vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 5 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, gama, zalaros, nik33134

Twitter

Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:09 »
Καλησπέρα σε όλους και με συγχωρείτε αν τυχών ανοίγω το θέμα σε κατηγορία που δεν πρέπει.

Μερικές λεπτομέρειες πρώτα:
Τον Ιούλιο ξεκίνησα το η.τ με ένα Istick pico 75w και ατμοποιητή  (όντως άσχετος τότε) τον melo 3 που άτμιζα εν τέλη με 1.8 αντίσταση της aspire και κλειστό air flow σχεδόν. Δυστυχώς κατέστρεψα το όλο το κιτ μαζί με την μπαταρία που είχε μέσα και έγινε κομμάτια από δικιά μου ευθύνη. Μετά από δύο εβδομάδες, δηλαδή εχθές που πληρώθηκα αγόρασα πολύ πιο διαβασμένος και ξέροντας τι θέλω το mod της joyetech primo 2.0 μαζί με τον ατμοποιητή Procore Aries 4ml που αν θελήσω σύμφωνα με αυτά που διαβάζω γίνεται και τσιγαρίσιος(όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη αντίσταση.)

Το πρόβλημα:
Και στα δύο kit έχω φοβερή ενόχληση στις πρώτες τζούρες της ημέρας σε σημείο να πνίγομαι ιδιαίτερα στις πρώτες 10 "ρουφηξιές" να βήχω και να νιώθω ιδιαίτερο κάψιμο στο στήθος κακό. Μετά από αυτές τις τζούρες γίνετε πολύ πιο άνετο το άτμισμα και σταματάει αυτό. Αν πάλι το αφήσω από πιπίλα και το πιάσω μετά απο 1-2 ώρες ξανά τα ίδια.
Στο mello 3 έκανα 11-13,5w με 1.8 αντίσταση.
Στο Aries τώρα 40-45w με 0.4 αντίσταση.
Η νικοτίνη είναι σταθερά στο 10 και τώρα τουλάχιστον κάνω το υγρό mix and vape Cuban Supreme από την Natura.

Υ.Γ Από εχθές κάνω πνευμονικές καθώς μου άρεσε πολύ και θέλω να συνεχίσω αν και έκανα 10ml maxboro υγρό σε μιά μέρα με νικοτίνη 3 και δεν ένιωθα σχεδόν καθόλου χτύπημα.
Υ.Γ2 Θα πέσω σίγουρα αύριο σε νικοτίνη για να συνεχίσω τους πνευμονικούς και λέω να κάνω 6αρα

Επίσης δεν έχω αγγίξει κάν τσιγάρα από εχθές ξανά και γουστάρω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Φυσικά άνοιξα το θέμα ώστε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή ξέρει κάποιον τρόπο ώστε να λύσω το πρόβλημα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:20 από Stratis23 »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:15 »
Εχεις απαντησει ηδη (εαν βεβαια ειναι ερωτηση το ποστ σου) .Ειναι αδυνατο να ατμιζεις 10αρα στα 45watt με 0.4 αντισταση,ειναι λογικα οσα παθαινεις!

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:17 »
Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά και με 3αρα παθαίνω ακριβώς το ίδιο ελάχιστα πιο μειωμένα. Τι μπορεί να κάνω λάθος; 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:23 »
Τοτε σε πειραζει καποιο απ τα συστατικα των υγρων pg/vg.Δοκιμασε καποιο αλλο υγρο με διαφορετικες δοσολογιες συστατικων,αν κ οι περισσοτεροι συμπεριλαβομενου κ εμενα,εχουμε θεμα με την pg με αποτελεσμα να ατμιζουμε υγρα με foul vg η οσο το δυνατοτερο λιγοτερη pg.

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:23 »
συνήθως όταν είναι παγωμένη η καμπάνα χτύπα πιο πόλι,δοκίμασε να πατήσεις 2-3 φορές το fire ώστε να ζεσταθεί  και δοκίμασε

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:26 »
Και το άρωμα ακόμα αραιώνεις όσο ανεβαίνεις σε αέρα, εφόσον καις περισσότερο υγρό δηλαδη
Σε κάποια υγρά που θα αραιώσεις, μπορεί να βρεις απλά καθαρότερη γεύση μετά για να δώσω ένα σχετικό σημείο. Τον ατμοποιητή σου δεν τον ξέρω για να σου πω σχετικά ποσοστά, αλλα είναι καλύτερα για εμένα όπως το πας. να βρεις τη τζουρα σου κι έπειτα τα δικά σου ανάλογα

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:31 »

Τοτε σε πειραζει καποιο απ τα συστατικα των υγρων pg/vg.Δοκιμασε καποιο αλλο υγρο με διαφορετικες δοσολογιες συστατικων,αν κ οι περισσοτεροι συμπεριλαβομενου κ εμενα,εχουμε θεμα με την pg με αποτελεσμα να ατμιζουμε υγρα με foul vg η οσο το δυνατοτερο λιγοτερη pg.
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για τις απαντήσεις!
Το σκέφτηκα αυτό διαβάζοντας εδώ ή μάλλον "λιώνοντας" το φόρουμ αλλά αυτό που δε μου κάθετε καλά είναι ότι μετά τις πρώτες τζούρες που γράφω όλα είναι αρμονικά και απολαυστικά. Αν κάτι όντων με ενοχλούσε από το υγρό δεν θα το ένιωθα σε όλη την διάρκεια;

συνήθως όταν είναι παγωμένη η καμπάνα χτύπα πιο πόλι,δοκίμασε να πατήσεις 2-3 φορές το fire ώστε να ζεσταθεί  και δοκίμασε

Το έχω δοκιμάσει και όντως βελτιώνετε η κατάσταση αλλά σε καμία περίπτωση δεν φεύγει  :'(

Και το άρωμα ακόμα αραιώνεις όσο ανεβαίνεις σε αέρα, εφόσον καις περισσότερο υγρό δηλαδη
Σε κάποια υγρά που θα αραιώσεις, μπορεί να βρεις απλά καθαρότερη γεύση μετά για να δώσω ένα σχετικό σημείο. Τον ατμοποιητή σου δεν τον ξέρω για να σου πω σχετικά ποσοστά, αλλα είναι καλύτερα για εμένα όπως το πας. να βρεις τη τζουρα σου κι έπειτα τα δικά σου ανάλογα
Το είχα στο μυαλό μου να εκμεταλλευτώ παραπάνω το τόπικ και να ρωτήσω πως αραιώνω το υγρό ώστε να πέσει η νικοτίνη γιατί έχω 3 μπουκαλάκια από 30μλ περίπου το καθένα με 10αρα και θα πάνε για χάρισμα αφού πλέον δεν κάνω τσιγαρίσιο. Διαβάζω πολύ για βάσεις αλλά ακόμα δεν έφτιαξα και δεν πειραματίστηκα αν και θα γίνει στις επόμενες ημέρες.  :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:45 »
Δεν ξέρω σε τι διαφορά εισαι απο Melo σε Αries αλλά απ ότι λες απο τις αντιστάσεις -και απ' ότι βλέπω τον Aries τώρα, μάλλον μεγάλη-  ίσως να δοκίμαζα 2% κάτω. Αλλά δοκίμασε με 10ml σκέτης βάσης Vg αρχικά και θα έχεις 1% κάτω πχ  Νομίζω σε παίρνει, άλλη φορά δοκιμάζεις με την νικοτίνη μόνο
Και την ωρίμανση μη ξεχάσεις όμως, τα καπνκά όσο πιο φρέσκα ειναι τοσο πιο στεγνά αποδίδουν, χωρια την πιστότητα στο άρωμα

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 20:57 »
Τρελή διαφορά αφού από 1.8 αντίσταση και 11-13w είμαι τώρα στην 0.4 και 40w ( τα λιγότερα που παίζει η αντίσταση  :)))  και μου αρέσει πολύ αυτός ο "αέρας"
Άρα πάω πρωί πρωί και παίρνω ένα 10μελο βάσης vg από το κατάστημα, το αδειάζω μέσα στο μπουκαλάκι, ανακατεύω και το ξεχνάω για λίγες μέρες από όσο κατάλαβα; Αν δεν κατάλαβα σωστά με συγχωρείς είμαι και μετά την δουλειά  :idiot1:


Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2017, 02:53 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:04 »
Καθαρής βάσης ναι χωρίς νικοτίνη. Είναι σωστό αυτο που σου λέει ο Athan επίσης, απλά κάπου συνηθίζεις και το διαχειρίζεσαι μάλλον ασυναίσθητα, αλλα η νικοτίνη η παραπάνω ειδικά θα σε χτυπήσει κάποια στιγμή κι αυτή στο σερί του ατμίσματος
Αστο 10 μερούλες και βλέπεις.
Το θέμα για εμένα περισσότερο είναι στον αέρα. Οσος περισσότερος αέρας τόσο περισσότερο υγρό θα τραβάει και θα καίει, ανεξάρτητα αντίστασης, απλά στους εργοστασιακους πανε μαζι. Κράτα χαμηλά τα βατ μέχρι να τα βρεις ολα αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:17 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:22 »
Μπορει να μην ειναι και τιποτα απο τα παραπανω. Απο αυτα που εγραψες καταλαβα οτι εισαι πολυ νεος στο ατμισμα. Εινα πολυ πιθανο ο οργανισμος σου να προσαρμοζεται ακομη στη νεα αυτη συνηθεια και να εξαφανιστει το προβλημα απο  μονο του σε λιγο διαστημα.  ;) Το να χαμηλωσεις παντως τη νικοτινη ειναι απαραιτητο.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:23 »
Αν είναι έτοιμα τα υγρά σου (αν και αμφιβάλλω, αφού λες πως είναι 30ml το κάθε μπουκαλάκι) παίρνεις απλώς το ίδιο με λιγότερη νικοτίνη και τα ανακατεύεις. Το έκανα όταν είχαν έλλειψη στη γειτονιά μου σε 9άρα. Πήρα ένα 6άρι κι ένα 12άρι και τα ανακάτεψα.

Για τις πρώτες τζούρες που λες, το έχω κι εγώ. Κάθε μα κάθε φορά που πάω να ατμίσω μετά από πολλή ώρα, νιώθω τον αέρα να κατεβαίνει ξηρός, σαν να εισπνέω καπνούς. Δεν με ανησύχησε γιατί το ίδιο ακριβώς πάθαινα και με το τσιγάρο. Δεν λέω πως το ίδιο συμβαίνει και σε εσένα, αλλά θυμήσου όταν κάπνιζες αν είχες το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:35 »
Οχι το εννοώ, οσο ανεβαίνεις σε αέρα και κατεβαίνεις και σε αντίσταση τρως πολύ υγρό πως να το κάνουμε. Καπνικά και ξηροκάρπια γίνονται κίλερ και τα φρούτα overdose γεύσης και χάνουν. Σόρυ αν δεν κατάλαβα μόνο για 30ml, τα mix and vape της Hexocell τα ξέρω για 100ml, μη χάσει το υγρό

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:39 »
Καθαρής βάσης ναι χωρίς νικοτίνη. Είναι σωστό αυτο που σου λέει ο Athan επίσης, απλά κάπου συνηθίζεις και το διαχειρίζεσαι μάλλον ασυναίσθητα, αλλα η νικοτίνη η παραπάνω ειδικά θα σε χτυπήσει κάποια στιγμή κι αυτή στο σερί του ατμίσματος
Αστο 10 μερούλες και βλέπεις.
Το θέμα για εμένα περισσότερο είναι στον αέρα. Οσος περισσότερος αέρας τόσο περισσότερο υγρό θα τραβάει και θα καίει, ανεξάρτητα αντίστασης, απλά στους εργοστασιακους πανε μαζι. Κράτα χαμηλά τα βατ μέχρι να τα βρεις ολα αυτα
Ευχαριστώ και πάλι θα πάω να πάρω αύριο. Βγαίνουν μόνο δεκάμελα στο εμπόριο ε; Θέλω να αραιώσω και ένα ακόμα σίγουρα mix and vape που έχω από την ίδια εταιρεία πάλι το virginia γιατί είναι και αυτό με 10αρα νικοτίνη και έχω την εντύπωση ότι δε θα φύγω από πνευμονικές αφού μου αρέσει πολύ και νιώθω και χτύπημα όπως θέλω.
Η δεκάρα είναι πολύ βαριά όντως, αλλά επειδή έκανα την βλακεία όσο δεν είχα μοντ να ξανά πιάσω τσιγάρο και βαρύ μάλιστα την αντέχω μέχρι αύριο σίγουρα και εννοείτε δεν ξανά ακουμπάω τα στριφτά  ;D

Υ.Γ Μες την εβδομάδα θα παραγγείλω και υλικά για βάση όπως διαβάζω κατά γράμμα εδώ αλλά νικοτίνη θα πάρω αυτά τα booster για να κάνω πειράματα γιατί σαν αρχάριος δεν θέλω να παίζω με αυτά. Αν πάλι δε το κάνω και δείτε ότι δε ζητάω συμβουλές και τρόπους σημαίνει ότι είμαι φυλακή αφού μόλις έμαθα τι καταναλώνει ένας ατμοποιητής στα 40w με ανοιχτό air flow και 0.4 αντίσταση (το 10μελο με σύννεση μου βγάζει μέρα  :)))

Υ.Γ2 Ακόμα και με την 3αρα νικοτίνη ένιωθα καλά αλλά η πιπίλα πήγαινε σύννεφο οπότε πάω για λίγο παραπάνω

Αν είναι έτοιμα τα υγρά σου (αν και αμφιβάλλω, αφού λες πως είναι 30ml το κάθε μπουκαλάκι) παίρνεις απλώς το ίδιο με λιγότερη νικοτίνη και τα ανακατεύεις. Το έκανα όταν είχαν έλλειψη στη γειτονιά μου σε 9άρα. Πήρα ένα 6άρι κι ένα 12άρι και τα ανακάτεψα.

Για τις πρώτες τζούρες που λες, το έχω κι εγώ. Κάθε μα κάθε φορά που πάω να ατμίσω μετά από πολλή ώρα, νιώθω τον αέρα να κατεβαίνει ξηρός, σαν να εισπνέω καπνούς. Δεν με ανησύχησε γιατί το ίδιο ακριβώς πάθαινα και με το τσιγάρο. Δεν λέω πως το ίδιο συμβαίνει και σε εσένα, αλλά θυμήσου όταν κάπνιζες αν είχες το ίδιο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Το σκέφτηκα και μου φαίνεται λογικό αλλά το υγρό είναι mix and vape 30μλ της natura (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) με 3 νομίζω μπουστερ μέσα που μου έβαλε η κοπέλα στο κατάστημα για να πάει στα 10 νικοτίνη, νομίζω. Έχει κάτσει όμως ήδη 3 εβδομάδες περίπου και έχει μέσα το μπουκάλι πλέον χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος με το μάτι 25-30 μλ. Αν πάρω το ίδιο αλλά χωρίς νικοτίνη και το κάνω μίξη δε θα πέσει η νικοτίνη; Θα έχω πρόβλημα στη γεύση; Θα πρέπει να ωρίμαση; Εκεί σκαλώνω. Απο το κατάστημα όταν το πήρα η κοπέλα μου είπε να το αφήσω 3-4 μέρες τουλάχιστον για καλύτερο αποτέλεσμα και κανά δύο φορές να το κουνάω.   

Στο τσιγάρο στις πρώτες δύο τζούρες της ημέρας είχα αρκετά δυνατό χτύπημα και μάλλον από συνήθεια ήταν και αυτό που λάτρευα το πρωί με τον καφέ. 

Οχι το εννοώ, οσο ανεβαίνεις σε αέρα και κατεβαίνεις και σε αντίσταση τρως πολύ υγρό πως να το κάνουμε. Καπνικά και ξηροκάρπια γίνονται κίλερ και τα φρούτα overdose γεύσης και χάνουν. Σόρυ αν δεν κατάλαβα μόνο για 30ml, τα mix and vape της Hexocell τα ξέρω για 100ml, μη χάσει το υγρό
Χαλάλι για την απόλαυση ψάχνοντας πιο οικονομικές λύσεις σε υγρά αλλά πάντα όσο γίνεται πιο ποιοτικά
Μόνο τα 30μελα γνωρίζω εγώ  :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 21:55 »
Αν κατάλαβα καλά εννοείται 30ml αρώματος κι εγώ 100ml τελικου υγρου, οπότε λέμε το ίδιο ποσοστιαία.
!0% κατέβασα τα υγρά μου απο 0,5Ω σε 0,2 σε άλλον ατμο για να έχω την ίδια  περίπου απόδοση, με το δεδομένο πως το υγρό ήταν ισορροπημένο βέβαια στα γούστα μου, δεν ήθελα ουτε λιγότερο ουτε και περισσότερο δηλαδη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303194 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530714 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801544 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet