vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 6 χρήστες
Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4050 στις: Απριλίου 01, 2020, 18:37 »
Καπνικά = 20 μέρες-1 μήνα minimum

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 308
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4051 στις: Απριλίου 01, 2020, 18:46 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 834
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4052 στις: Απριλίου 01, 2020, 22:08 »
γεια σας παιδια. σημερα παρελαβα το PERIQUE KAI to BURLEY καπνικα και τα δυο ο κατασκευαστης λεει για 1.7% και 2.7% αντιστοιχα ..ξερει καποιος που τα εχει δοκιμασει να μου πει ποσες μερες πρεπει να τα αφησουν για να ωριμασουν γιατι δεν εχω ιδεα πρωτη φορα τα κανω.. ευχαριστω πολυ για οποια ενημερωση
Το perique δεν το έχω δουλέψει το burley όμως θέλει σίγουρα 20 ημέρες. Έχει αρκετές φλοραλ νότες οι οποίες πέφτουν από τον μήνα και μετά. Γενικά και τα 2 αρώματα είναι από τα παλιά καπνικά της Flavourart και θέλουν το ελάχιστο 15-20 μέρες ωρίμανση κι από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου αν του αρέσει στις 25 ή στις 35 μέρες. Πάντως αν ανατρέξει κανείς σε σχόλια συμφορουμιτών προ 3ετιας θα διαπιστώσει ότι για τα παλιά καπνικά αρώματα συνιστάται η μακρά ωρίμανση (30+ ημέρες).

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4053 στις: Απριλίου 02, 2020, 05:33 »
To perique είναι πολύ βαρυ καπνικο. Είτε το αφήσω να ωριμάσει δέκα μέρες είτε δίμηνο..μόνο του...δεν. Πάντως η παρατεταμένη ωρίμανση, πέραν των είκοσι ημερών, προσωπικά δεν μου δίνει σε κανένα καλύτερη γεύση. Σε πέντε δέκα μέρες, με ελαφρύ κούνημα ανάδευση οπότε θυμηθώ, μου αρέσουν καλύτερα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4054 στις: Ιανουαρίου 01, 2022, 09:10 »
Καλημέρα.Χρόνια πολλά με υγεία και καλή χρονιά!

Αγόρασα σε κατάστημα το Soho και το φτιάξαμε σε αραίωση 15% μόνο του στα 30 ml 50/50 με 1 nicotine booster για νικοτίνη 6mg/ml.Δηλαδή βάλαμε κάπου 4.5 ml υγρού και λίγα ml VG+PG.
Το ανακάτεψα με "φραπέδιασμα" εκείνη την στιγμή, μετά πάλι την επόμενη ημέρα πολύ ελαφρώς όμως και μετά πάλι μετά απο 2 ημέρες.Σκέφτομαι να το ανακατεύω έτσι ελαφρώς κάθε 2 ημέρες, δεν το ανοίγω.Δεν το έφτιαξα πιο ελαφρύ, με το σκεπτικό πως αν μετά μου φαινόταν ελαφρύ θα έπρεπε να προσθέσω άρωμα και θα έπρεπε να ωριμάσει.

1)Αν είναι πολύ βαρύ, μπορώ να προσθέσω λίγα ml VG;

2)Θα είναι έτοιμο σε 2 εβδομάδες;Πότε να το ανοίξω;

3)Ετυχε να διαβάσω μόλις τώρα σε άλλο θέμα πως τα υγρά με χαμηλή νικοτίνη χάνουν το "χτύπημα" όσο ωριμάζουν, ισχύει;

Το 2ο υγρό που έφτιαξα, είναι το RY4 σε αραίωση 5% (Η Flavor Art προτείνει 3%) στα 30 ml-6mg/ml.-Καραμελωμένος καπνός με βανίλια)+το Hazelnut.Αν θυμάμαι σωστά, το συνολικό ποσοστό αρώματος μαζί με το φουντούκι, είναι στο 1.5%.Ελπίζω να βγεί καλό.

Εφτιαξα 30 ml και τα 2 υγρά, γιατί:

1)Μπορεί να μην βγούν καλά

2)Αν ήταν στα 60 ml θα τα βαριόμουν

3)Θα μπορώ να δοκιμάσω το κάθε υγρό σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα

Το 1ο υγρό που θα ατμίσω θα είναι το Soho, γιατί ήδη ατμίζω υγρό με βανίλια-καραμέλα.

Κάνω κάπου 2-2.5 ml την ημέρα.

Το RY4 έχει πρόβλημα αν μείνει κλειστό 1+μήνα; Δηλαδή θα ωριμάσει μέχρι κάποιο σημείο και θα παραμείνει το ίδιο;

Μου έκανε εντύπωση το Desert Ship, βαρύ καπνικό που συνδυάζεται με κάτι άλλο έντονο, πχ με ρούμι.Γιατί αν συνδυαστεί με κάποιο ελαφρύ άρωμα, θα χρειαστεί μεγαλύτερο ποσοστό, δεν θα είναι αρκετά αισθητό.Με ποιά  άλλα υγρά ταιριάζει;Πιθανόν να είναι το επόμενο υγρό που θα δοκιμάσω, ανάλογα πως θα είμαι.

Σκέφτηκα και το Maxblend, αυτό θα ήταν καλό να συνδυαστεί με κάποιο άλλο για να σπάσει την γλυκάδα, δεν ξέρω πόσο γλυκό θα μου φαινόταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2022, 09:59 από Leon_GR »

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4055 στις: Ιανουαρίου 01, 2022, 11:43 »
Το soho στο 15% είναι μια χαρά, χωρίς επιπλέον αραίωση.
Θα σου έλεγα να το αφήσεις τουλάχιστον 1 μήνα για να το ευχαριστηθεις. 

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4056 στις: Ιανουαρίου 01, 2022, 12:07 »
Είναι τα πρώτα DIY που φτιάχνω, δεν γνωρίζω αν θα ήταν καλύτερα να έβαζα την νικοτίνη προς το τέλος της ωρίμανσης, δηλαδή μήπως δεν είναι αισθητό το χτύπημα.Αν συμβεί αυτό, τότε ίσως να μπορώ να προσθέσω νικοτίνη.

Το προηγούμενο υγρό ήταν snv 50/50 6g/ml νικοτίνη και το άφησα κάπου 2 εβδομάδες, μετά τα 30 ml έχει χάσει σε κάποιο ποσοστό το άρωμά του αλλά ατμίζεται, έχουν μείνει απο αυτό κάπου 20 ml, σε περίπου 10-15 ημέρες θα έχει τελειώσει.

Αν όντως το Soho δώσει το 100% της γεύσης του σε 1 μήνα, μπορώ να το αφήσω, και να ανοίξω το RY4 πρώτα, απλά μετά θα το καταναλώσω σε περίπου 15 ημέρες.

Διάβασα 1 μίξη για το Soho, την οποία θα μπορούσα να δοκιμάσω κάποια στιγμή.Ομως δεν αναφέρει ποσοστά VG+PG.Το έφτιαξα μόνο του γιατί γιατί έχω διαβάσει το παρών θέμα και γράφουν πως στέκεται μόνο του, η οποιαδήποτε μίξη με άλλο υγρό, θα καλύψει αρνητικά τις γεύσεις του.Και ο υπάλληλος επίσης πρότεινε να το φτιάξουμε μόνο του.Το αρνητικό του Soho είναι το πολύ μεγάλο ποσοστό αραίωσης.

FA-RY4-11.73%+Soho-88.27%
Συνολικό ποσοστό-17%


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2022, 12:37 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4057 στις: Οκτωβρίου 24, 2022, 22:03 »
Μια γνωμη θελω. Παρηγγειλα κατι αρωματα flavourart απο το καταστημα flavorah.gr σε τιμες σκοτωμενες. Επειδη μου εκανε εντυπωση, πηρα τηλεφωνο και ειπαν οτι ειναι τα γνησια. Σημερα παρελαβα και οι ετικετες ειναι ασπρομαυρες σαν τυπωμενες και η ετικετα καμια σχεση με τα γνησια. Εχει αγορασει κανεις απο το συγκεκριμενο καταστημα; Μη παθουμε καμια δηλητηριαση.....

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 834
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4058 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 17:52 »
Είναι γνήσια τα αρώματα αλλά rebottle. Δηλαδή από μεγάλη γνήσια συσκευασία κάνουν μετάγγιση σε 10μελα μπουκαλάκια. Έτσι πετυχαίνουν χαμηλότερο κόστος. Είναι πάγια πρακτική στα περισσότερα καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος fkyriazid

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4059 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 19:23 »
Από flavorah.gr παίρνω και εγώ αρκετά FlavourArt, δεν έχω δει διαφορά σε σχέση με γνήσια (τα οποία παρεπιπτόντος παίρνω κατά καιρούς από www.montecristo-shop.gr)... Αν θες μπορείς να ρωτάς ημερομηνίες λήξης τηλεφωνικά...

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΩΝΙΔΑΣ

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4060 στις: Μαΐου 17, 2023, 15:36 »
Καλησπερα.Παιδια επειδη σκεφτομαι να παρω 2 αρωματα συγκεκριμενα το virginia και maxx blend θα θελα να ρωτησω εαν φερνουν καθολου προς dark vapoure το οποιο για τα δικα μου γουστα ειναι απαισιο.Απο μονα τους στεκονται? ή με συνδυασμο αυτων?περιπου τι επιγευση και μυρωδια εχουν?αλλιως να μεινουμε σε smoke,ry4d.....ισως και καμμια γνωμη για το cowboy?Ουτε το cigar passion,cuban cigar απο μονα τους ή συνδυασμο τους με ικανοποιησαν...βεβαια το dark vapoure μακριααά...λες και γευομαι-μυριζω αποτσιγαρο στο τασακι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2023, 18:06 από ΛΕΩΝΙΔΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4061 στις: Μαΐου 17, 2023, 18:20 »
 Aς βαλουμε κατ αρχην μια ταξη στο χαος :
Yπαρχουν καποιες βασικες εκδοχες γευσεων που με διαφορες παραλλαγες τις συναντας στις περισσοτερες εταιρειες παραγωγης υγρων αναπληρωσης . Και μιλαμε για αυτό που συνηθως περιγραφουμε σαν «καπνικες» γευσεις μεσω των οποιων οι περισσοτεροι από εμας προσπαθησαμε ξεκινωντας να απεγκλωβιστουμε από το τσιγαρο . Το Maxx Blend – παλαιοτερα  Maxboro (!) για ευνοητους λογους – είναι μια από αυτές . Προκειται για ένα ηπιο καπνικο με νοτες μελιου , βανιλιας και μπαχαρικων , με τα συστατικα να ποικιλουν αναλογα με την εταιρεια . Το Cowboy blend  είναι συγγενης εκδοχη με υπερ-τονισμενο το μελι και την βανιλια (στο Maxx Blend είναι υπερτονισμενα τα μπαχαρικα και είναι πιο spicy). Και τα δυο αυτά , τα συναντας αλλου και σαν American Blend η  MLB αλλα βασικα προκειται για περιπου το ιδιο πραγμα. Στεκει μια χαρα μονο του , αλλα κανει και για αναμιξεις και είναι ευρεως αποδεκτο..
Τα Virginia τωρα , είναι μια άλλη μεγαλη υπο-κατηγορια που θα την χαρακτηριζα με τον ορο «χορτωδη καπνικα» . Eδω το βοτανικο στοιχειο υποκαθιστα τα μπαχαρικα , ενώ παρουσια εχει και η βανιλια μιξαροντας τελικα ένα χαρμανι που αποδιδει εντονο και ελαφρως γλυκο καπνικο χαρακτηρα. Εχει φανατικους φιλους και φανατικους εχθρους και είναι πιο «δυσκολο» στις αναμιξεις από το προηγουμενο .
Άλλες μεγαλες υπο-κατηγοριες είναι τα traditional  (τα βρισκεις παντου και σαν Camila , Cam Blend , KML , Desert Ship) που είναι α-γλυκα καπνικα συνηθως με μια δοση σανταλοξυλου η γλυκοριζας) , τα Turkish Blend η Oriental (ανθωδη καπνικα με νοτες μπαχαρικων) , τα τυπου RY4 (σε πιο «προχωρημενες» εκδοχες Tribecca  και Soho) που παιζουν με καραμελα , βανιλια και ξηρους καρπους και τα τυπου Cuban Cigar οπου προεξαρχουν τα μπαχαρικα για να προσιδιαζουν σε πουρο. Παραλλαγες βεβαια υπαρχουν απειρες και ότι περιγραφω είναι απλως ενδεικτικο.
Η Flavour Art τωρα , υπηρξε επι σειρα ετων leader εταιρεια στον χωρο . Ηταν κατά καποιο τροπο η Ευρωπαικη απαντηση στα εισαγομενα από Κινα αρχικα υγρα της Dekang και της Hangsen και με την τεχνογνωσια που ειχε μιας και ξεκινησε σαν εταιρεια γευσεων ζαχαροπλαστικης , καθορισε την αγορα κατακλυζοντας την με γευσεις φρουτων και γλυκων . Ετσι εδωσε την ευκαιρια για τις πρωτες αναμιξεις σε μια προσπαθεια να παραχθουν πιο “gourmet” υγρα , και παρα πολλες εταιρειες (όπως η Liqua στην αρχη της η οι δικες μας Φιλοτιμο και Natura) εβγαζαν υγρα χρησιμοποιωντας δικες της πρωτες υλες. Στην πορεια βεβαια ξεπεραστηκε και εμεινε πισω από τις εξελιξεις , όπως ολοι σχεδον οι οργανισμοι που γινονται τελικα βραδυκινητοι εφησυχαζοντας με την αρχικη τους επιτυχια – όμως παραμενει ακομα και σημερα υπολογισιμο μεγεθος με αξιοπιστα προιοντα. Τα καπνικα τους παντως εχουν μια «περιεργη» αντιληψη και θα ελεγα ότι τα χαρακτηριζει μια αισθηση «χημειας» η «φαρμακιλας» αν προτιμας που σημερα δειχνει εκτος τοπου.
Για εμενα παντως προσωπικα , το Soho της Flavour Art αποτελει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ το πετραδι του στεμματος . Φανατικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2023, 18:48 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΩΝΙΔΑΣ

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4062 στις: Μαΐου 17, 2023, 21:27 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Ο λογος που ψαχνομαι ειναι οτι μου εδωσε ενας φιλος ενα υγρο που δεν γνωριζε τη συνταγη του diy και η οποια μου αρεσε πολυ.Αυτο που καταλαβα ηταν καποιο καπνικο που ειχε καπως σα χορταριλα θα το λεγα και κατα πασα συνδυαζοταν με μελι που εδινε μια πολυ ωραια και εμφανεστατη εως αρκετα δυνατη επιγευση.Απ οτι διαβασα απ την απαντηση  σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ναι fa virginia με cowboy ή κανω λαθος? Παντως αυτη η αισθηση καπως χορταριλας με πιθανον και μια πολυ μικρη αισθηση πικριλας μου αρεσε και σε συνδυασμο με την γλυκια αισθηση εγινε φοβερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2023, 21:34 από ΛΕΩΝΙΔΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4063 στις: Μαΐου 17, 2023, 21:42 »
Αδερφε, δυσκολο να συνδυασεις virginia με cowboy blend κατα την γνωμη μου. Πιο δοκιμο μου ακουγεται το να προσθεσεις στο virginia καποια κρεμα σε στυλ bavarian cream (οχι πολυ γλυκια δηλαδη) απο την flavour art επισης ωστε να σπασεις την πολλη "χορταριλα" με την κρεμωδη υφη και να προσθεσεις μια ελεγχομενη γλυκυτητα στην προυπαρχουσα "στιφαδα". Αποψεις βεβαια ...

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΩΝΙΔΑΣ

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #4064 στις: Μαΐου 17, 2023, 23:49 »
ok.Τελος παντων,μαλλον θα παρω το virginia να το δοκιμασω κι αυτο,κι αν μου βγει κι αυτο σαν τ αλλα καπνικα της fa δε ξανασχολουμαι με fa καπνικα...ισως με soho αν κι αυτο θελει 20% αραιωση.Θα δω μηπως συνδυαζεται με black honey tpa γιατι ο φιλος μου πε οτι εκεινος που το εδωσε κατι του χε πει για black honey tpa...αλλιως θα παει στα σκουπιδια οπως και τ αλλα καπνικα fa.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530721 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet