vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

340 επισκέπτες, 8 χρήστες
stamatisgr, Antiprosopos, Buliwyf, gama, thanos1071, manoslykos, redvw74, Jorge

Twitter

Προβλήματα στην ελληνική αγορά Zenith Zlide - eGoONE Mega αντιστάσεις CL cotton

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Μετά από τόοοοοσοοοο καιρό σας καλησπερίζω.
Κάτι δεν πάει καλά με τον τρόπο που ατμίζω;...κάτι δεν πάει καλά με τους Έλληνες πωλητές ηλεκτρονικού τσιγάρου;
Είμαι σε απελπισία...

Τους τελευταίους δυο μήνες ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ!
Δεν νιώθω σωστά καμια γεύση υγρών, ζεματάνε οι ατμοποιητές, καίγονται τα χείλη μου.

Είχα καταλήξει να κρατήσω (απ' όλα που έχω αγοράσει κι αγοράζω τόσα χρόνια...) και να ατμίζω εναλλάξ τους :

1. iStick Basic (με GS Air2 στα 0.75 Οhm)
2. iStick Pico (με τον Cubis Pro και 0,50, όχι την κλειστή, με το διχτάκι από πάνω. Όχι την κλειστή στα 0,60)
3. eGo ONE Mega (είχα τις τελευταίες 20 αντιστάσεις CL Cotton 0,50)

- Με τον iStick Basic τα καταφέρνω, αλλά δεν είναι για μένα. Καίω συνέχεια αντιστάσεις γιατί τελειώνει το υγρό στο πιτς-φυτίλι. Τον έχω για το σπίτι εν ώρα εργασιών και χαζέματος ή όταν πάω στη...λαϊκή! :-) Μια χαρά τα καταφέρνει για μια ώρα!

- Με τον iStick Pico δεν είμαι ευχαριστημένη. Εξαντλείται γρήγορα η καινούργια μπαταρία του. Σα να μην δουλεύει στα μέγιστα τον Cubis, όλο μπουρμπουλήθρα, όλο θόρυβο, όλο υπερβολικό ζέσταμα. Σα να μην κάνει καλή ατμοποίηση. Κι αυτό έγινε γιατί η ελληνική αγορά μου είπε πως πρέπει να τον δουλεύω με την 0,60 αντίσταση που "είναι η εξελιγμένη της 0,50 με το διχτάκι"!!! Αφού τις έκαψα και τις 10 αντιστάσεις και ρούφαγα και δεν καταλάβαινα τίποτα, ξαναπήγα να αγοράσω τις 0.50 μου με το διχτάκι (που τελικά φέρανε) και όλες οι τρύπες τους ήταν έκκεντρες. Όπως ήξερα έως τώρα, ήταν πάντα ακριβώς στο κέντρο η τρυπούλα. Μπορεί να επηρρεάζει την απόδοση και τη ζωή της αντίστασης αυτό;
iStick Pico πιο καλά αποδίδει σαν σετ με τον ατμοποιητή του eGo ONE Mega.

- Ο eGo ONE Mega μου αρέσει γιατί είναι αισθητικά πιο καλός για μένα. Και μια χαρά δούλευε μέχρι τώρα. Τελειώσανε οι αντιστάσεις που είχα οι CL Cotton 0,50 και στην αγορά ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΩ !!! Μου πουλήσανε (και με πείσανε) και πήρα αυτές που γράφουν σκέτο 0,50 χωρίς και το Joyetech και για μένα δεν είναι ίδιες!!! Δεν αποδίδουν και καίγονται στα 4-6 ml !!! Και κυρίως τις βρίσκω πάντα ξεβιδωμένες στο τανκ. Άρα κάτι συμβαίνει.
Σε 6-7 μαγαζιά που πήγα επιμένανε πως κάνουν. Διαπιστώσανε και μόνοι τους ότι είναι παράξενο και δεν μου δώσανε λύση.
Ένα άλλο μαγαζί -μάλλον για να με ξεφορτωθεί) μου έδωσε μια περίεργη αντίσταση, που φαίνεται απέξω το βαμβάκι της και ξεβιδώνει από πάνω και φαίνεται το σύρμα (βρήκα μετά ότι είναι η επισκευάσιμη αντίσταση CLR). Τρεις μέρες μου κράτησε, αν και την τρίτη μάλλον την είχα κάψει... Και το βασικό : Σε κάθε ξεβίδωμα για να γεμίσω υγρό το καπάκι της ήταν ανοιγμένο και σφηνωμένο στο τανκ. Πίεζα ξαναβίδωνα και τύχαινε κάποια στιγμή και έβγαινε, για να την βιδώσω κανονικά και να την ξαναβάλω!

Από τα νεύρα μου μια μέρα μου έπεσε κάτω και η μπαταρία....πέθανε!!! Την έβαζα στο ρεύμα άναβε μια στιγμή η ένδειξη πως πάει να φορτίσει και νεκρό! Τίποτα...
Φεύγω σφαίρα και πάω στο πρώτο μαγαζί που βρήκα κοντά μου (ήμουν στην επαρχία-μαγαζί μεγάλης εταιρίας) να δουν τι έπαθε η αγαπημένη μου μπαταρία!
Τεσπα μου είπαν πως έφαγε τα ψωμιά της, ήγγικεν η ώρα της και με πείσανε να αγοράσω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ για μένα, για την ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ μου και ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ συμμαζεμένο Armour Pro Vaporesso. Θα έβαζα πάνω τον Cubis Pro και βλέπουμε...

- Για τον Armour Pro Vaporesso ούτε ο υπάλληλος ήξερε να μου κάνει επίδειξη , ούτε μέσα στο κουτί είχε αναλυτικές οδηγίες.
Και τον Cubis τον ζέσταινε πολύ, τόσο που δεν μπορούσα να τον ξεβιδώνω να τον γεμίσω! Κι ενοχλητικά για το στόμα. Και με θόρυβο και χωρίς απόλαυση!
Με το που έρχομαι στην Αθήνα, κάτι με φώτισε και πήρα στα χέρια μου την μπαταρία του eGo ONE Mega και με 5 κλικ την άνοιξα !!!!!!
Δεν είχε πεθάνει... Απλά κανένας δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να είχε κλειδώσει αυτόματα... Κι εγώ άργησα να το σκεφτώ.
Έτσι αναγκάστηκα να αναζητήσω στην αγορά για τον Armour Pro τον κατάλληλο ατμοποιητή για μένα!
Που εξήγησα πώς ατμίζω και τι θέλω (συνεχόμενα, ασταμάτητα και θέλω άνεση και πολύ ατμό) και 5 μαγαζιά της Αθήνας αποφασίσανε πως πρέπει να πάρω τον Zenith Zlide !!!

Ο Zenith Zlide που έχω εδώ και μια βδομάδα είναι από τους χειρότερους αποδοτικά ατμοποιητές.
Ζορίζομαι να ρουφήξω.
Όλο φυσαλίδες βλέπω στο υγρό
Πιτσιλάει υγρό στο στόμα συχνά
Γεύση δεν καταλαβαίνω
Και τελειώνουν τα 4 ml  στο μισάωρο!
Της μάνας του η αντίσταση 0.48 plexus 3D κάηκε το πρώτο 24ωρο. Απ' την αρχή ήταν σαν μπουκωμένη. Καμιά άνεση, καμιά απόλαυση. Μου είπαν πως ούτε η 1,6 είναι για μένα. Μου δώσανε τις 0,8.
Και αυτή τη στιγμή από το κάψιμο μέχρι και του επιστομίου έχω αρχίσει να κάνω πληγή στα χείλη-κάψιμο!
Ζεματάει !!!!


Είμαι σε απελπισία και θυμό!
Τι να κάνω;

ΥΓ: Τώρα είμαι με τον Zlide στο iStick Pico  &  τον Cubis στον Armour Pro και προσπαθώ. Μόλις ζεσταίνεται το ένα πιάνω το άλλο!
Και περιμένω τι θα γίνει με τις αντιστάσεις του eGo ONE Mega στην αγορά.




Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Η λύση είναι να μην ατμίζεις συνεχόμενα και ασταμάτητα. Όλοι οι ατμοποιητές λίγο πολύ θα καίνε με αυτή τη συμπεριφορά. Και θα καίγονται και οι αντιστάσεις προφανώς. 

Οι αντιστάσεις που ψάχνεις προφανώς είναι αυτές; Εδώ είναι σε στοκ. Με ένα απλό γκουγκλάρισμα βρίσκεται. Αν και αντίσταση με κεραμικό δεν θα έβαζα στο στόμα μου, αν είναι να λυθεί το πρόβλημά σου, τι να σου πω...

Μια τελευταία ερώτηση. Τα τελευταία 5 χρόνια που έλειπες από το φόρουμ ατμίζεις έτσι, ή μεσολάβησε διάλειμμα; 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Kαλημέρα,

Ας ξεκινήσουμε με κάτι βασικό...κανείς μα κανείς όμως απο τους ατμοποιητές που λες οτι κατέχεις δεν είναι κατασκευασμένος για άτμισμα πιπίλα που λες οτι αρέσκεσαι... Είναι ατμοποιητές για νέους ατμιστές,υγρά μέχρι 50-70% vg με μπόλικη νικοτινούλα και για σφιχτές τζουρίτσες άντε και μερικές ψιλο πνευμονικές.
Αν η τζούρα σου είναι πνευμονική σίγουρα θα έχεις όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις...Εγώ για παράδειγμα με όποιον απο αυτούς ξεχαστώ και τραβήξω πνευμονική την έκαψα αμέσως την αντίσταση.

Τα προβλήματα που αναφέρεις με τον zlide (τον κορυφαίο ίσως αυτή την στιγμή εργοστασιακό) αυτό μαρτυράνε κατ εμέ.Η παρατήρησή σου
πάντως για την 0,48 είναι σωστή.Έχει κατασκευαστικό πρόβλημα η συγκεκριμένη.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα...

Δεν ξέρω σε τι μαγαζιά πήγαινες ,πας κτλ. αλλά αν μπορείς να πας μέχρι το Χαλάνδρι και το LiquidPuff που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της innokin στην Ελλάδα θα βρεις όλες τις αντιστάσεις τους για δοκιμές με τα σωστά υγρά και τις σωστές ρυθμίσεις για την καθεμία στα mod.Tα παιδιά που βρίσκονται εκεί ο Γιάννης και ο Στέλιος είναι αρκετά έμπειροι ατμιστές και σωστοί επαγγελματίες και θα καταλάβουν αμέσως ποιο είναι το πρόβλημα σου και θα σε καθοδηγήσουν για το τι χρειάζεσαι καταλλήλως.

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Η λύση είναι να μην ατμίζεις συνεχόμενα και ασταμάτητα. Όλοι οι ατμοποιητές λίγο πολύ θα καίνε με αυτή τη συμπεριφορά. Και θα καίγονται και οι αντιστάσεις προφανώς.

Οι αντιστάσεις που ψάχνεις προφανώς είναι αυτές; Εδώ είναι σε στοκ. Με ένα απλό γκουγκλάρισμα βρίσκεται. Αν και αντίσταση με κεραμικό δεν θα έβαζα στο στόμα μου, αν είναι να λυθεί το πρόβλημά σου, τι να σου πω...

Μια τελευταία ερώτηση. Τα τελευταία 5 χρόνια που έλειπες από το φόρουμ ατμίζεις έτσι, ή μεσολάβησε διάλειμμα;

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για την άμεση απάντηση, το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας!




Ναι, τα τελευταία 5 χρόνια προσπαθώ με το Η.Τ, αλλά όχι μόνο... Αποκλειστικά ατμίστρια είμαι από 1/8/2017 και δεν μπήκα στον πειρασμό να ξανακαπνίσω. Βέβαια, ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει και παίζω παράλληλα και με το iqos, καθημερινά, μαζί με το άτμισμα.
Το άτμισμά μου είναι συνεχόμενο απανωτά. Και αργόσυρτο και βαθύ. Μάλλον δεν καλύπτομαι;
Όμως έτσι έκανα πάντα. Από τα παλιά-πρώτα Η.Τ αρχαίας τεχνολογίας έως κι αυτά τα τωρινά που περιγράφω.

Οι αντιστάσεις που ψάχνω (αφού κάνω εδώ κι ένα μήνα την έρευνα στο ίντερνετ και το τρέξιμο στα μαγαζιά) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ που παραπέμπεις!!!
Οι αντιστάσεις που είχα εμφανισιακά είναι έτσι, με μαύρα λαστιχάκια πάνω και κάτω, με την χιαστή διαγράμμιση στο πάνω μέρος τους, αλλά σκέτες CL 0.5ohm όχι κεραμικές. (ή νομίζω πως όχι...έτσι μου λένε).  Έχω ακόμα την τελευταία και τη δείχνω στα μαγαζιά. Στο συγκεκριμένο μαγαζί και από αυτή τη φωτο που έβαλες πήγα και δε βρήκαμε λύση...
Μου δίνουν την την απλή 0,5 και μάλιστα 3,90 ευρώ !!!
Δες φωτο.
Το τανκ - ατμοποιητής που έχει ο eGo ONE Mega μου είναι  αυτός που λέει μάλιστα πως είναι πνευμονικός!  (και μόλις το έμαθα!)

ΥΓ: 
1. Το σκέτο αντίσταση CL είναι κεραμική;
2. Δώσε μου λινκ για να μην ψάχνω στα τόσα θέματα και συζητήσεις γιατί όχι κεραμική κεφαλή.




Kαλημέρα,

Ας ξεκινήσουμε με κάτι βασικό...κανείς μα κανείς όμως απο τους ατμοποιητές που λες οτι κατέχεις δεν είναι κατασκευασμένος για άτμισμα πιπίλα που λες οτι αρέσκεσαι... Είναι ατμοποιητές για νέους ατμιστές,υγρά μέχρι 50-70% vg με μπόλικη νικοτινούλα και για σφιχτές τζουρίτσες άντε και μερικές ψιλο πνευμονικές.
Αν η τζούρα σου είναι πνευμονική σίγουρα θα έχεις όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις...Εγώ για παράδειγμα με όποιον απο αυτούς ξεχαστώ και τραβήξω πνευμονική την έκαψα αμέσως την αντίσταση.

Τα προβλήματα που αναφέρεις με τον zlide (τον κορυφαίο ίσως αυτή την στιγμή εργοστασιακό) αυτό μαρτυράνε κατ εμέ.Η παρατήρησή σου
πάντως για την 0,48 είναι σωστή.Έχει κατασκευαστικό πρόβλημα η συγκεκριμένη.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα...

Δεν ξέρω σε τι μαγαζιά πήγαινες ,πας κτλ. αλλά αν μπορείς να πας μέχρι το Χαλάνδρι και το LiquidPuff που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της innokin στην Ελλάδα θα βρεις όλες τις αντιστάσεις τους για δοκιμές με τα σωστά υγρά και τις σωστές ρυθμίσεις για την καθεμία στα mod.Tα παιδιά που βρίσκονται εκεί ο Γιάννης και ο Στέλιος είναι αρκετά έμπειροι ατμιστές και σωστοί επαγγελματίες και θα καταλάβουν αμέσως ποιο είναι το πρόβλημα σου και θα σε καθοδηγήσουν για το τι χρειάζεσαι καταλλήλως.



- Το άτμισμα πιπίλα ισχύει...
- Ατμοποιητές θέλω εμπορίου κι όχι επισκευάσιμους
- Ατμίζω πάντα στα 50%-50%
- Νικοτίνη 6% (αν και τελευταία προσπαθώ στο 3-4% με το μάτι)
- Διαλέγω shake&vape υγρά στα μαγαζιά κι όταν τα φτιάχνω στο σπίτι δεν είναι ίδια...
- Να πάω στο Χαλάνδρι είναι....βουνό!!!

ΥΓ: Βλέπει εδώ κάποιος από αυτούς να με συμβουλέψει για να μην πάω άδικα;



Και πάλι σας ευχαριστώ!





Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Η γνωμη μου ειναι οτι "ατμιζεις πιπιλα" και "δεν σε καλυπτει" για ενα και μοναδικο λογο: ΧΑΜΗΛΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ(6αρα).
Αυξησε νικοτινη , πηγαινε στο 12 ακομα και στο 18 mg.
O Zlide μια χαρα ατμοποιητης ειναι.
Την κανει την δουλεια με την αναλογη νικοτινη βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
chief79

Εμένα δε με καλύπτει. Μου είναι πολύ σφιχτός και κουραστικός... Μη απολαυστικός! Μη αποδοτικός!

Όταν παλιότερα με το ΝΑΥΤΙΛΟ είχα καταφέρει να κάνω 9 και 6 νικοτίνη, μου φαίνεται άδικο να επιστρέψω στη 18 !!!  :-)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Άρα χρειάζεσαι κάποιον καθαρά πνευμονικό ατμοποιητή...

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Γιαυτό καταλήξαμε -με τις συμβουλές των ειδικών- στον Zenith Zlide!!! που τελικά δεν είναι πνευμονικός...
Ποιος καλός είναι φτηνός που μπορώ να τον δοκιμάσω; (πριν τον πετάξω ίσως κι αυτόν;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Καλά ο zlide δεν είναι καλά καλά ημιπνευμονικός...
Δοκίμασε απο smok κανέναν baby beast με τις 0,4 και 0,6 αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ο Hellbeast που παίρνει τις κεφαλές από smok & Ναυτίλο??

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Έχει θεματάκια διαρροών με τις smok ενώ με τις δικές του που είναι αρκετά δύσκολο να τις βρεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 718
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Αφου τα ειχες καταφερει με ναυτιλο παλιοτερα μηπως μια δοκιμη με triton mini φανει χρησιμη;

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Αποφεύγω πλέον την διαδικασία ξεβιδώματος. Θέλω εύκολο γέμισμα από πάνω!


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Από πάνω γεμίζει ο triton mini. Ότι καλύτερο σε επισκευάσιμο. Αλλά οι κεφαλές του ναυτίλου είναι για τσιγαρίσιες. 

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Μπρε...παίδες!  Είπα, δεν θέλω επισκευάσιμους! Δεν έχω την υπομονή (και το χρόνο...) 
Και τα λεφτά για νέες αγορές!!!
Αναζητώ διευκρινίσεις για το τι είναι αυτά που πουλάνε στην ελληνική αγορά και μετά από σε 6 μήνες δεν τα ξέρουν ούτε αυτοί που τα πουλάνε...

Τεσπα... Θα το παλέψω έτσι όπως είμαι ή μπορεί να βρω κάτι από αυτά που ζητώ ιντερνετικά.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

ΥΓ:
1. Πού μπορώ να μάθω-διαβάσω για κεραμικές κεφαλές και γιατί να τις αποφύγω;
2. Τελικά ξέρει κάποιος τι είναι αυτό το προσδιοριστικό (σκέτο) CL Cotton στην αντίσταση για τον eGo ONE Mega; (που εγώ νιώθω την τεράστια διαφορά στους τωρινούς που δεν το γράφουν)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303297 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530838 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet