vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Milarepa, tibolaso, Giannis.B, Antiprosopos, Alexander20, thanos1071

Twitter

Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 15:17 »
Υγεία πάνω απ όλα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 15:37 »
Χασαν οι φαρμακευτικες εσοδα λογο του ητ;Τι ειναι το ητ δλδ καποιο φαρμακο;Τπτ δε εχασαν οι φαρμακευτικες,καθε μερα αρρωσταινει κ την κανει αρκετος κοσμακης κ σιγουρα οχι απ το καπνισμα αλλα απ το ανχος κ ισως απο αυτα τα «εσοδα» των φαρμακευτικων εταιριων!

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 14:25 »
υπαρχουν αρκετα στατιστικα στοιχεια για τα εσοδα που εχουν χασει οι φαρμακευτικες απο τα προιοντα για την διακοπη του καπνισματος (nicorette κλπ).
Και σε καποιες χωρες οπως η Σουηδια που εχουν και αλλα προιοντα εκτος του ητ τα νουμερα ηταν απιστευτα μειωμενα

http://www.vaporvanity.com/behind-campaign-lie-public-e-cigs/

επισης 

Smoking generates *at least* 10% of gross pharma revenue globally. Some estimates are higher. It is impossible that smoking creates a significant amount less than this for pharma. Global pharma revenues run at around $1 trillion currently. So by this estimate, smoking generates at least $100bn a year for pharma. They have absolutely no way to mitigate any loss to revenues caused by less smoking in the wealthy countries, and this is why in practice the pharmaceutical industry is the most active enemy of THR (vaping etc.) and is working harder than anyone else to ban it or regulate it out of existence. From the WHO (a pharma property) downward, you can see their influence.

https://www.quora.com/How-much-revenue-did-the-tobacco-industry-lose-with-the-major-adoption-of-e-cigarettes

All the profit from smoking comes from the harm it does. Nobody wants a harmless alternative to smoking - look how viciously vaping has been fought against; the strongest resistance is always where gov / pharma / cigarettes have the biggest funds to fight it.

The total pharma market is about $1 trillion globally. Argument about what proportion is generated by smoking cannot really be resolved, but it can be calculated for those countries with comprehensive stats such as the UK, where it is about £3 billion (half of the NHS cost for treating smokers, plus private meds sales, plus OTC sales). As the tobacco industry have maximum receipts of £2bn in the UK, we see immediately that, in the UK, pharma makes more than the cigarette trade does from smoking - at least 50% more, and possibly double. This is why pharma fights so desperately hard to protect smoking. (Note that the revenues from smoking cessation meds are insignificant by comparison with the profits from smoking disease therapies: cancer, diabetes, high blood pressure, high cholesterol, tachycardia, assorted CVD - all these and more get a huge boost from smoking.)

https://www.quora.com/Why-is-snus-still-illegal-in-most-of-the-EU-even-though-it%E2%80%99s-evidently-not-nearly-as-harmful-as-cigarettes

Και μην ξεχνατε...
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 18, 2018, 03:02 »
Τις τελευταιες εβδομαδες ειχα καποια περιπετεια  οσο αφορα το ατμισμα ....ειχα φοβερη ξηροστομια και ειχα φτασει σε σημειο να ξαναγυρισω στο τσιγαρο..... (καποιοι απο δω το γνωριζουν ....ειχε γινει κυπριακο  ;D).....

Το θεμα τελικα το ελυσα μονος μου υστερα απο ενα σωρο δοκιμες .
Στο διαστημα αυτο ειχα επισκεφτει ενα καρο γιατρους (παθολογο, στοματολογο, οδοντιατρο, αλλον παθολογο....κλπ) , και σε οποιον απο αυτους ανεφερα για το η.τ :  
α. μου ελεγε οτι  δεν γνωριζει τιποτα και δεν εχει γνωμη.... :confused1:
β. κατευθειαν κοψιμο το η.τ  χωρις πολλα πολλα 
γ. οτι μεν μπορει να φταει αλλα δεν ειναι σιγουρος.....

Να μην τα πολυλογω δεν βρεθηκε ενας χριστιανος να με ρωτησει (οπως κανουν με το τσιγαρο)....ποσο ατμιζω ....τι συστατικα εχει το αρωμα που ατμιζω ....ποσα watt κανω κλπ....

Απο ολα αυτα εγω ενα πραγμα καταλαβα, αν δεν ασχοληθει σοβαρα ο γιατρος που θα πας στο τυχον προβλημα που εχεις (και υποψιαζεσαι οτι προερχεται απο το η.τ).... μην βιαστεις να το κοψεις αν δεν παρεις απο αλλον μια τεκμηριωμένη απαντηση -και αν θα το κανεις φροντισε να μην  γυρισεις στο κ.τ.... (μαθηματικα βεβαιο ομως δυστυχως)


Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 18, 2018, 07:51 »
Μπαίνει ένας στο ιατρό του ζουλάει με το δάχτυλο του το κεφάλι του και λέει γιατρέ πονάω εδώ, ζουλάει την κοιλιά του και λέει πονάω και εδώ, ζουλάει το πόδι του πονάω και εδώ, το χέρι του πονάω και εδώ, το μάγουλο του και λεέι πονάω και εδώ να μην τα πολυλοώ όπου έπιανε πονούσε. Και ρωτάει το γιατρό του γιατρέ μου τι έχω ? Τι πρέπει να του απαντήσει ο σωστός γιατρός ?

ΥΓ Γιατί τόγραψα τώρα ε μούρθε και δεν συγκρατήθηκα. Παλιό και καλό ομως. Συντονιστή είναι offtopic και συγχώρα με

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 18, 2018, 07:56 »
- Μάλλον έχεις σπάσει το δάχτυλό σου...

Αποσυνδεδεμένος Apostolos69

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 18, 2018, 10:33 »
Για κανε εναν ελεγχο στο ζάχαρο Ειναι η κυριοτερη αιτια τις ξηροστομιας

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 18, 2018, 11:27 »
To είχα πάθει τον πρώτο καιρό στον ατμό. Είχα πάθει και κάτι άλλο πριν, γι αυτό και δεν τρόμαξα. Προηγήθηκε ο κορεσμός γεύσης, κι αφού κατάλαβα πως δεν αρρώστησα, κάπως έτσι αντιμετώπισα και την ξηροστομία. Κι επειδή ήταν κι αυτή ενοχλητική, είχα πάρει ένα τζελ κι ένα σπρεί κατά της ξηροστομίας απο το φαρμακείο (χωρίς ιατρική συνταγή). Τρεις τέσσερις μέρες τα χρησιμοποιήσα κι έστρωσα.
Γιατί το έπαθα τότε και γιατί δεν το ξανάπαθα, δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος verdeangelo

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 18, 2018, 11:37 »
Τελικά φίλε nikosgia,δεν μας είπες πως το έλυσες ;;;.
Κατέβασες το ποσοστό νικοτίνης ;;;.
Μείωσες το άτμισμα με την υπάρχουσα νικοτίνη ;;;.
Άλλαξες άρωμα ;;;.
Άλλαξες ποσοστά στην βάση ;;;.

Αν είδες ξεκίνησα με την νικοτίνη όχι τυχαία,η υπερκατάναλωση της συνήθως δημιουργεί διαφόρου είδους θέματα.
Πάντως σε περιπτώσεις που έχουμε οποιοδήποτε θέμα με ευαισθησίες,πριν ρωτήσουμε "ειδικούς" μέσω net ή πάμε σε γιατρούς,καλό θα είναι να κάνουμε πρώτα την ερώτηση στον εαυτό μας,"τι είναι αυτό που έχει αλλάξει τις τελευταίες μέρες" και να αρχίσουμε τα "πειράματα" αλλάζοντας τακτική & συνήθειες να δούμε αν αλλάξει κάτι ... είναι ο καλύτερος (σε 1ο στάδιο) "γιατρός". ;)
Αν όχι,τότε πάμε για εξετάσεις.


Προσωπικά,πολύ παλιά είχα θέμα με το στομάχι μου όταν άτμιζα.
Απλά,κάθισα και αναρωτήθηκα τι έχει αλλάξει τις τελευταίες μέρες και έχω κάψιμο στο στομάχι και συνηδειτοποίησα ότι το είχα κάνει πιπίλα και πολύ κατανάλωση αυτού μιας και ξημερωνόμουνα στον υπολογιστή,με την 18άρα νικοτίνη !!!.
Και πολλές ώρες και 18άρα,τα ήθελε ο πισινός μου.
Τελικά την μείωσα σε 11άρα τις βραδυνές ώρες και ηρέμησα (τώρα είμαι σε 6άρα και μερικές φορες μηδενική,μέρα-νύχτα).
Ή επίσης άλλη φορά είχα θέμα με το στομάχι και πολλές καούρες κάθε βράδυ.
Κάθισα και σκέφτηκα τι έχει αλλάξει στις συνήθειες μου τον τελευταίο καιρό και ήταν η κόκα κόλα που έπινα ένα ποτήρι κάθε μεσημέρι,με το φαγητό.
Την έκοψα την κατανάλωση της σε καθημερινή βάση και ηρέμησα,τόσο απλά.

Υ.Γ Και κάτι που έμαθα προ 8ετίας (από γαστρεντερολόγο):
Τίποτα δεν είναι απόλυτο,πανάκια.
Ξαφνικά απέκτησα πρόβλημα στην κατανάλωση καθαρού κρόκου αυγού με αποτέλεσμα όταν το τρώω σε μελάτο,βραστό,αυγοκομμένο φαγητό,να διπλώνω στην μέση από τον πόνο (όμως μέσα σε κέικ,γαριδάκια,τυροπιτάκια,τηγανίτες,κουλουράκια κοκ όπου είναι αραιωμένο,δεν έχω θέμα).
Αφού κάναμε όλες τις σχετικές εξετάσεις και δεν είχα κάποιο άλλο θέμα,τον ρώτησα:"Μα καλά,στα 40 φεύγα,απέκτησα ξαφνικά ευαισθησία στον κρόκο" και μου απάντησε:"Η ευαισθησία ή η αλλεργία,δεν έχουν ηλικία".
Τόσο απλά.
Αυτό που σήμερα δεν σου δημιουργεί θέμα,αύριο μπορεί να σε χαλάει ή να στρώσει ξαφνικά,και το ανάποδο φυσικά.
Από την άλλη,αυτό που χαλάει ή θεραπεύει εσένα,δεν είναι απόλυτο ότι θα χαλάει ή θεραπεύει και τον άλλον.
Βλέπεις,κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και το ίδιο σύμπτωμα δεν είναι απόλυτα και η ίδια αλλεργία/ευαισθησία ή πάθηση.

Κεντρική ιδέα:Μάλλον,πρέπει να αλλάξω στομάχι. ;D

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 18, 2018, 12:08 »
Συμφωνώ σε όλα. Τα είπες πολύ συνοπτικά και περιεκτικά συνάμα.

Οι διάφορες "ευαισθησίες" ή και αλλεργίες τριγκάρονται και από ψυχολογικούς παράγοντες οποτεδήποτε μέσα στην διάρκεια της ζωής μας. Οι πιο "αναίσθητοι" ζουν περισσότερο (και με καλύτερη υγεία)... ας μην τους "κατακεραυνώνουμε"  ;).  

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 18, 2018, 13:40 »
..ελα ποιος με φωνακσε?  :hmmm:
ναι λεμε... θα παω 100 πλας. τελος :))

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 18, 2018, 13:42 »
Από καιρό ήθελα να ρωτήσω για την < υπερνικοτινίαση > και τις επιπτώσεις της.

Είχα διαβάσει στο site της Flavoyr Art. Italy ότι καλό είναι να μην υπερβαίνουμε την λήψη ημερησίως, τα 58mg Νικοτίνης

Συγχρόνως όμως διαβάζω στο φόρουμ, ότι η κάποια ποσότητα νικοτίνης αποβάλλεται από τον οργανισμό με τα ούρα. Ητοι η ημιπερίοδος της νικοτίνης είναι 2 ώρες.

Γνωρίζει κανείς , κάτι, σχετικά με αυτά ?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 18, 2018, 14:17 »
Και μήπως γνωρίζει κανείς γιατί ούτε μία απάντηση δεν είναι εντός του θέματος που ξεκίνησε ο άνθρωπος και είναι οι γιατροί και πως αντιμετωπίζουν το άτμισμα?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 18, 2018, 14:30 »
Έχει δίκιο ο [member=14501]modivin[/member] πως είναι οφ-τόπικ, αλλά εφόσον είναι σημαντικό, εγώ δίνω μια απάντηση:

Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την λήψη της νικοτίνης. Τόσο που δεν μπορεί να βγει κοινός μπούσουλας για όλους, μόνο ο εμπειρικός που θα ανακαλύψει ο καθένας για τον εαυτό του. Οι ανοχές του καθένα είναι διαφορετικές: αυτός που κάνει 3άρα θα ζαλιστεί με τα δικά μου υγρά. Εγώ θα ζαλιστώ αν ατμίσω στους δικούς μου ρυθμούς την βάση που κάνει ο [member=10440]microchip[/member] .

Τα κιλά του καθενός, η συνήθεια του οργανισμού, το χρονικό διάστημα κατανάλωσης της νικοτίνης, η περιεκτικότητα του υγρού, ο ρυθμός αποβολής της από το σώμα, όλα παίζουν ρόλο. Ως ατμιστές έχουμε και τις διαφορές που έχουν να κάνουν με τα βατ και τα στησίματα. Η τζούρα του ενός ατμοποιεί άλλη ποσότητα από την τζούρα του διπλανού με άλλα βατ/στήσιμο/ατμοποιητή, ακόμα και με ίδιο υγρό. Το πόση νικοτίνη απορροφά ο οργανισμός κατά το άτμισμα είναι επίσης ασαφές. Σίγουρα λιγότερη από αυτή που περιέχει το υγρό, με την υπόλοιπη μάλλον να καταστρέφεται στην αντίσταση.

[Ίσως κάποιος να θυμάται καλύτερα από μένα, πάντως νομίζω πως μια σχετική έρευνα Φαρσαλινού έβγαζε κάπου το 30% να μην απορροφάται.]

Ακόμα και στο βασικό ερώτημα για κάθε δηλητήριο, το "πόση νικοτίνη είναι θανατηφόρα" η απάντηση είναι άγνωστη! Με αφορμή το άτμισμα, κάποια στιγμή βγήκε στην επιφάνεια πως οι τιμές που διδάσκονταν και οι γιατροί, είχαν βγει από μια παμπάλαια έρευνα των αρχών του 20ου αιώνα, με πολύ αμφισβητούμενη και μπακαλίστικη μεθοδολογία -και ήταν πιθανότατα ανακριβείς!

Όλα αυτά σημαίνουν πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Όμως η υπερβολική κατανάλωση νικοτίνης φέρνει γρήγορα δυσφορία, οπότε ξέρουμε σίγουρα πως δεν μπορεί κανείς να φτάσει σε επικίνδυνες συγκεντρώσεις στο αίμα αν δεν πιει τα υγρά του ή δεν καταπιεί τον καπνό του.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 18, 2018, 14:47 »
Βεβαίως και ο [member=14501]modivin[/member] έχει δίκηο για το 0fftopic. πιό κατάλληλο θα ήταν το νήμα με θέμα ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αλλά σύμφωνα με τον BigSur και με τη δική μου εμπειρία,
- Ενα μέρος της ποσότητας της νικοτίνης που περιέχει το υγρό, καταστρέφεται στην αντίσταση
-  Ενα άλλος μέρος αποβάλλεται από τον οργανισμό
-  Για μας δεν που κάνουμε  πνευμονικές, ένα άλλο μέρος δεν μπαίνει καν στο στόμα.
-  Και σε κάθε περίπτωση, ο ίδιος ο οργανισμός θα δυσφορήσει όταν  υπερβούμε τα όρια.

Νομίζω ότι αν και η ερώτησή μου ήταν εκτός θέματος, ήταν χρήσιμες οι διευκρινήσεις του BigSur , τουλάχιστον για μένα. Ευχαριστώ.  Τέλος offtopic
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2018, 14:55 από Π. Γιούρσης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110526 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159770 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515289 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet