vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, giorgos1999, bloodlessz, Jorge

Twitter

Απογοήτευση

Απογοήτευση
« στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:39 »
Το τελευταίο διάστημα έχω απογοητευτεί από τους ατμιστές που γνωρίζω (που μάλλον δεν θα είναι για πολυ ακόμα).

1. Ο συνάδελφος στον οποίο επεξεργάστηκα το η.τ. για πρώτη φορά πριν το αγοράσω άρχισε πάλι να καπνίζει κ.τ. κάνοντας τράκες στον καφέ. (τον θυμάμε σαν σήμερα με τι καμάρι μου είπε ότι έχει να βάλει κ.τ. στο στόμα του 1 μήνα).
2. Ο ατμιστής που έβαλε τον παραπάνω στο κόλπο (επίσης συνάδελφος), που είχαμε επικοινωνία συχνή τον τελευταίο καιρό λόγο της ιδιότητας μου να επισκευάζω τους Ego-T απο το καμμένο,  σε τηλεφωνική συνδιάλεξη που είχαμε μου ανακοινωσε ότι σταμάτησε το ατμισμά γιατί βαρέθηκε λέει την διαδικασία με τους καθαρισμούς, τα μπουκαλάκια, τα υγρά κλπ. Σε ερωτηση μου "δηλαδή δεν καπνίζεις πλέον ούτε ατμίζεις" μου απάντησε ναι αλλά μετά απο 2 sec μου λέει "έ κάνω δυο τσιγάρα, ένα το πρωί και ένα το βράδυ και όχι πάντα". Την κατάληξη αυτού την φαντάζεστε όλοι υποθέτω.
3. Η μάνα μου μου ανακοίνωσε ότι το η.τ. δεν την καλύπτει (της μυρίζει λέει) και κάνει 4 κ.τ. την ημέρα.
4. Συνάδελφος που έβαλα στο χώρο του η.τ., ο οποίως κάπνιζε Stuyvesant κόκκινο και έχει σοβαρό πρόβλημα (μια φορά τον είχαν πάρει και απο την δουλειά με φορίο λόγω καρδιακού προβλήματος τα πακέτο/μέρα όμως το συνέχισε), μου είπε ότι το Decandent Hellas Blend στα 18mg ήταν πολυ βαρύ λέει και έιδε παρενέργιες ακόμα και στις 10 τσούρες ημερησίως οπότε κάποια στιγμή (απροσδιοριστή) θα έπερνε ένα ελαφρύτερο υγρό για να κάνει.

Τελικά άμα δεν θες να το κόψεις δεν σε σώνει κανένα η.τ. (απο εργοστασιακό μέχρι mod). Για τους περισσότερους μόδα είναι και θα περάσει. Και μου κάνει τόση εντύπωση πως μετά απο το άτμισμα δεν τους βρομάει το κ.τ. Μάλλον κάνουν και τα δύο. Όπως μου είπε και μία ατμίστρια των 2 ημερών στις αρχές: "εγώ δεν θέλω να το κόψω γιατί μαρέσει (τα ίδια λένε και οι ναρκωμανής, οι αλκολικοί κλπ). Το πήρα απλά για να καπνίζω μέσα"

Συνεπώς άποψη μου είναι να μην τρελένεσται ότι έγινε καμιά επανάστηση με το η.τ. και θα μας πολεμίσουν να μας το φορολογήσουν. Σε κανένα εξάμηνο όλα θα είναι όπως πρίν (όταν δεν το γνώριζα και εγώ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:47 από panospeter »

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:47 »
δυστυχώς δεν έχουν όλοι το ίδιο μεράκι υπομονή και θέληση γιατί κακά τα ψέμματα κανένα η.τ κανένας ατμοποιητής δεν προσφέρει την απλότητα την ευελιξία και την ευκολία της διαδικασίας του κανονικού τσιγάρου (περίπτερο-αναπτήρας). :(
Τελικά ίσως το μυστικό της επιτυχίας είναι στο αποκλειστικό άτμισμα ώστε να αποκοπείς όσο γίνεται πιο πολύ απο το κ.τ. και να αναδειχθούν σε σένα τα αρνητικά του (μυρωδιά βήχας κ.τ.λ.)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:50 »
Ναι, η συντριπτική πλειοψηφία αντιδρά έτσι, είναι φυσιολογικό.
Και εγώ σήμερα βρήκα μια γνωστή (100 χρονών) που με άρχισε στα

- απαγορεύτηκε
- είναι βλαβερό, το είπε η τηλεόραση  ;D
- αγόρασα ένα και το πέταξα

Όοοοολοι αυτοί, σε τρία χρόνια, όταν οι περισσότεροι γύρω τους θα ατμίζουν, θα την κάνουν τουμπεκί... και ίσως ατμίζουν κιόλας... χωρίς να θυμούνται τι έλεγαν...

Κι όσο για την ταμπακιέρα... δεν θα την χρειάζονται.
Κι αυτοί και, πολύ περισσότερο, εμείς !!!

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:59 »
Σε όσους καπνιστές μιλάω για το η.τ τους δίνω μια τζουρα  με ανταλλακτικά πιπακια που μετά τους χαρίζω και μετα τους προτείνω να μπουν στο site μας και να μάθουν περισσότερα. Πέραν αυτών ειναι πια προσωπική ευθύνη του καθένα τι θα επιλέξει. Όπως σε όλα τα πράγματα άλλωστε σε τούτη την ζωή. Αυτοί δε που δοκίμασαν, είδαν τις διάφορες και επιστρεψαν ξανά στο κ.τ δεν με αφορούν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:01 »
τι να πω ρε παιδια εμενα μου αρεσε παρα πολύ το κ.τ. οσο το καπνιζα και κάπνιζα παρα πολύ δεν ηθελα να το κοψω με τιποτα ουτε και με ενδιέφερε τι μου λεγαν οι αλλοι.
Καποια στιγμη περασμενο μηνα ενας ξαδερφος σε ενα τραπεζι εβγαλε ενα εγο-τ και ατμιζε του λεω κανει τιποτα αυτη η μαλα...α η πεταμενα λεφτα ? οχι μου λεει μια χαρα ειναι τελος παντον η γυνεκα μου λεει παρε και εσυ ενα .
αγοραζω και εγω ενα να μην τα πολυλογώ δεν θελω να βλεπω πλεον αλλο κ.τ.

Υ.Γ. Ο ξαδερφος άρχισε κανονικό τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:06 »
Η νυφη μου ατμιζει, μου εκανε δωρο το πρωτο η/τ
και ετσι αρχισα και εγω.
Ο αδελφος μου συνεχιζει να καπνιζει,
γιατι δεν ειναι, λεει, ψυχολογικα ετοιμος.
Τι να του κανω του ...................

 >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:08 »
δυστυχώς δεν έχουν όλοι το ίδιο μεράκι υπομονή και θέληση γιατί κακά τα ψέμματα κανένα η.τ κανένας ατμοποιητής δεν προσφέρει την απλότητα την ευελιξία και την ευκολία της διαδικασίας του κανονικού τσιγάρου (περίπτερο-αναπτήρας). :(
Τελικά ίσως το μυστικό της επιτυχίας είναι στο αποκλειστικό άτμισμα ώστε να αποκοπείς όσο γίνεται πιο πολύ απο το κ.τ. και να αναδειχθούν σε σένα τα αρνητικά του (μυρωδιά βήχας κ.τ.λ.)

Απόλυτα σύμφωνος !!!  :thumpup:

Γι αυτό, επιμένω, οι νέοι ατμιστές να μην καπνίσουν για 20 μέρες.

Θα δουν... της Παναγιάς τα μάτια !!!
Και κυρίως...
Θα μυρίσουν... πράγματα που ήταν γύρω τους τόσα χρόνια, αλλά δεν... το ήξεραν !
Δεν θα ακούσουν... τσιγαρόβηχα !!!

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:11 »
δεν με χαλάει γιατί στη δουλειά μου και γενικότερα γύρω μου βλέπω να αυξανονται τα η.τ.

αλλά και από την άλλη μερικοί συνάδελφοι άφησαν το η.τ. και πήγαν ξανά στο κ.τ. (κακό του κεφαλιού τους -λέω εγώ-) οι οποίοι ενδιάμεσα κάπνιζαν!

εγώ το αρνητικό που βλέπω στους 6 μήνες που ατμίζω είναι ότι οταν πήρα το 1ο (ego-t) έλεγα ο.κ. μόνο υγρά αναπλήρωσης-ατμο,αλλά το η.τ. έχει γίνει gadget (το βλέπω και από εδώ στο forum)

δεν με υποχρέωσε κανείς να το δω και ως gadget αλλά...............................

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:12 »
Απόλυτα σύμφωνος !!!  :thumpup:

Γι αυτό, επιμένω, οι νέοι ατμιστές να μην καπνίσουν για 20 μέρες.

Θα δουν... της Παναγιάς τα μάτια !!!
Και κυρίως...
Θα μυρίσουν... πράγματα που ήταν γύρω τους τόσα χρόνια, αλλά δεν... το ήξεραν !
Δεν θα ακούσουν... τσιγαρόβηχα !!!

Συμφωνώ και επαυξανω γιατί έτσι πέραν των άλλων θα νιώσουν νικητές
Προσωπικά 90 ημέρες τώρα δεν το έχω ακουμπισει και κάθε ημερα που περνά, το η.τ μου αρέσει όλο και πιο πολυ

Αποσυνδεδεμένος chrepid

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:15 »
καλησπερα και καλη χρονια συνατμιστες!!!!!

Καπνιζα εδω και 30 χρονια αφιλτρα και καπνο.
βαθια εθισμενος στην νικοτινη , στην πισσα και οχι μονο...

Εδω και 10 μερες ατμιζω...
προχθες ομως την πατησα γιατι ημουν εξω και εμεινα απο μπαταρια και αναγκαστικα το ριξα στο στριφτο (για ενα βραδυ ρε παιδια , μη βαρατε!!!! :)) :))  )

Ελπιζω να συνεχισω να ατμιζω....γιατι σιγουρα κανει λιγοτερο κακο απο το κ.τ.
Με προσπαθεια θα βρω πιστευω και το υγρο που μου ταιριαζει.

μηπως κανενας σας εχει δοκιμασει υγρο black devil???

Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:20 »
Εγώ πάλι παιδιά βλέπω γύρω μου ανθρώπους που δεν θέλουν να αλάξουν τίποτα και είναι παγωμένη στις παλιές τους πρακτικές έτοιμοι να τις υπερασπιστούν με νύχια και με δόντια. Άνθρωποι που δεν θέλουν να προχωρήσουν τίποτα μπροστά είτε αυτό λέγετε η.τ., είτε καθόλου τσιγάρο, είτε λουλάς είτε, είτε ........

Ακούω "το η.τ. δεν κάνει για μένα για του x, y λόγους", λες και το η.τ. δεν είναι ο τρόπος διαφυγείς απο το κ.τ. αλλά κάτι που πρέπει να μας ταιριάζει απόλυτα. Ήθελα να ήξερα τότε που άρχισα(ν) το κ.τ. μου/τους ταίριαζε απόλυτα ?

Αποσυνδεδεμένος achilleas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • Honesty is the best policy.
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:22 »
Καπνιζα 30 χρονια
εδω και 2 μηνες ακριβως ατμιζω χωρις κτ
Θα ατμιζω για 30 χρονια ακομα
και μετα αν βγει κατι καλυτερο να με καλυπτει περισσοτερο
για αλλα 30 χρονια....
ειμαι μονο 49

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:23 »
Πολύ εύστοχα τα παραδείγματα σου, φίλε panospeter. Το 80% όσων το δοκιμάζουν μ'εναν από αυτούς τους τρόπους που ανέφερες αντιδρά (το υπόλοιπο 20% είναι αυτοί που συνεχίζουν το Η.Τ.).
Θα προσθέσω δύο παραμέτρους στο συλλογισμό σου που προέρχονται απ' όσα διάβασα εδώ, στο φόρουμ:
πολλοί αναφέρουν ότι δοκίμασαν πριν 1-2 χρόνια Η.Τ. και απογοητεύτηκαν, ενώ σήμερα (μετά το ego και όλα τα άλλα που ακολούθησαν) δηλώνουν φανατικοί του Η.Τ. Άρα όσο βελτιώνεται το Η.Τ. σε ευχρησία και ποιότητα αμτίσματος, τόσο πιο εύκολη θα είναι η μετάβαση.
Χωρίς να έχω κάνει στατιστική μελέτη, η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ έχουν σχέση είτε με υπολογιστές, είτε με μηχανολογικά-τεχνικά επαγγέλματα, δηλαδή δεν τρόμαζαν όταν έπρεπε να ανοίξουν το ατομάιζερ ή τέλος πάντων να ασχοληθούν με την λειτουργία του Η.Τ. (Σίγουρα θα υπάρχουν και πολλά μέλη που δεν έχουν καμία σχέση με τα παραπάνω, αλλά κάθισαν με υπομονή και επιμονή και το έμαθαν - το λέω και πάλι δεν κάνω στατιστική).

Που θέλω να καταλήξω: ακόμα το Η.Τ. είναι σε βρεφική μορφή και θα χρειαστεί καιρός μέχρι να φτάσουν σε σημείο τέτοιο ώστε η μετάβαση από το Κ.Τ. να γίνεται χωρίς να αλλάξουμε τις συνήθειες μας. Είναι φυσιολογικές λοιπόν οι αντιδράσεις που περιγράφεις. Σκέψου ότι όλοι αυτοί που αναφέρεις (πιθανόν και οι περισσότεροι από εμάς) κατά βάθος δεν θέλουν να κόψουν το κάπνισμα, αλλά ψάχνουν έναν εναλλακτικό και κατά το δυνατόν αβλαβή τρόπο να συνεχίσουν. Αυτός που έχει συνηθίσει μια ζωή να ανοίγει το πακέτο, να παίρνει ένα τσιγάρο και να το ανάβει, είναι φυσικό να δυσανασχετεί μετά από λίγες μέρες χρήσης Η.Τ. με το γέμισμα, με τη φόρτιση της μπαταρίας, με τη γεύση που δεν τον καλύπτει απόλυτα, ή ακόμα χειρότερα με το καμένο ή τις διαρροές.
Πιστεύω όμως ότι σε ένα-δύο χρόνια, με την ταχύτητα που εξελίσσεται το Η.Τ. θα έχουν λυθεί αρκετά από τα σημερινά προβλήματα και η βάση των ατμιστών θα έχει αυξηθεί τόσο, ώστε να δημιουργηθούν αξιόπιστες μονάδες βιομηχανικής παραγωγής Η.Τ. και να αποκτήσει έτσι ευρεία αποδοχή, να πέσουν οι τιμές (και πιθανότατα να φορολογηθεί).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:32 »
Το τσιγάρο είναι απλούστατο, εύκολο και σε ικανοποιεί άμεσα. Μετά από 21 χρόνια καπνίσματος δεν θα μπορούσα να κατακρίνω αυτούς που το συνεχίζουν, ούτε αυτούς που δοκιμάζουν το ΗΤ αλλά επιστρέφουν στα γνωστά. Και δεν διανοούμαι να τους "βγω από πάνω". Η γνώση του κακού που κάνει δε με εμπόδιζε να φουμάρω ασύστολα! Εξάλλου και με το ΗΤ διατηρώ τον εθισμό μου, δεν έχω ψευδαισθήσεις... Αυτά είναι προσωπικές και δύσκολες αποφάσεις.

Ελπίζω μόνο να παραμείνουμε στον δρόμο που πήραμε -και, φυσικά, να αποδειχτεί τόσο καλύτερος και προτιμότερος για την υγεία όσο νομίζουμε. Η εξάπλωση του ΗΤ δεν σημαίνει πως δεν θα το διακόψουν πολλοί. Το ποσοστό εγκατάλειψης θα είναι ίδιο και μεγαλύτερο. Αλλά σίγουρα θα διαδοθεί περισσότερο, θα συζητηθεί περισσότερο και θα βοηθήσει την αγορά να ωριμάσει και, σε βάθος χρόνου, να βελτιωθεί και να κρατήσει ενεργούς περισσότερους ατμιστές.

Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 23:33 »
Άραγε τι κάνει τους ανθρώπους να σκέφτονται τα 10€ του άτμο, που αν δεν ξέρεις να τον φτιάχνεις χρειάζετε να τον αλλάζεις κάθε 10 μέρες, και παρατάνε το η.τ. Σίγουρα όχι το οικονιμικό γιατί θα τα έδιναν σε κ.τ.

Για μένα η αντικατάσταση του κ.τ. δεν έχει σε τίποτα να κάνει με την εξέλιξη του η.τ. Πάντα θα βρίσκει κάποιος κάποιο ελάττωμα - πρόφαση για να μην το κάνει. Απλά τα ego-t φαίνονται αρχικά ποιο user friendly και γι' αυτό ο κόσμος ήρθε ευκολότερα σε επαφή με το η.τ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos