vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απογοήτευση

Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:39 »
BigSur εγώ ήμουν καπνιστής πίπας και για αυτό ίσως είναι για μένα εύκολο το διαδικαστικό. Να δώ τώρα τι θα τα κάνω τα 12 άκριβα ξηλαράκια μου και τον καπνό (που θα μου έφτανε για 2 χρόνια) που παλαιώνω (μία peterson πίπα που έχω κάνει όσο ένας A2 και GGTS μαζί. Ρε λες να την πουλήσω  ;D ;D ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:42 »
Η επιθυμια για κτ δεν ειναι κατι που εξαφανιζεις απο την μια μερα στην αλλη,
μονο και μονο επειδη ατμιζεις.
Εγω προσωπικα παιρνω την καθε μερα απο την αρχη,
σαν να ειναι η πρωτη μερα που εκοψα το κτ και αρχισα το ατμισμα.
Αρχικα υπηρχε ενθουσιασμος και βεβαιοτητα οτι δεν εχω αναγκη το καπνισμα.
Μεσα απο την διαρκη εμπειρια ατμισματος συνηδητοποιησα πως μοναχα το μερακι
να ψαχνεις και να ενημερωνεσε σε κραταει μακρια απο την αναγκη του κτ.
Εδω ειναι που αναγνωριζω την αναγκη υπαρξης του φορουμ
και την ψυχολογικη υποστηριξη που προσφερει πραγματικα. ::)

Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:42 »
Πρώρη φορά ήρθα σε επαφή μέ το η.τ. πριν 3 χρόνια (το είχε πάρει μια φίλη).  Ομολογώ ότι η πρώτη εκείνη επαφή ηταν αίσχος. Ένα gamucci το οποίο δεν τράβαγε ούτε αέρα.
3 χρόνια μετά(πριν ένα μήνα δηλαδή) ξανέκανα δοκιμή με το elips και έπαθα πλάκα....
ϋ
Προχθές ήρθε η φίλη και με βλέπει με το elips. Λέει τίποτα με ρωτάει; Είναι φοβερό τη λέω. Πάρε να δεις. Απάντηση μετά από 2 τζούρες... Ρε συ αυτό είναι σαν κανονικό!!!
Την επόμενη μου δίνει το ιστορικό gamucci για επισκευή (χωρίς χρήση από τότε). Δεν γνωρίζω αν έχει κανένα κόλπο αλλά ότι και  τουκάνωβγάζει κάτι μισοπεθαμένες τζούρες και άσχημη γεύση (δικάμου υγρά).

Τώρα.για να την δελεάσω θα της πάρω το F6 μιας και είναι ακόμα
είναι αρκετά δύσπιστη.

Α! και να τονίσω κατι ...Όλοι ήμαστε ακόμα καπνιστές ακόμα κσι 2 χρόνια να το έχουμε κόψει. Από τη στιγμή πυ όποτε ξεμείνουμε από υγρά/ατμο/μπααρία, θα στραφούμε σε κ.τ. δεν έχουμε κόψει αλλά αντικαταστήσει το κ.τ. και τίποτα παραπάνω. Όπότε μην τα παίρντε με τους καπνιστές. !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:50 από damioan »

Αποσυνδεδεμένος MERILYN

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:45 »
Εγω παντως θα μιλησω για τον εαυτο μου...
Σημερα κλεινω 2 εβδομαδες ατμισματος  :D με 4 κανονικα τσιγαρα μονο!!!!!!
Δεν μπορω να πω οτι δεν σκεφτομαι το κ.τ. παντως...
Βλεπω να στριβουν το τσιγαρακι και με πιανει μια νοσταλγια να το πω????
Δεν ξερω ισως ειναι και αρχη ισως και να μην βρηκα ακομη το καταλληλο υγρο  :dontknow:
Το μονο που κανω για να ¨φρεναρω¨ τον εαυτο μου ειναι να βλεπω βιντεακια στο youtube κατα του κανονικου τσιγαρου!!!

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:51 »
Δεν είναι για όλα τα γούστα. Από οικονομικής πλευράς: Αν κάποιος χρείαζεται 30 ευρώ τη βδομάδα για κάπνισμα και ξαφνικά χρειαστεί να δώσει 30 σε μία μέρα για χαλασμένους ατμοποιήτες ή υγρά θα νιώσει λίγο ότι του πίανουν τον κ.... Δεν τους αδικώ αν σιχαθούν το η.τ. Έλλειψη χρόνου: Ακόμη και να μάθουν τι σημαίνει επισκευάσιμος ατμοποιητής ή πως να ρίχνουν κατακόρυφα το κόστος των υγρών, πάλι θα χρειαστεί χρόνος, (ταχυδρομεία κ.τ.λ.).
Υγεία: Όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε (και το πιστεύουμε) ότι το η.τ. είναι καλύτερο από το κ.τ., δεν είμαστε εντελώς σίγουροι ότι δεν έχει παρενέργειες μακροχρόνιες (φυτίλι που καίγεται, αντίσταση, συστατικά των υγρών δεν είναι και ότι καλύτερο φαντάζομαι). Για τους παραπάνω λόγους δεν αδικώ αυτούς που επέστρεψαν στο κ.τ. ή αυτούς που είναι καλοπροαίρετοι πολέμιοί του. Το καλύτερο πάντως για μας είναι να κόψουμε και το άτμισμα, όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Προσωπικά δεν το βλέπω και τόσο σύντομα να συμβαίνει αν και θα το ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:54 »
Μεριλιν οταν τους βλεπεις να στριβουν το τσιγαρακι τοτε εσυ απλα βγαλε και στριψε μια αντισταση για Α2 ή Οδυσσεα ,ετσι για το μαμοτο !!!Μη μασας απο το παλιοτσιγαρο.Υπομονη και ολα μετα θα δεις οτι θα ειναι απλα....παρελθον !!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 00:54 »
Βάλε κάποιο άρωμα που σου αρέσει από την...
προηγούμενη ζωή σου (σοκολάτα, π.χ.)

Πάρε μια βαθειά τζούρα (ατμιστική, όχι καπνική)
Κράτα 2 δευτερόλεπτα...

...όλες  οι κτ-αναμνήσεις θα γίνουν... ατμός !!!    :yes: :yes:

Μην απογοητεύεστε χωρίς λόγο.
Υπάρχουν χιλιάδες λύσεις...
και στον τεχνικό τομέα (μπαταρίες, ατμοποιητές, mods)
και στον γευστικό (χρου - χρου κι αρώματα).

Το ΚΤ   8)   δεν πιάνει μία...


Αποσυνδεδεμένος MERILYN

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:01 »
Παιδια απο μοντες και τετοια δεν γνωριζω  :idiot1:
Ελπιζω να ειναι μια παροδικη φαση και να την ξεπερασω δεν θελω να πεσω παλι στο  :fight_shot_bandana: παλιοτσιγαρο!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:04 »
Ούτε κι εγώ γνωρίζω... ακόμα.

Αυτό όμως δεν με εμπόδισε να είμαι 200 ημερών ατμιστής, άκαπνος (σχεδόν).

Αποσυνδεδεμένος MERILYN

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:08 »
 :thumpup: spectrum
Μακαρι να φτασω και εγω σ'αυτο το σημειο εγω ακομη 14 ημερες...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:15 »
Σίγουρα θα φτάσεις !!!

Είσαι και πιο έμπειρη εδώ.  ;)


Αποσυνδεδεμένος MERILYN

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:20 »
 :bye:
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:28 »
Το καλύτερο πάντως για μας είναι να κόψουμε και το άτμισμα, όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Προσωπικά δεν το βλέπω και τόσο σύντομα να συμβαίνει αν και θα το ήθελα.
Μαριε, εγω δεν θελω να το κοψω, γιατι αυτο θα ειναι η αρχη του ξεκινηματος του τσιγαρου. Γι αυτο φροντιζω να κανω το ατμισμα οσο γινεται πιο ωραιο, απολαυστικο και μουράτο.
Κανείς δεν ειπε οτι ειναι αθωο. Αλλά μπροστα στο κ.τ. ειναι σαν αρνακι μπροστα σε λυκο.
Βεβαια, καποιος αλλος μπορει να πει οτι το ενα ειναι ασπρος λυκος και το αλλο μαυρος λυκος. Σαν το καλο και το κακο χρεος ενα πραμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 01:33 »
Σαν πρώτο βήμα ελπίζω να φτάσω τη merilyn (σε 7 μέρες) και εύχομαι αυτή να φτάσει τον spectrum! :yes:

Βλέπω και τα θαυμαστά συμπράγκαλα που χρησιμοποιεί ο Yannis Rasta και μου κάνουν εντύπωση τα λόγια του:
Η επιθυμια για κτ δεν ειναι κατι που εξαφανιζεις απο την μια μερα στην αλλη,
μονο και μονο επειδη ατμιζεις.
Εγω προσωπικα παιρνω την καθε μερα απο την αρχη,
σαν να ειναι η πρωτη μερα που εκοψα το κτ και αρχισα το ατμισμα.
Αρχικα υπηρχε ενθουσιασμος και βεβαιοτητα οτι δεν εχω αναγκη το καπνισμα.
Μεσα απο την διαρκη εμπειρια ατμισματος συνηδητοποιησα πως μοναχα το μερακι
να ψαχνεις και να ενημερωνεσε σε κραταει μακρια απο την αναγκη του κτ.
Εδω ειναι που αναγνωριζω την αναγκη υπαρξης του φορουμ
και την ψυχολογικη υποστηριξη που προσφερει πραγματικα. ::)
Καταλαβαίνω πως ο δρόμος είναι μακρύς και όχι πάντα εύκολος ακόμα και για τους πιο έμπειρους.

Αλλά έχει κι ομορφιές!
Βλέπω τη γυναίκα μου να μην βήχει από τον καπνό μου, δεν έχω ανοιχτή την μπαλκονόπορτα χειμωνιάτικα
για να φεύγουν οι κάπνες, και ήδη καταλαβαίνω πως με λίγο ψάξιμο θα βρω γεύσεις που το ΚΤ δεν θα μου έδινε ποτέ. Επίσης, ο φίλος που με έβαλε στα αίματα για ΗΤ έχει πλέον αραιώσει ακόμα και το Elips του. Δεν ξέρω αν θέλω να το κοψω τελείως, όμως νιώθω πως με το ΗΤ η πόρτα δεν είναι κλειστή.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 02:13 »
Ωραιο νημα...ας παραθεσω και εγω τις σκεψεις μου....

Καταλαβαινω, ή μαλλον κατανοω εκεινους που επιλεγουν να ξανα-γυρισουν στο κ.τ. Και τι εννοω με αυτο: προσωπικα εγω, δεν ειχα καμμια μα καμμια επιθυμια να κοψω το καπνισμα. Δεν ημουν αποφασισμενος για κατι τετοιο κ ουτε και προετοιμασμενος. Δοκιμασα λοιπον το η.τ. με ενα κ μονο σκεπτικο: ΑΝ μου δινει την ευχαριστηση που μου δινει το κ.τ. τοτε ναι γιατι οχι.....Με αυτο το σκεφτικο λοιπον, αν ΔΕΝ μου την εδινε (την ευχαριστηση) δηλωνω πολυ "τιμια" οτι θα ξαναγυρνουσα στο κ.τ. με οτι αυτο συνεπαγεται. Δεν ειναι λοιπον για εμενα θεμα αγνοιας των κινδυνων του κ.τ. οσοι ξαναγυριζουν σε αυτο - ειναι απλα οτι η "εξαρτηση" τους δεν "καλυφθηκε" με το η.τ. - και εφοσον δεν ειχαν αποφασισει να "απεξαρτηθουν"...δε θα το κανουν.

Δε ξερω γιατι σε εμενα προσωπικα λειτουργησε ετσι το η.τ. αλλα πραγματικα απολαμβανω τον "ατμο" περισσοτερο απο τον καπνο - τοσο που μεσα μου εχω σκεφτει πολλες φορες "ακομα κ αν ολα πανε στραβα με το η.τ.,αν απαγορευτει, αν κοψουν την εισαγωγη του, ή την παραγωγη του, τσιγαρο κανονικο δε ξανακαπνιζω" - τοσο πολυ "ξενερωσα" με το καπνο..

Ισως να εχει να κανει το γεγονος οτι απο μικρος, ο καπνος του τσιγαρου με ενοχλουσε - θυμαμαι πιτσιρικας στο αυτοκινητο με τους γονεις μου ποσες φορες ειχα γκρινιαξει στο πατερα μου να σβησει το τσιγαρο - το πως το αρχισα το καπνισμα, τετοιος αντικαπνιστης ουτε εγω δε ξερω.  Και νομιζω δε γινεται να "πιεστει" κανεις και να καταφερει να μεινει στο η.τ. Ειναι νομιζω καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και ιδιοσυγκρασιας. Αλλοι μενουν γιατι πραγματικα τους αρεσει περισσοτερο απο τον καπνο (η δικη μου περιπτωση), καποιοι αλλοι ισως γιατι προτιμουν μια μικρη ευχαριστηση απο τον ατμο παρολο που τους αρεσε περισσοτερο το κ.τ. αλλα θελουν να ελαττωσουν τις βλαβερες συνεπειες στην υγεια τους, και αλλοι απλα θελουν να καπνιζουν κ οχι να ατμιζουν, αδιαφορωντας (οπως ουτως ή αλλως ως καπνιστες παντα εκαναν) για την υγεια τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110602 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159818 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515311 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530755 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801614 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet