vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, Doubt, lagoudakis, djfloor, ΨΗΛΟΣ, Jorge, manoslykos

Twitter

KUMA ULTON RTA clone

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #75 στις: Απριλίου 14, 2023, 09:20 »
Καλημέρα Γιώργο, και εγώ έτσι πιστεύω. Εάν είχε top fill θα το έδειχνε πιστεύω σε φωτογραφία. Εκτός εάν είναι transformers το πάνω μέρος και ανοίγει κάπως....  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος George Pap

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • People are abusively called rational.
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 29, 2023, 14:57 »
Καλησπερα σας, αν μπορει καποιος να βοηθησει.....κατοχος του  KUMA κλωνου και εγω, για δυο μερες τωρα........τελικα ασχετου καμπανας ποιο ειναι το ιδανικο υψος της αντιστασης, ψηλα η χαμηλα? ??? ῞....απο οτι ειδα στο youtube, υπαρχει συσταση η αντισταση να ειναι ψηλα, γιατι θα υπαρχει προβλημα, στην σωστη τροφοδοσια του αερα, εδω καποιος φιλος διαβασα οτι την στηνει χαμηλα........τελικα τι θα ηταν το σωστο? ??? ....συρμα απλο κανθαλ 28g, σε 2.5 πυρηνα με 5-6 σπειρες.......ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 29, 2023, 17:13 »
Καλησπέρα, εξαιρετικός άτμο ο Kuma...  Και εγώ την πρώτη φορά τη έβαλα ψηλά αλλά μετά το δεύτερο στήσιμο την έβαλα όσο χαμηλά πάει και είχα καλύτερο αποτέλεσμα. Απάνω στους οδηγούς εννοώ. Με τον αέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 29, 2023, 17:30 »
Εγώ βάζω την αντίσταση χαμηλά, να πατάει στους οδηγούς. Θέλω ο αέρας να χτυπάει στο κέντρο ή προς το κέντρο και όχι από κάτω.
Μήπως εννοείς ότι θα υπάρξει πρόβλημα υπερτροφοδοσίας;

Αποσυνδεδεμένος George Pap

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • People are abusively called rational.
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 29, 2023, 17:50 »
Ναι συγνωμη αυτο εννοουσα.......σε ευχαριστω.

Καλησπέρα, εξαιρετικός άτμο ο Kuma...  Και εγώ την πρώτη φορά τη έβαλα ψηλά αλλά μετά το δεύτερο στήσιμο την έβαλα όσο χαμηλά πάει και είχα καλύτερο αποτέλεσμα. Απάνω στους οδηγούς εννοώ. Με τον αέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.


Σε ευχαριστω για την απαντηση......σημερα εκανα και εγω το πρωτο στησιμο με ψηλα την αντισταση χωρις καποιο προβλημα, το μονο που παρατηρησα ειναι οταν εχει μεινει λιγο υγρο, θελει γεμισμα, γιατι εξασθενει η τζουρα.......θα δοκιμασω και με χαμηλα την αντισταση και θα σου πω.....καλο απογευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2023, 21:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 29, 2023, 18:58 »
Είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα διαρροών αλλά είχε να κάνει με το βαμβάκι. Από τότε ούτε δάκρυα, ούτε σφυρίγματα, ούτε τίποτα σε όποιο σημείο κι αν βάλεις την αντίσταση. Απροβλημάτιστος.

Αποσυνδεδεμένος George Pap

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • People are abusively called rational.
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #81 στις: Απριλίου 29, 2023, 19:10 »
Με τι βαμβακι εισαι τωρα??.........και με ποιο ειχες διαρροες??...εκτος αν εννοεις οτι το βαμβακωμα δεν εκανες σωστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2023, 21:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #82 στις: Απριλίου 29, 2023, 21:28 »
Οι "γενικοί" κανόνες  είναι

α) ψηλά η αντίσταση για περισσότερο χτύπημα & χαμηλά για λιγότερο &

β) σε ατμο τέτοιας αρχιτεκτονικής ο αέρας να είναι στο ίδιο επίπεδο με την αντίσταση ώστε να την χτυπάει στο κέντρο της.

Η "υποκειμενικότητα" στους επισκευάσιμους όμως, είναι "πειραματίσου με το οτιδήποτε (ακόμα & με διαφορετικά υγρά) & στήνε εκεί που ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είσαι πιό ικανοποιημένος με το συνολικό αποτέλεσμα που γεύεσαι. Ακόμα & όλοι οι άλλοι επιμένουν πως είσαι λάθος". :)

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 30, 2023, 09:19 »
Καλημέρα George, μέσα στο νήμα θα βρεις απάντηση και για τις 2 περιπτώσεις. Για το βαμβάκι γενικά εγώ βάζω λίγο παραπάνω σε μονόκλωνο σύρμα σε 2.5 πυρήνα που στρίβω την αντίσταση. Ούτε διαρροές ούτε υπερτροφοδότηση ούτε στεγνές τζούρες. Για χαμηλή στάθμη υγρού παρατηρήσαμε ότι φέρνει σαν ελαφρά καμένη τζούρα. Τώρα, για τι βαμβάκι χρησιμοποιείς κατά εμένα παίζει τεράστιο ρόλο. Ξεκίνησα με cotton bacon μετά πήγα σε bpmods 2.5 πυρήνα και άλλα πολλά βαμβάκια, και εδώ και ένα μήνα χρησιμοποιώ το koh gen do βαμβάκι που παρήγγειλα από Ιαπωνία μέσω eBay και είδα διαφορά και σε ποιότητα και σε αντοχή του βαμβακιού. Εμένα με καλύπτει και σε γεύση και σε χτύπημα βάζοντας την αντίσταση απάνω στους οδηγούς που έχει με τα ΝΕΤ υγρά που κάνω και με 12άρα νικοτίνη.
Αλλά, αυτό που έγραψε ο treloneritis έχει απόλυτο δίκιο. Ψάξε και βρες αυτό που σε καλύπτει εσένα και όχι τι γράφουμε εμείς. Και εγώ πήρα πολλές συμβουλές από εδώ μέσα αλλά στο τέλος πειραματίστηκα και βρήκα το τέλειο στήσιμο για εμένα με τα υγρά που κάνω και με την τζούρα που θέλω στον kuma και στον fev που τους δουλεύω και τους 2 με διαφορετικά υγρά και στησίματα. Και τελικά αυτό είναι το ωραίο στους επισκευάσιμους, να πειραματιζεσαι μέχρι να βρεις το τέλειο για εσένα!!!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος George Pap

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • People are abusively called rational.
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #84 στις: Μαΐου 01, 2023, 17:47 »
Καλησπερα σε ολους τους συνατμιστες, και ευχομαι να εχουμε καλο μηνα ολοι......τελικα και εγω με στησιμο χαμηλα, και με λιγο περισσοτερο βαμβακι, ολα τελεια, και ευχαριστω επισης στους φιλους που απαντησαν στην ερωτηση μου......να ειστε καλα.

Αποσυνδεδεμένος Mensanos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕΤΡΟΝΑΡΙΣΤΟΝ
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 23, 2023, 01:57 »
Να ευχαριστησω την υπαρξη του φορουμ και κυριως τα μελη που καταθετουν τις εμπειριες και τις αποψεις τους. Τον σεταρισα με fused clapton 2*28 με τριαρι πυρηνα στα 0,55Ω. Ατμιζω ενα γλυκο ημικαπνικο 60-40 το demon sauce.  Απο πινακια παιζω με αυτα που φοραει πανω, με την κωνικη καμπανα και την αντισταση την εστησα ενα κλικ πανω απο τους οδηγους. Ας αρχισω απο τα αρνητικα. 1) Τα οριγκακια του deck ειναι για πεταμα. Ακομα και τα δευτερα που εχει η συσκευασια θα πω. Παραγγειλα τα original και ειναι ολα οκ, σφιχτα και συγκρατουν σωστα την καμπανα. 2) Το κουμπωμα μεταξυ τους ειναι για αετοματηδες. Το χαρακι δεν φαινεται καθολου ευκολα, φαουλ. 3) Το deck επισης δεν μου αρεσε καθολου γιατι ειναι παραμετρο. Οι οδηγοι και η αντισταση δεν καθονται καθετα με τις βιδες στηριξης, αλλα υπο γωνια. Αυτη η λεπτομερεια σε δυσκολευει να τοποθετησεις αντισταση με πανω απο 5-6 σπειρες και κατα δευτερον τα βαμβακια δεν καθονται ακριβως κατω απο τις οπες των υγρων, αλλα δυο κλικ πιο περα γιατι ειναι οι βασεις στηριξης εκει. Αναρωτιεμαι να βρω τον λογο για αυτο.. Και παμε στα θετικα. Οτι εχουν πει κ οι υπολοιποι σε γενικες γραμμες. Τρομερη γευση και ωραια smooth τζουρα. Εχω ενα θεματακι με τον θορυβο (γουργουρισμα) αλλα νομιζω πως δεν το εχω βρει ακομα και θα διορθωθει μεσα απο πειραματισμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2023, 02:03 από Mensanos »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 23, 2023, 08:48 »
Καλημέρα, το σύρμα τα βαμβάκια σου δεν ειναι ευθεία με τους οδηγούς, ίσως γι αυτό έχεις θεματάκια.



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 23, 2023, 09:24 »
Υπάρχει λόγος που η αντίσταση "κάθεται" διαγώνια ως προς τα βιδάκια. Μικρότερο μήκος των...ποδαρακίων της αντίστασης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το φαινόμενο των hot legs, αλλά & τα ρεύματα, ενώ ταυτόχρονα τα κρατάει (τα ποδαράκια) μόνιμα καλυμμένα από το υγρό βαμβάκι. Το πρωτοείδα σαν tip στησίματος στον Kayfun Lite plus, τον παλιό, τον καλό, τον ορθόδοξο.  :)
Για τα o-rings, δεν το πολυκατάλαβα το παράπονο. Αγνοώ το κατά πόσο είναι φτηνιάρικα ή όχι, αλλά λειτουργικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα τέτοιο ώστε να με οδηγήσει στην αγορά του σετ των γνήσιων. Καθαρά από περιέργεια, γνώμες/εμπειρίες από άλλους πάνω σε αυτό; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος GEORGEFK

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 23, 2023, 11:04 »
Επιβεβαιώνω ότι τα o-rings του deck είναι παρα πολυ χαλαρά...με αποτέλεσμα όταν τον βάλουμε σε κανένα τσαντάκι ίσως ξεκουμπώσει. Τα άλλαξα με τα γνήσια και εφαρμόζουν αψογα. Κατά τα άλλα αψογος ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 23, 2023, 11:40 »
Η δική μου εμπειρία, σε τσαντάκι & με τον Kuma κουμπωμένο στον ατμοποιητή, αλλά ποτέ χύμα (έχω κάποιες παλιές θήκες γυαλιών που χρησιμοποιώ). Σε μπόλικα ταξίδια με μοτοσυκλέτα, ακόμα & σε γρήγορες εντουροβόλτες (μην πω & σε συνθήκες αγώνων enduro) δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Ακούγοντάς σας, όμως, καλού-κακού, θα πάρω & κανένα σετάκι o-rings του γνήσιου.  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8011 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13915 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy