vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νέος ατμιστής με απορίες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 30, 2011, 13:29 »
Φίλε καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου.

Τα προβλήματα με το η.τ ξεκινούν απο το γεγονός ότι κανένα η.τ. δεν λειτουργεί απροβλημάτιστα σα σύνολο.

Αν δεν υπήρχε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον από τον κόσμο για διακοπή καπνίσματος, κανείς δεν θα είχε την υπομονή να ασχοληθεί με το η.τ.

Αν βλέπεις κάποιο δισταγμό προτάσεων είναι γιατί ότι και να σου προταθεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην λειτουργεί άψογα απο την αρχή κτλ.

Η πιο σίγουρη (αλλά όχι πολύ κομψή ) λύση είναι

1) μπαταρία eGo 900 μιλιαμπέρ
2) ατμοποιητής 901 ή 901 LR ή 510 ή 510 LR και απευθείας στάξιμο του υγρού σταγόνα σταγόνα απο το μπουκαλάκι στον ατμοποιητη (θα το δείς να αναφέρεται σαν dripping), όμως πρέπει να έχεις συνέχεια ένα μπουκαλάκι στο χέρι γιατί οι 1-2 σταγόνες που στάζεις κρατούν για 4-5 τζούρες.

Διάρκεια ζωής μπαταριών eGo 1 ημέρα (πολύ άτυχος) ως 2-3 μήνες  (για παραπάνω πρέπει να είσαι πολύ τυχερός)

Διάρκεια ζωής ατμοποιητών 901 ή 901 LR ή 510 ή 510 LR  1 λεπτό (πολύ άτυχος) ως 20 ημέρες (για παραπάνω πρέπει να είσαι πολύ τυχερός)
πάρε 2-3


Διάρκεια ατμίσματος με μπαταρία eGo 900 μιλιαμπέρ και απλό ατμοποιητή: 6 ώρες μέχρι την επόμενη φόρτιση
Διάρκεια ατμίσματος με μπαταρία eGo 900 μιλιαμπέρ και ατμοποιητή LR: 4 ώρες μέχρι την επόμενη φόρτιση


Υ.Γ. αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, δεν φταίω. (δες παραπάνω)

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 30, 2011, 13:36 »
Για να μην έχεις συνέχεια ένα μπουκαλάκι στο χέρι υπάρχει και το eGo-T
Πάρε τα πιο πάνω + eGo-T
dripping για σπίτι
eGo-T για έξω

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 30, 2011, 13:37 »
επειδή κ εγώ βρέθηκα σε αυτή τη θέση και με όλες τις ορολογίες δεν έβγαζα άκρη, καλό είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ένας νέος ατμιστής να παίρνει ένα kit ολοκληρωμένο και μετά σιγά σιγά μαθαίνοντας και διαβάζοντας το φόρουμ να δοκιμάζει κ άλλους ατμοποιητές, φιλτράκια κτλ...
πάρε ένα ovale που έχει καλά σχόλια για αρχή με 900άρα μπαταρία. (ολοκληρωμένο πακέτο).

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 30, 2011, 13:44 »
Για τα τύπου eGo Tank έχω μαι μικρή επιφύλαξη.
Είναι άριστα προϊόντα όταν δουλεύουν σωστά ή έχεις την διάθεση να τα πειράξεις αν δεν δουλεύουν σωστά.
Βάζω μια υπολογίσιμη πιθανότητα να φέρνουν καμένο εξ αρχής βάσει των δικών μου αγορών.
Προσοχή. Δεν τα δυσφημώ, κάθε άλλο απλά αν απο το εργοστάσιο βγάζουν καμένο τότε θέλουν πείραγμα και ο συνατμιστής που ρωτά
μου έδωσε την (πιθανώς εσφαλμένη) εντύπωση της ελάχιστης ή μηδενικής ανοχής σε δυσλειτουργίες και επεμβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 30, 2011, 14:08 »
αυτό ακριβώς εννοώ. πως δηλαδή κ εγώ αρχικά είχα κάποιες φορές γεύση καμένου (με ατμ 901 και 510). δεν είναι όμως κακό να πέσει ο καινούριος ατμιστής σε παγίδες, (π.χ σε ελλατωματικά η.τ) γιατί ετσι θα μάθει κιόλας σιγά σιγά τι είναι καλύτερο για τον ίδιο. και τουλάχιστον ο συγγεκριμένος νέος ατμιστής έχει ξεκινήσει κ από κάπου. ξέρει πως θέλει σύστημα με αμπούλα και μεγάλης διάρκειας μπαταρία. (εγώ δεν ήξερα την τύφλα μου!!!) αυτή είναι η άποψή μου..σιγά σιγά και υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 30, 2011, 14:13 »
Φίλε chrsk. Έχεις θέσει την ίδια πάνω κάτω ερώτηση σε τρία (τουλάχιστον) διαφορετικά θέματα. Ήδη έχουν απαντηθεί τα ερωτήματά σου. Θέλει και λίγο διάβασμα. Και.... όχι δεν έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα. Σύμφωνα με τα στατιστικά σου έχεις 6 ώρες ανοιχτό το site μας στο PC σου που αποκλείεται να είναι όλες εκμεταλλεύσιμες αν σκεφτείς ότι στο μεταξύ έχεις επισκεφτεί και άλλα link καταστημάατων κτλ.

Φιλικά: Μην βιάζεσαι. Εμείς δεν πουλάμε ηλεκτρονικά τσιγάρα, όπως σου είπε και ο ankouts, απλά ανταλλάσσουμε απόψεις και αλληλοβοηθιόμαστε. Διάβασε πρώτα το θέμα του Njoy που σε ενδιαφέρει και μετά ξαναρώτα εκεί (αν πρόκειται για το Njoy) ή σε άλλο ανάλογο θέμα με την απορία σου.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 30, 2011, 14:40 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,639.msg50230.html#msg50230
Αυτη η περιπτωση μου...
Ποιο μοντελο να παρω τωρα!?...
Διαβαζω, διαβαζω διαβαζω....
ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ/ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ!!!
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!>??
ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ... ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΗΝΟΜΑΙ ΕΔΩ ΝΑ  ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!...
ΤΟΣΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΕΧΩ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ!....
Πειτε μου ποιο μοντελο να παρω (με αμπουλα & μεγιστη μπαταρια) & τι να κανω...


Με πολυ απλα κ λιγα λογια, θα σου πω να διαβασεις καποιες ενοτητες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΗΤ! κ μετα οταν δεν καταλαβεις ρωτησε κ θα σου απναντησουν τοσα ατομα ναι?

Ομως για να κοψει κανεις το κτ πρεπει να ξεκινησει απο καπου σωστα? Αρα τι κανεις? θελεις να κοψεις το κτ? Εαν ναι, τοτε αγορασε το EGO (εγω εχω το κανονικο οχι το νεο με την αμπουλα) κ αρχισε με 3 ατμοποιητες που θα χρισημοποιεις εναλλαξ κ με 3 μπαταριες που θα χρησιμοποιεις παλι εναλλαξ.

Εγω ατμιζω με εναν ατομποιητη γυρω στους 5 ΜΗΝΕΣ!!!
Ειναι δυσκολο να το πιστεψει κανεις μα λεω την αληθεια !!! Απλα καθε βραδι κ καθε φορα που θα βαλω υγρο τον φυσαω κ ειναι μια χαρα κ ο ατμος ειναι τρομερα δυνατος κ η γευση η ιδια τελεια οπως κ πριν μηνες!

Εγω τα αγορασα απο Nobacco δλδ  εννοω ενα σετ με μπαταριες συν τα εξτρα οπως τα λαδακια κ οτι αλλο χρειαζομαι κ δεν εχω μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Ατμιζω με 11 ml  κ νομιζω τελικα οτι η ποσοτητα νικοτινης παιζει ρολο στους ατμοποιητες.

Εαν πραγματικα θελεις να κοψεις απο το κτ κ εχεις την διαθεση κ την οικονομικη ανεση (αν κ δεν ειναι πολλα τα χρηματα για ενα ητ!!!) τοτε αγορασε ενα απλο ego κ δες αν σου αρεσει.

Δες οτι  τα χρηματα για ητ δεν ειναι περισσοτερα απο οταν αγοραζες κτ!!! Πιστεψε αυτο που σου λεω ομως πρεπει να προσεχεις το ητ κ να μην το θεωρεις ως κατι που δεν χαλαει ναι? Οσο περισσοτερο το προσεχεις κ το χρησιμοποιεις οπως πρεπει τοσο κ αυτο θα μενει ζωντανο κοντα σου....  ;) ;) ;) να κανουμε κ κανενα αστειο γιατι σε πηρα μονοπαντα ε?  :)) :))

Προσπαθησε να επιλεξεις  καλο υγρο δλδ κατι να σου θυμιζει το κτ πχ το τομπακο της νομπακο ειναι τελειο.

Εγω δοκιμασα πολλες γευσεις (μονο απο νομπακο) κ μου αρεσε πολλυ το τοβακο κ η σοκολατα.

Αυτα ειναι γουστα ομως κ σιγουρα μπορεις να δοκιμασεις υγρα απο οπου εσυ αγαπας κ να αγορασεις το ητ απο οπου εσενα εξυπηρετει καλλιτερα.

Να μην χανεις ποτε την υπομονη σου κ αν χρειαστεις βοηθεια ειμαι σιγουρη οτι ολοι εδω θα σε βοηθεισουν.

Εγω δεν εχω μεγαλη πειρα οπως τα αλλα παιδια εδω κ για αυτο ευχομαι να διαβασεις διαφορες ενοτητες οπου θα σε βοηθεισουν πολυ!!!

Ακολουθησα τις συμβουλες που μου εδωσαν εδω κ ειμαι πολλυ ευχαριστημενη!! Ευχομαι να μας πεις τι τελικα επελεξες ναι?

Καλη επιλογη σε ητ  σου ευχομαι κ καλα ατμισματα!!!  :) :)





Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 30, 2011, 15:03 »
Συμφωνώ με τον big brother, εεεε, τον atmos εννοώ!

Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 30, 2011, 16:15 »
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σε όσους φίλους και γνωστούς με πιέσαν να τους "βάλω στο κόλπο" πάντα eGo απλό προτεινα και προτείνω. Είναι και πιο κοντά στο τσιγάρο (φερνει σε πούρο), έχει αυτονομία και σχετικά απροβλημάτιστο. Απλα δυο βασικές οδηγίες που πρεπει να εχει υπόψη του ενας νεος ατμιστής:

για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο γενικότερα: η δυνατή απότομη τζουρα ΔΕΝ ειναι σωστή. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν εχει φωτιά και δεν συμπεριφέρεται όπως το κανονικό. Ο καλύτερος επομένως τρόπος για να το απολαυσει κάποιος είναι ηπιες και αργόσυρτες τζούρες. Το πιο καλό παράδειγμα είναι όπως πίνουμε ένα χυμό/καφέ με το καλαμάκι.

για τα πρωτα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα φιλτράκια: πολύ καλυτερα αποτελέσματα θα έχουμε αν σταξουμε μερικές σταγόνες στο "μπαμπακάκι" που έχει το φιλτράκι καθώς και 1 - 2 το πολύ σταγόνες στον ίδιο τον ατμοποιητή ... στη συνέχεια καλό ειναι αφού κουμπώσουμε το φίλτρο να το αφήσουμε σε όρθια θέση για μερικά λεπτά ώστε να ποτιστεί όλο το φίλτρο και να εχουμε καλύτερη ροή υγρού

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 30, 2011, 16:21 »
Το πιο καλό παράδειγμα είναι όπως πίνουμε ένα χυμό/καφέ με το καλαμάκι.

 :thumpup: :thumpup: Ζωγράφισες!!! Ίσως η καλύτερη περιγραφή για να δώσεις σε κάποιον αρχάριο να καταλάβει πως να τραβάει τζούρες

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 30, 2011, 16:40 »
Οντως πολύ καλή η παρομοίωση.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 30, 2011, 19:50 »
Ναι ρε παιδια δεν διαφωνω αλλα σκοπος εινε να παιρνει και ο αλλος. Εχω ενα φιλο (απο αρκετους που προτεινα το ego-t και τα πανε περιφημα) που οχι μανο το δαγκωνει σαν σκυλος το κοκαλο, δεν εχει αφησει υγρο στην αμπουλα. Βρε του λεω κεφαλα, χαχαχα αργη μακροσυρτη τζουραααααααα, αυτος λεει εγω θελω ετσι. Μετα ποιος φταιει ; Οποτε σκεφτεσε ποιο να προτεινω ; Στο τελος μην βρουμε και το μπελα μας. Γιατι οπως ειπε και ο φιλος ankouts δεν ειμαστε εμποροι για να μας νοιαζει αν θα αγορασει  καποιος ΗΤ.  Λεμε να βοηθησουμε οπως και σε μας καποιος βρεθηκε να βοηθηση αλλα παντα σε σωστο επιπεδο. Ζηταμε δεν απαιτουμε και προπαντος ηρεμια. Αλλιως δεν θα βρεθει κανεις να βοηθησει.
Τεσπα εγω προτεινω eGo-T. Η αμπουλα εινε ποιο ευκολη στην χρηση για μενα, μεγαλη αυτονομια και σπανιο καμμενο. Και στο κατω κατω ηρθε καμμενο, αλλαζεις Ατμο (περνεις 4-5) και περνας αρκετο διαστημα ενω στο μεταξυ εχεις μαθει να κανεις καθαρισμα και αλλαγη φιτιλιου οποτε δεν πετας κανενα και αναστενεις και τους υπολοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 30, 2011, 19:58 »
Μπορεί στον φίλο σου να αρέσει το υγρό αυτούσιο και όχι ο ατμός, γι' αυτό και το ρουφάει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λεν και στο χωριό μου

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 30, 2011, 20:15 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καλο αλλα δεν θα εβριζε. Και δεν θα εκανε παραπονα. Οποτε μαλλον εινε ανεκπαιδευτος μαθησεως  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής με απορίες.
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 30, 2011, 20:21 »
Τότε είναι η τρίτη περίπτωση στην υπογραφή του Seb, αν και τα λέει λίγο "χοντρά"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159846 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801624 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet