικό είναι λίγο πρόβλημα στην αρχή μετά θα αρχίσεις να το ελέγχεις αρκεί να καταλήξεις κάπου.Αλλά αν έχεις το evo και το black line μάλλον δεν θα χρειαστείς άλλο για καιρό.

Ευχομαι πραγματικά να παραμείνεις στο ηλεκ.
Χρειαζεται επιμονή.

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 18:23 »
Φέρυ σ' ευχαριστώ, καλώς σε βρήκα κι εσένα! Δεν ήξερα ότι έβγαλε μεγαλύτερες μπαταρίες η 'nobacco'. Μάλιστα! Όπως είπα και πριν, ελπίζω να μου αλλάξουν το 'esmoke' γιατί το έχω ήδη 5 μήνες. Πώς φαίνομαι ότι είμαι αρχάρια έ;...  ;D ... πάντως κοιτούσα τις γεύσεις τους κι έπαθα πλάκα! Θά 'θελα να ατμίσω ένα... καρπούζι! Με έχει πιάσει μια ατμομανία τώρα και κοιτάζω όλα τα μοντέλα! Άντε να με δω πού θα καταλήξω τελικά!

 ;D

Αποσυνδεδεμένος nitse4

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 19:45 »
Placebo γεια σου και απο εμενα .
Εχω το ιδιο προβλημα με εσενα ,δηλαδη ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη και δεν εχουμε πολλες επιλογες απο καταστηματα.Εαν βρεις κατι καινουργιο ενημερωσε μας.
Οταν ανεφερες περιπτερο λες για το γνωστο επανω στην λαγκαδα?
Και η γνωμη μου μετα απο λιγολεπτη δοκιμη με το evo,
BL δαγκωτο και οχι να ρουφας λες και εχεις κανενα καλαμακι 10 μετρα ..

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 20:05 »
@placebo
Για το EVO που ρώτησες, προτίμησε δύο μεγάλες(όχι μικρές) μπαταρίες. Οι μεγάλες πια έχουν την ίδια ευκολία (ή δυσκολία) στη τζούρα με τις μικρές.
Αν κινείσαι σε μέρη με δυνατή μουσική (κλαμπ κτλ.) πάρε τη μία από τις δύο σε manual, με κουμπί, κι ας μη σου αρέσει και τόσο.
Προτίμησε το Funstore (ούτως ή άλλως ο ίδιος τα έχει) και ανάφερε ότι είσαι μέλος του φόρουμ (για την έκπτωση).

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 20:47 »
Ατμέ ευχαριστώ που απάντησες. Νίτσε γεια κι από μένα. Ναι, για αυτό το περίπτερο μιλάω και ακόμη δε μπόρεσα να βρω τον αντιπρόσωπο. Εύχομαι να συνηθίσουμε κι οι δυο το bl, αλλά σκέφτομαι πως είναι πολυέξοδο και είδα να αναφέρουν το ίδιο και έμπειροι χρήστες του φόρουμ. Μάλλον θα προμηθευτώ και μια μπαταρία 8,4 όπως μου είπε και η Φέρυ. Εν τω μεταξύ, έχω χαθεί μέσα σε βίντεο και ανακαλύπτω ονόματα που προσωπικά ως σχεδόν άσχετη τα ακούω πρώτη φορά. Blu, Luci... δεν έχω καταλήξει ακόμη στο evo και καλό είναι να δω κι άλλα πρώτα. Εδώ θά 'μαστε να βοηθιόμαστε!...

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 03, 2009, 20:13 »
Τρεις μόλις μέρες στην παρέα σας, και μετά από πολύ διάβασμα, έμαθα ήδη αρκετά. Καταρχάς, το 'bl', μου είναι πλέον πολύ αγαπητό, καταφέρνω να το κρατώ με τα δυο δάχτυλα - και τολμώ να πω μου πάει πολύ καθώς έχω μακριά δάχτυλα  :D - , αλλά το κυριότερο και πολύ ευχάριστο για μένα είναι ότι σήμερα για πρώτη φορά στην καπνιστική μου ζωή, έχω καπνίσει μόλις 7 κ.τ., πράγμα που δεν είχα καταφέρει ούτε με επιθέματα νικοτίνης!  :D  :D  :D . Διάβασα όλα τα σχετικά με το μοντέλο αυτό και τα φιλτράκια του, ήδη είμαι με φίλτρο απορροφητήρα και τολμώ να πω ότι εκπνέω μεγαλύτερο σύννεφο ατμού και μάλιστα πιο 'εύκολο'. Αυτό νομίζω θα με γλυτώσει από αρκετά χρήματα. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση, είναι ότι δε χρειάζεται να στάζω τόσο συχνά απ' την ώρα που αντικατέστησα το σφουγγαράκι. Επίσης δηλώνω χαρούμενη, γιατί το υγρό μου με γεύση 'ταμπάκο' είναι 'low' περιεκτικότητας, και δε μου κακοφαίνεται αν και καπνίζω - ελπίζω να γίνει αόριστος χρόνος - βαριά τσιγάρα. Είμαι έτοιμη να παραγγείλω το 'evo', αν και με προβληματίζει η δυσκολία στην οποία ανφέρεστε πολλοί, αλλά πρώτα θα περιμένω μήπως τελικά μπορέσω να αλλάξω το μοντέλο της 'esmoke' με αυτό που μου συστήσατε. Θέλω να πω και κάτι τελευταίο, αλλά δε ξέρω αν επιτρέπεται. Ο φίλος που μου δώρισε το 'bl', είναι ο ίδιος αντιπρόσωπος. Με απέτρεψε να πάρω το άλλο μοντέλο της ίδιας του της εταιρίας μιας και φαγώθηκα να αποκτήσω και δεύτερο τσιγάρο. Αν είναι λάθος που το λέω αυτό, ενημερώστε με να το διορθώσω. Σας ευχαριστώ όλους!

 :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476920 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR