vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

224 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 22:06 »
Αυτό έχω και αν θυμάμαι καλά με 3 μπούστερ και μου έχουν μείνει 25-30μλ περίπου :)
το λινκ είναι ενδεικτικό https://www.altersmoke.gr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/natura-mix-shake-vape/natura-cuban-supreme-mix-shake-vape-detail

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2017, 02:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 22:22 »
Ποσοστιαία λοιπον που το παμε πλέον , 10% εισαι πολύ ασφαλής για τέτοια αλλαγή Ωμ. Τα Hexo απλά έχουν μια ταση να εξανεμίζονται μετά απο καποιες ημέρες, αλλα αυτό δε σώνεται ;D Ξεκίνα με 5ml αφου το εχεις ωριμάσει και δες το κι εσυ μονος σου ..
Τώρα αυτο με τα πρωινά κλπ είναι ωραίο να το συζητήσουμε, αλλα είναι και το perception που το έχουμε κάνει trend εδώ και που στην ώρα ίσως είναι μειωμένο σε όλους μας κι όχι μόνο σε εσένα που ειπες.
Πάντως -και περι νικοτίνης- για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, στον Pharaoh RDA και στον Ello πλέον που ελάτρεψα :)) είμαι με 4mg nic, ενώ στον Hussar που έχω για all day vape είμαι με 10mg κι ας είναι με μικρότερη αντίσταση απο τον Pharaoh που ειναι τέρας, δεν ρουφάω το ίδιο.. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο :)

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 22:40 »
Μιλάς με γρίφους γέροντα..χα χα!  :))

Κάνω πλάκα φυσικά καθώς πλέον χάρη σε εσάς δε μπερδεύομαι τόσο εύκολα (ξεστραβώνομαι σιγά σιγά) :)

Πλέον με βλέπω σε 4αρα για να δω πως θα μου κάτσει μόνο καλό θα κάνω μειώνοντάς την πιστεύω αρκεί να με χτυπάει όσο θέλω.

Είναι νομίζω 3ο προϊόν που δοκιμάζω mix and vape (ή όπως το λένε) και η αλήθεια είναι πως το πρώτο απογοητεύτικο, το άφησα στην άκρη και το ξανά δοκίμασα μετά από 15-20 μέρες και πραγματικά ατμιζόταν τουλάχιστον. Με το τελευταίο με έκατσε πολύ καλά και τώρα μετά από 3 εβδομάδες περίπου πάλι νομίζω το νιώθω καλύτερα. Τι να πω.

Σκέφτομαι να πάρω βάσεις, νικοτίνη και να φτιάξω κάτι και εγώ σαν παιδί αλλά όσο γίνεται πιο εύκολα για αρχή δεν ξέρω βέβαια πόσο θα μου κοστίση από ατμομάγαζο κάτι τέτοιο και αν αξίζει.  :hmmm:


Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2017, 02:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 22:53 »
Όλοι στην αρχή «πετάξαμε» λεφτά για να μάθουμε τι μας αρέσει. Στα ατμομάγαζα θα βρεις τις βάσεις (χωρίς νικοτίνη) γύρω στα 2€ τα 100ml. Στο φαρμακείο θα πάρεις ένα λίτρο από την καθεμία με 11ε περίπου.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 22:57 »
Τα καπνικά θέλουν πολύ καιρό να ωριμάσουν όπου και να πας πάντως, κάποια γλυκαντικά θα τη βγάλουν αργά επίσης την ιδιότητά τους. Οι κρέμες επίσης αργουν να δέσουν, τα φρούτα βγαίνουν εύκολα αν δε χρειάζονται κάτι απο τα προηγουμενα.  Αυτά νομίζω ειναι και τα βασικά
Τα hexo είναι πρωτοπόρα στον αριθμό των επιλογών, τώρα πλέον βλέπουμε όλο και περισσότερα shake and vape πχ να αλλάζουν ενα συστατικό, ένα 0,40% αρώματος απο όνομα σε όνομα της ίδιας εταιρίας. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε αυτή η αντίστροφη μέτρηση που άρχιζε μετα την ωρίμανση μόνο. Ειχαν γίνει υποθέσεις πως μπορεί να τα αναμειγνύανε με θερμότητα και γι αυτο έχαναν στο τέλος, άλλοι είπαν οτι δεν τα αναμειγνύαμε  καλά :dontknow: Αν για κάποιο λόγο δεν σου αρέσουν, τουλάχιστον σου δείχνουν οικονομικά, ίχνος των επιλογών που μπορεί να κατασταλάξεις.
Εχουμε στη Θεσσαλονίκη μαγαζιά με μεγάλα taste bar επίσης για να δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 00:12 »
Όλοι στην αρχή «πετάξαμε» λεφτά για να μάθουμε τι μας αρέσει. Στα ατμομάγαζα θα βρεις τις βάσεις (χωρίς νικοτίνη) γύρω στα 2€ τα 100ml. Στο φαρμακείο θα πάρεις ένα λίτρο από την καθεμία με 11ε περίπου.
Να απαντήσω με ειλικρίνεια και να πω ότι αν δεν ήταν το φόρουμ δεν θα ένιωθα καθόλου σίγουρος να πάρω 2 λίτρα ουσιαστικά όντως άσχετος τζάμπα και μόνο για τα λεφτά δε το λέω, αλλά γιατί πάνω από όλα θα "φοβόμουν" οτι θα φτιάξω κάτι που δεν ατμίζεται και ίσως μου κάνω κακό όσο κουφό και να ακούγεται. Τώρα όμως ξέρω σίγουρα ότι είστε εδώ οπότε με άπειρο διάβασμα θα τα καταφέρω πιστεύω. Ίσως πάω αύριο κιόλας. :)
Με νικοτίνη μετά αν και βρίσκω με λίγο έρευνα που έκανα και μεγάλη ποσότητα σε χαμηλή τιμή (δε χρειάζεται να πω παραπάνω) φοβάμαι να μπλέξω διότι δεν νιώθω καλά διαβασμένος και δε θέλω τέτοια πειράματα (για αυτή την εβδομάδα) οπότε μάλλον για μπούστες και για αρχή μικρή ποσότητα με βλέπω.

Τα καπνικά θέλουν πολύ καιρό να ωριμάσουν όπου και να πας πάντως, κάποια γλυκαντικά θα τη βγάλουν αργά επίσης την ιδιότητά τους. Οι κρέμες επίσης αργουν να δέσουν, τα φρούτα βγαίνουν εύκολα αν δε χρειάζονται κάτι απο τα προηγουμενα.  Αυτά νομίζω ειναι και τα βασικά
Τα hexo είναι πρωτοπόρα στον αριθμό των επιλογών, τώρα πλέον βλέπουμε όλο και περισσότερα shake and vape πχ να αλλάζουν ενα συστατικό, ένα 0,40% αρώματος απο όνομα σε όνομα της ίδιας εταιρίας. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε αυτή η αντίστροφη μέτρηση που άρχιζε μετα την ωρίμανση μόνο. Ειχαν γίνει υποθέσεις πως μπορεί να τα αναμειγνύανε με θερμότητα και γι αυτο έχαναν στο τέλος, άλλοι είπαν οτι δεν τα αναμειγνύαμε  καλά :dontknow: Αν για κάποιο λόγο δεν σου αρέσουν, τουλάχιστον σου δείχνουν οικονομικά, ίχνος των επιλογών που μπορεί να κατασταλάξεις.
Εχουμε στη Θεσσαλονίκη μαγαζιά με μεγάλα taste bar επίσης για να δοκιμάσεις.

Κατατοπιστικότατος και ευχαριστώ πολύ! Ας πω και την δικιά μου άποψη για δύο υγρά της με ίδια νικοτίνη αλλά διαφορετική γεύση μήπως βοηθήσω και εγώ λιγάκι κάποιον που θα το δει.
Το υγρό που πήρα τώρα είναι κάτασπρο και παραμένει έτσι 3 εβδομάδες τώρα.
Το καλοκαίρι που αγόρασα από άσπρο που ήταν άρχισε και γινόταν ελαφρός πορτοκαλί μέσα σε δύο εβδομάδες, μετά απο ένα μήνα περισσότερο και μέχρι τώρα που γράφω το κείμενο έχει γίνει πολύ σκούρο πορτοκαλί και έχω και φωτογραφία αν κάποιος θέλει να το δει  :))

Δεν έχω ιδέα γιατί τόση μεγάλη διαφορές, ρώτησα σε ατμομάγαζο εδώ Θεσσαλονίκη και η κοπέλα μου είπε οτι είναι φυσιολογικό από την ωρίμανση και ότι το ατμίζω μια χαρά δεν έχει θέμα. Πριν δύο εβδομάδες περίπου το δοκίμασα για να δω και μου φάνηκε για κάποιο λόγο πιο "δεμένο" δε ξέρω πως να το πω.





Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 00:17 »
...αν και βρίσκω με λίγο έρευνα που έκανα και μεγάλη ποσότητα σε χαμηλή τιμή (δε χρειάζεται να πω παραπάνω) φοβάμαι να μπλέξω διότι δεν νιώθω καλά διαβασμένος...
Ποστάρω μόνο και μόνο για να υπογραμμίσω αυτά τα δύο, να σου πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο και στα δύο. Τα τονίζω γιατί τα διαβάζω σπάνια και μου λείπουν.
Το φόρουμ γι' αυτό είναι. Πάρε τα πραγματάκια σου και θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε στο οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος Stratis23

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 00:36 »
Το φόρουμ "φταίει" που μίλησα για τα παραπάνω και όσο ξεφυλλίζω αυτές τις σελίδες όλο και περισσότερο καταλαβαίνω την χαρά του ατμίσματος και ότι προέχει η ασφάλεια πάνω από όλα και δεν παίζουμε με δηλητήρια :thumpup:

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις, δε πίστευα να πω την αλήθεια πως ένα "gadget" όπως το λέω εγώ που έχω στα χέρια μου έχει μια τέτοια κοινότητα και ανθρώπους με τόσο πάθος και μεράκι για αυτό προσφέροντας απλόχερα την πολύτιμη βοήθεια τους. :respect:



Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2017, 02:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 11:14 »
Το φόρουμ κάνει λειτούργημα. Οι μισοί και περισσότεροι θα είχαμε εγκαταλείψει από την πρώτη μέρα, αν δεν ήταν εδώ οι παλαιότεροι να μας εξηγήσουν τι πρέπει να προσέξουμε και πού κάναμε λάθος.

Να τα ξοδέψεις με χαρά αυτά τα πρώτα παραπάνω χρήματα. Δεν ξέρεις ακόμα πού θα στραφείς. Αν πχ αποφασίσεις πως δεν είναι για εσένα οι DIY συνταγές (να μετράς ποσοστά σε αρώματα με ακρίβεια εκατοστού), αν ατμίζεις 1ml τη μέρα, αν θες μικρή περιεκτικότητα σε νικοτίνη, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τις μικρές ακριβότερες ποσότητες των ατμομάγαζων. Ίσως και να σε συμφέρει παραπάνω να έχεις 100ml γλυκερίνης, αντί για 1 κιλό. Δεν έχουν σπουδαίες ανάγκες φύλαξης, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης  :)

Ο χρωματισμός των υγρών μετά την ωρίμανση είναι φυσιολογικός. Έχω μια συνταγή για lemon tart που ήταν ένα απαλό κίτρινο και τώρα έχει γίνει σχεδόν κόκκινη. Και μια άλλη καπνικό με ξηρούς καρπούς που έχει πάρει ένα χρυσαφένιο χρώμα. Έχω βέβαια κι ένα "snake oil" που έχει διατηρήσει σχεδόν ίδιο το αρχικό του χρώμα. Να ξέρεις όμως πως η νικοτίνη οξειδώνεται στον αέρα και με το φως, και τότε αλλάζει χρώμα (σκουραίνει) αλλά παίρνει και μια περίεργη μυρωδιά. Αν κάτι δεν σου πάει καλά, αν το υγρό δεν μυρίζει όπως στην αρχή ή σου βγάζει κάποια δυσάρεστη γεύση, ρώτα εδώ γιατί μπορεί να πρέπει να το πετάξεις.
*Φυλάμε τα υγρά μας σε σκοτεινό και δροσερό μέρος. Ένα ντουλάπι/συρτάρι είναι ό,τι πρέπει. Το καλοκαίρι θέλει παραπάνω προσοχή λόγω ζέστης.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 11:46 »
...να προσθεσω μόνο, οτι κ το χειμωνα τα υγρα μας θελουν σκοτεινο κ δροσερο μερος αποθηκευσης.
η εξω θερμοκρασια, ειναι συνηθως διαφορετικη απο την μεσα.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Πνίξιμο στις πρώτες τζούρες και βήχας
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 12:59 »
Εκτός αν δεν έχεις λεφτά για θέρμανση, αλλά ας μην γυρίσουμε την κουβέντα στα πολιτικά  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110698 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159923 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530822 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801653 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11073 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41002 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet