vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Nikrom, GEORGEFK, george kotsopoulos, aalex, kurtz, swtos, treloneritis, Tem, Milarepa

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 09:49 »
επίτρεψε μου να σου εξηγησω : όπως το αντιλαμβάνομαι με βάση την περιγραφή σου, οι λόγοι που τα δόντια σου προσροφούσαν περισσότερες χρωστικές και άρα άλλαζαν χρώμα ήταν δυο:
1) υπερβολικό βούρτσισμα (ιδίως εάν χρησιμοποιούσαν σκληρή οδοντόβουρτσα ή ασκουσες έντονη δύναμη ανεξαρτήτως βαθμού σκληρότητας)
2) χρήση οδοντόκρεμας με υψηλή συγκέντρωση αποτριπτικού.  Το αποτριπτικό συστατικό είναι που μας δίνει την προσκαιρη χαρα της αφαιρεσης των χρωστικών , λεω προσκαιρη διοτι λόγω της σταδιακής αφαιρεσης του επιφανειακού στρωματος της αδαμαντίνης η προσρόφηση τους χειροτερευει με το χρόνο.
Αρα, η σταδιακή επαναδόμηση της αδαμαντίνης είναι που προκαλεσε την επαναφορα του χρωματος κατα κυριο λόγο και όχι η διακοπη του κτ. Το κτ μπορει απλως να προκαλεσει επικαλυψη του δοντιου με χρωστικη και τιποτε παραπανω. Ενας απλος καθαρισμος σε συνδυασμό με χρήση αμμοβολής αφαιρει σε λιγα λεπτα τις χρωστικές αυτές.
  Η μεγάλη βελτιωση στην στοματική υγεία δεν ειναι η αλλαγη του χρωματος αλλα η βελτίωση της υγείας των ούλων και η μειωση του κινδυνου καρκινογένεσης στην περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 10:28 »
Στο συνοδευτικο ενημερωτικο που εχουν οι τσιχλες nicorette γραφει οτι οσοι εχουν πρβλ με τα δοντια τους θα εχουν επιδεινωση.Δεν ειναι λοιπον αθωο το ατμισμα σε σχεση με τα οδοντιατρικα οταν περιεχει νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 23:31 »
επίτρεψε μου να σου εξηγησω : όπως το αντιλαμβάνομαι με βάση την περιγραφή σου, οι λόγοι που τα δόντια σου προσροφούσαν περισσότερες χρωστικές και άρα άλλαζαν χρώμα ήταν δυο:
1) υπερβολικό βούρτσισμα (ιδίως εάν χρησιμοποιούσαν σκληρή οδοντόβουρτσα ή ασκουσες έντονη δύναμη ανεξαρτήτως βαθμού σκληρότητας)
2) χρήση οδοντόκρεμας με υψηλή συγκέντρωση αποτριπτικού.  Το αποτριπτικό συστατικό είναι που μας δίνει την προσκαιρη χαρα της αφαιρεσης των χρωστικών , λεω προσκαιρη διοτι λόγω της σταδιακής αφαιρεσης του επιφανειακού στρωματος της αδαμαντίνης η προσρόφηση τους χειροτερευει με το χρόνο.
Αρα, η σταδιακή επαναδόμηση της αδαμαντίνης είναι που προκαλεσε την επαναφορα του χρωματος κατα κυριο λόγο και όχι η διακοπη του κτ. Το κτ μπορει απλως να προκαλεσει επικαλυψη του δοντιου με χρωστικη και τιποτε παραπανω. Ενας απλος καθαρισμος σε συνδυασμό με χρήση αμμοβολής αφαιρει σε λιγα λεπτα τις χρωστικές αυτές.
  Η μεγάλη βελτιωση στην στοματική υγεία δεν ειναι η αλλαγη του χρωματος αλλα η βελτίωση της υγείας των ούλων και η μειωση του κινδυνου καρκινογένεσης στην περιοχή.

Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις.  :respect:

Ένα (πιθανό) λάθος μου: δεν θυμάμαι αν η οδοντόκρεμα που με ικανοποίησε περιείχε αδαμαντίνη ή αποτριπτικό (είμαι άσχετος με την ορολογία, συγγνώμη).

Και μια απορία: η αμμοβολή είναι κάτι έξτρα από τον καθαρισμό (αυτό κατάλαβα) ή περιλαμβάνεται σε αυτόν;

Κι άλλη μία: η σταδιακή επαναδόμηση της αδαμαντίνης "φυλακίζει" τις βρωμιές ή τις διασπά;

ΥΓ. οι οδοντόβουρτσες ήταν μέτριας σκληρότητας.

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 00:58 »
Να σαι καλα  :bye:
- Η οδοντόκρεμα περιείχε αποτριπτικό, όχι αδαμαντίνη
- Η  αμμοβολή είναι μία τεχνική με την οποιά εκτοξευουμε υπο πιεση ενα σπρει που αποτελείται απο ειδική σκόνη και νερό επάνω στην επιφανεια του δοντιου, με στόχο να αφαιρεσουμε τις επιφανειακες χρωστικές . Είναι συμπληρωματική μέθοδος, εφαρμοζεται μετα τον καθαρισμό απο τους Οδοντιάτρους που διαθέτουν το απαραίτητο εξοπλισμό (δεν τον διαθετουν όλοι).
-ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς κάνει και πάλι την αδαμαντίνη (δηλ το σμάλτο) πιο ανθετικη στην επιθεση των χρωστικών και μικροβίων. Οσο τριβεται η επιφανεια του δοντιου τοσο πιο ευκολο ειναι να τη διαπερασουν οι χρωστικες. Αντιθετα, όσο πιο ακεραιη και γυαλιστερή είναι τόσο δυσκολοτερο.
Το τσιγαρο επιδρα αρνητικά στην αισθητική της οδοντοστοιχίας με 2 τροπους
α) βραχυπροθεσμα με την επικαθιση χρωστικων (που οπως ειπαμε μπορουν να αφαιρεθουν με αμμοβολη)
β) μακροπροθεσμα με την διεισδυση των χρωστικων στα εσωτερικά στρωματα και το σταδιακό κιτρίνισμα των δοντιών.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 22:16 »
1.000ν   Ευχαριστώ!!!  :thumpup:

Ελπίζω να πρόλαβα το σταδιακό κιτρίνισμα!!!   :wall:

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 10:03 »
και να μην το προλαβες dont worry  με μια λευκανση σε 8-10 μερες θα γινεις  ;D
και αν δεν το ξαναρχίσεις , με μια συντηρηση καθε 2 χρονια το χαμόγελο θα λαμπει αιώνια  ;)

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 28, 2012, 13:14 »
Η δική μου εμπειρία είναι ότι όσα χρόνια κάπνιζα κ.τ είχα μονίμως έναν ερεθισμό στα ούλα. Ακόμη και μετά τον οδοντίατρο, τον καθαρισμό κλπ, επέμενε μια ευαισθησία.. Από την τέταρτη μέρα ατμόζματος ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΤΙΠΟΤΑ!!! Τα δ΄'οντια έχουν αρχίσει και επανέρχονται στο χρώμα λίγο μετά τον καθαρισμό και τη λεύκανση και η αίσθηση είναι πραγματική υγείας.

Αποσυνδεδεμένος captaincolly

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 29, 2012, 20:26 »
Παρά το οτι έχω κόψει το κ.τ μολις 1 μήνα  στα δόντια υπάρχει βελτίωση και στην υγεία και στην αίσθηση
και στην λευκότητα τους..

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 14, 2012, 15:59 »
Γειά σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά υποθέτω πως ναι, αν όχι παρακαλώ να μετακινηθεί η απορία μου κάπου αλλού από τους υπευθήνους.....!!!!Έχω παρατηρήσει πως από τότε που άρχισα το ή.τ. έχω παραπάνω πτύελα.. :-[ :-[  ...δεν ανησυχώ(πολύ) απλά αυτή η δραστηριότητα μέσα στο στόμα μου με κάνει και αναρωτιέμαι :confused1: :confused1: :confused1: :confused1: ..... Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος????????? Να σημειώσω κάπου εδώ πως δεν έχω παρατήσει τελείως το κ.τ. κάνω 2 κάθε πρωί :-[ :-[ αν έχει κάποια σημασία και πρόσφατα έκανα καθαρισμό και δεν παρατήρησε κάτι η γιατρός μου....Τώρα κάθε βοήθεια στην επίλυση της απορίας μου καλοδεχούμενη....... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 15, 2012, 15:06 »
παραπανω απο πότε? Αν παρατηρησες αυξηση σε σχεση με όταν καπνιζες ειναι φυσιολογικο διοτι το κτ προκαλει μια σχετικη ξηροστομία. Αν ομως εννοείς ότι εχεις σιελόρροια σε σχεση με ΠΡΙΝ αρχισεις να καπνιζεις τότε ψαξου με τα υγρα που χρησιμοποιείς ή πηγαινε σε καποιον στοματολογο για ανιχνευση της αιτίας που καποιος απο τους αδενες σου παραγει περισσότερο. Ελπίζω να βοηθησα  ;)

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 15, 2012, 16:42 »
Ευχαριστώ πολύ, σίγουρα βοήθησες.. :) :) σε σχέση με πριν που έκανα κ.τ. είδα την διαφορά...Άρα μάλλον είναι αυτό που μου είπες μου ακούγεται πολύ λογικό... :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 15, 2012, 16:52 »
Εχω δει τρελλη διαφορα στα δοντια μου.
Πλεον εχουν αποκτησει την γυαλαδα τους.
Σε καποια σημεια εσωτερικα που ειχα λεκεδες απο καφε και τσιγαρο αυτοι εξαφανιζονται.

Αποσυνδεδεμένος gregorkkk

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 15, 2012, 21:21 »
Γειά σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά υποθέτω πως ναι, αν όχι παρακαλώ να μετακινηθεί η απορία μου κάπου αλλού από τους υπευθήνους.....!!!!Έχω παρατηρήσει πως από τότε που άρχισα το ή.τ. έχω παραπάνω πτύελα.. :-[ :-[  ...δεν ανησυχώ(πολύ) απλά αυτή η δραστηριότητα μέσα στο στόμα μου με κάνει και αναρωτιέμαι :confused1: :confused1: :confused1: :confused1: ..... Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος????????? Να σημειώσω κάπου εδώ πως δεν έχω παρατήσει τελείως το κ.τ. κάνω 2 κάθε πρωί :-[ :-[ αν έχει κάποια σημασία και πρόσφατα έκανα καθαρισμό και δεν παρατήρησε κάτι η γιατρός μου....Τώρα κάθε βοήθεια στην επίλυση της απορίας μου καλοδεχούμενη....... :) :) :)
ΚΑΠΝΙΖΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΗΣ NOBACCO ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΣΑ ΤΟΝ VIRGINIA ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ RY2 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΣΑΛΙΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΕ PG ΚΑΙ VG ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΓΕΥΣΕΙΣ.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 15, 2012, 21:23 »
με τον πονο μου παιζετε? 300 ευρα για θηκη εδωσα προσφατα και δεν φταιει το η.τ. γι'άυτο!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 15, 2012, 21:25 »
εμενα ολα καλα δεν βλεπετε  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475607 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520087 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap