vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 5 χρήστες
white varadero, mode plagal, camber, vlasismiriagos, Olga68

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #360 στις: Μαΐου 04, 2013, 12:02 »
Έτσι όπως στο βλέπω εγώ σαν νέος ατμιστής,μετά απο το πρώτο δίμηνο θα αρχίσω να κάνω και εξοικονόμηση χρημάτων με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.Φυσικά στο θέμα της υγείας ήδη νιώθω καλύτερα!

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #361 στις: Μαΐου 04, 2013, 12:30 »
Οι νέοι ατμιστές καλό θα είναι να διαβάζουν τα σχόλια των περισσοτέρων παλαιότερων
ατμιστών.
Πολλοί από σας θα δείτε πως τα έξοδα της απόκτησης  ενός αρχικού πακέτου ας πούμε και κάποιων
υγρών, ισοσκελίζονται πολύ σύντομα από τον χρονικό ορίζοντα παραμονής στο η.τ. έναντι του κ.τ.
Πολλές φορές οι διαφορές είναι τεράστιες ακόμα και αν κάποιος δεν μένει ικανοποιημένος με το αρχικό του η.τ. και δοκιμάσει και δεύτερο και τρίτο ή πάρει mod και εργοστασιακό ή επισκευάσιμο στο μέλλον.

Η διαφορά δε, είναι χαώδης όταν σκεφτεί κανείς πως θέλει κάθε μέρα 4 € για κ.τ. το μήνα 120 και το χρόνο 1440 τουλάχιστον! όταν με την εμπειρία που θα αποκτήσει θα φτιάχνει αργότερα μόνος τα υγρά άτμισης ( ημερήσιο κόστος κάτω από 0,5 ημερησίως ) και θα έχει ίσως μια καλή και αξιόπιστη συσκευή που θα την απολαμβάνει χωρίς να πρέπει να την αντικαθιστά κάθε τόσο.  :)

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #362 στις: Μαΐου 04, 2013, 13:57 »
Καλησπερα παιδια .


Να γραψω και εγω την γνωμη μου...ατμιστης απο τον Σεπτεμβριο του 2012...
στην αρχη το κοστος οντως σου φαινεται καπως ...ιδιαιτερα αν με το κανονικο τσιγαρο ξεπερνουσεςτο 1 πακετο που σημαινει οτι το ηλεκτρονικο το κανεις πιπιλα.
Βεβαια κανενα κοστος δεν ειναι σημαντικο οταν κανουμε κατι θετικο για την υγεια μας !!!!
Προσωπικα εκανα 2 πακετα prince....οποτε περιπου 8 ευρουλακια την μερα ....ετσι η αποσβεση εγινε γρηγορα.
Βεβαια οταν μπαινεις στον κοσμο του Ηλεκτρονικου τσιγαρου ανακαλυπτεις διαφορετικες γευσεις ...και πολλες φορες πειραματιζεσε για κατι καλυτερο.
Ενας ομως που θελει να ξεκινησει ηλεκτρονικο τσιγαρο το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να παει σε ενα μαγαζι με πολλα δειγματα .....για εμενα προσωπικα αυτα τα μικρομαγαζα με τα 5-6 δειγματακια ατμιστικων υγρων ειναι κακοι επαγγελματιες....
Οποτε βρισκεις ενα μαγαζι με πολλα δειγματα και με υπομονη και την βοηθεια του μαγαζατορα ή του υπαλληλου βρισκεις κατι που σου αρεσει....και μενεις εκει οπως με το κανονικο τσιγαρο....
δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι ακριβο το ηλεκτρονικο τσιγαρο οταν το πακετο παει 3,50-3,80....ακομα και με ετοιμο υγρο.
απο εκει και περα αν οντως θελεις οικονομια την ψαχνεις με do-it-yourself (DIY) και εξοικονομεις ακομα περισσοτερα χρηματα, αν ο σκοπος σου ειναι και η οικονομια.
απο εκει και περα οι περισσοτεροι που πειραματιζομαστε να βρουμε κατι διαφορετικο ή κατι καλυτερο ....ειναι θεμα πιο πολυ χομπι θα ελεγα και αναζητησης για κατι καλυτερο....
Αλλα κακα τα ψεμματα με μια βαση και ενα αρωματακι βγαζει ενας μεσος ατμιστης ανετα 1,5 μηνα....εξαρταται με ποσο νικοτινη το κανεις και ποσο ατμιζεις κτλπ.....
οποτε αν το παρω με Atmos Lab που χρησιμοποιω και εγω...με 19 ευρω που ειναι τα εξοδα για βασεις και ενα αρωμα βγαζεις 1,5 μηνα....μινιμουμ...
τα απλα μαθηματικα μου λενε 3,5 ευρω το πακετο χ 45 μερες =157,5 ευρω.... (αν υπαρχει ακομα πακετο με 3,50).
Οι νεοι ατμιστες να μην αποθαρρυνονται απο το κοστος του αρχικου πακετου γιατι η αποσβεση γινετε πολυ γρηγορα.και ξαναλεω :


ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΟΤΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ !!!


Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #363 στις: Μαΐου 04, 2013, 14:10 »
lefthedef, πέρασε από εδώ να σε γνωρίσουμε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #364 στις: Μαΐου 05, 2013, 23:58 »
Μακράν πιο φθηνό το η.τ. Βέβαια όταν κάνεις χαζομάρες όπως εγώ κ θέλεις να τα δοκιμασεις όλα ψιλοκλαις  :wall: αλλά να ναι καλά 2-3 φιλαράκια καλά που με επαναφέρουν γρήγορα στην τάξη...... ::)

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #365 στις: Μαΐου 06, 2013, 00:20 »
αν θες να δοκιμασεισ κανα μοντακι ή κανα επισκευασιμο παραπανω (οχι τα παντα) παλι ποιο οικονομικα ειναι ασε που  εχεις και την επιλογη να το πουλισεις αν δε σου κανει σε καποιον συνφορουμιτη ;D

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #366 στις: Μαΐου 06, 2013, 00:31 »
Στο τελευταίο θα συμφωνήσω κ γω. Ναι έχεις πάντα τη δυνατότητα να το πουλήσεις αν κάτι δεν σου κάνει .. Και μετά ξαναδοκιμαζεις νέα προϊόντα .. Ενώ το κ.τ άντε να βρεις να το πουλήσεις άμα έχεις ανοίξει το πακέτο .....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #367 στις: Μαΐου 06, 2013, 01:46 »
Αν θες να ατμίζεις απλά, για να ικανοποιήσεις την εξάρτησή σου από τη νικοτίνη, θα έχεις απόσβεση τους πρώτους 4-6 μήνες.
Αν θες super χτύπημα, άντε 6-7 μήνες για την απόσβεση, καθώς θα δοκιμάζεις τα νέα προϊόντα.
Αν μάθεις τα DIY, 3 μήνες μείον...

Αν θες να ψωνίζεις πάντα από Κολωνάκι (όλα τα νέα προϊόντα) δεν ταξινομείσαι με ατμιστική βάση.

Αν θέλεις σύγκριση με το ΚΤ, ναι, το ΗΤ είναι πιο φθηνό...
Και τώρα...
και μακροπρόθεσμα (γιατροί, ακτινογραφίες θώρακός, άγχος, εφιάλτες...)

Αν μιλάμε για το καθημερινό κόστος διαβίωσης, είναι πιο φθηνό από ένα κουλούρι στο δρόμο... σε απόλυτα ποσά.

Άντε, το κουλούρι σφίγγεις το στομάχι και δεν το αγοράζεις...

Τη νικοτίνη όμως;
Το μυαλό δεν σφίγγεται...

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #368 στις: Μαΐου 06, 2013, 11:01 »
Καλημέρα και από μένα!


Εξαιρετικά εύστοχοι οι σχολιασμοί σας φίλοι !!


Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, πάγια νόμίζω ότι ο οικονομικός παράγοντας είναι από πολλαπλές πλευρές υποκειμενικός.


Δεν έχουμε όλοι την ίδια άνεση να χαλάμε χρήμα + ιδιαίτερα στην παρούσα οικονομική κατάσταση της χώρας.


Επίσης, άσχετα με τηντσέπη του καθένα μας, δεν νομίζω να έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση της αξίας του χρήματος (ουσιαστικά και φιλοσοφικά δεν έχει καμία αντικειμενική αξία πέρα από την ψυχολογική και την υποκειμενική που αλλάζει από άνθρωπα σε άνθρωπα).


Δεν δεσμευόμαστε όλοι το ίδιο οικονομικά για τα αντικείμενα που αγαπάμε, πχ το άτμισμα. Κάποιος, έστω και με το ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα, μπορεί να κάνει την κόπρο του παξιμάδι και να πάρει κορυφαίο εξοπλισμό, ενώ κάποιος άλλος να πάρει τα απολύτως οικονομικά απαραίτητα και να μην ξαναασχοληθεί ..


Αδύνατον νομίζω να βρεθεί κοινός μπούσουλας, αλλά από την άλλη, η διαφορετικότητα είναι που κάνει τη ζωή ενδιαφέρουσα  ..


Στη δική μου περίπτωση, έστω και αν στο άτμισμα είμαι πολύ νέος, όταν πρόκειται για μια ασχολία που θα μου πάρει χρόνο και ενέργεια, τότε επενδύω και σε χρήμα, και ναι, είμαι καταστροφή σε αυτό οικονομικά, αλλά ταυτόχρονα αυτό μου δίνει και ενέργεια αποδεδειγμένα.

Δεν θα με απασχολήσει το πόσα θα επενδύσω, όσο θα με απασχολήσει να βρώ αυτό που θέλω. Η γνώση είναι που με ενδιαφέρει, η υγεία μου, η τεχνολογία, το innovation, η αγνότητα των προϊόντων κλπ ..

Άλλωστε,μέχρι πρότινος κάπνιζα Ελληνικό οργανικό καπνό πρώτης ποιότητας, τον οποίο τον πλήρωνα και πολύ λίγα συγκριτικά με τα αντίστοιχα πολυεθνικά προιόντα των περιπτέρων, παρ'ότι τα έχωνα σε ακριβά χαρτάκια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να παραμείνω στο κάπνισμα επειδή μου ήταν προσιτό (φτού κακά). :))

Παρ'όλα αυτά, από αυτά που διαβάζω από τους εμπειρότερους εδώ, φαίνεται ότι το ΗΤ είναι πολύ πολύ προσιτό πια + με λιγότερες λειτουργικές αστοχίες από το παρελθόν.
Όσο για την υγεία μας, αυτή δεν αποτιμάται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos