vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 23:19 »
Δεν ειναι για σένα αυτού του τύπου ο ατμοποιητής. 

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 23:54 »
Φίλε μην αχώνεσαι... όλοι κάπως στην αρχή την παλέψαμε... και με λάθη...
Οπως σου είπανε οι παραπάνω συνατμιστές, πάρε για αρχή μια αντίσταση 1,8 για τον triton,
που μπορεί να φορέσει ο melo...
Και πάρε επίσης και μια μηδενική βάση σκέτο vg μαζί μέ ένα κενό μπουκαλάκι των 20ml γέμισέ το με μισό απο το άρωμα με τα 18mg και το άλλο μισό με την μηδενική vg (δηλ. με το μάτι 10 ml από το 18mg νικοτίνης liqua 70/30% PG/VG και 10 ml από την μηδενική vg που θα αγοράσεις)
Ανακάτεψέ το και δοκίμασέ το...
Θα μετατραπεί το αρωμά σου σε 9 mg περίπου (μπακαλίστικος τρόπος, αλλά θα δείς αποτέλεσμα)
Καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Οταν είχα πάρει και εγώ 18αρα για να με καλύψει... την άκουγα κανονικά... και έλεγα τι φταίει... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thomaspp

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 00:07 »
Φίλε μου εγώ κάπνιζα για πολλά χρόνια craven 20γρ την μέρα. Όταν το γύρισα στο άτμισμα ξεκίνησα με 12άρα νικοτίνη σε μέλο 3 και τώρα έπεσα στα 9.
Θεωρώ υπερβολικό να κάνεις 18άρα με αυτόν τον ατμοποιητή.
Βέβαια μπορεί να μην αντέχεις και τους πνευμονικούς.
Γνωστό μου που χρησιμοποιεί τσιγαρίσιους άτμο όταν δοκίμασε τον μέλο έβηχε ασταμάτητα.
Θα συμφωνήσω με προηγούμενα ποστ ότι καλό θα είναι να επισκεφθείς ένα κατάστημα και να κάνεις κάποιες δοκιμές και σε άλλους άτμο για να βρείς ποιος είναι αυτός που σου ταιρίαζει.

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 00:43 »
Ενα πακετο Stuyvesant μπλε την ημερα εκανα. Και εγω το ιδιο σετακι πειρα για αρχη (χωρις να ρωτησω, μετα βρηκα το forum). Με 18αρι ξεκινησα καπνικό Liqua virginia. Τις αντιστασεις που ειχε μεσα ουτε της δοκιμασα (η πρωτη απο λαθος καηκε στην προπαθεια ρυθμισης του pico).
Πειρα μια Aspire 1,8 του triton και την χρησιμοποιησα για καμια 20 μερες.
Μετα για 15 μερες Eleaf ECML 0.75. Και τελευταια 6-7 μερες την Vaporeso 0.6 κεραμική, αυτη που εχεις και εσύ.
Απο τις τρεις, της Apire ηταν η ποιο σφικτή. Η Vaporeso (και εγω σε TC την δουλευω), ηταν η χειροτερη, εκανε 1-2 μερες να στρωσει και δεν εχει πλουσια γευση οπως οι αλλες.
Επομενη θα δοκιμασω την επισκευαζομενη της Eleaf ECR 1.0.
Να κλεισεις τελειως τον αέρα στο melo οταν ατμίζεις, και οποσδηποτε να αλλαξεις το επιστόμιο με ενα μεσάτο (οπως του ναυτίλου) γιατί αυτό που εχει ειναι μπουρί. Να πας από ενα μαγαζί και να διαλεξεις ενα επιστόμιο που να εφαρμόζει σφικτά. Εχω παρει καμια 7-8 απο fasttech αλλα ειναι χαλαρά και φευγουν αν ζοριστούν (οταν το βαζω στην τσεπη). Περιμενω 2 νεα μηπως και ταιριαξουν. Αυτή την στιγμη τον χρησιμοποιώ μενα απο Kayfun που πηρα και ειναι το ποιο εφαρμοστό και αρκετα στενότερο απο αυτό που φοραει ο melo.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 03:19 »
Κανε δοκιμη στα 6 mg, με 18 και πνευμονικές είναι υπερβολικό. Έχω το ίδιο σετάκι απο χθες. Κάπνιζα craven άφιλτρο περίπου 12 χρόνια. Με την 0.3 στα 40w με καλύπτει. Περίμενε και προτάσεις απο πιο έμπειρους μιας και είμαι νέος στο χώρο.
Μια χαρα τα λες.18 ειναι πολλα.αυτο τον χαλαει.


Δεν ειναι για σένα αυτού του τύπου ο ατμοποιητής.
μια χαρα ειναι με 6αρα νικοτινη.


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2016, 03:24 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:15 »
Προφανώς το 18άρι σε πέθανε και είναι λογικό. Σε πνευμονική ακόμα και το 9άρι βαράει στα μηννίγια.

Αραιώνεις τα υγρά με μηδενική βάση (κατά προτίμηση 70PG που έχουν τα liqua που πήρες). Δε θα χάσεις τρομερά σε γεύση καθώς από μόνα τους τα συγκεκριμένα έχουν αρκετό άρωμα. Και ένα 24ωρο να τ' αφήσεις ανοιχτά δε θα πετύχεις κάτι σημαντικό. Αν η PG τους σε ενοχλεί βάλε μηδενική γλυκερίνη σκέτη αν και δε το συνιστώ γιατί όταν το είχα κάνει αλλοίωσε αρκετά τη γεύση τους.

Κλείσε τον αέρα τελείως και ρίξε και τα watt (ενδεικτικά μια καλή τιμή είναι τα 10).

Αποσυνδεδεμένος Timewarper

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 17:46 »
Πήγα σημερα και αγόρασα καθαρο 100% VG υγρο με μηδενική νικοτίνη, και γεύση βανίλια ενα μικρο υγρο συμπυκνωμένο για προσθέσω μιας και θα αραιώσω.
Τελικό αποτέλεσμα 20/80 PG/VG υγρο με 6mg/ml νικοτίνη

Για οσους εχουν melo 3, θα αντέξει η αντίσταση με τοσο υψηλο VG?

Eπίσης να βαλω την 0.3 ή την 0.5 ohm αντίσταση?

Διαβάζω για υψηλο VG που θελει και πιο πολλα watt οτι ειναι καλο να εχεις μεγαλύτερες αντιστάσεις, βεβαια εγω εχω μονο την 0.5 αυτη τη στιγμή σαν μεγαλύτερη και αυτην θα δοκιμάσω μαλλον [αν καει κάηκε] και θα το βάλω σε wattage mode στα 40-50 watt, με ανοιχτο airflow για πνευμονικές.

Θα την κάψω ετσι ή ειμαι κομπλε?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 17:56 »
Είναι πολύ παχύρευστη η vg που πήρες; Τί μάρκα; Γενικοτερα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Οι πνευμονικοί ατμοποιητές είναι για high vg υγρα.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και κεφαλή 1.8 για τον Τρίτωνα, που κάνει στον δικό σου και είναι για τσιγαρίσιες τζούρες. Πάρε κ καμια τέτοια

Εδιτ: Άκυρο υγρό πήρες. Οπότε οκ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 19:21 »
Εγώ για αρχή θα δοκίμαζα σκέτη VG χωρίς νικοτίνη και αν δεν είχα ενοχλητικά συμπτώματα  θα την έκανα 3άρα νικοτίνη, μετά θα δοκίμασα και με 70/30 PG και μετά θα πρόσθετα και το άρωμα.

Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 21:53 »
Και εγω νέος ατμιστης μετα απο 35 χρονια 2 πακετα καπνιστης....
istic pro melo iii και εγώ.....δεν ξέρω πολλά αλλα δοκίμασα της  αντιστάσεις του κουτιού...0.3.και 0.5 και τις πέταξα.....

Με έσωσε ο aspire triton 1.8ω..!!! Βρήκα και υγρό liquia Turkish ...φθηνο...τσιγαρίσιο...και απαιχτο για τα γούστα μου...

10-13w , 12mg νικοτίνη....2 με 3 μλ τήν ημέρα κάνω και έιμαι εντάξει...  13 μέρες ακαπνος..!!

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 22:21 »
Πήγα σημερα και αγόρασα καθαρο 100% VG υγρο με μηδενική νικοτίνη, και γεύση βανίλια ενα μικρο υγρο συμπυκνωμένο για προσθέσω μιας και θα αραιώσω.
Τελικό αποτέλεσμα 20/80 PG/VG υγρο με 6mg/ml νικοτίνη

Για οσους εχουν melo 3, θα αντέξει η αντίσταση με τοσο υψηλο VG?

Eπίσης να βαλω την 0.3 ή την 0.5 ohm αντίσταση?

Διαβάζω για υψηλο VG που θελει και πιο πολλα watt οτι ειναι καλο να εχεις μεγαλύτερες αντιστάσεις, βεβαια εγω εχω μονο την 0.5 αυτη τη στιγμή σαν μεγαλύτερη και αυτην θα δοκιμάσω μαλλον [αν καει κάηκε] και θα το βάλω σε wattage mode στα 40-50 watt, με ανοιχτο airflow για πνευμονικές.

Θα την κάψω ετσι ή ειμαι κομπλε?
καινουργιος ατμιστης κ μελο3 ειναι οτι ποιο ασχημο για ξεκινημα.κακος ποοοοοοολυ κακος το δινουν σε καινουργιο ατμιστη,σταματα τα πειραματα κ βαλε την 1,8 τριτον οπως σου ειπαν τα παιδια με 6αρα η κ 9αρα νικοτινη σχεδον κλειστο αερα.ακουσε εναν προσφατο παθον.θα κανεις στα 10 με 13 βατ οπου αγαπας εσυ,θα εχεις οικονομια στην μπαταρια κ στο υγρο κ φυσικα θα κανεις τζουρες πανω κατω κοντα στο τσιγαρο,αυτη τη στιγμη με αυτες τις αντιστασεις στα 30 40 βαττ δε κανεις τσιγαρο ειναι αλλο πραγμα (για μενα ηταν τζουρα απο εξατμιση τρακτορα,δε ξερω πως ειναι αλλα μαλλον δε θα διαφερει).αν δε πας σε αμιγώς τσιγαρισιο ατμοποιητη δωσε του μια ευκαιρια ακουσε μας μην χαλιεσε αδικα κ γυρισεις στο κανονικο τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 05, 2016, 23:26 »
ρε παιδιά είπαμε να κόψουμε το τσιγάρο.
οι αεράτοι ατμοποιητές που κολλούν?
οι αντιστάσεις 0.3 και 0.5 Ohm που κολλούν?
οι πνευμονικές που κολλούν?
τα 40 και 50 watt που κολλούν?
 
σφιχτή τζούρα, αντιστάσεις πάνω από 1.5 Ohm, όχι πάνω από 10 watt, μακριά από έτοιμα υγρά, πάρτε βάσεις και φτιάξτε μόνοι σας, οχι PG πάνω από 10-15%, μακριά από γεύσεις, (άντε μια σταγονίτσα στα 10 ml κάθε τόσο έτσι για πλάκα , και το άτμισμα γίνεται ΑΠΟΛΑΥΣΗ..... τη νικοτίνη μη τη φοβάστε. θα σας πει μόνη της σιγά σιγά πόση χρειάζεστε. πειραματιστείτε και θα τη βρείτε την άκρη

ξέρω ότι αυτά που λέω σε πολλούς εδω μέσα δεν αρέσουν, ξέρω οτι ακούγομαι γραφικός αλλά 15 ατμιστές που έχω δημιουργήσει απολαμβάνουν το άτμισμα όπως και εγώ. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 13:04 »
οι αεράτοι ατμοποιητές που κολλούν?

Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός

οι αντιστάσεις 0.3 και 0.5 Ohm που κολλούν?

Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός

οι πνευμονικές που κολλούν?

Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός

τα 40 και 50 watt που κολλούν?

Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός


Και αυτό στο λέει ατμιστής ο οποίος είναι οπαδός ορκισμένος της τσιγαρίσιας, άντε χαλαρής τσιγαρίσιας τζούρας.

Στο μοναδικό στο οποίο συμφωνώ μαζί σου, είναι στα περι νικοτίνης.

Όλα τα άλλα, είναι καθαρά προσωπικές σου επιλογές. Και εγώ σκέτη βάση ατμίζω, και εγώ είμαι στο 90%VG. Δεν μπορώ να πω όμως σε κανέναν "μακριά από έτοιμα υγρά, μακριά από γεύσεις". Μπορώ να τους δώσω να δοκιμάσουν αυτό που ατμίζω και αν τους αρέσει και τους καλύπτει, ίσως και να κάνουν το ίδιο.

Δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε απόλυτοι. Η δική σου/μου ατμιστική νιρβάνα, είναι πολύ πιθανόν να είναι απάνθρωπο βασανιστήριο για κάποιον άλλον. Και τούμπαλιν.
 

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 14:32 »
Cruizer79 έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά ο giorgosss λέει για κάποιον που μόλις ξεκίνησε το η.τ. Δεν νομίζω ότι είναι το ιδανικό να πας σε αεράτες και σε λίγα ohm. Ξεκινάς με κάτι αντίστοιχο του τσιγάρου (σφιχτές τζούρες) και μετά βλέπεις τι σου αρέσει καλύτερα. Εγώ π.χ. πήγα και ξεκίνησα με αεράτο αλλά έκανα παράλληλα και κ.τ. μόλις δοκίμασα πιο σφιχτές τζούρες το έκοψα τελείως. Προσωπική άποψη πάντα!

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 14:43 »
Οκ αλλά το μακριά από άρωμα γιατί? Ο άλλος πάει να κόψει το τσιγάρο και πολλούς θα τους τραβήξει και η γεύση και όχι απλά ο ατμός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110474 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515263 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet