vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, Jorge

Twitter

Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 15:33 »
SEB, όχι ρε αδερφέ, τι αντιπαράθεση, κουβέντα κάνουμε
Μάλιστα, το topic που ανέφερα ούτε που θυμόμουν οτι ήταν δικό σου (δε θυμάμαι καν που βρίσκεται, αν θέλεις βάλε κάποιο λινκ). 
Tην εποχή εκείνη ήμασταν δυο τρελοί στο φόρουμ και μπελάς μεγάλος για τον Λευτέρη. :laugh1:
Αλλά σκοπός μας ήταν οι λιγότερο οικονομικές απώλειες για τους μελλοντικούς συνατμιστες μας.
 http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1218.msg23172.html#msg23172


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1191.msg22407.html#msg22407
Τα υπόλοιπα που κράζω τα 3,7 δεν θα τα βάλω γιατι θα γεμίσει το topic :)) 

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 15:43 »
Τι εποχές κι αυτές συνθαλαμίτη...  :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:45 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 15:59 »
[...]Nα υπενθυμισω εδω οτι μια 18650 διαρκει 2 μερες
ατμισματος και εχει ενα χρονο περιπου ζωης αν δεν βγει
προβληματικη οπως ολες φυσικα.Ετσι λοιπον καθε πρωι
φευγω απο το σπιτι με αυτον τον εξοπλισμο και ειμαι
εντελως ησυχος και ανετος χωρις καμμια φοβια.
Δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει η ιστορια μου και με αλλους συνατμιστες αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι πολυ μετανοιωμενος και θυμωμενος με τον εαυτο μου που δεν ξεκινησα τα βηματα του ατμισματος με mod και μπαταριες φθηνες και μεγαλες σε αυτονομια.

Αυτό τα λέει όλα. Και τότε είχες απόλυτο δίκιο.
Σήμερα όμως ένας νορμάλ ατμιστής μπορεί να τα έχει αυτά και με μια 900 μπαταρία eGo και ένα γεμάτο καρτομάιζερ από τα μεγάλα. Ακόμα κι ένας βαρύς ατμιστής μπορεί να τη βγάλει με μια 1300 και δύο κάρτο για όλη τη μέρα.

Δε λέω βέβαια, το στρίψιμο των ιδιόχειρων αντιστάσεων στους επισκευάσιμους ατμοποιητές προσφέρει τη χαρά της δημιουργίας και ασφαλώς άλλη χάρη έχει το ανοξείδωτο ατσάλι και η στιβαρή ποιότητα κατασκευής. Να μην αναφέρω και τη δραματική μείωση του κόστους χρήσης. Γι' αυτό κατά βάθος καταλαβαίνω και τους κολλημένους με τα mod και δεν τους κατακρίνω. Απλά, τώρα πια για όσους δεν τους συγκινούν αυτά, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις με εφάμιλλη αυτονομία και όχι υπερβολικό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 17:27 »
Σαφώς και ΕΝ ΜΕΡΕΙ ξεφύγαμε από το σκοπό μας!
Σκοπός μας είναι να έχουμε ένα προιόν αποτελεσματικό, εύκολο κι απροβλημάτιστο στη χρήση, σταθερής ποιότητας και το δυνατόν οικονομικότερο.
Ἐχουμε κάτι τέτοιο;ΟΧΙ!
Προσωπική εμπειρία και καταγεγραμμένες εμπειρίες δικιές σας εδώ μου δείχνουν ότι το κύριο πρόβλημα του η.τ. ειναι σήμερα οι ατμο/καρτο -όχι οι μπαταρίες.
Διαρροές υγρού, καμμένο, μικρή διάρκεια ζωής, ακριβή τιμή.
Με ενοχλεί να νιώθω ότι παίζω λότο όταν ανοίγω έναν κάρτο. Θα κρατήσουν 2 ημέρες ή 2 ώρες οι φθηνοί;Θα κρατήσουν 10 ημέρες ή 1 οι ακριβοί;(για παραπάνω ούτε λόγος)
Εχω χ καρτο στο συρτάρι; Θα βγάλω 20ήμερο ή όχι; Να παραγγείλω τώρα από το εξωτερικό ή να ρισκάρω να τους πάρω από εδώ αν ξεμείνω πρόωρα και να τους πληρώσω χρυσάφι;
(και δεν κακιώνω τους έμπορους. Στην Κίνα δεν φορολογούνται 3 και 4 φορές για το ίδιο εισόδημα, μια κανονική κι άλλες 2-3 βαφτισμένες ώς περαιώσεις, έκτακτες εισφορές κλπ) Ούτε καλούνται να πληρώσουν πέραν από τους φόρους και 2 ενοίκια στο κράτος επειδή το κατάστημά τους τυγχάνει ιδιόκτητο (εκτακτη εισφορά ακινήτων) Τους κακιώνω όμως όταν γνωρίζουν ότι αυτό που αναγκάζονται να πουλούν πανάκριβα είναι κακής ποιότητας και δε ζητάν από τον κινέζο να τους στείλει τα α ποιότητας.
Πρόβλημα για μένα είναι να πρέπει να πάρω 2 λεωφορεία 2 ώρες πάνε έλα και να πληρώσω έναν κάρτο hybrid 10 ευρώ στο θεσσαλονικιό έμπορο, διότι το πακετάκι των 5Χ6 ευρώ από αθήνα με άφησε στις 20 ημέρες. Πρόβλημα είναι να αναγκάζομαι να καταφύγω σε μαγαζιά εξωτερικού και να πρέπει να υπολογίζω πότε να παραγγείλω το ίδιο πακετάκι από κινα στο 1/3 της τιμής, ώστε να φτάσει έγκαιρα.
Ποιες είναι οι αντιδράσεις των συμφορουμιστών σε τέτοια προβλήματα;
Ανάμεικτες. Οι μισοί πολύ καλά κάνουν και κράζουν τις εταιρίες. Το ευχαριστήθηκα το κράξιμο για το ICE, διότι περάσατε το μήνυμα στον έμπορο ότι η ποιότητα κατασκευής του προιόντος είναι κακή και ότι δεν πρέπει ο καταναλωτής να συμπεριφέρεται με ειδικό και περίπλοκο τρόπο στο προιόν για να έχει αυτό την πολύ καλή - ομολογουμένως απόδοση!
Οι άλλοι μισοί τι λένε; Κάντε μόντες. Και όταν η μόντα του σήμερα λύσει τα δικά της προβλήματα, επενδύστε στη μόντα του αύριο. Γίνετε μηχανικοί, χειρουργοί, scouters υλικών ιδιοκατασκευών ανά την υφήλιο, επενδύστε 300 ευρώ για 1 μπαταρία και έναν άτμο επισκευάσιμους κλπ.
Σόρι, φίλοι, αλλά όταν χρησιμοποιώ ένα βιομηχανοποιημένο προιόν ευρείας σχετικά χρήσης, δεν θεωρώ ως σωστό τρόπο αντιμετώπισης προβλημάτων τη δημιουργία ιδιοκατασκευών,
αλλά την πίεση στην αγορά να λύσει τα κατασκευαστικά προβλήματα ή να προσαρμόσει τις τιμές ως έσχατη λύση. Ας μου πει πχ η nobacco 10 ευρώ οι 5 hybrid διότι δεν μπορούμε να σταντάρουμε ποιότητα κατασκευής και στους 5 οι 2 μπορεί να σου κρατήσουν μόνο 2 μέρες. Ή η funstore 3 ευρώ οι 5 kr808d διότι στους 5 οι 2 μπορεί να βγούν άχρηστοι στην πρώτη ώρα.
Και σαν να ακούω κάποιους να χαμογελούν κάτω από τα μουστάκια τους και να λένε, καλά βρε κορίτσι μου, με 901 έμπλεξες; Κι εδώ θα σας παραπέμψω στους προλαλήσαντες που είπαν ότι σκοπός μας δεν είναι να κάνουμε συλλογή και να γίνουμε γκατζετάκηδες του η.τ. ούτε να γίνουμε μηχανικοί για να ατμίζουμε, αλλά να κάνουμε απλά και οικονομικά τη δουλειά μας. Αφού λοιπόν το σπείρωμα που επέλεξα είναι βιομηχανικό προιόν, έστω λιγότερων πωλήσεων, θεωρώ αυτονόητο να ζητάω τουλάχιστον σταθερή ποιότητα με αστοχίες υλικού όχι πάνω από αυτές που υπάρχουν για κάθε άλλο προιόν.
Συγνώμη αν κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 17:28 »
Ο Gabriel74 πάντως έχει κάποιο δίκιο, αν ξέρεις και κάνεις στοχευμένες αγορές και μένεις εκεί μέχρι (τουλάχιστον) να σου κάνουν απόσβεση. Ποιος όμως το κατάφερε αυτό με τη μία?

Όποιο νέο μέλος (όπως εγώ) καθήσει και διαβάσει το φόρουμ, ρωτήσει, βρεθεί σε συνάντηση ατμιστών, ώστε να δει και να δοκιμάσει κιόλας, μπορεί πλέον να καταλήξει αν θέλει να παραμείνει σε έτοιμη συσκευή με ατμοποιητή ή  καρτομάιζερ ή να πάει σε mod (μπαταριοθήκη) και επισκευάσιμο ατμοποιητή.

Την ίδια στιγμή είναι σε θέση να επιλέξει και τα εργαλεία που θα του κάνουν την δουλειά αυτή, μειώνοντας το κόστος και την αγορά πολλών και διαφόρων για δοκιμή, που τελικά καταλήγουν στο ράφι!

Ένας από αυτούς, τους χαρούμενους ατμιστές, είμαι κι εγώ! Μιας και 90% έχω κατασταλάξει και θα προχωρήσω στις αγορές μου μια και καλή, τουλάχιστον έως ώτου βγει κάποιο αξιόλογο και αξιόπιστο plug'n'play που αναφέρθηκε και πριν, που δεν θα χρειάζεται να κάνεις τίποτα!

Ευχαριστώ, άπαντες που μοιράστικαν μαζί μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες από τις δοκιμές τους, γλυτώνοντας μας χρόνο, κόπο και χρήμα. Αυτή είναι και η μεγάλη ουσία και αξία της κοινότητας (forum)

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 17:41 »
Σαφώς και ΕΝ ΜΕΡΕΙ ξεφύγαμε από το σκοπό μας!
Σκοπός μας είναι να έχουμε ένα προιόν αποτελεσματικό, εύκολο κι απροβλημάτιστο στη χρήση, σταθερής ποιότητας και το δυνατόν οικονομικότερο.
Ἐχουμε κάτι τέτοιο;ΟΧΙ!
Προσωπική εμπειρία και καταγεγραμμένες εμπειρίες δικιές σας εδώ μου δείχνουν ότι το κύριο πρόβλημα του η.τ. ειναι σήμερα οι ατμο/καρτο -όχι οι μπαταρίες.
Διαρροές υγρού, καμμένο, μικρή διάρκεια ζωής, ακριβή τιμή.
Με ενοχλεί να νιώθω ότι παίζω λότο όταν ανοίγω έναν κάρτο. Θα κρατήσουν 2 ημέρες ή 2 ώρες οι φθηνοί;Θα κρατήσουν 10 ημέρες ή 1 οι ακριβοί;(για παραπάνω ούτε λόγος)
Εχω χ καρτο στο συρτάρι; Θα βγάλω 20ήμερο ή όχι; Να παραγγείλω τώρα από το εξωτερικό ή να ρισκάρω να τους πάρω από εδώ αν ξεμείνω πρόωρα και να τους πληρώσω χρυσάφι;
(και δεν κακιώνω τους έμπορους. Στην Κίνα δεν φορολογούνται 3 και 4 φορές για το ίδιο εισόδημα, μια κανονική κι άλλες 2-3 βαφτισμένες ώς περαιώσεις, έκτακτες εισφορές κλπ) Ούτε καλούνται να πληρώσουν πέραν από τους φόρους και 2 ενοίκια στο κράτος επειδή το κατάστημά τους τυγχάνει ιδιόκτητο (εκτακτη εισφορά ακινήτων) Τους κακιώνω όμως όταν γνωρίζουν ότι αυτό που αναγκάζονται να πουλούν πανάκριβα είναι κακής ποιότητας και δε ζητάν από τον κινέζο να τους στείλει τα α ποιότητας.
Πρόβλημα για μένα είναι να πρέπει να πάρω 2 λεωφορεία 2 ώρες πάνε έλα και να πληρώσω έναν κάρτο hybrid 10 ευρώ στο θεσσαλονικιό έμπορο, διότι το πακετάκι των 5Χ6 ευρώ από αθήνα με άφησε στις 20 ημέρες. Πρόβλημα είναι να αναγκάζομαι να καταφύγω σε μαγαζιά εξωτερικού και να πρέπει να υπολογίζω πότε να παραγγείλω το ίδιο πακετάκι από κινα στο 1/3 της τιμής, ώστε να φτάσει έγκαιρα.
Ποιες είναι οι αντιδράσεις των συμφορουμιστών σε τέτοια προβλήματα;
Ανάμεικτες. Οι μισοί πολύ καλά κάνουν και κράζουν τις εταιρίες. Το ευχαριστήθηκα το κράξιμο για το ICE, διότι περάσατε το μήνυμα στον έμπορο ότι η ποιότητα κατασκευής του προιόντος είναι κακή και ότι δεν πρέπει ο καταναλωτής να συμπεριφέρεται με ειδικό και περίπλοκο τρόπο στο προιόν για να έχει αυτό την πολύ καλή - ομολογουμένως απόδοση!
Οι άλλοι μισοί τι λένε; Κάντε μόντες. Και όταν η μόντα του σήμερα λύσει τα δικά της προβλήματα, επενδύστε στη μόντα του αύριο. Γίνετε μηχανικοί, χειρουργοί, scouters υλικών ιδιοκατασκευών ανά την υφήλιο, επενδύστε 300 ευρώ για 1 μπαταρία και έναν άτμο επισκευάσιμους κλπ.
Σόρι, φίλοι, αλλά όταν χρησιμοποιώ ένα βιομηχανοποιημένο προιόν ευρείας σχετικά χρήσης, δεν θεωρώ ως σωστό τρόπο αντιμετώπισης προβλημάτων τη δημιουργία ιδιοκατασκευών,
αλλά την πίεση στην αγορά να λύσει τα κατασκευαστικά προβλήματα ή να προσαρμόσει τις τιμές ως έσχατη λύση. Ας μου πει πχ η nobacco 10 ευρώ οι 5 hybrid διότι δεν μπορούμε να σταντάρουμε ποιότητα κατασκευής και στους 5 οι 2 μπορεί να σου κρατήσουν μόνο 2 μέρες. Ή η funstore 3 ευρώ οι 5 kr808d διότι στους 5 οι 2 μπορεί να βγούν άχρηστοι στην πρώτη ώρα.
Και σαν να ακούω κάποιους να χαμογελούν κάτω από τα μουστάκια τους και να λένε, καλά βρε κορίτσι μου, με 901 έμπλεξες; Κι εδώ θα σας παραπέμψω στους προλαλήσαντες που είπαν ότι σκοπός μας δεν είναι να κάνουμε συλλογή και να γίνουμε γκατζετάκηδες του η.τ. ούτε να γίνουμε μηχανικοί για να ατμίζουμε, αλλά να κάνουμε απλά και οικονομικά τη δουλειά μας. Αφού λοιπόν το σπείρωμα που επέλεξα είναι βιομηχανικό προιόν, έστω λιγότερων πωλήσεων, θεωρώ αυτονόητο να ζητάω τουλάχιστον σταθερή ποιότητα με αστοχίες υλικού όχι πάνω από αυτές που υπάρχουν για κάθε άλλο προιόν.
Συγνώμη αν κούρασα.

εγώ  petra μου μπορώ να πω ότι το βρήκα, έχω  προβαρι καρτο 510 BOGE και ενα τανκ που έκανε ο τραπ. σταθερό παντα , καμένο ποτέ και διάρκεια 4 ώρες για εμένα να ξαναγεμίσω και μια ολόκληρη ημέρα για την γυναίκα μου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 00:26 »
Καλά παιδιά, σωστά όλα αυτά που λέτε, τα γράφουμε καθημερινώς σε όλα τα topics για τις εταιρίες, για τις απογοητεύσεις, δίκιο έχει και ο Gabriel74 που αγοράζει  επειδή δεν τον ικανοποιούν αυτά που έχει, δίκιο έχει και η petra που αγανακτεί με την αστάθεια των η.τ.

Αυτό όμως που λέω εγώ είναι κάτι τελείως διαφορετικό: Μεταθέτω την ευθύνη της ικανοποίησης σε εμάς και όχι στις εταιρίες και στα η.τ που πιθανώς να προσφέρουν περιορισμένη απόλαυση.
Η σκέψη μου είναι ότι όλες οι συσκευές κάνουν τη δουλειά τους, αρκεί να μην τις ξεκατινιάζουμε.


Σήμερα λοιπόν είπα να κάνω το εξής πείραμα. Από το πρωί που σηκώθηκα (μετά το πρώτο μου κείμενο) ήμουν αποφασισμένος να βάζω το η.τ. στο στόμα μου μόνο  όταν ένοιωθα ανάγκη για τσιγάρο, όχι απλά από συνήθεια λες και κάνουμε κόντρα κατανάλωσης. Σας λέω μόνο ότι μέχρι χθες άτμιζα στα 5mg, περίπου 10 ml, ξεκινούσα την ημέρα μου με dripping 510LR, πήγαινα στη δουλειά και έβγαζα την υπηρεσία μου με dripping 901LR και Ego-T LR εναλλάξ (υπάρχουν και συνάδελφοί μου στο forum να το επιβεβαιώσουν), κατά το μεσημέρι κάρφωνα DualCoil που σταδιακά το ανέβαζα στα 5Volts και με το που επέστρεφα στο σπίτι έβγαζα το βράδυ μου με dripping 901HV στα 7,2V και στα 10mg. Ο λόγος όπως καταλαβαίνουν οι περισσότεροι, ήταν ότι την ικανοποίηση του κάθε setup την είχα για 1-2 ώρες το πολύ. Μετά έπρεπε να αλλάξω οπωσδήποτε setup γιατί ο λαιμός προσαρμόζονταν και τελείωνε η ικανοποίηση (συνολικά χρειαζόμουν 6 μπαταρίες την ημέρα)

Από το πρωί λοιπόν που σηκώθηκα, ετοίμασα το gg μου με μια 17670 στα 3,7V, και με ένα Ego-T απλό, γεμάτο με Prime15 αραιωμένο στα 5mg και ήμουν αποφασισμένος όσο τίποτε άλλο, να ατμίζω μόνο όταν το χρειαζόμουν και με διάρκεια-συχνότητα τζούρας απόλυτης προσομοίωσης κ.τ. Ήταν ένα στοίχημα για μένα, και το κράτησα μέχρι αυτή την ώρα. Έκανα 2 μεγάλες-αργές τζούρες και το άφηνα στην άκρη. Το έπιανα στα χέρια μου μετά από 10 λεπτά και προσπαθούσα να απολαύσω τη κάθε τζούρα όσο τίποτε άλλο.

Ε λοιπόν, έκλεισε η μέρα και βλέπω τώρα τα αποτελέσματα: ΟΛΕΣ μου τις τζούρες τις άκουσα μέχρι τον αστράγαλο, κάθε τζούρα μου ήταν ίδια (από το πρωί μέχρι τώρα) σε χτύπημα, γεύση και ποιότητα ατμού, και συνολικά κατανάλωσα λιγότερο από 4ml υγρού. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την μέρα μου, δεν είχα ούτε στο ελάχιστο καμένο ή διαρροή (που συνήθως με Ego-T θα είχα πάνω στην πρώτη ώρα χρήσης) και είμαι με την ίδια μπαταρία ακόμα.

Τι θέλω να πω : Αν χαλαρώσουμε λίγο όλοι μας, είναι βέβαιο και οι συσκευές μας να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο. Πιθανώς στους 10 ατμοποιητές που έχουμε, να βγει και ένας ελαττωματικός. Όλες όμως οι άλλες, αν τις χρησιμοποιήσουμε με τη συχνότητα του κτ, τότε δουλεύουν χωρίς τα προβλήματα που εμφανίζουν αν τις έχουμε στη φωτιά 20 ώρες το 24ωρο.

Εγώ προσωπικά λέω για την αυριανή μου μέρα να ξεθάψω μια Ego μπαταρία και να συνεχίσω το πείραμά μου με κάτι εργοστασιακό που αποδεδειγμένα είναι περιορισμένων δυνατοτήτων (510 με φυσίγγι πολυεστέρα)
Με την ίδια χρήση όμως και σήμερα, είμαι βέβαιος ότι θα έχω πάλι μια μέρα ικανοποίησης μακριά από το κ.τ, χαμηλής κατανάλωσης και χωρίς να χρειάζομαι τα κλαρίνα μου, τα συρματοπλέγματά μου και τα κορδόνια μου.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 00:57 »
Πάντως ο τρόπος σκέψης σου έχει πολύ ενδιαφέρον.
Αντί δηλ.
"Θέλω ένα ητ το οποίο να προσαρμόζεται στις (σχετικά ακραίες) ανάγκες μου"
να είναι
"Μειώνω την συχνότητα ένταση και ποσότητα της κατανάλωσής μου στο ανώτατο ή και λιγότερο που μπορεί να μου δώσει το η.τ. που έχω"

Μόλις βρώ το "κουράγιο" θα το δοκιμάσω έχει ενδιαφέρον. Αν μη τι άλλο αν πιάσει γλιτώνω απο τη γκρίνια μου...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 01:21 »
Σωστός ο arxos, όντως αν το κάνεις πιπίλα μπορεί να χάσεις την αίσθηση της γεύσης με διαφορετικό βέβαια βαθμό για τον καθένα μας. Ελα μου όμως που το απόγευμα αγανάκτησα με τον hybrid που χρησιμοποιούσα μόλις 4 ημέρες, τις τελευταίες 3 εναλλάξ με έναν kr808-d που ήταν ο τελευταίος μιας πεντάδας που οι 2 βγήκαν άχρηστοι. Και τι έγινε; ΑΧΡΗΣΤΟΣ και ο τελευταίος HYBRID. ψόφιος από την αρχή. Ελάχιστη παραγωγή ατμού και πολύ σφιχτή τζούρα. Να μη μιλήσω για την ταλαιπωρία που υπέστησαν οι μπαταρίες εξαιτίας των άθλιων ατμοποιητών και ξεφόρτιζαν αμέσως. Τι έκανα; Εβαλα και τις δυο μπαταρίες για φόρτιση και έφυγα για 2ωρη βόλτα. Χωρίς η.τ.
Επιστρέφω, βγάζω την πιο φορτισμένη μπαταρία (5 ώρες φόρτιζε) και βάζω τον HYBRID που είχε χρησιμοποιηθεί μόλις μισή ώρα. Καμία διαφορά. Ελάχιστος παγωμένος και άγευστος καπνός.
Δεν υπερχρησιμοποίησα το σετ. Ούτε και χτες, που έκανα δουλειές που απαιτούσαν 2 χέρια ελεύθερα και το χρησιμοποιούσα μόνο στα διαλείμματα με εναλλάξ τους 2 καρτο.
Συμπέρασμα; Ακόμη κι αν δεν τα ξελιγώσουμε εμείς, όταν αυτά είναι προβληματικά, δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο να γίνει δουλειά. Την Παρασκευή ήμουν με 2 κάρτο χρησιμοποιημένους 1 και 2 ημέρες, ο ένας από αυτούς με φτηνος με αναμενόμενη βραχύ βίο και ο άλλος ακριβός με αναμενόμενο μακρύ και είχα κι άλλον έναν ακριβό αχρησιμοποίητο. Λογικά έπρεπε να βγάλω όλη την επόμενη βδομάδα. Σήμερα δεν έχω τίποτα, εκτός από τα πτώματα 6-7 ρεταλιασμένων κάρτο, αύριο είναι Κυριακή κι αν παραγγείλω Δευτέρα θα τα έχω Τρίτη ή Τετάρτη. Σαφέστατα και εκνευρίζομαι, σαφέστατα και νιώθω ηλίθια. Και ανήκω στα άτομα που δεν χάνουν την αίσθηση του χτυπήματος, παρά ελάχιστα, μετά από παρατεταμένη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 01:50 »
Off topic αλλά, petra, κοίταξες στο σημείο ένωσης μπαταρίας - άτμο, στα σπειρώματα και στους πόλους μήπως έχει μαζευτεί υγρό; Σκούπισέ τα και τα δυο με μια χαρτοπετσέτα.
Αν δε φταίει κι αυτό, τότε μιλάμε για πολύ ατυχία.

----------

Κι εγώ όπως ανέφερα και πριν πάντως έχω παρατηρήσει ότι το χτύπημα που χάνεται από τη συνεχόμενη χρήση επανέρχεται αν κάνουμε διαλείμματα. Αρκεί βέβαια να μην το έχουμε παρακάνει κι έχουμε κάψει τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 02:25 »
off topic συνέχεια... είμαι διαρκώς με χαρτοπετσέτα και κάθε τρεις και λίγο βγάζω τον καρτο και σκουπίζω κι αυτόν και την μπαταρία προληπτικά κυρίως, διότι ξέρω ότι το ευπαθές σημείο της μπαταρίας του hybrid είναι η υγρασία. Σε σημείο εμμονής το κάνω, οπότε μάλλον δεν είναι αυτό.

...............

on topic... αυτό που λες για το χτύπημα είναι ότι ίσχυε και με το τσιγάρο. Το πρώτο της ημέρας ή το πρώτο μετά από πολύωρη παραμονή σε χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα έχει άλλο χτύπημα από το 10ο συνεχόμενο μπροστά από τον υπολογιστή. Θα έλεγα όμως ότι καταλαβαίνουμε τη διαφορά ανάμεσα στο μπούχτισμα και το ελαττωματικό προιόν. Όπως όταν καπνίζαμε, καταλαβαίναμε τη διαφορά αν το 10ο συνεχόμενο κ.τ. ήταν σωστό κατασκευαστικά ή είχε μια μικρή τρυπούλα.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 04:29 »
Ο στοχος περα απο το να κοψουμε το κ.τ. για την υγεια μας ηταν και να μειωσουμε το κοστος που ειχαν αυτα.Και δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο.

Συμφωνώ και προσθέτω και θα συνεχίζω να το υπενθιμίζω πως κάποιοι από μας δεν αρχήσαμε καν το η/τ γιατί θέλαμε να κόψουμε το κάπνισμα(κ/τ).Ότι καταφέραμε να αλλάξουμε συνήθεια και βελτιώσαμε την υγεία μας,όσο μπορεί να συνέβει αυτό,είναι θετικό.Θα επιμένω πως δεν κόψαμε τίποτα απλώς αλλάξαμε τρόπο.
Γι αυτό άλλωστε έχω πει,επίσης,πολλές φορές πως όποιος έπεσε στο 0 νικοτίνη,πολλά συνχαρητήρια,είναι καιρός να πάει παρακάτω...Πουλάει,χαρίζει,κλπ τις συσκευές,τα υγρά και όλα τα "ατμιστικά του καλούδια" γιατί ένας νέος δρόμος εμφανίζεται μπροστά του...Αυτός του μη χρήστη κανενός είδους τσιγάρου και καπνού/ατμού! ;)
Αυτά και από μένα... :)
 :bye:

(προσωπικά τώρα δηλώνω συνηδητός καπνιστής(παλιά)/ατμιστής(παρόν) και αν τυχών τύχει και κόψω το άτμισμα θα είναι είτε γιατί θα έχω αρχήσει το κάπνισμα είτε γιατί θα χω βρει εναλλακτικό,πάλι,τρόπο γι αυτό που με ευχαριστεί...
Προς το παρόν 18mg/ml υγρό αμείωτα με Provari+A2-MT και μόνο με αυτό!!!Μια χαρά με καλύπτει δε θέλω 200συσκευές... :)) ;) )
 

Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 04:45
Σαφώς και ΕΝ ΜΕΡΕΙ ξεφύγαμε από το σκοπό μας!
Σκοπός μας είναι να έχουμε ένα προιόν αποτελεσματικό, εύκολο κι απροβλημάτιστο στη χρήση, σταθερής ποιότητας και το δυνατόν οικονομικότερο.
Ἐχουμε κάτι τέτοιο;ΟΧΙ!
Προσωπική εμπειρία και καταγεγραμμένες εμπειρίες δικιές σας εδώ μου δείχνουν ότι το κύριο πρόβλημα του η.τ. ειναι σήμερα οι ατμο/καρτο -όχι οι μπαταρίες.
Διαρροές υγρού, καμμένο, μικρή διάρκεια ζωής, ακριβή τιμή.
Με ενοχλεί να νιώθω ότι παίζω λότο όταν ανοίγω έναν κάρτο. Θα κρατήσουν 2 ημέρες ή 2 ώρες οι φθηνοί;Θα κρατήσουν 10 ημέρες ή 1 οι ακριβοί;(για παραπάνω ούτε λόγος)
Εχω χ καρτο στο συρτάρι; Θα βγάλω 20ήμερο ή όχι; Να παραγγείλω τώρα από το εξωτερικό ή να ρισκάρω να τους πάρω από εδώ αν ξεμείνω πρόωρα και να τους πληρώσω χρυσάφι;
(και δεν κακιώνω τους έμπορους. Στην Κίνα δεν φορολογούνται 3 και 4 φορές για το ίδιο εισόδημα, μια κανονική κι άλλες 2-3 βαφτισμένες ώς περαιώσεις, έκτακτες εισφορές κλπ) Ούτε καλούνται να πληρώσουν πέραν από τους φόρους και 2 ενοίκια στο κράτος επειδή το κατάστημά τους τυγχάνει ιδιόκτητο (εκτακτη εισφορά ακινήτων) Τους κακιώνω όμως όταν γνωρίζουν ότι αυτό που αναγκάζονται να πουλούν πανάκριβα είναι κακής ποιότητας και δε ζητάν από τον κινέζο να τους στείλει τα α ποιότητας.
Πρόβλημα για μένα είναι να πρέπει να πάρω 2 λεωφορεία 2 ώρες πάνε έλα και να πληρώσω έναν κάρτο hybrid 10 ευρώ στο θεσσαλονικιό έμπορο, διότι το πακετάκι των 5Χ6 ευρώ από αθήνα με άφησε στις 20 ημέρες. Πρόβλημα είναι να αναγκάζομαι να καταφύγω σε μαγαζιά εξωτερικού και να πρέπει να υπολογίζω πότε να παραγγείλω το ίδιο πακετάκι από κινα στο 1/3 της τιμής, ώστε να φτάσει έγκαιρα.
Ποιες είναι οι αντιδράσεις των συμφορουμιστών σε τέτοια προβλήματα;
Ανάμεικτες. Οι μισοί πολύ καλά κάνουν και κράζουν τις εταιρίες. Το ευχαριστήθηκα το κράξιμο για το ICE, διότι περάσατε το μήνυμα στον έμπορο ότι η ποιότητα κατασκευής του προιόντος είναι κακή και ότι δεν πρέπει ο καταναλωτής να συμπεριφέρεται με ειδικό και περίπλοκο τρόπο στο προιόν για να έχει αυτό την πολύ καλή - ομολογουμένως απόδοση!
Οι άλλοι μισοί τι λένε; Κάντε μόντες. Και όταν η μόντα του σήμερα λύσει τα δικά της προβλήματα, επενδύστε στη μόντα του αύριο. Γίνετε μηχανικοί, χειρουργοί, scouters υλικών ιδιοκατασκευών ανά την υφήλιο, επενδύστε 300 ευρώ για 1 μπαταρία και έναν άτμο επισκευάσιμους κλπ.
Σόρι, φίλοι, αλλά όταν χρησιμοποιώ ένα βιομηχανοποιημένο προιόν ευρείας σχετικά χρήσης, δεν θεωρώ ως σωστό τρόπο αντιμετώπισης προβλημάτων τη δημιουργία ιδιοκατασκευών,
αλλά την πίεση στην αγορά να λύσει τα κατασκευαστικά προβλήματα ή να προσαρμόσει τις τιμές ως έσχατη λύση. Ας μου πει πχ η nobacco 10 ευρώ οι 5 hybrid διότι δεν μπορούμε να σταντάρουμε ποιότητα κατασκευής και στους 5 οι 2 μπορεί να σου κρατήσουν μόνο 2 μέρες. Ή η funstore 3 ευρώ οι 5 kr808d διότι στους 5 οι 2 μπορεί να βγούν άχρηστοι στην πρώτη ώρα.
Και σαν να ακούω κάποιους να χαμογελούν κάτω από τα μουστάκια τους και να λένε, καλά βρε κορίτσι μου, με 901 έμπλεξες; Κι εδώ θα σας παραπέμψω στους προλαλήσαντες που είπαν ότι σκοπός μας δεν είναι να κάνουμε συλλογή και να γίνουμε γκατζετάκηδες του η.τ. ούτε να γίνουμε μηχανικοί για να ατμίζουμε, αλλά να κάνουμε απλά και οικονομικά τη δουλειά μας. Αφού λοιπόν το σπείρωμα που επέλεξα είναι βιομηχανικό προιόν, έστω λιγότερων πωλήσεων, θεωρώ αυτονόητο να ζητάω τουλάχιστον σταθερή ποιότητα με αστοχίες υλικού όχι πάνω από αυτές που υπάρχουν για κάθε άλλο προιόν.
Συγνώμη αν κούρασα.

Kαλά που τα έγραψες γιατί το είχα σκοπό κ αυτό μαζί με τα άλλα που έγραψα.  :)) 8)
 :respect: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 04:45 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 16:55 »
Καλημέρα και από εμένα..Θα ήθελα να κατεθέσω και εγώ την αποψή μου.χθές μετά από την συνάντηση που είχα με πολλούς συνατμιστές σε μαγαζί που άνοιξε και αλλάζωντας απόψεις με κάποιους από αυτούς γύρισα σπίτι και πήγα με την γυναίκα μου στους κουμπάρους μου.Μόλις φθάσαμε άρχισα να μιλάω με τον κουμπάρο (ο οποίος μου έδειξε το Η.Τ που είχε(HYBRID) τοτε αρχίσει για να κόψει το Κ.Τ) και από εκείνον και εγώ αγόρασα το δικό μου.Οταν λοιπον ξεκίνησα να του λέω (πω πω φιλέ είδα κάτι Η.Τ αλουμινίου νικελ και κάτι ατμοποιητές επίσης) και με σταμάτησε λεγοντας με μ@λ@κ@ και συζητώντας το πόσο κοστοβόρο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο αν βέβαια είσα και gadjetάκιας και προσπαθείς να πάρεις το καλύτερο να το modάρεις λες κ είναι κανένας Η-Υ που δεν τραβάει η κάρτα γραφικών και χρειάζεται αλλαγή.Μου έδωσε να καταλάβω πως ο στόχος είναι ένας να απεμπλακείς απο το Κ.Τ με το υποκαταστατο του που είναι το Η.Τ και εν συνεχεία και από το Η.Τ που κάποια στιγμη θα πείς οκ δεν μπορώ άλλο και με αυτό το πετάω.Διαβάζωβ άλλους που λένε οτι έχουν χαλάσει έως τώρα και 1300 ευρω για προμήθειες λες κ έρχεται κατοχή!!!Πόσες σπείρες να κάνω ?Πόσα ohm βγαίνει αυτή η αντισταση?δεν λέω και εμένα με είχαν ενθουσιάσει και επειδή είμαι λίγο του gadjet ηθελα πολύ να τα πάρω όλα (provari,a2,g6 cartos κ.λ.π)αλλα γιατι να τα χαλάσω αφού την δουλεία μου στην ουσία της την κάνω,να δωσω αυτα τα λεφτα για κάτι το οποιο θα το ευχαριστηθω και δεν θα το έχω  να κάθεται ειτε αν παλιώσει κάποια στιγμη είτε αν χαλάσει κ.λ.π . Οπότε θα συμφωνησω πλήρως με τους υπόλοιπους.Έχουμε χάσει την ουσια των πραγμάτων την οποία εγώ προσωπικά θα κρατήσω και ευτυχώς που δεν θα μπω στο τρυπάκι αυτό της πολυέξοδης τακτικής της ανεύρεσης του καλυτερου throat hit και π@π@ρι@ μ@ντολες...θα μείνω με το ego-t μου μέχρι να σταματήσω και αυτό τελείως!!!!!

Το ειπες και το εκανες Billako!!Εμεινες με το ego-t!
Aπλα ειναι ακομα ενα χομπυ το η.τ που το μονο ''καλο'' που κανει ειναι να σε κανει να μη καπνιζεις!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 18:05 »

Εινε λιγο αυτο το καλο φιλε μου ;  :hmmm: Προσωπικα εινε οτι καλυτερο μου εχει συμβει. Κρατησα την απασχοληση και το χομπυ μου για την αναγκη και πεταξα τον καρκινο (τουλαχιστον εως να αποδειχτει το αντιθετο) απ'οτι τουλαχιστον δειχνει απο τις μελετες εως σημερα. Οι διαφορες στην υγεια μου ηταν εμφανης απο την 10τη ημερα. Κανω πραγματα που πριν δεν μπορουσα να αντεξω ουτε κατα το ημισυ (τουλαχιστον). Ειμε με την οικογενεια μου και μπορω να φιλω τα παιδια μου χωρις να με προβληματιζει. Αποκτησα γευση, οσφρηση και πολλα αλλα. Αρα με το δικο μου σκεπτικο εινε μεγαλο το ''καλο'' που προσφερει και οχι μονο.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ας μην ξεχνάμε το σκοπό μας
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 18:12 »
Ως παλιός πλέον, έχω μείνει πίσω στις δημοσιεύσεις (On topic), διότι δεν είχα τίποτα να προσθέσω !!!
Στα 2,5 χρόνια έχω αλλάξει 3 ατμοποιητές (401 - 306 και λίγο 510), λίγες μπαταριοθήκες (intellicig - ego - ggtb - craven) που έχουν μείνει όλες στο συρτάρι και χρησιμοποιώ μόνο ego usb-passthrough.
Από υγρά, ecopure και  τώρα heavengifts. Μπορεί να ψαχτώ για κάτι άλλο.
Όλοι μπαίνουμε στο τρυπάκι των παραπάνω (κ' εγώ αγόρασα έναν ego-κάτι και 5-10 καρτό) που, μαζί με το ggtb κ' craven + μπαταρίες πιάνουν χώρο στο συρτάρι μου εδώ και πολλούς μήνες. Αλλά, έτσι μεγαλώνει το κόστος που όμως δεν είναι το λειτουργικό αλλά το πάγιο. Χμμ... ίσως πρέπει να τα πουλήσω.
Από την άλλην μεριά, ναι, το έχω σαν πιπίλα και πάντοτε βγαίνω με 2 μπαταρίες και 2 ατμοποιητές. Αυτό που είπε ο Arxos με προβλημάτισε, διότι ένιωθα πως, εάν το άφηνα για καμμιά ώρα, το χτύπημα μετά ήταν πολύ δυνατό και θεώρησα πως "ξεκουραζόταν" η μπαταρία, αλλά τελικά ξεκουραζόταν ο λαιμός μου.
Αυτό που έχω να πω στους νεώτερους είναι πως αυτό που έψαχνα πάντοτε είναι να παίρνω την νικοτίνη μου και ένα αξιοπρεπές χτύπημα. Και έτσι πρέπει να το βλέπουν και να μην ξοδεύουν τα ποταπά Ευρώ τους σε ο,τιδήποτε καινούργιο βγει. Και πιστέψτε με, θα βγουν πολλά, διότι τώρα είναι η χρυσή εποχή του η.τ.
Και σε όποιον νέο μας διαβάσει και ρωτά τι να πάρει, ας ξεκινήσει με όποιο μοντέλο προσφέρεται στα διαφημιστικά banner. Όλα καλά θα είναι γι' αρχή.
Και (συγνώμη Θανάση) ο,τιδήποτε έχει τιμή πάνω από 120 Ευρώ είναι αρκετά ακριβό για μένα, αν και τα έχω !!! ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084076 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114626 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos