vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Tazz

Twitter

PG vs COVID-19

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 16, 2020, 09:28 »
αν τα παθογόνα είχαν την δύναμη που τους αποδίδουμε, θα μας είχαν φάει όλους κ μετά θα είχαν φάει το ένα το άλλο κ στο τέλος δεν θα υπήρχε ζωή στην Γη
αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί
αλλά, μου φαίνεται ότι παράγινε το χάλι μας
Την είχαν και την έχουν, το γεγονός ότι ζούμε σε χώρα του πρώτου κόσμου με σχετικά σοβαρό σύστημα υγείας και ευτυχώς εμβολιασμό έχει δυστυχώς διώξει από την συλλογική μας μνήμη πάρα πολλές ασθένιες που ρημάζουν μέρη λιγότερο τυχερά από εμάς.

Εγώ το βλέπω σαν training για τις κυβερνήσεις της Ευρώπης αλλά και του πληθυσμού και χαίρομαι που δεν είναι κάτι τόσο τρομακτικό όσο άλλες αρρώστιες που έχουν ταλαιπωρήσει την ανθρωπότητα, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα. Τα μέτρα αποδίδουν, αν δεν εμπιστευόμαστε τα δεδομένα από την Κίνα (λογικό ως ένα βαθμό), τότε ας εμπιστευτούμε άλλες χώρες όπως Σιγκαπούρη, Κορέα, Ιαπωνία: https://www.ft.com/content/a26fbf7e-48f8-11ea-aeb3-955839e06441 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2020, 09:55 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 16, 2020, 15:05 »
Επιτρέψτε μου να βγω μόνο για λίγο off topic ναι?

Δεν γνωρίζω τι ιός είναι αυτός.  Διαβάζω κ ακούω τα πάντα γύρω μου κ μιλάω κ με φίλους μου
γιατρούς στο εξωτερικό κ μου ζητάνε απλά να προσέχω κ να μένω μακριά από ανθρώπους που ίσως νοσούν?

Κ εκείνοι ακόμα λένε πράγματα που με κάνουν να απορώ κ φυσικά δεν θα αναφερθώ σε αυτά
αφού δεν μπορώ να τα αποδείξω ναι? Θα πω μόνο αυτό που εγώ πιστεύω ότι είναι ότι πιο σημαντικό.

Η άσχημη ψυχολογία μπορεί να διαλύσει την άμυνα του οργανισμού μας. Αυτή  μας κάνει επιρρεπείς στα ΠΑΝΤΑ.

Αυτό τα λέει όλα κ εννοώ τον φόβο κ την αβεβαιότητα που κατακλύζει τους περισσότερους αυτές τις μέρες.

Μένουμε ψύχραιμοι κ προσέχουμε όσο μπορούμε χωρίς να φτάνουμε στην υστερία κ δεν ξέρω
σε τι άλλο ναι? Μένουμε σε απόσταση κ προσέχουμε κάτι που τελικά (Άποψη μου) δεν γνωρίζουμε
αν κάνει τόσο κακό όσο λένε η τελικά κρύβεται πίσω από κάτι άλλο....

Συνωμοσίες κ ιστορίες υπάρχουν να λέμε για πάντα μα ένα μένει μόνο: ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΥΓΙΕΙΣ Κ ΔΥΝΑΤΟΙ.

Ας μένουμε στα σπίτια μας χωρίς να ρισκάρουμε αφού δεν γνωρίζουμε τι τελικά κάνει κακό...
Ας πάμε μια  βόλτα όταν δούμε ότι πιεζόμαστε   αλλά?  ΟΧΙ δέκα άτομα παρέα αφού δεν πάμε εκδρομή....
Ας προσέξουμε για τους γονείς μας κ για εκείνους που ίσως να κινδυνεύουν από εμάς.

Θα περάσει όλο αυτό κ θα είμαστε κ πάλι όλοι μας χαλαροί κ χαρούμενοι.
Η ανθρωπότητα δεν κινδυνεύει από έναν ιό ....Αλλά από τον φόβο που γεννάει τον πανικό κ την απροσεξία ... :yes:

Τώρα όσο για την PG δεν μπορώ να ξέρω αν μας "προστατεύει" όταν ατμίζουμε κ αυτό το λέω
γιατί εδώ κ χρόνια ατμίζω μόνο με VG κ ειλικρινά δεν έχω αρρωστήσει ούτε για αστείο!
Πάνε χρόνια που ούτε μια ασπιρίνη δεν έχω πάρει που λέει ο λόγος.

Αυτό το οφείλω στην διακοπή του καπνίσματος κ σε πολλά άλλα που κάνω για να μένω όσο μπορώ ήρεμη
κ σε καλή φυσική κατάσταση.




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 16, 2020, 15:37 »
Επειδή είμαι από αυτούς που το πήραν αψήφιστα στην αρχή, οφείλω να πω τα εξής:

Δεν υπάρχει καμία χώρα στον πλανήτη της οποίας το σύστημα υγείας να μπορέσει να υποστηρίξει τεράστια ποσοστά του πληθυσμού σε νοσηλεία. Είναι απόλυτα λογικό αυτό καθώς δεν μπορούμε να περιμένουμε από ένα Εθνικό Σύστημα Υγείας (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό) να διαθέτει κλίνες, εξοπλισμό και αναλώσιμα ούτε και για το 10% του πληθυσμού. Στην Ελλάδα κινούμαστε περίπου στο 3% δημόσιες και αυτές υποστελεχωμένες. Να μη μιλήσω για ΜΕΘ γιατί θα κλάψουμε όλοι.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε, είναι ότι ο σκοπός της καραντίνας, είναι να μην μπουκώσει το Σύστημα Υγείας. Στην Ελλάδα, δεν βλέπουμε ούτε με τα κυάλια ακόμα το Peak της εξάπλωσης και δεν θα πρέπει να πανικοβαλλόμαστε για κανένα λόγο. Σίγουρα θα έχουμε εκθετική αύξηση καταγεγραμμένων κρουσμάτων και φυσικά και θανάτων. Ο πανικός και οι σκηνές κατοχής στα σούπερ μάρκετ, δεν πρόκειται να βοηθήσει σε τίποτα.

Μια ζωή, βρίζουμε για τα πάντα το Κράτος, και στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων έχουμε δίκιο. Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ μητσοτακικός, δηλώνω υπεύθυνα ότι στα 41 μου, είναι η πρώτη φορά που βλέπω μία σωστή και έγκαιρη κρατική αντίδραση σε αυτό που συμβαίνει. Αυταπάτες δεν έχω, αν δεν γινόταν ο χαμός που έγινε στην Ιταλία, το πιο πιθανό είναι να ήμασταν εμείς στη θέση τους και αυτοί να λειτουργούσαν λίγο πιο σωστά, αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι για μία φορά το κράτος αντέδρασε σωστά. Ούτε εγώ γουστάρω να μην μπορώ να πάω να πιω το ποτό μου το βράδυ, ούτε εμένα μου αρέσει που το εισόδημά μου αρχίζει να εξαφανίζεται καθώς στο γραφείο δεν πατάει πελάτης. Αλλά θεωρώ ότι είναι αναγκαίο κακό μπας και γλιτώσουμε από αυτό το μπελά κατά τον Μάιο-Ιούνιο.

Δεν ωφελεί το να ψάχνουμε μαγικά φίλτρα. Το εμβόλιο αργεί ακόμα και αυτό πρέπει να το χωνέψουμε. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε, είναι να τηρούμε τα στοιχειώδη: πλύσιμο χεριών, κάνα αντισηπτικό και αράζουμε σπίτι. Δεν είναι καιρός να παίζουμε. Ούτε όμως είναι καιρός για πανικό. Ζούμε με τον HIV, με την HEP-C και με ένα κάρο άλλους ιούς για 40 και πλέον χρόνια. Μπορεί να μην είναι το ίδιο καθώς η μεταδοτικότητα του COVID-19 είναι ασύλληπτη, αλλά θα το ξεπεράσουμε και αυτό. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να μην επιβαρύνουμε με τις επιλογές μας την ήδη υπάρχουσα κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 16, 2020, 15:53 »
Δεν μπορουμε να αποφυγουμε μαλλον τετοιες θεωρειες οπως εδω εμεις οι ατμιστες για την  PG , ισως αλλου καποιοι vegan πχ για το τροπο διατροφης , αλλοι αλλου για συγκεκριμενα σκευασματα πχ για ρευματοπαθειες κτλ. κτλ. , αυτο οσο διαρκει το προβλημα θα το βλεπουμε.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι εχουμε συγκεκριμενα δεδομενα , τον τροπο και την ευκολια μεταδοσης οπως και του αποτελεσματος της λοιμωξης, σοβαρη πνευμονια και αναγκη για εντατικη αντιμετωπιση  σε ορισμενες ομαδες πληθυσμου  και επειδη βλεπουμε οτι μπορουν να φτασουν στα ορια τους συστηματα υγειας καλυτερα απο θεμα υποδομων απο το δικο μας ( το φιλοτιμο και οι ικανοτητες γιατρων νοσηλευτων ειναι σημαντικο αλλα δεν αρκει αν δεν εχουν τα μεσα )  και  επειδη εμεις εχουμε  το 1/4 περιπου απο ΜΕΘ που χρειαζομαστε για να λειτουργουν καπως ανεκτα υπο κανονικες συνθηκες  χωρις να υπολογιζουμε καν τις περιπτωσεις πανδημιας  , χρειαζεται μεγαλη προσοχη και υπευθυνοτητα απ' ολους , οχι πανικος , υπευθυνοτητα και υπομονη απ'ολους. 

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 25, 2020, 10:13 »
Σε επιστημονική έρευνα που εκπόνησε ο δρ. Κωνσταντίνος Φαρσαλινός, έπειτα από την ανάλυση των δεδομένων από όλες τις δημοσιευμένες μελέτες από την Κίνα που περιγράφουν τα κλινικά χαρακτηριστικά ασθενών του Covid-19 και αναφέρουν στοιχεία για την καπνιστική τους συνήθεια, προκύπτει ένα «παράδοξο» αποτέλεσμα.

 Σύμφωνα με τα ευρήματα της μελέτης, από το σύνολο των 1546 νοσηλευόμενων με COVID-19 σε νοσοκομεία της Κίνας, που αναλύθηκαν στις 5 μελέτες που εξετάστηκαν, φαίνεται ότι οι καπνιστές που νόσησαν από τον κορωνοϊό ήταν μόλις το 10,2% του συνόλου των ασθενών. Αυτό είναι ένα ποσοστό που προκαλεί μεγάλη έκπληξη, καθώς τα ποσοστά των καπνιστών στην Κίνα είναι ιδιαίτερα υψηλά. Σύμφωνα με τους ερευνητές, το αναμενόμενο ποσοστό των ασθενών που κάπνιζαν θα έπρεπε να είναι 31,3%.



 Η διαφορά αυτή των 20 ποσοστιαίων μονάδων βρέθηκε πως είναι στατιστικά σημαντική. Σημειώνεται ότι μεταξύ των νοσηλευόμενων, το 58% ήταν άνδρες και το 42% γυναίκες.



Στη μελέτη συμμετείχαν ακόμα η καθηγήτρια Αναστασία Μπαρμπούνη από τη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και ο Raymond Niaura από το Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης. Η μελέτη παρουσιάστηκε ως προδημοσίευση, ενώ έχει ήδη κατατεθεί προς δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό.

 Στο περιεχόμενο της μελέτης αναφέρουν οι ερευνητές:

 «Υπάρχουν πολλές εικασίες σχετικά με τις επιπτώσεις του καπνίσματος στη νόσο COVID-19. Το κάπνισμα αυξάνει τον κίνδυνο για λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος, και αναφορές στα μέσα ενημέρωσης υποδηλώνουν ότι μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο προσβολής από το κορωναϊό 2 (SARS-CoV-2), τον ιό που είναι υπεύθυνος για τη νόσο COVID-19.

»Η παρούσα μελέτη εξέτασε για πρώτη φορά τον επιπολασμό καπνίσματος μεταξύ των νοσηλευόμενων ασθενών με COVID-19 στην Κίνα και την συνέκρινε με τον αναμενόμενο επιπολασμό με βάση το κάπνισμα σε όλο τον πληθυσμό. Η ανάλυση έλαβε υπόψη την μεγάλη διαφορά στον επιπολασμό καπνίσματος μεταξύ ανδρών και γυναικών στην Κίνα καθώς το κάπνισμα είναι σημαντικά συχνότερο στους άνδρες.

»Ο επιπολασμός καπνίσματος μεταξύ των νοσηλευόμενων περιπτώσεων COVID-19 στην Κίνα ήταν ασυνήθιστα χαμηλός σε σχέση με το γενικό πληθυσμό. Ο πραγματικός επιπολασμός καπνίσματος σε νοσηλευόμενους με COVID-19 ήταν περίπου το ένα τρίτο του αναμενόμενου επιπολασμού. Αυτή η προκαταρκτική ανάλυση, με δεδομένο ότι τα αναφερόμενα δεδομένα στις δημοσιευμένες μελέτες είναι ακριβή, δεν υποστηρίζει το επιχείρημα ότι το κάπνισμα αποτελεί παράγοντα κινδύνου για νοσηλεία με COVID-19, και μπορεί μάλιστα να έχει προστατευτικό ρόλο.

»Το τελευταίο θα μπορούσε να συνδεθεί με την ελάττωση της έκφρασης του ACE2 που είναι γνωστό από προηγούμενες μελέτες ότι προκαλεί το κάπνισμα. Ωστόσο, πρέπει να εξεταστούν άλλοι παράγοντες, όπως η κοινωνικοοικονομική κατάσταση, που μπορεί να επηρεάζουν την πρόσβαση των καπνιστών με COVID-19 σε νοσοκομειακή περίθαλψη. Επιπλέον, η πρόοδος της νόσου COVID-19, οι επιπλοκές και ο θάνατος μεταξύ των νοσηλευόμενων ασθενών που καπνίζουν θα πρέπει να λάβουν υπόψη και άλλες συν-νοσηρότητες, όπως οι καρδιαγγειακές παθήσεις, οι οποίες είναι παράγοντες κινδύνου για δυσμενή έκβαση και έχουν αυξημένη επίπτωση στους καπνιστές.

»Τα διαθέσιμα σήμερα στοιχεία δεν επιτρέπουν μια πολύ-παραγοντική ανάλυση, άρα παραμένει ασαφές εάν το ίδιο το κάπνισμα ή άλλοι παράγοντες που σχετίζονται με τις συν-νοσηρότητες ευθύνονται για την αρνητική έκβαση. Δεν εντοπίστηκαν μελέτες που να καταγράφουν την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου σε νοσοκομειακούς ασθενείς με COVID-19. Έτσι, δεν μπορούν να γίνουν συστάσεις στους χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων».

Πρέπει να σημειωθεί πως ο δρ. Κωνσταντίνος Φαρσαλινός έχει εκπονήσει δεκάδες έρευνες γύρω από το κάπνισμα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε συνεργασία με Έλληνες και ξένους επιστήμονες, ενώ έχει συμμετάσχει επίσης σε δεκάδες σχετικά συνέδρια σε όλο τον κόσμο. Ακριβώς για αυτή του την ερευνητική δραστηριότητα έχει διακριθεί και ως ένας από τους «Highly Cited Researcher 2019», δηλαδή περιλαμβάνεται στη λίστα των επιστημόνων με τη μεγαλύτερη επιρροή στην παγκόσμια επιστημονική έρευνα την τελευταία δεκαετία.

 Στα σχόλια του καταλήγει:

«Ξεκαθαρίζω πως είναι σαφής η σύσταση διακοπής του καπνίσματος διότι είναι ένα μέτρο που βελτιώνει σημαντικά την υγεία γενικά. Αλλά δεν μπορεί να γίνει καμία απολύτως σύσταση στους καπνιστές σε σχέση με τον κορωνοϊό. Ούτε φυσικά μπορεί να γίνει σύσταση να ξεκινήσει κάποιος το κάπνισμα λόγω του κορωνοϊού»
Πετρος 

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 25, 2020, 11:37 »
Ελπίζω άλλες χώρες να κάνουν διαχωρισμό καπνιστών-ατμιστών κατά τη συλλογή των στοιχείων , ώστε κάποια στιγμή να μπορέσουμε να έχουμε μια εικόνα. Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα, όσες φορές χρειάστηκε να δώσω αναφορά σε γιατρούς για το αν καπνίζω , δεν κατάλαβα να έκαναν κάποιο διαχωρισμό όταν τους έλεγα "ατμίζω" . Οι περισσότεροι μουρμούρισαν "οχι" και κατάλαβα ότι με σημείωσαν ως μη καπνιστή και οι λιγότεροι σαν καπνιστή

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 25, 2020, 18:57 »
Συγνώμη αν έχει μπει αλλού στο φόρουμ και δεν το είδα.
Μια αρκετά ψύχραιμη οπτική και λογικές συστάσεις για τους ατμιστές:

VAPING AND SARS-CoV-2 AND COVID-19 ΤECHNICAL INFORMATION FOR VAPERS

Στο θέμα της PG αναφέρεται το προφανές:
Υπάρχουν μεν ενδείξεις πως λειτουργεί ως αντισηπτικό στον αέρα (κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και όχι μέσω ατμίσματος) αλλά χωρίς απολύτως καμία μελέτη για το αν δίνει κάποιο ατού στους ατμιστές απέναντι σε παθογόνα. Ακόμα περισσότερο αν μιλάμε για τον συγκεκριμένο ιο, τον covid-19.

Τελείως ανεκδοτολογικά, νομίζω πως από τότε που ατμίζω αντιμετωπίζω αρκετά αραιότερα ιώσεις. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα και φυσικά δεν το θεωρώ πλεονέκτημα απέναντι σε κανέναν ιό, πόσο μάλλον αυτόν που αντιμετωπίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 25, 2020, 22:12 »
Οκ να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό κι αν έχει ήδη απαντηθεί αλλού μου το  λέτε;

Μέσα στη μέρα πιάνουμε ένα κάρο πράγματα, ειδικά όταν κάνουμε δουλειές έξω, κλειδιά, κουμπιά ασανσερ, λεφτά, ΑΤΜ κλπ.

Συνήθως σε κάποια τσέπη έχουμε και το ηλεκτρονικό, το οποίο χρησιμοποιούμε συχνά (και κάποιοι συχνότερα)

Πως την παλεύουμε με το θέμα υγιεινής επ αυτού; Αντισηπτικό και τζούρα; :wall:

Και το ηλεκτρονικό σε κάποια ξεχωριστή θέση; Σακουλάκι, πουγγί, θήκη...;

Σόρυ αν είμαι εκτός θέματος του παρόντος νήματος αλλά έχω προβληματιστεί με την παράνοια που ζούμε
[member=9846]zerom[/member]
Όλοι αντιμετωπίζουμε το θέμα αυτό και καλό είναι να προσέχουμε. 
Ακόμα πιο προσεκτικοί πρέπει να είναι όσοι ανήκουν ή έχουν κοντινούς τους που ανήκουν στις "ευπαθείς ομάδες". 
Όταν βγαίνουμε να πάμε στο super market ή κάπου που έχει κόσμο, δεν είναι ανάγκη να παίρνουμε μαζί μας το η.τ.
Εναλλακτικά μπορούμε να το βάζουμε σε ένα καθαρό τσαντάκι που χρησιμοποιούμε ειδικά γι αυτόν το λόγο. 
Χρησιμοποιώ κι εγώ τα μαντηλάκια συχνά, αλλά όπως παρατήρησε ένας φίλος "το dettol δεν σκοτώνει μόνο τα μικρόβια" ...
Δεν είμαι υπέρ του πανικού φυσικά, αλλά δεν είναι δυνατό να αγνοούμε τις συστάσεις των γιατρών. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 25, 2020, 22:42 »
Τελείως ανεκδοτολογικά, νομίζω πως από τότε που ατμίζω αντιμετωπίζω αρκετά αραιότερα ιώσεις. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα και φυσικά δεν το θεωρώ πλεονέκτημα απέναντι σε κανέναν ιό, πόσο μάλλον αυτόν που αντιμετωπίζουμε.

Καθόλου ανεκδοτολογικά θα μιλήσω για τι συμβαίνει σε μένα: Ατμίζω 4,5 χρόνια. Πριν κάπνιζα 2,5-3 πακέτα τη μέρα. Κάθε χρόνο θα νοσούσα 2-3 φορές από λοίμωξη του άνω αναπνευστικού και θα περνούσα τουλάχιστο 2 ιώσεις.
Από τη στιγμή που ξεκίνησα το άτμισμα ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ. Εντάξει, για τις λοιμώξεις υπάρχει εξήγηση. Για τις ιώσεις όμως?? Η γυναίκα μου περνάει 2-3 ιώσεις το χρόνο (δεν καπνίζει) και ο μικρός περισσότερες. Κοιμόμαστε μαζί, πίνουμε από το ίδιο ποτήρι κλπ ακόμη και όταν έχει ίωση. Καλά για τον μικρό μου δε συζητάμε πως κάθε μέρα τον ταράζω στα φιλιά. Τι μου συμβαίνει γιατρέ μου?? Εγώ γιατί δεν αρρωσταίνω?? Βρε λες?? Και κάνω και 70-30. Λέτε να το γυρίσω σε 30-70??

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 26, 2020, 12:36 »
Και στο κάτω-κάτω μπορεί κάποιος να πει ότι λόγος δεν μου πέφτει λόγω μακροχρόνιας αποχής από το φόρουμ,
Αλλά για όνομα του Θεού, ας βάλει κάποιος τέλος στην επιτομή της γελοιότητας.
Αξίζει καλύτερα το φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 26, 2020, 12:57 »
Καλό θα ήταν να σταματήσουν οι προσωπικές εκτιμήσεις/θεωρίες που μόνο κακό μπορεί να προκαλέσουν.Οι μόνοι που μπορούν να μιλήσουν,που είναι οι γιατροί,δηλώνουν οτι ακόμα δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα για τον ιό,πόσο μάλλον όλοι εμείς που δεν έχουμε καμία γνώση του αντικειμένου!

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 26, 2020, 14:52 »
Συγνώμη αν έχει μπει αλλού στο φόρουμ και δεν το είδα.
Μια αρκετά ψύχραιμη οπτική και λογικές συστάσεις για τους ατμιστές:

VAPING AND SARS-CoV-2 AND COVID-19 ΤECHNICAL INFORMATION FOR VAPERS

Στο θέμα της PG αναφέρεται το προφανές:
Υπάρχουν μεν ενδείξεις πως λειτουργεί ως αντισηπτικό στον αέρα (κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και όχι μέσω ατμίσματος) αλλά χωρίς απολύτως καμία μελέτη για το αν δίνει κάποιο ατού στους ατμιστές απέναντι σε παθογόνα. Ακόμα περισσότερο αν μιλάμε για τον συγκεκριμένο ιο, τον covid-19.

Πολύ χρήσιμη και η πληροφορία για το πως πιθανο να λειτουργεί περιβαλλοντικά, είναι κάτι που είχα στο νου μου επίσης!
Ευχαριστώ πολύ για το σύνδεσμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2020, 15:03 από zerom »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 26, 2020, 16:50 »
Μεταξύ σοβαρού και σοβαρότερου.
Λέμε, εμείς οι ατμιστές που κάνουμε D.I.Y υγρά, ότι στην Νικοτίνη και στην Προπυλενογλυκόλη και στην Γλυκερίνη, όχι μικρόβιο, όχι βακτήριο, όχι ιός αλλά ούτε ο βοηθός του Θεού ΔΕΝ επιβιώνει.
Αν ισχύει, τότε εμείς οι ατμιστές που η μύτη μας, το στόμα μας, ο φάρυγκάς μας, τα πνευμόνια μας κλπ, συνεχώς είναι γεμάτα από ατμό με τα παραπάνω συστατικά, πρέπει να είμαστε (λογικά) συνέχεια θωρακισμένοι από επιθέσεις όντων που δεν επιζούν στο μείγμα ατμών που απολαμβάνουμε .
Λογική σκέψη για να ευλογήσουμε τα γένια μας.
Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι θα αμελήσουμε τις προβλεπόμενες ατομικές μας προφυλάξεις, απλώς πιθανόν να έχουμε ακόμη ένα ισχυρότατο όπλο. τον δικό μας ΑΤΜΟ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 26, 2020, 19:25 »
Και στο κάτω-κάτω μπορεί κάποιος να πει ότι λόγος δεν μου πέφτει λόγω μακροχρόνιας αποχής από το φόρουμ,
Αλλά για όνομα του Θεού, ας βάλει κάποιος τέλος στην επιτομή της γελοιότητας.
Αξίζει καλύτερα το φόρουμ.
Συμφωνώ με 1000.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 27, 2020, 05:52 »
.. η μύτη μας, το στόμα μας, ο φάρυγκάς μας, τα πνευμόνια μας κλπ, συνεχώς είναι γεμάτα από ατμό με τα παραπάνω συστατικά,
Αν συνέβαινε αυτό θα ήμασταν νεκροί.
Τα υγρά μας έχουν νικοτίνη σε άλφα ποσοστό. Και περνάνε από ψηστήρι πολλών βαθμών κελσίου. Εμείς... όχι!
Προς Θεού παιδιά, δεν υπάρχει τίποτα που να μας λέει πως έχουμε "όπλο", ούτε ισχυρό, ούτε ανίσχυρο.
Μην πάρουμε κόσμο στο λαιμό μας.
Δεν έχουμε καμία απόδειξη ούτε καν για το αν αντέχουμε λίιιγο παραπάνω στις πιο απλές ιώσεις, κι αυτό υπερβάλλοντας, χωρίς στοιχεία, μάλλον επειδή μας κολακεύει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135756 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 98 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos