vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

357 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, tapantari, tsiv, Nikrom, djfloor, manoslykos

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Ατμιζω 15 μερες και ενω ξεκινησα με πολυ ενθουσιασμο σημερα ειμαι ετοιμος να τα παρατησω. Νοιωθω εντολη ζαλη-θωλουρα η οποια ξεκινησε ηπια τις πρωτες μερες και γινεται καθε μερα κι εντονοτερη. Επαιξα με νικοτινη και συνθεση υγρων αλλα πλεον μονο με μηδενικη VG παλευεται η κατασταση και παλι οχι 100%. Καταναλωνω περιπου 5-6ml την ημερα ενω καπνιζα 25 στριφτα. Νικοτινες επαιξα 3-11 με μικρες διαφορες. Κατα τα αλλα με καλυπτε πληρως και δεν ηθελα να βαλω τσιγαρο στο στομα μου. Καμια συμβουλη πριν τα παρατησω? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Καλώς ήλθες. Από τη στιγμή που δεν έκανες υπερκατανάλωση νικοτίνης, μου φαντάζει απίθανο (σε πιστεύω όμως) να σου φέρνουν ζάλη και θολούρα, τα υπόλοιπα συστατικά των υγρών. Ελπίζω βέβαια και αφού λες ότι έφτιαξες εσύ τα υγρά, να μην έχεις κάνει λάθος στο ποσοστό νικοτίνης. Παρ' όλα αυτά, ή άστο τελείως για μια-δυο ημέρες για να δεις πως θα πας και αν θα φύγουν τα συμπτώματα ή αν συνεχίσεις, προσπάθησε να μην ανέβεις πάνω από 6mg νικοτίνης. Αυτό τουλάχιστον θα έκανα εγώ.

Ευχαριστω για την απαντηση. Τα υγρα ειναι ετοιμα. Οταν αναφερομαι στην συνθεση εννοω 50-50, 70-30 κλπ. Θεωρησα οτι αφου ειχα προβλημα και αφου εριξα λιγο διαβασμα κι ακουσα και γνωμες ατμιστων οτι ισως οφειλοταν στην pg αφου το ποσοστο νικοτινης δεν αλλαξε ιδιαιτερα τα συμπτωματα. Θα δοκιμασω να σταματησω για λιγο μηπως οι πολλες δοκιμες διαφορετικων υγρων διαφορων εταιριων μεσα σε λιγο διαστημα μου δημιουργησαν θεμα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
φιλε μου... λες οτι με την μηδενικη παλευεται η κατασταση, αλλα οχι 100%.
αρα λογικα δε φταιει η νικοτινη....  αν εφταιγε η νικοτινη θα εστρωνες 100%
μηπως δεν προερχεται απο τον ατμο, κ ειναι καμμια ιωση η κατι τετοιο?
μου θυμισες μια δικια μου περιπτωση πριν 4-5 χρονια που νομιζα οτι με ενοχλει η pg.....
ειχα γεμισει εξανθηματα κ επειδη καπου ειχα διαβασει μια μλκια για την pg, το χα ριξει σε αυτην... μετα ομως θυμηθηκα οτι πριν καμμια δεκαρια μερες με ειχε τσιμπησει σκορπιος κ ο οργανισμος ειχε αντιδρασει στο δηλητηριο. :))
δοκιμασε με μηδενικη vg, να δεις πως θα τα πας, κ βλεπεις.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Αν θέλεις να αποκλείσεις ένα-ένα τα συστατικά των υγρών σου, θα πρέπει να δοκιμάσεις να μειώσεις και την VG όχι μόνο την PG. Αν όντως ευθύνεται το άτμισμα για τα συμπτώματα σου και δεν τρέχει κάτι άλλο όπως λέει και ο Drum από πάνω. Αυτή η δαιμονοποίηση της PG είναι πιστεύω ένας αστικός μύθος που κυκλοφορεί στους ατμιστικούς κύκλους. Μόνο για το εξωτερικό χρέος της χώρας δεν της έχουν αποδώσει ευθύνες. Ακόμα...


Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Ευχαριστω για την απαντηση. Τα υγρα ειναι ετοιμα. Οταν αναφερομαι στην συνθεση εννοω 50-50, 70-30 κλπ. Θεωρησα οτι αφου ειχα προβλημα και αφου εριξα λιγο διαβασμα κι ακουσα και γνωμες ατμιστων οτι ισως οφειλοταν στην pg αφου το ποσοστο νικοτινης δεν αλλαξε ιδιαιτερα τα συμπτωματα. Θα δοκιμασω να σταματησω για λιγο μηπως οι πολλες δοκιμες διαφορετικων υγρων διαφορων εταιριων μεσα σε λιγο διαστημα μου δημιουργησαν θεμα.

Καλησπερα φίλε,
Πιθανον επειδη εχεις κοψει προσφατα το τσιγαρο κ σου λειπει πολυ η νικοτινη , να πλακωνεσαι chainvape συνεχως κ να σε εχει πειραξει η νικοτινη που στο Η/Τ δεν παει στους νευρωνες αμεσως οπως στο κανονικο τσιγαρο αλλα μετα απο 2-3λεπτα...αυτο ισως ειναι αρκετο να εχεις παρει υπερδοσολογια νικοτινης..κ παλι να νομιζεις οτι δεν σου φτανει κ να συνεχιζεις το τραβηγμα..μονο αυτο μπορω να υποθεσω απο τα λεγομενα σου..η pg οσο γνωριζω μεταβαλει το χτυπημα στον λαιμο..εαν δεν σε εχει ενοχλησει σε σημειο "γδαρσιματος" που ειναι αλλο θεμα..η μονη πιθανη αιτια που νιωθεις ετσι ειναι το πολυ ατμισμα με νικοτινη που δεν αντεχεις..
εγω με 12 αρα ξεκινησα κ αρχικα ατμιζα 3μλ την μερα...μαλιστα μου εκανε εντυπωση κιολας πως μερικοι αλλοι καναν τανκ ολοκληρα... ;D ;D..τωρα κανω 10μλ την μερα περιπου αλλα εχω ριξει νικοτινη σε 6 εδω κ 2χρονια..δηλαδη μονο τον πρωτο εκανα δωδεκαρα.

Οντως τραβαω αρκετες και βαθιες τζουρες αφου προσπαθω να παρω την αισθηση που μου αφηνε το τσιγαρο που ειχε καλο χτυπημα στον λαιμο.το σκεφτηκα κι εγω αυτο που λες. Αλλα απο τοτε που ενταθηκε το προβλημα με ενοχλει και με μια-δυο ρουφηξιες. Ισως πλεον να ειναι και ψυχολογικο. Κατα τα αλλα δεν νοιωθω οτι μου συμβαινει κατι αλλο αυτο το διαστημα απο θεμα υγειας. Εχω τη διαθεση να συνεχισω το ψαξιμο αλλα εχω αρχισει να φοβαμαι οτι ισως το ΗΤ να μην ειναι συμβατο με τον οργανισμο μου και ειναι κριμα γιατι ενοιωσα πως θα μπορουσε να αντικαταστησει πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα το ΚΤ. Ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Μην ατμίζεις σαν όπως κάπνιζες. Καμία σχέση το άκουσμα. Κάνε διαλείματα στις τζουρες σου.
Φυσιολογική η ζαλάδα που με τη σειρά της πονοκεφαλιάζει.
Εννοείται ότι έχεις αποκλείσει μικρό κρυώματα μάτιασμα κλπ :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Οντως τραβαω αρκετες και βαθιες τζουρες αφου προσπαθω να παρω την αισθηση που μου αφηνε το τσιγαρο που ειχε καλο χτυπημα στον λαιμο.το σκεφτηκα κι εγω αυτο που λες. Αλλα απο τοτε που ενταθηκε το προβλημα με ενοχλει και με μια-δυο ρουφηξιες. Ισως πλεον να ειναι και ψυχολογικο. Κατα τα αλλα δεν νοιωθω οτι μου συμβαινει κατι αλλο αυτο το διαστημα απο θεμα υγειας. Εχω τη διαθεση να συνεχισω το ψαξιμο αλλα εχω αρχισει να φοβαμαι οτι ισως το ΗΤ να μην ειναι συμβατο με τον οργανισμο μου και ειναι κριμα γιατι ενοιωσα πως θα μπορουσε να αντικαταστησει πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα το ΚΤ. Ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας!

Φίλε Thanos75...μην παραιτεισαι ευκολα κ παλεψε το οσο μπορεις..ειναι κριμα να καπνιζεις κανονικα τσιγαρα...εμενα το ατμισμα μην σου πω μου αρεσει πιο πολυ πλεον..
απλα ψαξε να βρεις ποια αναλογια Pg/Vg σου ταιριαζει...να σε πειραζουν ολες οι αναλογιες το κοβω δυσκολο απ οσα γνωριζω..

Φιλε bonecrusher κι εγω μια χαρα το απολαμβανα μεχρι να μου γινει εντονο το θολωμα και δεν μου ελειπε το τσιγαρο παροτι καπνιζω απο τα 15. Αλλα δεν μπορω με αυτην την αισθηση της μονιμης ζαλης ελαφρυτερης ή βαρυτερης. Σημερα δοκιμασα και την 0,5 κεφαλη στον melo 3 μηπως με τις αερατες ατμισω σε αραιοτερα διαστηματα και με βοηθησει και την εχω ακουσει κανονικοτατα με υγρο natura 0% νικοτινη! Βεβαια σημερα και χθες τα εκανα τα τσιγαρακια μου δυστυχως :wall:. Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω πριν τα παρατησω..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο συνήθης ύποπτος για ζαλάδα είναι η νικοτίνη. Όμως, αν σίγουρα έχεις παίξει με διαφορετικές περιεκτικότητες χωρίς διαφορά, μάλλον την αποκλείουμε. Μην ακούς για PG: ίσως όχι αδύνατο αλλά αρκετά απίθανο να προκαλεί κάτι τέτοιο.
Εγώ θα σταθώ στην λαχτάρα για τσιγάρο και τις βαθιές απανωτές τζούρες. Νομίζω πως σε επηρεάζει η τζούρα, τα συνεχή βαθιά ρουφήγματα. Δεν ξέρω τον μηχανισμό (υπεροξυγόνωση; κάτι άλλο;) αλλά πού και πού έχω νιώσει αυτό που περιγράφεις όποτε ρούφαγα ασταμάτητα.
Πρόταση. Σχετικά υψηλή νικοτίνη που να σου δίνει χτύπημα (και να μην σου λείπει το τσιγάρο) και τζούρες με διαλείματα, όχι απανωτές. Δυο-τρεις την φορά και μετά λίγη παύση. Νομίζω πως αν βρεις τον ρυθμό σου και έχει και τον χρόνο ο οργανισμός σου να συνέλθει, θα φύγει το σύμπτωμα.

Φυσικά κανείς μας δεν μπορεί να αποκλείσει να σε ενοχλεί κάτι σε συγκεκριμένα υγρά, αλλά η δοκιμή που προτείνω γίνεται εύκολα και γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Aντίστοιχα θέματα με έντονες ζαλάδες αντιμετωπίζω και εγώ. Συνήθως χρησιμοποιώ υγρά με νικοτίνη 6mg/ml. Αλλά παλιότερα με πολύ υψηλότερες περιεκτικότητες δεν είχα το παραμικρό σύμπτωμα. Μπορεί οι ζαλάδες να μην έχουν σχέση με το άτμισμα γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Φιλε bonecrusher κι εγω μια χαρα το απολαμβανα μεχρι να μου γινει εντονο το θολωμα και δεν μου ελειπε το τσιγαρο παροτι καπνιζω απο τα 15. Αλλα δεν μπορω με αυτην την αισθηση της μονιμης ζαλης ελαφρυτερης ή βαρυτερης. Σημερα δοκιμασα και την 0,5 κεφαλη στον melo 3 μηπως με τις αερατες ατμισω σε αραιοτερα διαστηματα και με βοηθησει και την εχω ακουσει κανονικοτατα με υγρο natura 0% νικοτινη! Βεβαια σημερα και χθες τα εκανα τα τσιγαρακια μου δυστυχως :wall:. Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω πριν τα παρατησω..

χειροτερο ειναι αυτο που εκανες φιλε..πας σε χαμηλη αντισταση που ζηταει πολλα watt και αντιστοιχει σε πνευμονικες τζουρες.....κοινως και υπεροξυγονωση που ειπε ο φιλος πιο πανω...και μαζεμενη νικοτινη απο τις απανωτες..κ σου σκανε ολα μαζι.
ξεκινα απο αντισταση 1.6 κ πανω...ντουμανι δεν θα εχεις ιδιαιτερα εκτος αν ρουφας μανιασμενα..αλλα τουαλχιστον θα εχεις μια καλη αρχη να μαθεις πως δουλευει..αυτο που εκανες με την 0.50 δεν κανει για ξεκινημα θεωρω..

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2016, 07:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος chris 66

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Ο συνήθης ύποπτος για ζαλάδα είναι  ο
Υπολογιστής

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Ισχυει...παθησεις ματιων δημιουργουν πονοκεφαλους και ζαλαδες φουλ..αλλα το πηγαμε σε αλλο επιπεδο... ;D ;D..θα τον στειλουμε τον ανθρωπο για τσεκ απ..χεχεχεχ..

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2016, 07:23 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110853 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160093 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146509 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530903 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801715 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41036 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet