vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 9 χρήστες
gkirkoud, tapantari, lounik, giorgos1999, Tem, gfilip, Buliwyf, tibolaso, camber

Twitter

Volts !

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Volts !
« στις: Ιουνίου 19, 2016, 10:24 »
Παρά την ομολογουμένως εντονότατη ενασχόλησή μου με το άτμισμα κατά τους τελευταίους μήνες, θεωρώ τον εαυτό μου ακόμα αρχάριο. Μιά γενική παρατήρησή μου λοιπόν, που ίσως φανεί χρήσιμη σε άλλους νεοεισερχόμενους ατμιστές, είναι ότι τα καλύτερα αποτελέσματα για ένα ήπιο (όχι όμως υποτονικό) άτμισμα με πολύ καλή γεύση και μπόλικο (αλλά όχι cloud chasing) ατμό, είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις που είχα καταλήξει, τα Volt είναι στο διάστημα από 3,4 ως 4,0V με τις περισσότερες περιπτώσεις γύρω στο 3,5 ως 3,8V. Φυσικά παίζουν ρόλο και ο ατμοποιητής και το στήσιμο και τα ρεύματα και όλα, αλλά γενικά σαν μπούσουλας ισχύει (τουλάχιστον για μένα).
Ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάποιους που μόλις ξεκινάνε. :D

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 19, 2016, 11:40 »
Τα καινούργια μοντ λειτουργούν σχεδόν όλα σε watt άρα λίγοι νομίζω δίνουν πλέον σημασία στα volt..
Επίσης όπως είπες το σημαντικότερο απ όλα είναι το στήσιμο και τα γούστα του καθενός..
Το καλύτερο δικο σου μπορεί να είναι το χειρότερο άλλων πχ..
Subohm.. Τσιγαρισια.. Ατμοποιητης ακόμα και το dripaki..
Οπότε νομίζω ότι είναι λίγο γενικός ο μπούσουλας που αναφέρεις.


Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Volts !
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 19, 2016, 11:55 »
Τα βολτ από μόνα τους δε λένε τίποτα .
Αν δεν αναφέρεται τουλάχιστον ή αντίσταση , είναι δίχως νόημα .

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 19, 2016, 11:59 »
Φιλε μου Yeti  δεν ειναι κακο που ανοιξες νημα για τα Volts , αλλα δεν υπαρχει κατι ουσιας να συζητησουμε εδω .
Oποτε γιατι να μιλαμε για κατι που στην ουσια δεν ρυθμιζεται .........;;;;;

Δεν ατμιζουμε με Volts .
Ατμιζουμε με Watts.
Στην πραγματικοτητα ατμιζουμε με αυξηση θερμοκρασιας σε ενα αγωγο.
Ανεβαζουμε θερμοκρασια σε ενα αγωγο και αυτος με τη σειρα του ατμοποιει το υγρο με το οποιο ειναι σε επαφη.
H ισχυ με την οποια θα διαπερασει τον αγωγο το ηλεκτρικο ρευμα , λεγεται Watt.
Τα Volts δεν εχουν θεση πλεον στον κοσμο μας , ουτε καποια  χρησιμοτητα στο ατμισμα.
Αντιθετα μαλιστα θα σε μπερδεψουν αντι να σε βοηθησουν.

Χρησιμοτητα των Volts υπαρχει για εντελως διαφορετικο λογο .

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Volts !
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 19, 2016, 12:08 »
Φίλε μου Ιορδάνη, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
Ένα μέγεθος από μόνο του, σε μια εξίσωση με τρεις (τουλάχιστον) παραμέτρους δεν λέει απολύτως τίποτα.
Χρειάζεσαι οπασδήποτε και ένα δεύτερο.
Αν τώρα βάλουμε και τις (άπειρες) διαφορές στα γούστα του καθενός, το χάσαμε το... κορμί πατριώτη.  ;D

Για παράδειγμα, εγώ με μεγάλες αντιστάσεις (άνω του 1,2Ω) και λίγα watt (9-12)
δεν παίρνω καθόλου χτύπημα όταν έχω κάτω από 4 volts. Μερικές φορές φτάνω και στα 5.
Το "χτύπημα" για παράδειγμα είναι μία από τις επιπλέον παραμέτρους πέραν των 3 βασικών της εξίσωσης.
Και υπάρχουν κι άλλες.

Και μιας και τα mods πλέον δεν ρυθμίζουν Volts όπως παλιά, αλλά Watts,
έχω απλά σταματήσει να ασχολούμαι εντελώς με το μέγεθος αυτό.
Δεν μπορώ να το ρυθμίσω = δεν με απασχολεί.

Πραγματικά δεν νομίζω να έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα η συζήτηση αυτή,
και πέραν όλων των διαφορών στα γούστα που θα προκύψουν
θα ξαναρχίσουμε την ατέρμονη συζήτηση για το κατά πόσον είναι "επικίνδυνο" να ατμίζουμε από "x" Volts και πάνω,
η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ κουραστική και έχει γίνει πολλές φορές στο φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Volts !
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 19, 2016, 12:39 »
Εγώ διαφωνώ με όλους σας.
Το καλύτερο άτμισμα και με διαφορά μάλιστα, το έχω στα 3.9V.
Οι αποκλίσεις είναι πολύ μικρές.

Το γράφω για να βοηθήσω κάποιους που έχουν τον ίδιο ατμοποιητή με εμένα, έχουν το ίδιο σετάπ με εμένα, χρησιμοποιούν το ίδιο VV μοντ με εμένα και έχουμε τα ίδια γούστα.
Βασικά το γράφω για να φέρω θύμισες στους παλιούς.
Επίσης το γράφω μπας και τσιμπήσει κάνας νέος με σαμπ-σαμπόμ. Μου αρέσει η μυρωδιά του καμένου βαμπακιού.
Η αιτία όμως που το γράφω είναι το προλαλήσαντες. Προγράψαντες είναι τρομάρα τα ριβιούζ σου.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 19, 2016, 12:44 »
Ναι ατμιζουμε σε wat

Τα περισσοτρα μοντ  σου δειχνουν σε ποσα  βολτ αντιστοιχουν τα βατ που ατμιζεις
Φυσικά και    τι αντισταση χρησιμοποιείς, εχει σημσια    σημαντική.
Την  καλυτερη , για εμενα , ατμιστική απόλαυση την εχω στα 3.8 v ---4.2 , 4.3 volt , μεταφραζόμενη στα αντιτοιχα wat , σε συναρτησει βεβαια με την αντίσταση.
Πάντως οι περισσότερες εργασίες και έρευνες  του    Κ.Φαρσαλινού έχουν γίνει σε χαμηλά wat.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2016, 18:26 από vamaxin »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Volts !
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 19, 2016, 12:50 »
Παλιά το είχαμε ξεκαθαρίσει το θέμα αλλά τους τελευταίους μήνες βλέπω όλο και πιο συχνές αναφορές στα volts. Συμβουλές τύπου μην ατμίζετε πάνω από 4.8V και άλλα τέτοια φαιδρά.

Άραγε ποιοι γκουρού του ατμίσματος τα διαδίδουν σε σκοτεινά δωμάτια του φατσοβιβλίου;

Τώρα δημιουργήθηκε και νήμα για τα volts!
Καλώς κατά τη γνώμη ώστε κάθε φορά που προκύπτει αναφορά στα volts να τους παραπέμπουμε σ' αυτό το νήμα.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2022, 02:45 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Volts !
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 19, 2016, 16:04 »
Μιας και εγώ ξεκίνησα αυτό το πρόβλημα...
Κατ´ αρχάς ΔΕΝ είπα οτι ειναι επικίνδυνο να ατμιζεις σε οποιαδήποτε volt ή watt! Τελειώσαμε με αυτό??
Ο νόμος του Ohm έχει 3 μεταβλητές. Μόνο! Όλα τα υπόλοιπα ειναι παράπλευροι παράγοντες/αποτελέσματα προσωπικών πειραμάτων/γούστα/παρατηρήσεις/προτιμήσεις/συνεπακόλουθα/you name it.
Ατμίζουμε με Watt είπατε? Λάθος! Ατμιζουμε με Watt σε σχέση με τα Ohm που έχουμε! Φάσκετε και αντιφάσκετε λοιπόν!
Αν κάτι παραμένει σχετικά σταθερό πάντοτε, ή τέλος πάντων ευριςκόμενο εντός μικρών ορίων, αυτο ειναι τα Volt! Ούτε τα Watt, ούτε τα Ohm!
Και μην τρελένεστε, μπούσουλα σαν αρχάριος προς αρχάριους έδωσα, δεν έκανα δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό για κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2016, 16:10 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Volts !
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 19, 2016, 16:20 »
Δε χρειάζεται να αρπάζεσαι .
Αλλά αυτό που έγραψες , όπως το έγραψες , δε βγάζει νόημα .
Διόρθωσε το βάζοντας τουλάχιστον μια ακόμα μεταβλητή :bye:

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Volts !
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 19, 2016, 16:21 »
@vamaxin @microchip, δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνείτε μαζί μου. Μάλλον συμφωνείτε απ´ ότι βλέπω. Εκτός και αν 0,1 η 0,2 volt διαφοράς συνιστούν διαφωνία!  :D
@e-spy φίλε μου καλέ... Δεν μπορώ να το ρυθμίσω άμεσα μεν, μπορώ να το παρακολουθώ δε! Εκεί είναι, είπαμε μπούσουλα δίνουμε, όχι οδηγίες για διάβαση σε ναρκοπέδιο...  ;D


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@Diver  φίλε μου, δεν τό πιάσεις ακόμα! Δεν χρειάζεται να σου δώσω άλλη μεταβλητή, αυτό που λέμε αφορά οποιαδήποτε αντίσταση, δίνοντας ένα ¨μπούσουλα¨ για τα Watt ΠΕΡΙΠΟΥ που ειναι ΠΙΘΑΝΟ να αποδώσει καλά! ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ! ΠΕΡΙΠΟΥ! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2016, 16:27 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Volts !
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 19, 2016, 16:43 »

Έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβες που διαφωνούμε .
Σκέτα τα βολτ που αναφέρεις μπορούν να μεταφραστούν από μισό έως 50βαλε βατ.
Εκτός και ανεφερες κάπου κάποια στάνταρ κεφαλή με φιξ αντίσταση .
Όπως το έγραψες,είναι σα να λες , "9000btu είναι αρκετά για ένα δωμάτιο"

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Volts !
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 19, 2016, 17:08 »
Ατμίζουμε με Watt είπατε? Λάθος! Ατμιζουμε με Watt σε σχέση με τα Ohm που έχουμε! Φάσκετε και αντιφάσκετε λοιπόν!

Δεν είδα να αντιφάσκει κανείς φίλε μου πουθενά.
Ίσα ίσα, διάβασα ήδη αρκετούς έμπειρους χρήστες να σου απαντάνε ορθά στον προβληματισμό σου σαν αρχάριος, όπως ο ίδιος ανέφερες.

Τα Χ βολτ που δίνουμε στα Ψ ωμ, μας δίνουν "τόσα" βατ. Τα βατ είναι το αποτέλεσμα, όχι παράγοντας της πράξης.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Volts !
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 19, 2016, 17:14 »
[justify]Αγαπητέ φίλε Yeti, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Αν μου επιτρέπεις κάτι μικρό. Πρώτα απ' όλα ξεκαθαρίζω πως προσωπικά πάντα σε διαβάζω και πως συντάσσομαι στο πλευρό της καλής σου διάθεσης αλλά και του νήματος, δηλ. να παραμείνει ως έχει, κι αυτό γιατί όσα επόμενα θέματα-απορίες έρθουν σχετικά με τα βολτ να μπαίνουν μόνο εδώ.[/justify]

[justify]Παρ' όλα αυτά, οι παραπάνω φίλοι είναι γνώστες του θέματος και κάθε φορά παλεύουν να ξεκαθαρίζουν τα σχετικά μπερδέματα, μπορούν με 1 μόνο ερώτηση να μας εκθέσουν όλους και δεν το κάνουν από ευγένεια. Τα λάθη όμως διαδίδονται αστραπιαία και πολλές φορές φτάνουν ακόμα και να θεωρούνται χρυσοί ατμιστικοί κανόνες, ή ακόμα και από εξειδικευμένα καταστήματα ή και έμπειρους ατμιστές. Πολλά είναι αυτά που τα πιάσαμε λάθος ή μισά ή στο περίπου, οι περισσότεροι από εμάς. [/justify]

Ελπίζω να μην κλειδωθεί το νήμα. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475254 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12280 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519956 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap