vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, manoslykos, Mimhsdr, Jorge

Twitter

MSDS/SDS

Αποσυνδεδεμένος Pscl

MSDS/SDS
« στις: Μαΐου 01, 2018, 19:58 »
Γεια σας, ψαχνω να βρω τα SDS της Atmos-Lab αλλα δεν τα βρισκω καπου. Μπορει καποιος να με κατευθινει που να κοιταξω? Μιπος μπορουμε να φτιαξουμε ενα ''θεμα'' με συγγεντρωμενα τα SDS των διαφορων, τουλαχιστων γνωστων εταιριων, ή υπαρχει ηδη και δεν το εχω βρει?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2018, 20:56 από Pscl »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Msds
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 01, 2018, 20:16 »
Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάπου ελεύθερα το msds οποιουδήποτε προϊόντος.
Είναι οδηγίες για την ασφαλή φύλαξη ή μεταφορά ενός προϊόντος και απευθύνεται κυρίως σε τελωνειακους, μεταφορικές κλπ ώστε να ξέρουν πώς να το χειριστούν. Αν δηλαδή είναι δηλητήριο, εύφλεκτο, εκρηκτικό κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Msds
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 01, 2018, 21:02 »
Όντως, τo Material Safety Data Sheet ενός προϊόντος αφορά την ασφαλή μεταφορά, φύλαξη και διαχείρησή του, αν υπόκειται σε τέτοια υποχρέωση φυσικά. Π.χ. οι χαρτοπετσέτες δεν υπόκεινται σε έκδοση MSDS.
Όμως δεν είναι κάτι κρυφό και θα το βρεις στην ιστοσελίδα της κατασκευαστικής εταιρείας.
Για παράδειγμα, για τα διάφορα UPS της DELL που στέλνουμε σε πλοία, το MSDS του καθενός είναι αναρτημένο στην ιστοδελίδα της DELL και στο λινκ του σχετικού προϊόντος.


Αποσυνδεδεμένος Pscl

Απ: Msds
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 01, 2018, 21:31 »
Ναι ετσι και τα ατμιστικά υγρά ητε ειναι ετοιμα υγρα αναπλήρωσης ητε αρωματα ήτε SnV υποκεινται σε αυτη την κατηγορια. Αλλα διστυχος η εταιρια Atmos-Lab δεν τα εχει αναρτημενα στην ιστοσελιδα της. Αλλες εταιριες οπως η TPA, Flavorah τα εχουν οντος αναρτημενα, άλλες εταιρίες με λιγο ψαξιμο οπως η Flavourart, Flavour West, Inawera τα εχω βρει και αποθικευσει στο Drop Box μου.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Msds
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 01, 2018, 21:45 »
Tα απαιχθάνομαι οσο δεν πάει τα προιόντα της atmos  αλλά απο περιέργεια τι τα θες τα MSDS;
Λογω  δουλειάς μόνο στα χημικά υλικά και γενικά τα εύφλεκτα  τα έχω συναντήσει...

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Msds
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 01, 2018, 21:50 »
Δεν είναι κάτι κρυφό το MSDS αλλά είναι αδιάφορο για τον καταναλωτή και οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν το αναρτούν σε κοινή θέα.

Είναι υποχρεωτικό κατά την εισαγωγή και διεθνή μεταφορά του προϊόντος και ο κατασκευαστής θα το στείλει στον μεταπωλητή σαν συνοδευτικό. Δεν ενδιαφέρει όμως τον τελικό πελάτη.

Οι κατασκευαστές που πουλούν μέσω εξουσιοδοτημένου δικτύου δεν θα σου στείλουν MSDS. Κλασικό παράδειγμα Apple.
Μπορείς φυσικά να επικοινωνήσεις με Atmos και να δεις τι ισχύει. Από τη στιγμή που εξάγει υγρά, έχει σίγουρα MSDS. Δεν είναι όμως υποχρεωμένος να σου τα δώσει.

Αποσυνδεδεμένος Pscl

Απ: Msds
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 01, 2018, 23:17 »
 :) Το οτι ειναι αδιάφορο για καποιους καταναλωτες το καταλαβενω, αλλά προφανος οχι για όλους. Για παραδειγμα πολυς κοσμος χρησιμοποιει το Butter της FA το οποιο περιεχει διακετιλενιο, ξερω οτι της AtmosLab δεν περιεχουν αλλα το φερνω ως παραδειγμα. Αλλο παραδειγμα, πολλα υγρα της Flavour West περιεχουν φρουκτοζη (σακχαρο δηλαδη) οπως για παραδειγμα το Yellow Cake το οποιο για να μην παρεξηγιθώ δεν το θεωρω κακό (το να περιεχει φρουκτοζη) αλλά ειναι καλο να το γνωριζεις για περνεις τα μετρα σου. Ειναι και πολλα ακομα παραδειγματα που μπορω να φερω αλλά δεν μου είναι ευκολο μεσω γραπτου λόγου. Οπως για παραδειγμα το οτι καποια αρρωματα περιεχουν φουρανεολοιδη, ασετηλικη προπιονολη, αιθιλικη μαλτολη κτλ. Απο κει και περα βοηθαει και για εκπαιδευτικους λογους καποιες φορες, οπως για παραδειγμα το γεγονος οτι το αρωμα Soho της FA περιεχει 10% διαλυμενη αιθιλικη αλκοολη και το πρωτινομενο ποσοστο αναμιξης ειναι 20% καταλαβενεις  μεσα απο αυτο οτι το Cotton Candy TPA δεν ειναι και τοσο γλυκο οσο υσχιριζονται πολλοι (μεσα σε αυτους και εγω παλιοτερα). Συγνωμη για το ατονικο συστημα αλλά ειμαι σε κηνιτό και δε βολευει και πολυ για γραπτω λογο.
Ναι εφοσον δεν παρω καποια απαντηση εδω θα στειλω μηνιμα στην εταιρια για να ρωτισω. Ειπα να ρωτισω πρωτα εδω μιπος υπαρχει πιο αμεση απαντηση.

Tα απαιχθάνομαι οσο δεν πάει τα προιόντα της atmos  αλλά απο περιέργεια τι τα θες τα MSDS;
Λογω  δουλειάς μόνο στα χημικά υλικά και γενικά τα εύφλεκτα  τα έχω συναντήσει...
Τι επαγγελεσε αν επιτρεπετε?
Κυριος για το SnV Bebeca ενδιαφερομαι, και για τα αρρωματα RY69 και Biskoto αυτη τη στιγμη. Εχω απαντησει και το τι τα θελω χοντρικα στο προιγουμενο μηνιμα μου  :)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2018, 03:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Msds
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 02, 2018, 01:12 »

Όπως το λες, ψάχνεις για αναλύσεις υγρών και όχι MSDS. To MSDS δεν θα αναφέρει αν κάποιο υγρό έχει διακετύλιο ή άλλες ουσίες.
Θα αναφέρει τα κύρια συστατικά και από εκεί και πέρα την επικινδυνότητα τους στην εισπνοή, την επαφή με το δέρμα κλπ.

Δες για παράδειγμα εδώ τα MSDS όλων των Halo http://www.norilak.com/certificats/Halo-MSDS%206mg.pdf

Ουσιαστικά όλα τα υγρά τους έχουν ίδιο MSDS (αφού έχουν ίδια επικινδυνότητα). Μόνο το όνομα υγρού αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Msds
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 02, 2018, 07:57 »

Τι επαγγελεσε αν επιτρεπετε?
Κυριος για το SnV Bebeca ενδιαφερομαι, και για τα αρρωματα RY69 και Biskoto αυτη τη στιγμη. Εχω απαντησει και το τι τα θελω χοντρικα στο προιγουμενο μηνιμα μου  :)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Εκτυπώσεις ασφαλείας

Αποσυνδεδεμένος Pscl

Απ: Msds
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 02, 2018, 11:33 »
Όπως το λες, ψάχνεις για αναλύσεις υγρών και όχι MSDS. To MSDS δεν θα αναφέρει αν κάποιο υγρό έχει διακετύλιο ή άλλες ουσίες.
Θα αναφέρει τα κύρια συστατικά και από εκεί και πέρα την επικινδυνότητα τους στην εισπνοή, την επαφή με το δέρμα κλπ.

Δες για παράδειγμα εδώ τα MSDS όλων των Halo http://www.norilak.com/certificats/Halo-MSDS%206mg.pdf

Ουσιαστικά όλα τα υγρά τους έχουν ίδιο MSDS (αφού έχουν ίδια επικινδυνότητα). Μόνο το όνομα υγρού αλλάζει.
Εδω και μερικους μηνες (τουλαχιστον) ειναι υποχρεοτικο να αναγραφονται στα SDS και το διακετυλένιο και άλλα ''επικινδυνα'' συστατικα. Τα MSDS της Halo που ανερτησες μου ειναι γνωστα (τα εχω και αυτα) αλλα ειναι παλιά, απο οτι ειδα του 2012. Οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνιμα εχω τα MSDS απο 5-6 εταιριες και γνωριζω τη διαφορα μεταξυ MSDS, SDS και αλλες αναλυσεις υγρων.
Ευχαριστω παντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2018, 20:57 από Pscl »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Msds
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 02, 2018, 14:54 »
Το έχουμε ξανασυζητήσει απλά το ζήτημα, οτι το msds αφορά την μεταφορά και απλά φιλολογικά το συ-ζητάμε ως καταναλωτές.
Υπάρχει ένα θέμα σε χώρες σαν το HΒ (αυτό το Europe diacetyl ban όπως αναφερόταν) απ΄ όσες γνωρίζω που έχουν απαγορέψει τα υγρά με μια σειρά απο επικίνδυνα συστατικά, αλλά σε ηλεκτρονικά καταστήματα τα βλέπαμε να φιγουράρουν. Δεν ξέρω αν έγινε κάποια ειδικότερη αλλαγή στο συγκεκριμένο σύστημα ή κάποια καταχώρηση των συστατικών,αλλα πάντως δεν εντόπισα κάτι τέτοιο με μια γρήγορη αναζήτηση, εκτός απο ότι πρόσφατα ειδαμε την απόσυρση κάποιων (για "όλων" δεν γνωρίζω) απο τα Αγγλικά e-καταστήματα τουλάχιστον, παρόλο που ο νόμος τους το όριζε αυστηρά απο το '16 νομίζω (σίγουρα το '17 "έτρεχε" σαν νόμος) .
Απαντάω γιατί με την παραπάνω ακολουθία, ειναι τουλάχιστον ενδιαφέρον, να γνωρίζουμε τι ή πως λειτουργεί

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Msds
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 02, 2018, 15:33 »
Εδω και μερικους μηνες (τουλαχιστον) ειναι υποχρεοτικο να αναγραφονται στα MSDS και το διακετυλένιο και άλλα ''επικινδυνα'' συστατικα. Τα MSDS της Halo που ανερτησες μου ειναι γνωστα (τα εχω και αυτα) αλλα ειναι παλιά, απο οτι ειδα του 2012. Οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνιμα εχω τα MSDS απο 5-6 εταιριες και γνωριζω τη διαφορα μεταξυ MSDS, SDS και αλλες αναλυσεις υγρων.
Ευχαριστω παντος.
Έχω την εντύπωση ότι υποχρεωτικό είναι να αναγράφονται στο φάκελο που κατατίθεται ως γνωστοποίηση σύμφωνα με τις επιταγές της TPD όπως εφαρμόζεται σε κάθε κράτος μέλος της ΕΕ, και όχι στο MSDS. Ενδέχεται να κάνω και λάθος, αλλά πρώτη φορά ακούω διαβάζω κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Msds
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 02, 2018, 15:40 »
Όσο τα διαβάζω τα παραπάνω, διακρίνω κάποιες αστοχίες σε σχέση με κάτι "ειδικό", στο δικό μου μήνυμα βασικά.
Πχ είπα πως δεν αφορά τον καταναλωτή, αλλα αν απαγορεύεται η ειδική χρήση, όπως στο ΗΒ, τότε είναι στοιχείο *γενικότερης* ασφάλειας και χώρες με ειδική νομοθεσία για κάποια χημικά, έχουν λόγο και σε ειδικό προς αυτές MSDS. Γι αυτό και η αρχική μου (θετική) παρέμβαση άλλωστε. Απλά τα βλέπω με τα γυαλιά της πληροφορικής ίσως :tongue_smilie:

*επεκτείνετε αυτό το *edit* σε κανα 2 λεπτάκια πριν μας ταμπελιάσει πλιζ!!  :)) *
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2018, 15:49 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Pscl

Απ: MSDS/SDS
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 02, 2018, 20:59 »
Mολις παρατηρισα και εγω οτι ειχα γραψει MSDS ενω ψαχνω για τα SDS. Εκανα edit στα κειμενα μου, απο MSDS σε SDS.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515343 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530808 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801637 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet