vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, camber, Milarepa, vag21, teo77

Twitter

ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« στις: Ιουλίου 13, 2019, 07:58 »
καλημερα εχω μια απορια,δεν ξερω εαν εχει αναφερθει καπου αλλα με αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι.

1- κανουμε πχ ενα κτ μετριας δυναμης και τραβαμε 10 τζουρες μεχρι να το τελειωσουμε.ποσο ποσοστο νικοτινης πηρε ο οργανισμος μας?
2- κανουμε πχ ητ με nic 12mg και τραβαμε 10 τζουρες,ποσο ποσοστο νικοτινης πηρε ο οργανισμος μας?



Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 13, 2019, 11:15 »
Νομίζω πως δεν υπάρχουν ακριβή στοιχεία από έρευνες για τα ποσοστά απορρόφησης της νικοτίνης από τον οργανισμό.

Παλιότερα στο πακέτο των τσιγάρων αναγραφόταν μια εκτίμηση λήψης για την νικοτίνη και την πίσσα κάτι που σταμάτησε από αντικαπνιστικό νόμο ως παραπλανητικό για μειωμένο κίνδυνο.

Η φύση της νικοτίνης σε ελεύθερη βάση ή άλατα  μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα απορρόφησης.

Μερικά παλιά θέματα που μπορεί να έχουν περισσότερα για αυτό που ψάχνεις.
Όπου το url στα link είναι e-kapnisma.gr βάλε vaping.gr στον browser σου
http://vaping.gr/index.php/topic,27909.0.html
http://vaping.gr/index.php/topic,20705.0.html

vikos

Απ: ποσοσα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 13, 2019, 11:43 »
Διάβασα σε μια μελέτη μέσα από το Foroum ( νομίζω ότι ήταν του κ.Φαρσαλινου χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ) ότι το Η.Τ απορροφά την νικοτίνη στο 1/3 σε σχέση με το Κ.Τ . Βέβαια πλέον εξαρτάτε αν κάνεις άλατα νικοτίνης η κανονικά υγρά μιας και στα άλατα η απορρόφηση μεγαλώνει.

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 13, 2019, 15:15 »
Εγώ πάντως για να μπορέσω να κόψω το κτ. κάνω 10-15 ml περίπου την ημέρα άλατα με πνευμονικές.
Οταν έχω ανάγκη για τσιγάρο,  5-6 καλές πνευμονικές και στρώνω..

vikos

Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 13, 2019, 16:25 »
Mε τι νικοτινη 10mg ή 20mg ? 

Γιατι αν κανεις αλατα 15ml την ημερα με 20mg νικοτινη ισως ειναι πολυ ως παρα πολυ .......!!!!????

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 13, 2019, 17:13 »
Έκανα 2 με 2,5 πακέτα την ημέρα
Malboro 100αρι. Εδώ και 20 μέρες μηδέν τσιγάρο.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 13, 2019, 18:36 »
Κοψτο αγορι μου. Δεν ειναι για σενα το ηλεκτρονικο. Ξαναγυρνα στο μαλμπορακι σου!!

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 13, 2019, 20:53 »


[member=19850]giaderty75[/member] 

[member=12581]sakis37[/member] 

Τώρα για το ορίτζιναλ ερώτημα, έχει επαναδιατυπωθεί. Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να γίνει η αναλογία, όπως γράφουν οι παραπάνω.

 Το πιο βασικό όμως που πρέπει να ξεκαθαριστεί, είναι ο λόγος που ρωτάς. Η νικοτίνη είναι επικίνδυνη όσον αφορά μόνο διαπιστωμένα καρδιαγγειακά προβλήματα, όπου γνώμη μου είναι πως πρέπει άνθρωποι μέσης ηλικίας, που τα έχουν, να κόψουν ΚΑΘΕ τρόπο πρόσληψης. Ηλεκτρονικό, κανονικό, τσίχλες κλπ. Καλά. Όχι γνώμη μου, των γιατρών είναι, και υποθέτω ένας καρδιοπαθής το έχει μάθει από το γιατρό του, και όχι από ένα φόρουμ.

Εάν δεν έχεις αυτά τα προβλήματα, και σε νοιάζει απλά πόσο παίρνεις τώρα σε σχέση με πριν, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Λογικά παίρνεις πάνω κάτω το ίδιο που είχε συνηθίσει ο οργανισμός σου, αλλά και τη διπλάσια να παίρνεις, το βασικό είναι ότι γλιτώνεις τις 600 + καρκινογόνες ουσίες του κτ, και τη ΧΑΠ. Η νικοτίνη δεν είναι πρόβλημα. 

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 13, 2019, 21:35 »
Δεν νομιζω να υπαρχει μελος του φορουμ, που να εναντιωνεται στη νικοτινη. Αλλωστε η νικοτινη ειναι η καλυτερη μας φιλη. Μας συντροφευει παντου. Στις καλες και στις κακες!!! Αλλα οταν ακους ενα φιλο συνατμιστη να λεει οτι ατμιζει 15ml 20αρας νικοτινης!!??

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 13, 2019, 21:50 »
Ναι οκ αλλα νομίζω ότι είναι νέος ατμιστης και αν αυτή η ποσότητα τον κρατάει μακριά από το κ.τ. καλά κάνει.Ολοι μας ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 13, 2019, 22:01 »
Αλλα οταν ακους ενα φιλο συνατμιστη να λεει οτι ατμιζει 15ml 20αρας νικοτινης!!??


ναι και; παρακάτω;

vikos

Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 13, 2019, 22:20 »
Aποψη μου
alex-kal, επειδη στα αλατα ακομη δεν εχουν γινει ερευνες και δεν ξερουμε ακριβως τα αποτελεσματα τους , καλο θα ηταν να μην κανεις τοσο μεγαλες ποσοτητες και με αερατους ατμοποιητες , παρε εναν τσιγαρισιο , βαλε το πολυ , πολυ μια κεφαλη 0,6 ohm μην σου πω πω το πολυ 1 ohm  παρε και μια κλασικη 18αρα νικοτινη και πιστευω με λιγη θεληση και αρκετο διαβασμα , θα εχεις το αποτελεσμα που θελεις.
Τα άλατα έχουν  φτιαχτεί για χαμηλά watt και απλούς ατμοποιητες τσιγαρισιους .....

Βεβαίως περί ορεξεως κολοκυθόπιτα....  

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 14, 2019, 01:31 »
Πιστεύω πως στην αρχή ατμιζουμε ώστε το σώμα μας να παει τη νικοτίνη που έπαιρνε ως καπνιστής, κ να καλύψουμε τον βαθμό εθισμού μας. Για σένα έτυχε να είναι 10-15ml.

Σταδιακά θα το μειώσεις, αλλά στην αρχή ατμιζε όπως χρειάζεται για να μη καπνίζεις.

Συμφωνώ με την άποψη της 18αρας (η και 20αρα) παραδοσιακή freebase, mtl και πιπιλα οταν θες τσιγάρο. Θα μειώσεις λίγο την κατανάλωση σου έτσι.

Όλα αυτά είναι άποψη μου, δεν είμαι γιατρός αλλά έτσι έκοψα εγώ το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 14, 2019, 02:27 »


[member=19850]giaderty75[/member]

[member=12581]sakis37[/member]

Τώρα για το ορίτζιναλ ερώτημα, έχει επαναδιατυπωθεί. Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να γίνει η αναλογία, όπως γράφουν οι παραπάνω.

 Το πιο βασικό όμως που πρέπει να ξεκαθαριστεί, είναι ο λόγος που ρωτάς. Η νικοτίνη είναι επικίνδυνη όσον αφορά μόνο διαπιστωμένα καρδιαγγειακά προβλήματα, όπου γνώμη μου είναι πως πρέπει άνθρωποι μέσης ηλικίας, που τα έχουν, να κόψουν ΚΑΘΕ τρόπο πρόσληψης. Ηλεκτρονικό, κανονικό, τσίχλες κλπ. Καλά. Όχι γνώμη μου, των γιατρών είναι, και υποθέτω ένας καρδιοπαθής το έχει μάθει από το γιατρό του, και όχι από ένα φόρουμ.

Εάν δεν έχεις αυτά τα προβλήματα, και σε νοιάζει απλά πόσο παίρνεις τώρα σε σχέση με πριν, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Λογικά παίρνεις πάνω κάτω το ίδιο που είχε συνηθίσει ο οργανισμός σου, αλλά και τη διπλάσια να παίρνεις, το βασικό είναι ότι γλιτώνεις τις 600 + καρκινογόνες ουσίες του κτ, και τη ΧΑΠ. Η νικοτίνη δεν είναι πρόβλημα.
δοξα το θεω δεν εχω καποιο προβλημα απλα εχω την απορια.
για την ιστορια,στο παρελθον εχω δοκιμασει να κοψω το κτ 2 φορες μεσω του ητ,βεβαια εκανα και απο τα 2 συγχρονος και ειχα καταφερει απο τα 2 πακετα την ημερα να κανω μισο πακετο μαζι και ητ.
τωρα 3 φορα ειναι μια εβδομαδα που δεν εχω κανει ουτε 1 κτ και ατμιζω γυρω στα 5ml 10αρα.εχω πιασει τον εαυτο μου καποιες στιγμες να ειναι νευρικος/επιθετικος και σκεφτομαι μηπως επρεπε να ανεβω σε νικοτινη,καπως ετσι γεννηθηκε η απορια και ανοιξα αυτο το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 14, 2019, 07:19 »
Κοψτο αγορι μου. Δεν ειναι για σενα το ηλεκτρονικο. Ξαναγυρνα στο μαλμπορακι σου!!

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για αρχή δεν είμαι αγόρι σου.
Δεύτερον μετά από 35 χρόνια τσιγάρου είναι μεγάλο βήμα αυτό.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 155 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR