vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 9 χρήστες
lounik, Alexander20, maprix, gstamatos, manoslykos, tibolaso, stsoulos, camber, Buliwyf

Twitter

Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« στις: Μαΐου 21, 2020, 10:56 »
Πιστεύω οτι όλοι μας αναρρωτιόμαστε λίγο ή πολύ άν ειναι ασφαλή τα υγρά που ατμίζουμε. Χωρίς να υπάρχει κάποια νομοθεσία που να προστατεύει πραγματικά εμάς που ατμίζουμε, και χωρίς να υπάρχουν ολοκληρωμένες μελέτες για τις ουσίες που χρησιμοποιούνται στα υγρά αναπλήρωσης, ήθελα να μάθω πώς ελέγχετε άν είναι "ασφαλή" τα υγρά που αγοράζετε.
Απο την δική μου έρευνα στο διαδίκτυο, έχω βρεί:
α) sites με συναγές υγρών που έχουν κάποια υποτυπώδη αναφορά στις επικίνδυνες ουσίες που υπάρχουν σε κάποια συγκεκριμένα υγρά. Φαντάζομαι αυτές οι αναφορές στα "επικίνδυνα" υγρά είναι πολύ γενικές (αφού προέρχονται απο χρήστες που απλά διάβασαν κάποιο test report αμφιβόλου πατρότητος) και επισήμαναν τις βλαβερές ουσίες.
β) sites απο ατμομάγαζα που υποτυπωδώς προειδοποιούν για κάποιες ουσίες σε συγκεκριμένα υγρά και σπανίως έχουν και το test report μερικών, ελαχίστων υγρών. Μάλιστα μου έχει τύχει για το ίδιο υγρό, να βρώ διαφορετικές σημάνσεις και προειδοποιήσεις σε διαφορετικά sites.... :-\


Εσείς με ποιόν τρόπο ελέγχετε άν είναι ασφαλή τα υγρά που ατμίζετε; Έχετε βρεί ίσως κάποιον σχετικά αξιόπιστο τρόπο; Δέχομαι το επιχειρημα της σχετικότητας, οτι δηλ. χρειάζεται χρόνος για να μπορούν να αποδειχτούν με ασφάλεια κάποια συμπεράσματα, δέχομαι ακόμα και το μηδενιστικό οτι "όλα είναι σχετικά" ή ότι στον καθένα επιδρά διαφορετικά μια ουσία στο υγρό, όμως και πάλι τα ερωτήματα παραμένουν : πώς ελέγχουμε τα υγρά μας άν είναι ασφαλή; Τι μπορούμε να κάνουμε εκτός απο το να ζητάμε απο τους κατασκευαστές test reports; Εφόσον δεν υπάρχει νομοθεσία που να μας προστατεύει/διασφαλίζει τι άλλο μπορούμε να κάνουμε (εκτός απο το να διεκδικούμε μια τέτοια νομοθεσία);

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 21, 2020, 13:15 »
Για κάθε 10μελο υγρό που κυκλοφορεί νόμιμα στην Ευρώπη έχουν κατατεθεί αναλύσεις με τις ουσίες που περιέχει. Οι ουσίες αυτές δεν πρέπει να είναι τοξικές (εκτός της νικοτίνης) και θα πρέπει να βρίσκονται σε συγκεντρώσεις που δεν απειλούν την ανθρώπινη υγεία με βάση μελέτες που έχουν γίνει σε άλλους τομείς.
Πιθανόν κάποιες ουσίες που είναι ασφαλείς για βρώση να αποδειχθούν στο μέλλον ότι είναι ακατάλληλες για άτμισμα. Τα νόμιμα υγρά μπορούν να ιχνηλατηθούν, δηλαδή η ΕΕ μπορεί άμεσα να δει ποια υγρά περιέχουν τις συγκεκριμένες ουσίες και να τα αποσύρει όπως γίνεται και με τα τρόφιμα.

Τα αρώματα και τα SnV είναι άλλη κατηγορία. Είναι παράνομα στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν υπάρχει καμία υποχρέωση υποβολής αναλύσεων. Επομένως ότι και να σου πει ο φίλος του φίλου ή ακόμα και η ίδια η εταιρία δεν έχουν καμία εγκυρότητα. Τα ατμίζεις με δική σου ευθύνη όπως κάποιοι καπνίζουν χύμα καπνό από τις λαϊκές.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 21, 2020, 19:29 »
Αγαπητέ Camber,
ευχαριστούμε για την απάντηση. Δεν θεωρείς ότι παρέχει κάποια ασφάλεια το snv ή το άρωμα μιας εταιρείας που παράγει, η ίδια και αντίστοιχο πιστοποιημένο 10μελο;

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 21, 2020, 21:43 »
Το καλυτερο θεμα του φορουμ. Πραγματικα ευχομαι να υπαρχουν γνωστες που μπορουν να μας ενημερωσουν.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 21, 2020, 21:53 »
Αγαπητέ Camber,
ευχαριστούμε για την απάντηση. Δεν θεωρείς ότι παρέχει κάποια ασφάλεια το snv ή το άρωμα μιας εταιρείας που παράγει, η ίδια και αντίστοιχο πιστοποιημένο 10μελο;


H λογική λέει ότι όταν μια εταιρία παράγει 10μελα τότε και το SnV της ίδιας γεύσης θα έχει τα ίδια συστατικά. Μπορεί βέβαια μια εταιρία να βάζει κατρουλιά μέσα στο SnV που να μοιάζουν με τη γεύση του 10μελου αλλά νομίζω αυτό είναι ασύμφορο καθώς θα πρέπει να διατηρεί 2 γραμμές παραγωγής, παραπάνω υπαλλήλους και προμηθευτές κλπ.

Επίσης οι παραγωγοί 10μελων είναι δηλωμένοι σε ειδικό μητρώο, ελέγχονται από τους εθνικούς τους φορείς (στην Ελλάδα από το Γενικό Χημείο του κράτους) οπότε έχεις μια εγγύηση ότι η παραγωγή γίνεται σε κάποιους εγκεκριμένους χώρους και με ελεγχόμενες συνθήκες υγιεινής.

Προσωπική μου άποψη ότι όλα τα παραπάνω παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια οπότε θα εμπιστευόμουν περισσότερο ένα τέτοιο παραγωγό.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 22, 2020, 00:32 »
εγω τωρα αγοραζω καποια φτηνα υγρα της natura..   mix and Vape... με αυτα που διαβασω μου φενονται πολυ οκ παντως σαν υγρα για την τιμη τους...! 

http://el.naturaliquids.gr/#/info/info-natura
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2020, 00:43 από akis_avp »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 22, 2020, 09:29 »
:lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 22, 2020, 15:54 »
[member=13664]Ribot[/member]  που ειναι το αστειο ρε συ? μια γνωμη ειπα...  τα ειχα δοκιμασει πιο παλια τα συγκεκριμενα βρηκα ενα καπνικο που μου αρεσε παρα πολυ το maxboro... ε αν ειναι να εχει και αυτο βλαβερες ουσιες τοτε τι να πω...... χαχα  :))

εγω γενικα δεν δινω καν σημασια στα συστατικα που εχουν τα e-liquids απλα κοιταω να αγοραζω κατι που θα αξιζει και τιμη αλλα να ειναι και καλο...κ  αλλα αγοραζω και αλλα ακριβα e-liquids οπως ειναι της Rope cut, Ripe vapes κλπ....

δεν εχω ομως γνωμη για την natura... απλα εχω την εντύπωση οτι ειναι καλα... χωρις να ειμαι σιγουρος...  τωρα γιατι ειναι τοσο φθηνα αυτο με  προβληματίζει απο την αλλη... με 10 ευρω εχω 100ml υγρο... περιεχει και την μηδενικη βαση στο πακετο...

επισης στην επίσημη σελιδα τους εχει online check και με τον number που εχει καθε μπουκαλακι μπορεις να δεις αναλυτικα τι περιεχει το υγρο που ατμιζεις... νομιζω ειναι καλο σαν ιδεα ολο αυτο...!

εγω απλα πιο πολυ το εγραψα αυτο για να μου πει αν ξερει καποιος αν ειναι καλα σαν υγρα της natura τα mix and vape...

παντως ενα ειναι το σιγουρο....  ειναι πολυ καλύτερο απο το να καπνιζεις.

επισης αυτο που ακουω που λενε οτι τα shake&vape και αρωματα ειναι παράνομα ειναι αλήθεια?  γενικα ακουω πολλες βλακειες καθημερινα για το ατμισμα ακομα και απο γνωστους να μου λενε οτι ειναι μεχρι και χειροτερο απο το κανονικο τσιγαρο και αλλες τετοιες χαζομαρες... μεχρι και γιατροι μου εχουν πει να σταματησω το ατμισμα και να παρω θερμαινόμενο.... επιδει λεει ειναι ελεγμενα προιοντα αυτα..... ελεος.......  με εχει κουρασει το θεμα να ακουω  απο καθε μη επιστημονα να λεει οτι πρεπει να περασουν 20 χρονια για να δουμε αν πραγματικα ειναι ασφαλες το ηλ/τσιγαρο   αν κανεις ενα search στο google σου γραφει μονο τα χειροτερα παντως... απλα ειναι τραγικη η κατασταση...

οπως και να εχει εγω 4.5 χρονια ατμιζω και δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω το ηλεκτρονικο  γιατι μονο καλο στην υγεια ειδα......  παρα κακο...αλλαξαν παρα πολλα απο τοτε που εκανα την μεταβαση στο ατμισμα...!


Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 22, 2020, 15:57 »
 μεχρι και γιατροι μου εχουν πει να σταματησω το ατμισμα και να παρω θερμαινόμενο.... 
Πάλι καλά που δε σου είπαν να το σταματήσεις και να πάρεις .....κιρέτσιλερ να λες....  ;D

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 22, 2020, 18:10 »
πού τα θυμήθηκες αυτά!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 22, 2020, 19:35 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ..........



Εγώ πάντως κάπνιζα αυτά πριν από 35 χρόνια ........


Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 22, 2020, 21:59 »
Κι εγώ τα από κάτω πριν 25

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 23, 2020, 00:32 »
[member=13664]Ribot[/member]  που ειναι το αστειο ρε συ? μια γνωμη ειπα...
Και πολύ καλά έκανες και είπες τη γνώμη σου, μη δίνεις σημασία στην αντίδρασή μου, η οποία δεν αφορά εσένα. Ενεργοποιήθηκε ένα παλιό αλλά διαχρονικό αντανακλαστικό. Εγώ άλλωστε έχω πάψει ν' ασχολούμαι με την αναζήτηση βλαβερών ουσιών στα υγρά εδώ και πολύ καιρό, περαστικός ήμουν από δω.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 23, 2020, 08:17 »
Έχεις πάψει γιατί το θεωρείς μάταιο ή γιατί έχεις βρεί υγρά που θεωρείς σχετικά ασφαλή;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βλαβερές ουσίες / Λίστες υγρών
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 23, 2020, 09:28 »
Ως απλός καταναλωτής, χωρίς σχετικές γνώσεις χημείας, τεχνολογίας τροφίμων κ.λπ. είναι μάταιος κόπος να προσπαθώ να καταλάβω το αν και ποια ουσία είναι βλαπτική και σε ποιο ποσοστό.
Ως παλιός και κατασταλαγμένος ατμιστής και χωρίς πλέον τον ενθουσιασμό του νέου που ψάχνει το κάθε τι, βαριέμαι ν' ασχολούμαι πρωί μεσημέρι βράδυ με το μπλιμπλίκι που κρατάω στο χέρι και ειδικά ν' αλλάζω βαμβάκια και σύρματα με το ρυθμό που πλένουμε χεράκια την εποχή του κορονοϊού.
Με δεδομένο λοιπόν ότι η παλέτα των επιλογών σε υγρά είναι τεράστια, διαλέγω εκείνα που δεν αφήνουν μάκα στην αντίσταση. Η μάκα είναι το μόνο πράγμα στο η.τ. με το οποίο ποτέ δεν συμβιβάστηκα, όσο ωραία γεύση κι αν έχει ένα υγρό, γι' αυτό και ασχολήθηκα ελάχιστα με τα ΝΕΤ και με τα υγρά που έχουν ένα τόνο γλυκαντικά και κάνουν τα βαμβάκια να δείχνουν λες και ατμίζεις μελάσα.
Και κάπως έτσι το δόγμα μου είναι καθαρά υγρά=πιο ασφαλή υγρά και αραιότερα service στον εξοπλισμό. Τα υπόλοιπα ας τα βρουν οι ειδικοί επιστήμονες, εγώ ξέρω ότι δεν έχω γνωρίσει κανέναν αποκλειστικό ατμιστή όλα αυτά τα χρόνια που ατμίζω που να μη βελτιώθηκε η φυσική του κατάσταση, κόβοντας το τσιγάρο και περνώντας στον ατμό κι αυτό μου φτάνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515257 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet