vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πληροφορίες για νέους φίλους: Από καπνιστής σε χρήστης ηλεκτρικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Συγχαρητήρια για το άρθρο! Θα το έβρισκα πιο ολοκληρωμένο αν αναφερόσουν στον τρόπο καθαρισμού του ατμοποιητή και στον αριθμό σταγόνων e-liquid που θα αποτελούσε ένα πλήρες γέμισμα του φίλτρου. Δεν θα ήθελα να το δεις σαν υπόδειξη απλά εγώ ως αρχάριος δεν γνωρίζω το θέμα των σταγόνων και ενώ έψαξα μέσα στο φόρουμ για την απάντηση δεν τη βρήκα. Ασφαλώς έχω πάρει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από πολύ πρόθυμους διαχειριστές, συντονιστές και μέλη σε νήμα που άνοιξα αλλά ακριβώς επειδή οι ερωτήσεις μου ήταν πολλές, κάποιες όπως την παραπάνω, τις παρέλειψα! Να 'στε καλά ρε παιδιά, έχω γίνει από χτες φανατικός του φόρουμ! Δεν ξέρω πόσα μέλη έχει αυτή τη στιγμή αλλά εύχομαι να σκίσει. Είναι πολύ χρήσιμο για τους ατμιστές, για τους καπνιστές που σκέφτονται να το ..."γυρίσουν" αλλά και για τους σκεπτόμενους καπνιστές. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Βασίλη οι σταγόνες είναι ανάλογες του φίλτρου
Κάθε φίλτρο έχει τα δικά του όρια
Επίσης αυτοί που χρησιμοποιούν πολυεστέρα απο αποροφητήρα η φίλτρο ενυδρείου , παίζει ρόλο πόσο  " σφικτά " θα μπει το φίλτρο και επομένως οι σταγόνες και κει εχουν διακύμανση.
Ακόμη και οι σταγόνες PG απο VG  έχουν μεγάλη διαφορά ,  οι PG είναι πίο μεγάλες ως σταγόνες.

1 χρυσός κανόνας είναι να το μετρήσεις μόνος σου ως εξής
βγάζεις τον πολυεστέρα
ρίχνεις 4-5 σταγόνες
βάζεις τον πολυεστέρα
ρίχνεις σταγόνες ωσπου να γεμίσει το φίλτρο. Μερικές φορές δειχνει οτι γέμισε ενω δεν είναι γεμάτο , λόγω εγκλωβισμου του αέρα ανάμεσα
Τρυπάς με ενα συνδετήρα να φύγει ο αέρας
Μετράς τις  σταγόνες !!

Προσωπικά δεν έχω μπεί ποτέ στη διαδικασία να μετρήσω σταγόνες , όσο το ματζαφλάρι βγάζει ατμό , αυτό μου είναι υπέρ-αρκετό. Οταν σταματήσει να ατμίζει ρίχνω 2-3 σταγόνες. Οταν νοιώσω οτι το φίλτρο τα έχει παίξει , το αλλάζω !

Στην άλλη ερ'ωτηση σου για κα8αρισμό ατμ , πολλά έχουν ειπω8εί. Το συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι οτι ΚΑΛΟΣ καθαρισμός  ατμ δεν έχει βρεθεί προς το παρόν

καλή συνεχεια
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2009, 00:41 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Tnx Abet! Απ' ότι καταλαβαίνω πολλά που αφορούν το ΗΤ είναι θέμα εμπειρίας και προσωπικού γούστου, κάτι που το κάνει πιο ενδιαφέρον. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους  :bye: από Θεσ/νίκη. Είναι το 1ο μου post μετά από αρκετές ημέρες ''ψαξίματος'' και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για όσα έμαθα εδώ μέσα για το ΗΤ και τα οποία αγνοούσα. Είμαι βαρύς καπνιστής (στριφτό - βαρύ) πολλάααα χρόνια και η πρώτη μου απόπειρα με το ΗΤ ήταν τον Μάρτιο του 2008 όταν ξεκίνησα με το μοντέλο ''mini'' μην με ρωτάτε για κωδικούς , 510-901 κλπ δεν κατέχω. Η προσπάθεια μου είχε πάει πολύ καλά και για τους επόμενους 3 μήνες δεν άναψα ΚΤ αλλά όταν κάηκε το 1ο atomizer  που πήγε 3 μήνες το 2ο κάηκε σε 2μέρες και άλλο δεν είχα......οπότε ξανά παραγγελία από GB  για καινούργιο ΗΤ και συγκεκριμένα το ''super'' (νομίζω είναι το αντίστοιχο ''prestige'' της nobacco) που το έβλεπα -οπτικά- για καλύτερο. Δυστυχώς μέχρι να έρθει η παραγγελία μου περί την εβδομάδα ξανακάπνισα και όταν ήρθε το super  η απόλυτη απογοήτευση..... ήταν προβληματικά και τα 2 atomizer ή και οι 2 μπαταρίες δεν ξέρω  :confused1:   απελπισία,   δεν ασχολήθηκα άλλο έμεινα στο στριφτό αλλά δεν πάει άλλο  :wall: Μετά από όσα διάβασα παρήγγειλα από Αγγλία το λεγόμενο ''tornado'' + τα απαραίτητα αναλώσιμα και περιμένω για να ξαναρχίσω την προσπάθεια. Ελπίζω να είναι το ίδιο ''δυνατό'' με το 1ο μου ΗΤ. + πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
το λεγόμενο ''tornado'' + τα απαραίτητα αναλώσιμα και περιμένω για να ξαναρχίσω την προσπάθεια. Ελπίζω να είναι το ίδιο ''δυνατό'' με το 1ο μου ΗΤ. + πάλι ευχαριστώ.
Εδώ θα βρεις την συζήτηση http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,963.0.html

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
καλως ηρθες στο forum spooky
εκανες καλη επιλογη μιας και ειναι καινουριο μοντελο με πολυ θετικες κριτικες φοραει ατμοποιητη 510 που καλο θα ηταν να εχεις κανα δυο για να μη ''την παθεις'' ξανα και η μπαταρια του κραταει πολυυυυυυ!!!
δες αυτο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,686.0.html
και αυτο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,963.0.html
ειναι το ιδιο με το tornado με αλλη ονομασια.
λιγο υπομονη και θα το κοψεις το κ.τ
εμενα με βοηθαει το forum παντως μπαινω εδω και ολοι μιλανε για η.τ και το μυαλο σου σιγα σιγα ξεχναει το παλιοτσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
καλως ηρθες spooky
Νομίζω ότι έκανες πολύ καλή επιλογή, φρόντισε να προμηθευτείς επι πλέον ατμοποιητές
και 10 να πάρεις δεν θα πάνε χαμένοι  :yes:  γιατί το βασικό πρόβλημα με τους 510 είναι η ασταθής ποιότητα. Αλλά όπως είχε πει και ο alfisti ..."αν σου κάτσει όμως ..."

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Αλλά όπως είχε πει και ο alfisti ..."αν σου κάτσει όμως ..."

of topic (ή αλλοιώς... μπουρδολογία).
τι είπες τώρα ρε abet? πού τον θυμήθηκες αυτόν?

(με έκανες καί χαμογέλασα πάντως. με την ευκαιρία.... απέχω πλήρως από το pc. είμαι σε φάση άλλη καί δεν έχει να κάνει με εδώ. παρακολουθώ, αλλά.... δεν ξέρω. ίσως τάπα όλα. άντε να πιάσουμε στα χέρια μας το ego μπας καί συνέρθουμε. πάντως γιά να ξέρεις... το abetόφωνο δεν το αποχωρίζομαι ποτέ πλέον. ΜΟΝΟ αυτό, με 901.  Αποκλειστικά   ;))

καλώς ήρθες spooky  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Το είπα γιατί μου (μας) έλειψες  :(
(μη μας παρεξηγήσουν κι όλας)
οκ τέλος το off topic αρχηγέ, αν θες σβήστα
τι λέγαμε για το ego ?  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
......οπότε ξανά παραγγελία από GB  για καινούργιο ΗΤ και συγκεκριμένα το ''super'' (νομίζω είναι το αντίστοιχο ''prestige'' της nobacco) ........
το ''super'' είναι το ΗΤ με ατμοποιητή 4081, δεν έχει σχέση με το prestige της Nobacco . Καλώς ήλθες Spooky. Aτμοποιητή 4081 χρησιμοποιεί και το Njoy Νpro , αλλά τη θέση του την έχουν πάρει τα πολύ καλά cartomizers της ΝJoy Hellas.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2010, 03:43 από Tem »

καλησπερα σε ολο το forum. θα μπω στο θεμα κατευθειαν.. καταρχην εχω ξεστραβωθει 3ωρες να διαβαζω για το η.τ. ειμαι απο τους ανθρωπους (29ετων) που στεναχωριεμαι γιατι δεν καπνιζω και στον υπνο μου(αρρωστος!!) αποφασισα και το εννοω να κοψω το τσιγαρο απο τα προβληματα που μου εχει δημιουργησει! καπνιζω muratti σχεδον 3πακετα την ημερα, καποτε και 5!!! :eyesplash: μια φορα προσπαθησα να το κοψω με αποτελεσμα τρεμουλες και απιστευτα νευρα. αντεξα 4μερες μονο..  θελω να με βοηθησετε σαν νεο ατμιστη(μαθαινω..) στην επιλογη μου. το εχω παρει πολυ σοβαρα το θεμα και θελω να κανω μια αρχη οσο το δυνατον γρηγοροτερα!! δεν με ενδιαφερει η τιμη αρκει συμφωνα με τη δικη σας εμπειρια να αξιζει. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας, φιλικα μιχαλης.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
καλησπέρα Μιχάλη , καλοσωρισες
Δυστυχώς πρέπει να περάσεις κι άλλες ώρες διαβάζοντας  :wall: Το μέσο μέλος εδώ πέρα αν διάβαζε τόσο όσο εδώ και στη σχολή του θα είχαν όλοι ντοκτορά τώρα  :laugh1:
Πέρα απο την πλάκα ρίξε και μιά ματια εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,993.0.html
αν δεν το έκανες ήδη. Στο φόρουμ υπάρχουν κριτικές για τα περισσότερα προϊόντα , θα πρέπει να βρεις ο ίδιος αυτό που σου ταιριάζει. Να είσαι σίγουρος ότι όταν πολλά μέλη εγκρίνουν μιά συσκευή, τότε πρόκειται για καλή συσκευή, δεν θα πάνε τσάμπα τα λεφτά σου. από την άλλη μεριά , μην πελαγοδρομείς για να βρεις την καλύτερη συσκευή , γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ! Αν υπήρχε θα αγοράζαμε μόνο αυτή όλοι. Δεν είναι τυχαίο ότι ο καθένας μας έχει 2-3 συσκευές
ελπίζω να βοήθησα


Καλησπερα και παλι στο forum. Με βαση το κατατοπιστικοτατο υπομνημα του abet αποφασισα και παρηγγειλα απο njoy hellas. Μπορω να πω πως ο κυριος που μιλησα, ηταν πραγματικα υπομονετικος και σωστος απεναντι σε οτι ερωτηση του εκανα. Επειδη η ιδανικη επιλογη δεν υπαρχει(συμφωνα με τα λεγομενα) περιμενω αυτα για αρχη. Γευση regular medium με φιλτρακια xl. Ελπιζω αυτη η προσπαθεια μου να ειναι και τελειωτικη να κοψω το κ.τ. Συνεχιζω να διαβαζω και να μαθαινω περισσοτερα και μπραβο σας που βοηθατε τοσο κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Καλώς ήρθες  :)
Έκανες πολύ καλή επιλογή και σε γεύση και σε... ευκολία  :thumpup:
Αν έχεις και τη δυνατότητα να αντιμετωπίσεις στη συνέχεια το αυξημένο κόστος των καρτομάϊζερ, θα είσαι σούπερ  :)

Και πριν κάνει την κίνηση η Nobacco να δώσει το BL για δοκιμή

τι ειναι BL ρε παιδια? αν εχετε την καλοσυνη γραφετε και για μας τους αρχαριους.... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110650 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159869 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801632 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet