vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

323 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, I.P, Jorge, dvelev, tsiv

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 718
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 23:22 »
 :confused1:

Εννοεις οτι οποιος καπνιζει και ατμιζει ταυτοχρονα κοροιδευει τον εαυτο του οπως εγραψες παραπανω;
Δεν μπορω να καταλαβω το ''οτι μας βολευει''...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 23:32 »
Γιατί βρε Νίκο το βλέπεις έτσι; Το μόνο που δεν μας βολεύει είναι να αποδειχθεί το άτμισμα πολύ πιο επιβλαβές απ’ αυτό που νομίζαμε μέχρι σήμερα. Κατά τα άλλα, κομμένο εδώ και καιρό το έχουμε το τσιγάρο άρα με απόλυτη αδιαφορία θα αντιμετωπίζαμε οποιαδήποτε χειροπιαστή πληροφορία περί ιδιαίτερης βλαπτικότητας της ταυτόχρονης χρήσης καπνού και ατμού. Δεν μας αφορά όμως, άρα ούτε μας βολεύει ούτε δεν μας βολεύει:dontknow:




Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:06 »
...θα αναψω καπνογονο.... :angel:

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:12 »
θα ανάψω δακρυγόνο.... 

 :sign_psyxraimia:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 00:14 »


ειμαι ετοιμος.  :))

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 01:41 »
Γιατί βρε Νίκο το βλέπεις έτσι; Το μόνο που δεν μας βολεύει είναι να αποδειχθεί το άτμισμα πολύ πιο επιβλαβές απ’ αυτό που νομίζαμε μέχρι σήμερα. Κατά τα άλλα, κομμένο εδώ και καιρό το έχουμε το τσιγάρο άρα με απόλυτη αδιαφορία θα αντιμετωπίζαμε οποιαδήποτε χειροπιαστή πληροφορία περί ιδιαίτερης βλαπτικότητας της ταυτόχρονης χρήσης καπνού και ατμού. Δεν μας αφορά όμως, άρα ούτε μας βολεύει ούτε δεν μας βολεύει:dontknow:

Κωστή θα σου πω γιατί το βλέπω έτσι,
διότι έχουν παρουσιαστεί αρκετές "έρευνες" εναντίον του ατμού (χωρίς να εξετάζω αυτή την στιγμή την επιστημονικότητά τους κλπ)
τις οποίες ελαφρά τη καρδία αφορίζουμε, χωρίς μάλιστα οι περισσότεροι να έχουμε το οποιοδήποτε επιστημονικό υπόβαθρο, ή τουλάχιστον
ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το αντικείμενο, μόνο καΙ μόνο γιατί νιώθουμε οτι κάποιος "επιτίθεται" σε κάτι που εμείς έχουμε επιλέξει και μας αρέσει.
Χλευάζουμε δημοσιογράφους, γιατρούς, ερευνητές πολύ εύκολα προσπαθώντας να μειώσουμε την "έρευνα - είδηση" που δεν μας αρέσει.

Δεν μιλώ για συμφορουμίτες που έχουν εντρυφήσει στο θέμα και βγάζουν τα μάτια τους στο διάβασμα παρακολουθόντας όλες τις εξελίξεις,
αλλά για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο εμάς που δεν ξέρουμε που πάνε τα 4.

Αντιθέτως, ότι παρουσιαστεί υπέρ της επιλογής μας, πάλι χωρίς να εξετάσουμε κλπ κλπ το κάνουμε εικόνισμα πάρα πολύ εύκολα.

Πρόσεχε, δεν εξετάζω αυτή την στιγμή την ποιότητα των ειδήσεων, αλλά το πως ο κόσμος τις αποδέχεται.
Κάτι ανάλογο που συμβαίνει και στην υπόλοιπη καθημερινότητά μας. Αλλιώς δεχόμαστε την πληροφορία για κάτι
απο π.χ ένα πολιτικό χώρο που υποστηρίζουμε κι αλλιώς οταν το ίδιο ακούμε και απο το "αντίπαλο" δέος.

Οσον αφορά τώρα το θέμα μας, για το ΗΤ στην πραγματικότητα, δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. Είναι πολύ μικρό το διάστημα
ερευνών που γίνονται, οι συνθήκες που γίνονται, οι παράμετροι που τις διέπουν και ασφαλή αποτελέσματα ακόμη δεν υπάρχουν.
Αν συνυπολογίσουμε και τον πόλεμο συμφερόντων και τις κατευθυνόμενες "έρευνες-ειδήσεις" τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. 

Για εμάς τους κοινούς θνητούς - χρήστες του ΗΤ,  όλα αυτά προκαλούν μια σύγχυση στο τι ισχύει και τι όχι.
Το μόνο που πραγματικά γνωρίζουμε με ασφάλεια, είναι τις επιπτώσεις που έχει - είχε σε εμάς τους ίδιους ή σε πολύ κοντινούς μας
ανθρώπους η χρήση κανονικού τσιγάρου ή ηλεκτρονικής συσκευής ατμίσματος.

Το "ότι μας βολεύει" λοιπόν έρχεται να δέσει στην πρώτα προσωπική μας εμπειρία στον εκάστοτε χρόνο που έχουμε διανύσει
plus στο ότι ψάχνουμε ότιδήποτε μας φανεί χρήσιμο σαν "οπλο" στην φαρέτρα μας.

Οσον αφορά την θέση μου για την παράλληλη χρήση, νομίζω είναι ξεκάθαρη. Εγώ βλέπω και το αντιλαμβάνομαι το άτμισμα
ως μέσω διακοπής του καπνίσματος. Ο άλλος το βλέπει για απόλαυση και ο τρίτος για να είναι cool, in, ξεχωριστός στην παρέα.
Η οπτική μας γωνία είναι τελείως διαφορετική.
Στην ουσία όμως, ο "εφετζής" ατμιστής που ενώ καπνίζει αβέρτα - κουβέρτα και θέλει να δεί σαν παιχνιδάκι τον ατμό,
να ντουμανιάζει, να κάνει το ¨κομμάτι του" προβάλλοντας το "εγώ" του μέσω του ντουμανιού του.
Νομίζω καταλαβαίνουμε αρκετοί τι εννοώ, για να μην χρησιμοποιήσω σκληρότερες εκφράσεις, δίνει πάτημα
στον άλφα ή τον βήτα να μην βλέπει την ουσία και τον πραγματικό λόγο ύπαρξης αυτής της "διαολοσυσκευής"
παρά σαν μια ακόμη Μ@λ@κισμένη συνήθεια που απλώς άλλαξε εμφάνιση.
Και φυσικά να νομοθετεί ανάλογα :)

Κι όταν η μόδα στο μυαλό του περάσει, θα είναι ο πρώτος πολέμιος του ατμίσματος, όταν ειδικότερα φίλοι του ή γνωστοί του
θέλουν να κόψουν το τσιγάρο μέσω του ατμίσματος, γιατί ο ίδιος πραγματικά δεν ήθελε να το κόψει. 
Είναι γνωστά νομίζω σε πολλούς τα " έλα μωρέ κι εγώ χάλασα λεφτά, έκανα, έδειξα...αλλά δεν.... μιαΜ@λ@κία και μισή" κλπ κλπ.
Δεν νομίζω να έχει τύχει μόνο σε μένα :)

Εν κατακλείδι φίλε Κωσταντίνε, όταν ένας φίλος - γνωστός μου πεί "θέλω να μάθω για τον ατμό για να κόψω τον διάολο"
δεν θα του πώ μην κάνεις τσιγάρα κλπ αλλά δοκίμασε, κάνε, δείξε και θα το βρούμε.
Αν όμως μου πεί ξέρεις δεν θέλω να το κόψω, αλλά να κάνω κι ενα πακετάκι την ημέρα...θα του πώ "αγορίνα μου κάνε ότι νομίζεις"....
Δεν απατάς λιγότερο την γυναίκα σου αν απο 2 γκόμενες πέσεις σε μία... :)

Προσωπική μου η εκτίμηση βέβαια, με πολλά συν και πλην και σαφώς δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι.
Δεδομένο δε ότι μπορεί και να σφάλω.... αλλά αυτή την συγκεκριμένη στιγμή....αυτή την εικόνα έχω.
Τίμια και φιλικά διακείμενος προς πάσα κατεύθυνση ...εκτός του τσιγάρου :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 01:58 »
"...Δεν απατάς λιγότερο την γυναίκα σου αν απο 2 γκόμενες πέσεις σε μία..."


Μαγική ατάκα!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Περισσότερα αύριο όμως γιατί αν πιάσουμε την κουβέντα τώρα θα ξημερώσουμε και έχω να πάω για σύννεφα πρωί-πρωί... ;)


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 02:22 »
 :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
:confused1:

Εννοεις οτι οποιος καπνιζει και ατμιζει ταυτοχρονα κοροιδευει τον εαυτο του οπως εγραψες παραπανω;
Δεν μπορω να καταλαβω το ''οτι μας βολευει''...

Οχι φίλε chris66
Το ''οτι μας βολευει'' πήγαινε στην έρευνα...

το άλλο έχει πολλές παραμέτρους χρήσης και ερμηνείας... βασική προυπόθεση όμως είναι να είμαστε πρώτα ειλικρινείς με τον εαυτό μας
στο ποιός ακριβώς είναι ο στόχος μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 02:39 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 11:52 »
Και γιατί λοιπόν να μην είναι δόκιμος στόχος να μειώσεις μια κακή συνήθεια και αν προκύψει στην πορεία την κόβεις και εντελώς.


Αν εκεί που έβγαινες έξω και έπινες ένα μπουκάλι ουίσκι το μειώσεις σε δυο ποτηράκια και το υπόλοιπο σόδα, αν εκεί που έτρωγες ένα αρνί ολόκληρο το μειώσεις σε ένα παϊδάκι θα σε χαλάσει θεωρώντας το ημίμετρο ή εν τέλει θα σε ευνοήσει ? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Θεώρημα

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 12:22 »
Κωστή θα σου πω γιατί το βλέπω έτσι,
διότι έχουν παρουσιαστεί αρκετές "έρευνες" εναντίον του ατμού (χωρίς να εξετάζω αυτή την στιγμή την επιστημονικότητά τους κλπ)
τις οποίες ελαφρά τη καρδία αφορίζουμε, χωρίς μάλιστα οι περισσότεροι να έχουμε το οποιοδήποτε επιστημονικό υπόβαθρο, ή τουλάχιστον
ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το αντικείμενο, μόνο καΙ μόνο γιατί νιώθουμε οτι κάποιος "επιτίθεται" σε κάτι που εμείς έχουμε επιλέξει και μας αρέσει.
Χλευάζουμε δημοσιογράφους, γιατρούς, ερευνητές πολύ εύκολα προσπαθώντας να μειώσουμε την "έρευνα - είδηση" που δεν μας αρέσει.

Δεν μιλώ για συμφορουμίτες που έχουν εντρυφήσει στο θέμα και βγάζουν τα μάτια τους στο διάβασμα παρακολουθόντας όλες τις εξελίξεις,
αλλά για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο εμάς που δεν ξέρουμε που πάνε τα 4.

Αντιθέτως, ότι παρουσιαστεί υπέρ της επιλογής μας, πάλι χωρίς να εξετάσουμε κλπ κλπ το κάνουμε εικόνισμα πάρα πολύ εύκολα.

Πρόσεχε, δεν εξετάζω αυτή την στιγμή την ποιότητα των ειδήσεων, αλλά το πως ο κόσμος τις αποδέχεται.
Κάτι ανάλογο που συμβαίνει και στην υπόλοιπη καθημερινότητά μας. Αλλιώς δεχόμαστε την πληροφορία για κάτι
απο π.χ ένα πολιτικό χώρο που υποστηρίζουμε κι αλλιώς οταν το ίδιο ακούμε και απο το "αντίπαλο" δέος.

Οσον αφορά τώρα το θέμα μας, για το ΗΤ στην πραγματικότητα, δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. Είναι πολύ μικρό το διάστημα
ερευνών που γίνονται, οι συνθήκες που γίνονται, οι παράμετροι που τις διέπουν και ασφαλή αποτελέσματα ακόμη δεν υπάρχουν.
Αν συνυπολογίσουμε και τον πόλεμο συμφερόντων και τις κατευθυνόμενες "έρευνες-ειδήσεις" τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. 

Για εμάς τους κοινούς θνητούς - χρήστες του ΗΤ,  όλα αυτά προκαλούν μια σύγχυση στο τι ισχύει και τι όχι.
Το μόνο που πραγματικά γνωρίζουμε με ασφάλεια, είναι τις επιπτώσεις που έχει - είχε σε εμάς τους ίδιους ή σε πολύ κοντινούς μας
ανθρώπους η χρήση κανονικού τσιγάρου ή ηλεκτρονικής συσκευής ατμίσματος.

Το "ότι μας βολεύει" λοιπόν έρχεται να δέσει στην πρώτα προσωπική μας εμπειρία στον εκάστοτε χρόνο που έχουμε διανύσει
plus στο ότι ψάχνουμε ότιδήποτε μας φανεί χρήσιμο σαν "οπλο" στην φαρέτρα μας.

Οσον αφορά την θέση μου για την παράλληλη χρήση, νομίζω είναι ξεκάθαρη. Εγώ βλέπω και το αντιλαμβάνομαι το άτμισμα
ως μέσω διακοπής του καπνίσματος. Ο άλλος το βλέπει για απόλαυση και ο τρίτος για να είναι cool, in, ξεχωριστός στην παρέα.
Η οπτική μας γωνία είναι τελείως διαφορετική.
Στην ουσία όμως, ο "εφετζής" ατμιστής που ενώ καπνίζει αβέρτα - κουβέρτα και θέλει να δεί σαν παιχνιδάκι τον ατμό,
να ντουμανιάζει, να κάνει το ¨κομμάτι του" προβάλλοντας το "εγώ" του μέσω του ντουμανιού του.
Νομίζω καταλαβαίνουμε αρκετοί τι εννοώ, για να μην χρησιμοποιήσω σκληρότερες εκφράσεις, δίνει πάτημα
στον άλφα ή τον βήτα να μην βλέπει την ουσία και τον πραγματικό λόγο ύπαρξης αυτής της "διαολοσυσκευής"
παρά σαν μια ακόμη Μ@λ@κισμένη συνήθεια που απλώς άλλαξε εμφάνιση.
Και φυσικά να νομοθετεί ανάλογα :)

Κι όταν η μόδα στο μυαλό του περάσει, θα είναι ο πρώτος πολέμιος του ατμίσματος, όταν ειδικότερα φίλοι του ή γνωστοί του
θέλουν να κόψουν το τσιγάρο μέσω του ατμίσματος, γιατί ο ίδιος πραγματικά δεν ήθελε να το κόψει. 
Είναι γνωστά νομίζω σε πολλούς τα " έλα μωρέ κι εγώ χάλασα λεφτά, έκανα, έδειξα...αλλά δεν.... μιαΜ@λ@κία και μισή" κλπ κλπ.
Δεν νομίζω να έχει τύχει μόνο σε μένα :)

Εν κατακλείδι φίλε Κωσταντίνε, όταν ένας φίλος - γνωστός μου πεί "θέλω να μάθω για τον ατμό για να κόψω τον διάολο"
δεν θα του πώ μην κάνεις τσιγάρα κλπ αλλά δοκίμασε, κάνε, δείξε και θα το βρούμε.
Αν όμως μου πεί ξέρεις δεν θέλω να το κόψω, αλλά να κάνω κι ενα πακετάκι την ημέρα...θα του πώ "αγορίνα μου κάνε ότι νομίζεις"....
Δεν απατάς λιγότερο την γυναίκα σου αν απο 2 γκόμενες πέσεις σε μία... :)

Προσωπική μου η εκτίμηση βέβαια, με πολλά συν και πλην και σαφώς δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι.
Δεδομένο δε ότι μπορεί και να σφάλω.... αλλά αυτή την συγκεκριμένη στιγμή....αυτή την εικόνα έχω.
Τίμια και φιλικά διακείμενος προς πάσα κατεύθυνση ...εκτός του τσιγάρου :)

 Έχεις δίκιο αγαπητέ Νίκο.


Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 12:28 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 12:56 »
Οπως προειπα,σαν ανθρωποι βαζουμε καποιους στοχους για καποια πραματα στην ζωη μας με σκοπο την επιτευξη τους.Απ οσο ξερουμε λοιπον το σιγουρο ειναι οτι το ΚΤ ειναι επιβλαβες,απο την αλλη το ΗΤ αν κ δεν ξερουμε 100% τι επιφερει στον ανθρωπινο οργανισμο ως ενα ποσοστο απο διαφορες ερευνες εχουμε δει οτι σιγουρα δεν περιεχει ουσιες οπως το ΚΤ.Ενολιγης κακο δεν ειναι η ταυτοχρονη χρηση,αρα για να φτασει καποιος να μπει στον κοσμο του ΗΤ εχει γνωμονα οτι ειναι λιγοτερο επιβλαβες.Απο εκει κ περα οπως εχω πει κ σε αλλο ποστ,εαν η ταυτοχρονη χρηση λειτουργει ως "δεκανικι" στο να αφησει καποιος το ΚΤ ειναι θετικο προς αυτον με την προηποθεση οτι ο στοχος του εστω κ με αργο ρυθμο θα επιτευχθει.Ωστοσο το να κανεις 2 πακετα τι μερα κ ταυτοχρονα ΗΤ το βρισκο λιγο "φαουλ".

Αποσυνδεδεμένος kkmaria68

  • **
  • 102
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 13:51 »
Οταν ομως καπνιζες 2 πακετα την ημερα και τωρα 1/2 ?
Νομιζω οτι μεγαλη προοδος  ;)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 13:59 »
Κωστή θα σου πω γιατί το βλέπω έτσι,
διότι έχουν παρουσιαστεί αρκετές "έρευνες" εναντίον του ατμού (χωρίς να εξετάζω αυτή την στιγμή την επιστημονικότητά τους κλπ)
τις οποίες ελαφρά τη καρδία αφορίζουμε, χωρίς μάλιστα οι περισσότεροι να έχουμε το οποιοδήποτε επιστημονικό υπόβαθρο, ή τουλάχιστον
ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το αντικείμενο, μόνο καΙ μόνο γιατί νιώθουμε οτι κάποιος "επιτίθεται" σε κάτι που εμείς έχουμε επιλέξει και μας αρέσει.
Χλευάζουμε δημοσιογράφους, γιατρούς, ερευνητές πολύ εύκολα προσπαθώντας να μειώσουμε την "έρευνα - είδηση" που δεν μας αρέσει.

Δεν μιλώ για συμφορουμίτες που έχουν εντρυφήσει στο θέμα και βγάζουν τα μάτια τους στο διάβασμα παρακολουθόντας όλες τις εξελίξεις,
αλλά για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο εμάς που δεν ξέρουμε που πάνε τα 4.

Αντιθέτως, ότι παρουσιαστεί υπέρ της επιλογής μας, πάλι χωρίς να εξετάσουμε κλπ κλπ το κάνουμε εικόνισμα πάρα πολύ εύκολα.

Πρόσεχε, δεν εξετάζω αυτή την στιγμή την ποιότητα των ειδήσεων, αλλά το πως ο κόσμος τις αποδέχεται.
Κάτι ανάλογο που συμβαίνει και στην υπόλοιπη καθημερινότητά μας. Αλλιώς δεχόμαστε την πληροφορία για κάτι
απο π.χ ένα πολιτικό χώρο που υποστηρίζουμε κι αλλιώς οταν το ίδιο ακούμε και απο το "αντίπαλο" δέος.

Οσον αφορά τώρα το θέμα μας, για το ΗΤ στην πραγματικότητα, δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. Είναι πολύ μικρό το διάστημα
ερευνών που γίνονται, οι συνθήκες που γίνονται, οι παράμετροι που τις διέπουν και ασφαλή αποτελέσματα ακόμη δεν υπάρχουν.
Αν συνυπολογίσουμε και τον πόλεμο συμφερόντων και τις κατευθυνόμενες "έρευνες-ειδήσεις" τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. 

Για εμάς τους κοινούς θνητούς - χρήστες του ΗΤ,  όλα αυτά προκαλούν μια σύγχυση στο τι ισχύει και τι όχι.
Το μόνο που πραγματικά γνωρίζουμε με ασφάλεια, είναι τις επιπτώσεις που έχει - είχε σε εμάς τους ίδιους ή σε πολύ κοντινούς μας
ανθρώπους η χρήση κανονικού τσιγάρου ή ηλεκτρονικής συσκευής ατμίσματος.

Το "ότι μας βολεύει" λοιπόν έρχεται να δέσει στην πρώτα προσωπική μας εμπειρία στον εκάστοτε χρόνο που έχουμε διανύσει
plus στο ότι ψάχνουμε ότιδήποτε μας φανεί χρήσιμο σαν "οπλο" στην φαρέτρα μας.

Οσον αφορά την θέση μου για την παράλληλη χρήση, νομίζω είναι ξεκάθαρη. Εγώ βλέπω και το αντιλαμβάνομαι το άτμισμα
ως μέσω διακοπής του καπνίσματος. Ο άλλος το βλέπει για απόλαυση και ο τρίτος για να είναι cool, in, ξεχωριστός στην παρέα.
Η οπτική μας γωνία είναι τελείως διαφορετική.
Στην ουσία όμως, ο "εφετζής" ατμιστής που ενώ καπνίζει αβέρτα - κουβέρτα και θέλει να δεί σαν παιχνιδάκι τον ατμό,
να ντουμανιάζει, να κάνει το ¨κομμάτι του" προβάλλοντας το "εγώ" του μέσω του ντουμανιού του.
Νομίζω καταλαβαίνουμε αρκετοί τι εννοώ, για να μην χρησιμοποιήσω σκληρότερες εκφράσεις, δίνει πάτημα
στον άλφα ή τον βήτα να μην βλέπει την ουσία και τον πραγματικό λόγο ύπαρξης αυτής της "διαολοσυσκευής"
παρά σαν μια ακόμη Μ@λ@κισμένη συνήθεια που απλώς άλλαξε εμφάνιση.
Και φυσικά να νομοθετεί ανάλογα :)

Κι όταν η μόδα στο μυαλό του περάσει, θα είναι ο πρώτος πολέμιος του ατμίσματος, όταν ειδικότερα φίλοι του ή γνωστοί του
θέλουν να κόψουν το τσιγάρο μέσω του ατμίσματος, γιατί ο ίδιος πραγματικά δεν ήθελε να το κόψει. 
Είναι γνωστά νομίζω σε πολλούς τα " έλα μωρέ κι εγώ χάλασα λεφτά, έκανα, έδειξα...αλλά δεν.... μιαΜ@λ@κία και μισή" κλπ κλπ.
Δεν νομίζω να έχει τύχει μόνο σε μένα :)

Εν κατακλείδι φίλε Κωσταντίνε, όταν ένας φίλος - γνωστός μου πεί "θέλω να μάθω για τον ατμό για να κόψω τον διάολο"
δεν θα του πώ μην κάνεις τσιγάρα κλπ αλλά δοκίμασε, κάνε, δείξε και θα το βρούμε.
Αν όμως μου πεί ξέρεις δεν θέλω να το κόψω, αλλά να κάνω κι ενα πακετάκι την ημέρα...θα του πώ "αγορίνα μου κάνε ότι νομίζεις"....
Δεν απατάς λιγότερο την γυναίκα σου αν απο 2 γκόμενες πέσεις σε μία... :)

Προσωπική μου η εκτίμηση βέβαια, με πολλά συν και πλην και σαφώς δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι.
Δεδομένο δε ότι μπορεί και να σφάλω.... αλλά αυτή την συγκεκριμένη στιγμή....αυτή την εικόνα έχω.
Τίμια και φιλικά διακείμενος προς πάσα κατεύθυνση ...εκτός του τσιγάρου :)

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως υπάρχουν ατμιστές-μουτζαχεντίν που πιστεύουν ακράδαντα πως το άτμισμα όχι μόνο δεν είναι διόλου βλαπτικό αλλά πιθανόν να είναι και ωφέλιμο σε μια σειρά από σωματικές λειτουργίες. Νομίζω πως δεν ανήκω σ’ αυτή την κατηγορία, χωρίς όμως να βάζω και το χέρι στη φωτιά πως δεν δίνω αυτή την εντύπωση μερικές φορές. Επί πλέον, επειδή οι διάφορες θεωρίες συνομωσίας σπάνια παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση των απόψεων μου, δεν σου κρύβω πως συμμερίζομαι απολύτως τις ανησυχίες που διατυπώνεις και με μεγάλη αγωνία διαβάζω κάθε έρευνα που δεν καταλήγει σε ευνοϊκά για το άτμισμα συμπεράσματα. Πιθανόν δημόσια να τις καταρρίπτω πριν καν ολοκληρώσω το διάβασμα τους (κακώς, κάκιστα!) αλλά το σπέρμα της αμφιβολίας και της ανησυχίας το αφήνουν μέσα μου μια χαρά. Είναι πολύ πιθανό επίσης να κάνω ακριβώς το αντίθετο στις έρευνες που με (μας) βολεύουν και να εξιδανικεύω την άποψη που έχω για τους ερευνητές που διάκεινται θετικά απέναντι στο άτμισμα (δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω παραδείγματα).

Στην συζήτηση όμως που γίνεται σ’ αυτό το νήμα, δεν υπάρχει καμία ‘αλήθεια’ που να φοβάμαι, που να με ξε-βολεύει ή να με κάνει να στρουθοκαμηλίζω. Κι αυτό γιατί όπως σου είπα και χθες, δεν ατμίζω και καπνίζω συγχρόνως ούτε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνω κάτι τέτοιο στο μέλλον. Το ενδιαφέρον μου λοιπόν είναι εντελώς ακαδημαϊκό και το όποιο συμπέρασμα με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν αφήνει όμως καθόλου αδιάφορο αυτόν που τώρα βρίσκεται στο μεταβατικό στάδιο και δίνει την πρώτη και πιο σημαντική μάχη στην προσπάθεια να κάνει το τσιγάρο μια μακρινή ανάμνηση. Στην (αληθινή) ιστορία της φίλης μου της Σοφίας είχαμε μία καπνίστρια που δεν ξεκινούσε καν αυτή την προσπάθεια γιατί έμαθε πως υπάρχει μια ιδιαίτερα βλαπτική συνέργια ατμού και καπνού και θα έπρεπε πρώτα να κόψει το κάπνισμα τελείως. Εμένα Νίκο μου πήρε 20 μέρες να κόψω τελείως το κάπνισμα αλλά από τότε δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου και μάλιστα χωρίς καμία προσπάθεια. Νομίζω πως καλώς έκανα που στο ξεκίνημα μου άτμιζα και κάπνιζα επί 20 μέρες, αν η εναλλακτική ήταν να συνεχίσω απλώς να καπνίζω 60+ τσιγάρα την ημέρα. Όσο για τον υποθετικό φίλο σου που μετά από ένα χρόνο ατμίσματος συνέχιζε να καπνίζει και ένα πακετάκι την ημέρα, τα ίδια με σένα θα του έλεγα μάλλον όχι τόσο ευγενικά όπως εσύ...

Θέλω να ελπίζω πως λόγω ιδιοσυγκρασίας και νοοτροπίας δεν ανήκω στην κατηγορία των εφετζήδων ατμιστών που αισθάνονται τόσο cool όση και η ποσότητα του ατμού που βγαίνει από το στόμα τους. Άλλωστε, λόγω ηλικίας και μόνο, σε διαβεβαιώ πως στις παρέες μου το άτμισμα με χαρακτηρίζει μάλλον σαν γραφικό παρά σαν cool και ‘διαφορετικό’. Ευτυχώς (πάλι λόγω ηλικίας) δεν με νοιάζει και πάρα πολύ...

Και φυσικά θα κλείσω με την μαγική χθεσινή σου ατάκα. Ασφαλώς και «δεν απατάς λιγότερο την γυναίκα σου αν από δύο γκόμενες πέσεις σε μία». Δεν έχεις όμως κάνει ένα αποφασιστικό βήμα προς την σωστή κατεύθυνση;  ;)

 :)

Κ.

ΥΓ. Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν πως αυτή είναι η σωστή κατεύθυνση, αλλά αυτή κι αν είναι άλλη συζήτηση... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 14:39 »
Κοίτα....

Κάποιος αριθμολαγνος θα έλεγε ότι την απατάς 50% λιγότερο..

Κάποιος σταθμισμένος τεχνοκράτης θα σου έλεγε ότι την απατάς τόσο, όσο σημαντική είναι για σένα αυτή που κράτησες.

Κάποιος οικονομολογος θα σου έλεγε ότι την απατάς τόσο, όσο η σημασία που δίνεις στην αμέσως επόμενη καλύτερη ευκαιρία να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου και αν τελικά επέλεξες να τον διαθέσεις σε αυτήν...

Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ αλλά το ζουμί είναι ότι δεν υπαρχει για όλους μόνο το απατώ δεν απατώ, καπνίζω δεν καπνίζω, αλλά και οι διαβαθμίσεις τους...










Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 15:03 »
Θα ήθελα πάρα πολύ να μου πεις ποιες είναι οι διαβαθμίσεις του γκρι στο ερώτημα 'απατώ, δεν απατώ'. Μπορεί να μου χρειαστούν αν βρεθώ λίγο στριμωγμένος σε καμιά συζήτηση... :laugh1: :laugh1: :laugh1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110782 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515424 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801685 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet