vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

PG vs COVID-19

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
PG vs COVID-19
« στις: Μαρτίου 11, 2020, 19:52 »
Καλησπέρα στην κοινότητα,

Πρώτα απ' όλα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω γνώσεις Ιατρικής , οπότε ότι γράψω , να αντιμετωπιστεί με την ανάλογη  βαρύτητα .

Στο παρελθόν είχα ακούσει ότι η προπυλενογλυκόλη έχει αντισηπτικές ιδιότητες .
Σήμερα το έψαξα και βρήκα το παρακάτω :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2135271/

Από ότι έχω ακούσει ο κοροναϊός προσβάλει μόνο το αναπνευστικό σύστημα .
Αναρωτιέμαι τι επίδραση θα είχαν ατμοί PG σε κάποιον που νοσεί από τον συγκεκριμένο υιό . Άραγε το έχουν δοκιμάσει ;
Ή , θα μπορούσε να υπάρχει όφελος για τους υγιείς  ατμιστές ;

Ξέρω ότι ίσος ακούγονται λίγο μπακαλίστικα , αλλά  έτσι μου ήρθε μια φλασιά και είπα να μοιραστώ μαζί σας .
Και αν το δει και κανένας γιατρός και πιστεύει ότι αξίζει να σχολιαστεί , ας βρίσει ελεύθερα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος iforce

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 11, 2020, 20:44 »
Έτσι καί ισχύει αυτό λυρτωθηκαμε!! Βλέπω των Κικίλια να μοιράζει voodoo και Urban almond...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 11, 2020, 21:20 »
Υπάρχει σχετική πρόσφατη ανάρτηση στο site του Φαρσαλινού. Επειδή είναι στα αγγλικά, παραθέτω σε μετάφραση Google (σχετικά καλή) το επίμαχο κομμάτι για άτομα που δεν το έχουν το εγγλέζικο. Ολο  το κείμενο πάντως είναι εύκολα κατανοητό σε αυτόματη μετάφραση;
"Ας μιλήσουμε σχετικά με e-τσιγάρα τώρα. Και αυτό είναι το μόνο που μπορώ να πω (δηλαδή τίποτα), έχουμε μηδενική απόδειξη για το πώς η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου επηρεάζει κοροναϊού μολυσματικότητα και την εξέλιξη της νόσου. Υπάρχουν πολλά στοιχεία που δείχνουν ότι η προπυλενογλυκόλη (ένα από τα κύρια συστατικά σε υγρά ε-τσιγάρο) έχει αντι-βακτηριακή και αντι-ιικές ιδιότητες σε αεροζόλ μορφή. Παρακάτω είναι μια λίστα με τις μελέτες που παρατίθενται στο βιβλίο 2017 για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα που έγραψα μαζί με άλλους συναδέλφους:...".
http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/whats-new/2020/278-corona

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 12, 2020, 14:41 »
Ούτε εγώ έχω ιατρικές γνώσεις, αλλά έχω νομικές! Και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ακόμα και να είχε κάποιο όφελος υγείας (άμεσο) η χρήση PG, δεν θα επιτρεπόταν αυτό να προωθηθεί.

Βλέπεις βάσει TPD, απαγορεύεται σε όλα τα προϊόντα ατμίσματος να προβάλλουν ισχυρισμούς υγείας.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 12, 2020, 22:06 »
Οκ να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό κι αν έχει ήδη απαντηθεί αλλού μου το  λέτε;

Μέσα στη μέρα πιάνουμε ένα κάρο πράγματα, ειδικά όταν κάνουμε δουλειές έξω, κλειδιά, κουμπιά ασανσερ, λεφτά, ΑΤΜ κλπ.

Συνήθως σε κάποια τσέπη έχουμε και το ηλεκτρονικό, το οποίο χρησιμοποιούμε συχνά (και κάποιοι συχνότερα)

Πως την παλεύουμε με το θέμα υγιεινής επ αυτού; Αντισηπτικό και τζούρα; :wall:

Και το ηλεκτρονικό σε κάποια ξεχωριστή θέση; Σακουλάκι, πουγγί, θήκη...;

Σόρυ αν είμαι εκτός θέματος του παρόντος νήματος αλλά έχω προβληματιστεί με την παράνοια που ζούμε

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 12, 2020, 22:41 »
Ούτε εγώ έχω ιατρικές γνώσεις, αλλά έχω νομικές! Και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ακόμα και να είχε κάποιο όφελος υγείας (άμεσο) η χρήση PG, δεν θα επιτρεπόταν αυτό να προωθηθεί.

Βλέπεις βάσει TPD, απαγορεύεται σε όλα τα προϊόντα ατμίσματος να προβάλλουν ισχυρισμούς υγείας.
Θεωρητικά μιλώντας πάντα ,
Αν υπήρχε σημαντικό όφελος , επιστημονικά τεκμηριωμένο , πιστεύεις ότι ας πούμε  ο πρωθυπουργός της Ιταλίας , δεν θα έγραφε στα παπάκια του την TPD προκειμένου να σώσει τις ζωές των πολιτών του;

Αποσυνδεδεμένος iforce

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 12, 2020, 23:29 »
Οκ να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό κι αν έχει ήδη απαντηθεί αλλού μου το  λέτε;

Μέσα στη μέρα πιάνουμε ένα κάρο πράγματα, ειδικά όταν κάνουμε δουλειές έξω, κλειδιά, κουμπιά ασανσερ, λεφτά, ΑΤΜ κλπ.

Συνήθως σε κάποια τσέπη έχουμε και το ηλεκτρονικό, το οποίο χρησιμοποιούμε συχνά (και κάποιοι συχνότερα)

Πως την παλεύουμε με το θέμα υγιεινής επ αυτού; Αντισηπτικό και τζούρα; :wall:

Και το ηλεκτρονικό σε κάποια ξεχωριστή θέση; Σακουλάκι, πουγγί, θήκη...;

Σόρυ αν είμαι εκτός θέματος του παρόντος νήματος αλλά έχω προβληματιστεί με την παράνοια που ζούμε
Εγώ προσωπικά τα εχω σε θήκη για πολλούς λόγους 2 απο αυτούς είναι 1 θέμα ασφαλείας επειδή είναι μηχανικά (παντα χωρίς μπαταρίες) 2 θεμα ντριπερ δεν μου αρέσει να μπαίνουν χνούδια πανό στα coil απο το 810 οπότε νομίζω το θέμα  υγιεινής το έχω καλύψει απο άποψη μεταφοράς τώρα τίς υπόλοιπες ώρες ειναι στο επέκτασης του χεριού μου !!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 13, 2020, 13:43 »
Θεωρητικά μιλώντας πάντα ,
Αν υπήρχε σημαντικό όφελος , επιστημονικά τεκμηριωμένο , πιστεύεις ότι ας πούμε  ο πρωθυπουργός της Ιταλίας , δεν θα έγραφε στα παπάκια του την TPD προκειμένου να σώσει τις ζωές των πολιτών του;
Δεν υπάρχει καμμία επιστημονική τεκμηρίωση που να αποδεικνύει το όφελος από την εισπνεόμενη PG απέναντι στον ιό.
Η σχετική ανακοίνωση του γιατρού Φαρσαλινού, το λέει ξεκάθαρα.
Συνεπώς, ο όποιος αρμόδιος, δεν έχει να βασιστεί σε κανένα στοιχείο για να γράψει στα π@π@ρια του την TPD.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 14, 2020, 03:16 »
Θεωρητικά μιλώντας πάντα ,
Αν υπήρχε σημαντικό όφελος , επιστημονικά τεκμηριωμένο , πιστεύεις ότι ας πούμε  ο πρωθυπουργός της Ιταλίας , δεν θα έγραφε στα παπάκια του την TPD προκειμένου να σώσει τις ζωές των πολιτών του;
Πάντα θεωρητικά, αυτό ακριβώς πιστεύω για τον Πρωθυπουργό της χώρας της οποίας το ανώτατο δικαστήριο δέχτηκε το επιχείρημα "φορολογικά έσοδα έναντι υγειας" όσον αφορά το άτμισμα.

Πρακτικά τωρα, ότι είπε ο αποπάνω μου.

Zerom, δεν μπορώ να σου πω πως θα το αντιμετωπίσεις αυτό. Μπορώ να σου πω μονο ότι εγώ προσωπικά αρνούμαι να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο αυτό προστασίας!

Από κινητό


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 14, 2020, 11:40 »
Αν δεν είχα τόσο κοντά μου τους γέρους μου, θα είχα κι εγώ αυτήν την άρνηση..

Συνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 14, 2020, 12:10 »
Δυστυχώς πέρα από κάθε προσοχή ο κάθε ιος οπως και αυτός ειπναι υπουλοι. Που σημαίνει πως οσο και αν προσέξουμε εαν ειπναι να γίνει δυστυχώς θα γίνει.
Φιλενάδα (zerom) δεν μπορείς να αποφύγεις οτι είναι γραφτό.
Το μόνο που μπορείς είναι παραπάνω προσοχή. Αν και εσένα δεν σε φοβάμαι σε αυτό.
Είσαι ετσι κι αλλοιώς προσεκτική.
Οσο μπορείς σπίτι. Γράφω οσο μπορείς.
Φιλιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 14, 2020, 14:16 »
αν τα παθογόνα είχαν την δύναμη που τους αποδίδουμε, θα μας είχαν φάει όλους κ μετά θα είχαν φάει το ένα το άλλο κ στο τέλος δεν θα υπήρχε ζωή στην Γη
αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί
αλλά, μου φαίνεται ότι παράγινε το χάλι μας




Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 14, 2020, 15:49 »
Μα την έχουν την δύναμη!
Όχι για να εξαφανίσουν όλη την ζωή στην Γη, αλλά για να της επιφέρουν πολύ μεγάλο πλήγμα, τουλάχιστον στην ανθρώπινη, μιας και αυτή είναι που μας ενδιαφέρει πάνω απ' όλα.
Μια ματιά στο πόσους έφαγε η πανούκλα τον μεσαίωνα, θα μας πείσει...
Και αν τότε δεν ήξεραν και δεν έπαιρναν τις απαραίτητες προφυλάξεις, η ισπανική γρίπη του 1918 επιβεβαίωσε ότι τα μέτρα προφύλαξης, όσο και αν φαίνονται "υπερβολικά", είναι η πρώτη γραμμή άμυνας.
Αν δεν πάρουμε εμείς, σαν άτομα, την ευθύνη να προστατέψουμε τον εαυτό μας και τους άλλους στο μέτρο που μας αναλογεί, το σύστημα υγείας θα καταρρεύσει (καθώς δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε 1.000 κρούσματα ημερησίως), και τότε οι θάνατοι θα είναι εκατονταπλάσιοι...

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 16, 2020, 05:44 »
δεν ξερω αλλα εγω που ειχα ερθει σε επαφη με ατομο που ειχε τον ιο  δεν επαθα κατι....... λες οντως η PG να ειναι το φαρμακο ?   :dontknow:

τωρα κλασσικα βρισκομαι σε καραμπινα... μεχρι και τζουρα πανω απο την μασκα κανω....... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG vs COVID-19
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 16, 2020, 08:08 »
Πέρα από οποιαδήποτε πλάκα και παρά τις όποιες ιδιότητές της αποκλείεται να είναι είναι η PG φάρμακο .... vs COVID-19.
Προσωπικά έχω ατμίσει μεγάλες ποσότητες PG όλα αυτά τα χρόνια. Όμως δεν μπορώ να πω ότι απέφυγα διάφορες ιώσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy