vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
(Σημ. Το θέμα προήλθε από διαχωρισμό λόγω αναφοράς ότι υπάρχει πρόβλημα στην ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου.)


Αυτό, δηλ. το ότι δεν είναι καλό να χρησιμοποιεί κάποιος η.τ. και κ.τ. μαζί, το έχουμε από κάποια έρευνα, παιδιά;
Έχουν πέσει στην αντίληψή μου έρευνες κατά καιρούς για στατιστικά στοιχεία που μιλάνε και για κάποιους που χρησιμοποιούν το η.τ. για ελάττωση του κ.τ. αλλά δεν είδα να αναφέρεται ότι δε συστήνεται κάτι τέτοιο.
Υπάρχει κάτι που μου ξέφυγε;


EDIT: Για τους βιαστικούς που ψάχνουν την απάντηση:
''Η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει δηλώσει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι «πολύ λιγότερο επιβλαβή από τα παραδοσιακά τσιγάρα».  Διαπιστώθηκε επίσης ότι οι ατμιστές που συνέχισαν να καπνίζουν ενώ ατμίζουν εξακολουθούν να μειώνουν τη συνολική κατανάλωση καπνού σε (κατά μέσο όρο) 9 τσιγάρα ημερησίως, γεγονός που σημαίνει ότι το άτμισμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο «προοδευτικής» διακοπής του καπνίσματος.

Η σύνοψη της Tabac Info Service συγκλίνει με την ανακοίνωση του Βρετανικού Υπουργείου Υγείας ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι 95% λιγότερο βλαπτικά από τα παραδοσιακά τσιγάρα και την έκθεση-ορόσημο του Βασιλικού Κολεγίου Ιατρών που προτείνει την ευρεία προώθηση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ως μέσου διακοπής του καπνίσματος!''

Απο το αρθρο ''Επισημη οδηγια υπερ των ηλεκτρονικων τσιγαρων απο τη Γαλλια'' ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:59 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 00:08 »
Εγω παντος Λευτερη δεν εννοουσα κατι τετοιο.Ηθελα να θιξω απλα οτι ο σκοπος των περισσοτερων απο εμας που ατμιζουμε καιρο τωρα,ηταν να απαλαγουμε απο το κτ,δεν μπορω να πω οτι ειναι κακο αν καποιος κανει κ τα 2,αλλα τουλαχιστον να προσπαθησει να απαλαγει απο το κτ.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 00:11 »
Ουτε εγω εννοω κατι τετειο βαση της κοινης λογικης και τη πιστευω εγω προσωπικα απαντησα 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 00:55 »
Α, άλλο αυτό, Anthan και θα συμφωνήσω.

Η αλήθεια είναι ότι από τον καιρό της πρώτης χρήσης του η.τ., πριν από χρόνια, η κρατούσα άποψη ήταν αυτή, ότι δηλαδή δεν είναι καλό ή μάλλον είναι χειρότερο να χρησιμοποιεί κάποιος και τα δύο, χωρίς αυτό να βασίζεται κάπου, από όσο ξέρω. 

Ρωτάω απλά αν υπάρχει περίπτωση το να κάνει κάποιος και από τα δύο, μειώνοντας κάποια κ.τ. αν έχει αναφερθεί κάπου ότι είναι π.χ. προτιμότερο να κάνει μόνο κ.τ.

Γεγονός πάντως είναι ότι, όπως είχε πει και ο Dr. Φαρσαλινός ότι η μείωση των κ.τ. δεν πάει αναλογικά. Δηλ. αν μειώσεις τα κ.τ. 50% δεν σημαίνει ότι έχεις 50% μείωση της βλάβης. Η μείωση της βλάβης είναι πολύ μικρότερη και σε τέτοια ποσοστά σχεδόν εκμηδενίζεται. Δηλ. να το πω λίγο με κάποια νούμερα κάπως στην τύχη, αν μειώσεις το κ.τ. κατά 80% μπορεί να έχεις μείωση της βλάβης 20%. Αν το διακόψεις όμως τελείως (μείωση 100%) τότε η βλάβη είναι σχεδόν μηδενική ή έστω 5%, εφόσον έχει αποδειχτεί ότι το η.τ. είναι 95% λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα. Οπότε, όντως ο σκοπός πρέπει να είναι η διακοπή του κ.τ. Μπορεί όμως κάποιοι να χρειάζονται ένα μεταβατικό στάδιο που θα κάνουν και τα δύο. 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:12 »
Ειναι σαφη τα νουμερα κ θα συμφωνησω,ωστοσο αν για αρχη μπορει καποιος να χρησημοποιει το ητ ως δεκανικι τουλαχιστον ως προς το να μειωσει το κτ σαφος κ το βλεπω θετικο αν το δεις σφαιρικα βεβαια,αν το δω ομως ειδικα απο καποιους της παρεας μου που καναν κ τα 2 ταυτοχρονα ηταν καταστροφη,κανεις με εξαιρεση εναν που ειναι εκτος ητ ηδη 6 χρονια,δεν μπορεσε να κρατηθει κ το κτ εγεινε μονοδρομος.Δεν θα το θεσω ως κατι κακο ως προς την υγεια,αλλα ισως ποιο δυσκολο να μεινεις τελικα στο ητ,αλλα ολα αυτα ειναι σχετικα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:25 »
...Να συμπληρώσω, ότι κάποια στιγμή πρέπει σφαιρικοποιούμε λίγο τα πράγματα και όχι να διυλύζουμε τον κώνωπα 
σαν άλλοι νομικοί. Οι ελπίδες σου να ξεφύγεις απο το τσιγάρο κάνοντας1 πακέτο την ημέρα, ότι εναλλακτική λύση κι αν προτιμάς,
είναι σχεδόν μηδαμινές. Είναι δείγμα ότι πραγματικά δεν θέλεις να ξεκόψεις... Αργά ή γρήγορα θα κόψεις την αναλλακτική (το συμπλήρωμα δηαλδή) και θα μείνεις στο τσιγάρο. Το αν σου κάνει κακό ή καλό...το ξέρουμε όλοι....
Προσωπικά δεν έχει κανένα νόημα, πέραν της μόδας, του εφέ και της κοροιδίας προς τον εαυτό μας να λέμεότι ατμίζουμε και
να κάνουμε κι ένα πακέτο ταυτόχρονα. Αντο κάνω για να είμαι In ή να ξεχωρίζω κλπ ...τότε οκ, αλλά όχι να προσπαθώ να κοροιδέψω
τον εαυτό μου ότι ελλάτωσα την βλάβη.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:30 »
Θα συμφωνησω εν μερη,εχει να κανει λιγο κ με τον ανθρωπο αν φανταστεις οτι ο σιγκεκριμενος φιλος μου ατμιζε με μια εγκο του τοτε κ με εναν ατμο του κ***ου με 36αρα,κ εκανε κ εναμιση πακετο μαλμπορο τη μερα επι 2 χρονια κατεβαζοντας "διακριτικα" την νικοτινη σε υγρα του εμποριου μεχρι να τα πεταξει κ τα 2.Αλλα οπως ειπα ολα ειναι σχετικα.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:32 »
Λοιπον επειδη εχω κοψει το τσιγαρο 2 φωρες μια μαχαιρι πριν χρονια και μια τωρα με το ηλεκτρονικο τα πραγματα ειναι απλα η καπνιζεις η δεν καπνιζεις ολα τα αλλα ειναι απλα για να συζηταμε να περναει η ωρα θες να  το κοψεις κοψτο το κανω μισο πακετο και εχω και το ηλεκτρονικο στο αλλο χερι ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε αυτη ειναι η αποψη μου 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:37 »
Παιδιά, καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά άλλο ρώτησε ο άνθρωπος.

καποιος φιλος μου εγραψε  οτι ειναι κακο γι α την υγεια να καπνιζεις ταυτοχρονα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο..εννοω να χρησιμοπιησεις το ηλεκτρονικο για να μειωσεις το κανονικο..ειναι αληθεια?

Η απάντηση είναι όχι, κακό για την υγεία δεν είναι, αλλά δε θα δεις κανένα απ' τα οφέλη της διακοπής του καπνίσματος που σου προσφέρει η αποκλειστική χρήση ηλεκτρονικού τσιγαρου.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:41 »
άρα είναι κακό :)


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 01:44 »
Εχεις δικιο Παναγιωτη,ειμαστε λιγο οφφ εδω κ ωρα,απλα επειδη τεθικε κ απο τον Λευτερη εκρινα σκοπιμο να γραψω για την εμπειρια που εχω απο φιλους.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 17:44 »
καποιος φιλος μου εγραψε  οτι ειναι κακο γι α την υγεια να καπνιζεις ταυτοχρονα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο..εννοω να χρησιμοπιησεις το ηλεκτρονικο για να μειωσεις το κανονικο..ειναι αληθεια?

Φίλε alex77.

Η φίλη μου η Σοφία αγόρασε την πρώτη ατμιστική της συσκευή μια ηλιόλουστη μέρα του Ιουνίου. Μία βδομάδα μετά που την ρώτησα πως πάει το πείραμα, μου απάντησε πως δεν έχει ατμίσει ακόμα καθόλου γιατί της είπαν απ' το μαγαζί πως δεν κάνει να ατμίζει και να καπνίζει συγχρόνως και η ίδια δεν ήταν ακόμα έτοιμη να κόψει το τσιγάρο μαχαίρι. Της είπα να αφήσει τις σαχλαμάρες και να αρχίσει να ατμίζει "τώρα". Η φίλη μου η Σοφία είχε κόψει το τσιγάρο πέντε μέρες αργότερα... :)

Συμφωνώ απολύτως με τον Atmos και τον Nemesis_rds!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 18:13 »
Ο φίλος ρώτησε ξεκάθαρα: είναι κακό για την υγεία να ατμίζεις και να καπνίζεις ταυτόχρονα;
Για να μην παίζουμε με τις λέξεις, η ερώτηση έχει να κάνει με το αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει κάτι που σε συνδιασμό με το κάπνισμα κάνει κακό (εννοείται πως το ίδιο το κάπνισμα κάνει κακό, δεν ρωτάει κανείς αυτό). Βασικά ρωτάει ο άλλος: θα πάθω κάτι αν αρχίσω κα κάνω ΗΤ προσπαθώντας να μειώσω το τσιγάρο;

Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
Το άτμισμα δεν κάνει κάποιο ειδικό κακό σε συνδυασμό με το τσιγάρο.
Έτσι το χρησιμοποιούν εκατομμύρια ατμιστές και όποιος απαντάει "ναι" στην ερώτηση του συμφορουμίτη τον παραπληροφορεί, τον τρομοκρατεί και, τελικά, του κάνει κακό.

Το όποιο "κακό" είναι πως δεν κόβεις εύκολα το τσιγάρο, οπότε δεν εκμεταλεύεσαι στο έπακρο ότι σου δίνει το άτμισμα. Πρακτικά κάνει και πιο δύσκολο να καταλάβει κανείς πόση νικοτίνη καταναλώνει.
Δεν είναι δυνατόν, ρε παιδιά, να ρωτά κάποιος για την υγεία του (επειδή μια φυλλάδα τον τρόμαξε, ας πούμε) και να απαντάτε "φιλοσοφικά", επειδή νομίζετε πως θα έπρεπε να κάνει συγκεκριμένη χρήση του ΗΤ και οτιδήποτε άλλο είναι ακαθόριστα "κακό"!
Δεν ρωτάει αν το εγκρίνετε, ρωτάει αν κινδυνεύει!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 18:19 »
ο συνδιασμος κανονικου κ ηλεκτρονικου, δεν κανει περισσοτερο κακο απο οτι κανει το κανονικο απο μονο του.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 19:13 »
Πραγματικα τωρα.... ποιος ξερει αν κανει ή δεν κανει κακο ο συνδιασμος? ο καθενας λεει οτι νομιζει απ το κεφαλι του και μαλιστα με εμφαση....... 
Η δικη μου η αποψη ειναι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μπορεις απ τη μια μερα στην αλλη να το γυρισεις στο ατμισμα ειδικα οταν εισαι μανιωδης καπνιστης (2-3 πακετα) οπως ημουν εγω.... εγω προσωπικα πηρα το " ρισκο" και ειχα στην αρχη παντα μαζι μου κανονικα τσιγαρα ( ετσι ενοιωθα ασφαλεια ) οταν δεν με γεμιζε ο ατμος κοιτουσα το πακετο και ελεγα " να κανω ενα τσιγαρο να το ευχαριστηθω.....αντε αστο για πιο μετα " ... οσπου μια μερα αναψα κανονικο τσιγαρο και λεω " τι σκ@τογευση ειναι αυτη..... τσαμπα βρομισα το στομα μου" και γρηγορα πηγα και επλεινα το στομα μου να φυγει η τασακιλα...
Συμπερασμα ( και προσωπικη αποψη)..... και κακο να κανει ο συνδιασμος αξιζει να το ρισκαρεις για λιγο καιρο .... το αποτελεσμα θα σε εκπληξει.......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110535 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515291 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303231 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530738 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet