vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz, Jorge

Twitter

Innokin Ares 2

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Innokin Ares 2
« στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 02:15 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη SOURCEMORE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Έχουμε γράψει αρκετά για αυτόν στο νήμα του πρώτου Άρη οπότε καιρός να έχει και το δικό του θέμα.
H Sourcemore έχει προσφορές τώρα λόγω εορτών αλλά από τις 8 Οκτωβρίου που τελειώνουν έχουμε εκπτωτικό κωδικό.
 Με τον κωδικό 'ARES2E' o ατμοποιητής κοστίζει $19.52.
(Εννοείται πως δεν κερδίζω τίποτα μέσω του κωδικού και το ποστάρω για όποιον θέλει να το πάρει πιο φτηνά)


Ο ατμοποιητής κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις μία με 22mm διάμετρο και 2ml χωρητικότητα υγρού και μία με 24mm διάμετρο και 4ml χωρητικότητα υγρού.
Στη παρουσίαση έχω φωτογραφίες από τον 24αρη αλλά οι δύο ατμοποιητές εκτός του μεγέθους δεν έχουν καμία άλλη διαφορά.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο επιστόμιο, ανταλλακτικά όρινγκ,
ένα δεύτερο σκουρόχρωμο τζαμάκι, ανταλλακτικές βίδες, βάμβακι τύπου Koh-gen-do,
δύο έτοιμες αντιστάσεις Kanthal στα 1Ω, ένα μέτρο μονόκλωνο σύρμα Kanthal 26g
και τρία εργαλειάκια. Ένα πυράκι στα 2.5mm και 3mm για κολλητές αντιστάσεις,
ένα πυράκι πάλι στα 2.5 και 3mm σε σχήμα βίδας για ανοιχτές αντιστάσεις
και τέλος ένα δίπλο κατσαβίδι με ίσια άκρη και σταυρό.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω δύο χρώματα.



Ξεκινώντας, θέλω να γράψω πόσο μου αρέσει ότι η εταιρεία δίνει τόσα πολλά εξτραδάκια μαζί με το βασικό πακέτο. Ένας νέος ατμιστής παίρνοντας τον Άρη 2 μπορεί άνετα να στήσει με τα εργαλεία που δίνει  εταιρεία αλλά και τα αναλώσιμα είναι αρκετά για να πειραματιστεί στις αρχές με αρκετά στησίματα πριν χρειαστεί να αγοράσει καινούργια αναλώσιμα. Μπράβο στην εταιρεία και μακάρι και άλλες να ακολουθούσαν το παράδειγμα και ειδικότερα σε τέτοιους ατμοποιητές που μπορεί να τον αγοράσει εύκολα και κάποιος αρχάριος που μπαίνει τώρα στους επισκευάσιμους.

Να πω απλά ότι παίζω πάρα πολύ καιρό με τον Άρη 2, είναι από τους βασικούς μου MTL ατμοποιητές και ειδικά με ΝΕΤ υγρά μιας και στήνεται πανεύκολα και γρήγορα αλλά παίζω MTL οπότε δεν έχω καν δοκιμάσει πως τα πάει με πιο χαμηλά στησίματα με υψηλότερα βατ και περισσότερο αέρα. Οπότε όσοι παίζετε πιο αεράτα εδώ, θα ήθελα πολύ να γράψετε τη γνώμη σας από κάτω πως τα πάει και εκεί.

Τα δύο επιστόμια που δίνει η εταιρεία θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ ωραία και τα κατάλληλα για το στυλ που ατμίζω εγώ με τον ατμοποιητή. Τώρα που έχω δύο ίδιους ατμοποιητές παίζω στον έναν με το μαύρο και στον άλλο με το μεγαλύτερο ασημένιο. Το μαύρο έχει αυτή την ασφάλεια που βάζει η Innokin για τα παιδιά που το επιστόμιο στο κάτω μέρος έχει μια έξτρα συνέχεια ώστε να μη μπορεί κάποιο παιδί να ανοίξει το τοπ καπ και να έχει πρόσβαση στο υγρό. Το οποίο είναι θετικό να υπάρχει σαν λύση αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί κάθε φορά που θέλω να γεμίσω με υγρό πρέπει να βγάζω το επιστόμιο και να το κρατάω. Στο ασημένιο η ασφάλεια λείπει οπότε δεν χρειάζεται να βγει όταν θέλω να αναπληρώσω με υγρό τον ατμοποιητή.

Το τοπ καπ δεν ξεβιδώνει αλλά απλά το σπρώχνεις στο σημείο που έχει το βελάκι και ανοίγει συρταρωτά, κάτι που είναι πάρα πολύ βολικό ειδικά αν είσαι έξω ή κάπου που δεν βολεύει να αφήνεις πράγματα σε τραπέζια κλπ για να γεμίσεις με υγρό. Η τρύπα αναπλήρωσης του υγρού είναι πάντοτε κλειστή με δύο κομματάκια σιλικόνης σαν μεμβράνη, τα οποία ανοίγουν όταν βάζουμε τη μύτη του μπουκαλιού για να γεμίσουμε. Η τρύπα είναι αρκετά μεγάλη και δεν είχα θέμα με κανένα μπουκαλάκι, αν έχετε κάποιο με τη πολύ χοντρή μύτη που ξεβιδώνουν απλά, ίσως δυσκολευτείτε να βάλετε υγρό.

Ο αέρας ρυθμίζεται και εδώ μέσω του δαχτυλιδιού στο κάτω μέρος του ατμοποιητή και οι επιλογές είναι αρκετές. Από τη μία πλευρά έχουμε το μεγάλο άνοιγμα με 5 δαφορετικές τρύπες για την εισαγωγή του αέρα και από την άλλη πλευρά έχουμε μία στρογγυλή τρύπα για να διαλέξουμε αν θέλουμε μόνο μία από τις 5 επιλογές που μας δίνει για τον αέρα. Το δαχτυλίδι σε κάθε εναλλαγή έχει ένα μικρό στοπ και κάνει ένα κλικ ήχο για να μπορέσει κάποιος να ξεχωρίσει τις εναλλαγές.
Το ντεκ του ατμοποιητή παραμένει ίδιο με τη διαφορά να βρίσκεται στο κάτω μέρος κάτω από την αντίσταση. Έχουμε ένα «γραναζάκι» το οποίο μπορούμε να γυρίσουμε για να αλλάξουμε το πόσο ανοιχτή θέλουμε την τρύπα του άερα κάτω από την αντίσταση. Πολύ εύκολα με ένα μικρό κατσαβίδι απλά το γυρνάμε από τα πλάγια, μάλιστα μπορούμε να το κάνουμε ακόμα και αν έχουμε κουμπωμένη αντίσταση πάνω απλά ο χώρος είναι μικρός και θέλει προσοχή για να μη χαλάσουμε το στήσιμο μας.

Το οποίο στήσιμο είναι πολύ εύκολο και έχει όλες τις ευκολίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος για να μην έχει προβλήματα με διαρροές. Πετάμε την αντίσταση μέσα, περνάμε το βαμβάκι και ατμίζουμε. Από εκεί που περνάει το βαμβάκι έχουμε αυτά τα δύο τοιχάκια ώστε να μην έχουμε θέματα με το βαμβάκι να χάνει υγρό και να περνάει στη τρύπα του αέρα κάτω από την αντίσταση και να βγαίνει από τις εισαγωγές του αέρα(όπως πχ με τον Siren 2). Τα λούκια για τα βαμβάκια είναι αρκετά μεγάλα οπότε καλό αφράτεμα για να γεμίσει όλο το εσωτερικό και κόψιμο τόσο ώστε ελάχιστα να φαίνεται το βαμβάκι όταν βιδώνουμε τη καμπάνα στη θέση της.

Σίγουρα μιλάμε για έναν άσχημο ατμοποιητή που δουλεύει απροβλημάτιστα. Γενικά δεν έχω να πω πολλά, για αυτό που το θέλω τα κάνει όλα καλά. Έχει μια χαρά γεύση, απαλή τζούρα και ικανοποιητικό χτύπημα. Παίζω με ΝΕΤ υγρά, στη μία προτελευταία τρύπα ανοιχτή, στο 1.0Ω, στα 13-14W και το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ευχάριστο.


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 03:44 »
Ο πρώτος μου και ο πιο αγαπημένος μου άτμο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 04:41 »
Αρκετά καλός ατμοποιητης σίγουρα. Από θέμα εμφάνισης πάντως θα μπορούσε να είναι καλύτερος. 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 13:19 »
Μιας που αναφέρθηκε η ασχήμια του ατμοποιητή, η εταιρεία τον βγάζει σε καινούργια έκδοση και μακράν πιο όμορφη.

https://www.innokin.com/tanks/ares-2-le/

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 18:41 »
Η ρημάδα η καμπάνα δε μπορούσε να είναι μαύρη; Τι σκατά full black είναι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 19:10 »
Τι σκατά full black είναι; 
Ακριβώς τόσο όσο LE (limited Edition) είναι. :hapy_crazy:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 01, 2020, 18:55 »
Όντως είναι πάρα πολύ εύκολος σε στήσιμο/πλύσιμο και πάλι από την αρχή. Έπρεπε να έπαιρνα τον 24άρη, ο 22άρης θέλει να παίρνεις μαζί σου μπουκαλάκι με υγρό. Δεν έσταξε ποτέ. Δεν δίνει κορώνες γεύσης, είναι απλά ΟΚ.

Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 09, 2020, 05:46 »
Καλημέρα σας.... Οι εντυπώσεις μου στο θέμα γεύσης και γενικά σαν ατμοποιητης και στις δύο εκδόσεις ήταν οι καλύτερες,τώρα όμως όπως θα δείτε και στην φώτο έχω το εξής πρόβλημα.... Ατμοποιητης 20 ημερών και χωρίς να πέσει κάτω ποτέ η καμπάνα βγήκε απ την θέση της με αποτέλεσμα να γυρίζει διαρκώς,υπάρχει κάποια λύση τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?....
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pancanell

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 02:44 »
Μάλλον πρέπει να είμαι ο πιο άτυχος vaper ever.....

Αγόρασα πριν λίγες μέρες τον Αres 2 LE....
Χαρά που θα γυρίσω στον χώρο των ατμιστών ξανά μετά από λιγα χρόνια αποχής, λογω μη ανεκτικότητας στο PG .....
Πήρα λοιπόν να φτιάξω τα υγρά μου (ΝΕΤ), πήρα τον ατμοποιητή, τον έστησα με την μητρική αντίσταση του 1 Ohm, και τον έβαλα στο mod Aegis Solo.....

Πρώτη μέρα όλα καλα....
2η μέρα.... όλο το υγρό έξω μεσω του airflow.....
Πάω στο μαγαζί που το πήρα, μου έκανε στησιμο με μια 2,5mm αντίσταση..... μια από τα ίδια το βράδυ....
3η μέρα... στηνει ξανά με 3mm .... σε λιγη ώρα , όλα τα υγρά εξω πάλι....
4η μέρα... τον παραδίνω πίσω... το παιδί που έχει το μαγαζί, έχει μείνει άφωνο, γιατί το δικό του, που το πήρε την ίδια μέρα να το δοκιμάσει, είναι ΑΨΟΓΟ.....
Πήρα έναν Zlide 4ml λοιπόν για να κάνω το άτμισμά μου και τον αφησα να τον τσεκάρει για να δει τι γίνεται ακριβώς.....

Κρίμα.... γιατί η γεύση του ήταν πολύ καλή και η ευκολία του εξαιρετική....
Μπορεί κάποιος να έχει καποια εξήγηση γι αυτό που μού συνέβη;;;;  :(

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 09:16 »
Εφόσον δεν υπάρχει λάθος στο βαμβάκωμα ίσως να ευθύνονται τα orings

Αποσυνδεδεμένος pancanell

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 00:58 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Δεν ευθύνονταν τα o-rings...
To κομμάτι ήταν ελλαττωματικό και αντικατασταθηκε.... και...
ΟΛΑ ΟΚ!!!
Και πραγματικά τον ευχαριστιεμαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Πραγματικά εξαιρετική αγορά, εντέλει,,, και απολαμβάνω τον DON CRISTO υγρό μου...
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2020, 02:59 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 01:16 »
Να υποθέσω ότι το πρόβλημα βρισκόταν στο πάνω καπάκι που δεν σφράγιζε επαρκώς το τανκ - προβλήματα δηλαδή που αντιμετωπίσαμε και με τον πρώτο Ares;

Αποσυνδεδεμένος pancanell

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 04:22 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Δεν γνωρίζω... αλλά μου φαίνεται ότι μάλλον ήταν το πρόβλημα στο air-flow κάτω από την αντίσταση.... αυτή είναι και η μόνη δίοδος προς το εξωτερικό airflow... εκτός κι αν δημιουργείται κάποια υποπίεση... αλλά κι αυτό μου φαίνεται παράλογο.... οπως προείπα, δεν γνωρίζω   :)
Αν ισχύει αυτό που λέτε, είναι πραγματι σοβαρό πρόβλημα πάντως...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2020, 08:17 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 08:08 »
Θέμα υποπίεσης ήταν το πιθανότερο, αν το καπάκι αναπλήρωσης δεν σφραγίζει σωστά (είχαμε αρκετοί πρόβλημα όταν πρωτοεμφανίστηκε ο Ares ) τότε το πρόβλημα των διαρροών κάνει εμφάνιση εννοείται.
Ευελπιστούσα πως δεν θα υπάρχει το θέμα στον Ares 2 αλλά τι να πεις, υποθέτω ότι κάποια κομμάτια θα είναι πάντα καταδικασμένα να βγουν ελαττωματικά..

Αποσυνδεδεμένος pancanell

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Ares 2
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 23, 2020, 16:56 »
Μάλλον έχετε δίκιο!
Με τον καινούργιο Άρη, έχω λίγη "υγρασία" καθε 2 μερες περίπου, αλλά αυτό το αποδέχομαι (συστολοδιαστολές, ειδικά χειμώνα)...
Αλλά το προηγούμενο, που έφευγε όλο το υγρό, δεν τρωγόταν....
Ευχαριστώ πάντως για την ενασχόλησή σας! :thumbup_move_2:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos