vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

338 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tazz, manoslykos, NikosAnt, mfk, Jorge, kostas...

Twitter

Volts !

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 19, 2016, 19:43 »

Aν καταλαβα καλα , αναφερεσαι στο οτι ο Γιατρος (κ. Κ. Φαρσαλινος) , αναφερει οτι τα αποτελεσματα ειναι στα 4.00 - 4.20 V.
Αν προσεξεις ομως , ο ατμοποιητης που χρησιμοποιηθηκε ηταν ο CE4.
Αυτος ο ατμοποιητης σε εργοστασιακη μορφη ειναι στα 1.8 - 2.6 Ωμ με συρμα NiChr 0.13mm.
Σαν αποτελεσμα ατμιστικο αυτος η συνδιασμος εχει :
1.8 Ωμ + 4.0 V =  8.80 W.
1.8 Ωμ + 4.2  V = 9.80 W

2.6 Ωμ + 4.0 V = 6.15 W
2.6 Ωμ + 4.2 V = 6.78 W

Αν δοκιμασεις να ατμισεις σημερα με τα συρματα που εχουμε αυτες τις δυναμεις , δεν θα βγαλεις ουτε δειγμα ατμου.
Με τοσο μικρη δυναμη ομως ατμιζαμε καποτε  ,  αλλα τα συρματα δεν ηταν 40αρια.... 80αρια...
Το πιο χοντρο συρμα , ηταν το NiChr 0.20mm
Mε 0.13mm συρμα αν προσπαθησεις να πας πανω απο 12 - 15 W , θα παρεις ενα ''εξωτικο'' καμενο , που θα το θυμασαι για παντα.
Ολοι μας τα θυμομαστε απο εκεινες τις εποχες........



Κωστας Τ ,
λιγο πιο πανω γραφω οτι το που θα σου αρεσει , ειναι καθαρα δικο σου θεμα και μονο εσ μπορεις να το βρεις αυτο το σημειο.
Το να θελεις να ατμισεις στα 4.20 V και παλι δεν ειναι σημειο αναφορας.
Αν δοκιμασεις να κανεις αντισταση με 0.20mm συρμα στο 0.80  Ωμ και δωσεις 4.20V , θα δεις οτι θα παρεις καμενο.
Ο λογος ειναι οτι στο 0,20mm συρμα , δεν μπορει να περασει πολυ ποσοτητα ρευματος , αρα και θα υπαρξει πολυ μεγαλη θερμοκρασια απο το ζορι και τη συσσώρευση ρευματος στο συρμα.
Αν παλι κανεις την ιδια αντισταση με 0.50mm συρμα  στα ιδια Ωμ , ουτε τα 6.00V  δεν θα μπορεσουν να σου δωσουν αποτελεσμα (θεωρητικα βεβαια , γιατι μπορει και να αρεσει σε καποιον αυτο το αποτελεσμα).
Οποτε δεν μπορουμε απλα να μιλαμε για Volts - Watts - Ohm - Αmperes - ''Coulomb'' - Joule (θερμιδες) - Farad κλπ.κλπ.κλπ. ,  ετσι χωρις να εχουμε την αντιστοιχια ολων των παραμετρων της επιδρασης του ηλεκτρικου ρευματος .
Ρολο θα παιξει το συρμα (ακομα και το υλικο του συρματος) , η μπαταρια , η παλκετα , η αγωγιμοτητα του μοντ και του ατμοποιητη (σε δευτερη μοίρα βεβαια) ............ κλπ.κλπ.κλπ.

Οτιδηποτε ομως και να πουμε , σημασια εχει οτι το ατμιστικο εργο θα παραχθει απο την αυξηση θερμοκρασιας σε ενα αγωγο , που στη δικη μας περιπτωση ονομαζουμε συρμα.
Ανεβαζοντας τη θερμοκρασια στο συρμα , θα εχουμε ατμοποιηση του υγρου με το οποιο ερχεται σε επαφη.
Το αναφερω και στο ποστ  #3 αυτο .

Για να εχουμε ανοδο θερμοκρασιας , θα εχει επιδραση η ενταση του ηλεκτρικου ρευματος (Amperes) , η ισχυ του (Watts) και η ποσοτητα του ρευματος (C) που θα διαπερασει τον αγωγο αυτο , καθως και το μεγεθος / υλικο του αγωγου.
Για να εχουμε παντα το ιδιο ατμιστικο αποτελεσμα ( ότι Ωμικη τιμη αντιστασης και αν εχουμε και ότι υλικο κι αν χρησιμοποιουμε ) , ο πιο απλος τροπος ειναι να βλεπουμε και να ρυθμιζουμε τα Watts.......

Oσο αφορα τα μηχανικα , ναι βλεπουμε τα Volts και μετα παμε στο
http://www.rapidtables.com/calc/electric/power-calculator.htm
βαζουμε τα Volts που ειδαμε στους πολους του ατμοποιητη (οχι τα Volts που εχει η μπαταρια , γιατι υπαρχουν και οι απωλειες που εχουν σχεση με την αγωγιμοτητα του μοντ και του ατμοποιητη , τη μπαταρια που εχουμε και σε τι σταδιο υγειας ειναι αυτη και σαν τελευταιος παραγοντας το υλικο της αντιστασης , δηλαδη το συρμα) και την Ωμικη τιμη της αντιστασης και μας λεει με ποσα Watts και Amperes ατμιζουμε.
Αρα και παλι εδω με Watts ατμιζουμε....

Το να ατμιζεις στα 4.20V παντα , δεν ειναι σωστο σαν σκετο νουμερο ομως φιλε μου.
Μπορει σε καποια αλλα Volts να σε ικανοποιησει καλυτερα ενα αλλο στησιμο.
Αρα για να ατμισεις αποκλειστικα με Volts , θα πρεπει να προσαρμόζεις συνεχεια την αντισταση σου στα Volts αυτα....... , αλλαζοντας παντα υλικα , εσωτερικη διαμετρο coil , μηκος συρματος κλπ. κλπ. κλπ.
Αν αλλαξεις ατμοποιητη και εχεις αλλη Ωμικη τιμη , θα πρεπει να αλλαξεις και τα Volts , για να παρεις αυτο που θελεις.
Ειτε προς τα πανω , ειτε προς τα κατω....
Αυτο ειναι και το σημειο που τα Watts εχουν τη χρησιμότητά τους στο μεγιστο.
Οτι αντισταση και να εχεις , θα παρεις το ιδιο αποτελεσμα σαν ατμισμα .

ευχαριστω για τις απαντησεις. :thumpup: :thumpup:
επιμενω παντως λιγο στο τελευταιο ερωτημα.
σε μια αντισταση 1,3 με συρμα 30g μεχρι ποσα watt μπορω να ατμισω χωρις τα γνωστα θεματα?
δεν μιλαω για πιο καλη γευση μιας και ειναι υποκειμενικο αυτο.αλλα να μην παρω καμμενο για παραδειγμα.


Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 19, 2016, 19:46 »
με σοκαρει το ποσο αντιθετες αποψεις εχουμε!

Οτι και να βαλεις επανω , θα παρεις το ιδιο αποτελεσμα που σου αρεσει χρησιμοποιοντας τα Watts βολτ!! αυτο ισχυει για μενα.

Αν αλλάξεις κεφαλη απο 0,5 σε 1,5 και δεν προσεξεις οτι πρεπει αμεσως να κατεβασεις τα βατ/βολτ το εκαψες το βαμβακι σου. ελπιζω εδω να συμφωνουμε  :))

αν εμεναν σταθερα τα βολτ εισαι κομπλε.


ετσι οπως το λες εσυ ατμιζεις στα 10 βατ με αντισταση 0,6 και στα 10 βατ με αντισταση 1,8 και εισαι οκ! δεν καταλαβαινω.... 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:01 »
Kωστη μου και παλι φιλε μου δεν υπαρχει απαντηση 100% απολυτη.
1.3Ωμ μπορεις να βγαλεις με πολλους τροπους .
To 30g (0.25mm) εγω το στρηβω σε 2.5mm αξονακι και ανεβαζω μεχρι και 30W.
Εκει μου αρεσει εμενα .
Καποιος αλλος μπορει να δωσει παραπανω ή πιο λιγα Watts.
Αλλα και παλι υπαρχει και ο παραγοντας ατμοποιητης .
Τι τροφοδοσια εχει απο τα λούκια , τι υλικο τροφοδοσιας εχει , αν ειναι σωστο το βαμβακι , αν εχει κανει στησιμο για υπερτροφοδοσια ή αν ειναι στημενος για νορμαλ καταστασεις και ενα σορο αλλα πραγματα που αρεσουν στον καθενα ξεχωριστά.

Αντε να σου γραψω τι εχω δει εγω σε αλλους μηπως και απαντησω στο ερωτημα σου.
Φιλος δουλευει στα 15W τον Τηλεμαχο , στημενο με 30g συρμα , σε 2.5mm αξονακι.
Αν θα σου αρεσει , αυτο ειναι που ζητας.
Αν δεν σου αρεσει , σημαινει οτι τα γουστα σου ειναι διαφορετικα και ειναι το απολυτα ότι πιο φυσικο , γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα.

Vaporaki , 
δεν το καταλαβες σωστα.
Αναλογα και το συρμα εχεις ......
Αν εχεις κανει αντισταση με 0.32mm συρμα σε ολες σου τις αντιστασεις , τοτε το συρμα ειναι ικανο να αντεξει το φορτιο των 30W για παραδειγμα.
Αν η μια αντισταση ειναι με 0.32mm και η αλλη με 0.20mm , τοτε ειναι φυσικο να υπαρξει καμενο.
Αρα οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ μου , δεν μπορουμε ετσι απλα να μιλαμε για Watts - Volts κλπ. ετσι με γενικοτητες , χωρις να παιρνουμε σαν βαση και διαφορες αλλες παραμετρους....

Το οτι μπορεις να φτιαξεις ομως με 0.25mm συρμα αντισταση με 0.50 Ωμ και με το ιδιο συρμα μια αντισταση 1.50 Ωμ και να ατμισεις και στις δυο περιπτωσεις με 20 W , ναι ειναι εφικτο και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:09 »
Σας διαφεύγει πως τα μοντάκια ασχέτως αν δείχνουν ΚΑΙ τα Βαττ, αυτό που δίνουν είναι ΒΟΛΤ.
Και ο όρος step up/down που χρησιμοποιείς Βασίλη σε Βολτ αναφέρεται και όχι σε βατ.
Μην ξεχνάς πως ειδικά το step down κάναμε καιρό να το δούμε στα regulated mods.
Ο νόμος του Ωμ δεν αλλάζει, το ρεύμα (ή η διαφορά δυναμικού για τους προχώ) αλλάζει.
Και πιστεύω πως 1,3 Ωμ αν της δώσεις 5 volt, (δηλαδή 19 Βαττ) δεν γλυτώνεις το καμένο.
Φυσικά το τι θεωρώ εγώ καμένο και τι ο άλλος διαφέρει  :lotpot:


Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Volts !
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:16 »
..............Το οτι μπορεις να φτιαξεις ομως με 0.25mm συρμα αντισταση με 0.50 Ωμ και με το ιδιο συρμα μια αντισταση 1.50 Ωμ και να ατμισεις και στις δυο περιπτωσεις με 20 W , ναι ειναι εφικτο και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα

:hmmm:
Με τριπλάσια επιφάνεια ατμοποίησης ;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:21 »
με 0,50 ωμ δεν ατμίζεις με 20 βαττ.
ομοίως με 1,5 και πάλι δεν ατμίζεις με 20 βαττ.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:22 »

Το οτι μπορεις να φτιαξεις ομως με 0.25mm συρμα αντισταση με 0.50 Ωμ και με το ιδιο συρμα μια αντισταση 1.50 Ωμ και να ατμισεις και στις δυο περιπτωσεις με 20 W , ναι ειναι εφικτο και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα

0,5 και 1,5 στα 20W ίδιο αποτέλεσμα?!  :confused1:

τι να πω... εγω δεν κοιταω τα βατ ποτε. δεν με νοιαζουν, δεν αλλαζει κατι στο ατμισμα μου να ξερω ποσα ειναι. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Volts !
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 19, 2016, 20:24 »
Επειδή ομολογουμένως βαρέθηκα το νήμα που άνοιξα, θα σας παραπέμψω στο πρώτο μου εισαγωγικό κείμενο. Ελεος, διαβάστε τι ακριβώς λέει.
Σε ποιούς απευθύνεται? Στους νεοειςερχόμενους σαν εμένα. Τους παραπλανεί μήπως και τους δίνει λάθος μπούσουλα? Τότε παρακαλώ τους διαχειριστές όχι μόνο να κλειδώσουν αλλά και να διαγράψουν τελείως το νήμα. Μην πάρω και κανένα Χριστιανό στο λαιμό μου...

Στο σημείο αυτό, εγώ τουλάχιστον τελείωσα.  :lipssealed:

Αν το βαρέθηκες εσύ, να δεις πόσο το βαρέθηκαν αυτοί που έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν και κάποια παλαιότερα νήματα στα οποία έχει αναλυθεί διεξοδικά το θέμα. Επιπλέον, καλό είναι να χαλαρώσεις λίγο, ΔΕΝ έπεσε ο πλανήτης πάνω σου να σε φάει, ίσα ίσα πήρες απαντήσεις με επιχειρήματα που αποδεικνύουν ότι και το σκεπτικό σου είναι λάθος αλλά και ο υποτιθέμενος μπούσουλας. Θα σου δώσω κι εγώ άλλο ένα, με την προοτροπή να το δοκιμάσεις: δοκίμασε να ατμίσεις μεταξύ 3.8-4.0V μία σε αντίσταση 3.0Ω και μία σε αντίσταση 0.3Ω. Δεν σε πάω σε πιο ακραία σενάρια, όπως η αντίσταση των 3.0Ω να είναι από 30 σπείρες 50ρι σύρμα και η αντίσταση των 0.3Ω να είναι από 2 σπείρες 20ρι σύρμα, γιατί θα ήταν σαν να σου λέω να κάνεις τον πυροτεχνουργό, αλλά you get my point.

Νομίζω ότι μια παραπομπή σε ένα από τα θέματα που επεσήμανε ο Atmos


Εγώ θα πρότεινα να κλειδώσει.
Είναι δύσκολο η συζήτηση να μείνει μόνο στα Volt. Πάλι θα καταλήξουμε στα παρακάτω με ένα ακόμα "παράλληλο" θέμα:
Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
Kαρτα αντιστοιχιας ohm/volt
Έτοιμος πίνακας υπολογισμού τιμών volt-watt ανάλογα την αντίσταση-μπαταρία
Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
Τι επηρεάζει την αποφόρτιση της μπαταρίας σε vv/vw mods ?

 είναι αρκετή και εκεί έχουν απαντηθεί όλα, και φυσικά μπορούν να απαντηθούν κι άλλα.

:lock2:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2022, 02:50 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110748 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159964 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530843 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801674 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet