vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, lounik, Jorge

Twitter

Πόση ώρα αντέχεις μακριά απ' το η.τ.; (είναι θέμα ωρών;) - Λύσεις;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Λοιπόν, ήθελα να πω κάτι που για 1η φορά, μέσα στους 4 μήνες, αντιμετώπισα σαν ατμιστής (και ομολογώ πως αγχώθηκα). Το αγχολυτικό μέχρι σήμερα ήταν ένα: έχω καβάντζα ένα δεύτερο μοντάκι, έναν δεύτερο ατμοποιητή, επιπλέον υγρό κ.ο.κ. Στην πράξη όμως είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Ίσως η νέα μου ατμιστική συνήθεια κι η σιγουριά πως «σιγά, δεν πρόκειται να συμβεί κάτι σε μένα, ούτε θα χαλάσει το μοντάκι ούτε θα σπάσει και τίποτα, εξάλλου κι αύριο μέρα είναι». Αποτέλεσμα, στο σπίτι να έχω βαφτίσει ένα ντουλάπι ως ατμιστικό και στην καθημερινότητά μου να κυκλοφορώ με μία και μόνη συσκευή.

 
Ποτέ τα πρωινά δεν ξεχνάω το η.τ. Πάντοτε, η πρώτη μου κίνηση θα είναι να πάρω το πλήρως φορτισμένο μοντάκι και να ξεκινήσω τη μέρα μου. Σήμερα, βρέθηκα σε κλειστό χώρο σεμιναρίου. Αποφάσισα να μην ατμίσω, αν και είχα το ελεύθερο. Αποτέλεσμα; Για κάποιες ώρες τρελάθηκα.

 
Διάβασα ξανά ένα σχετικό νήμα (“Είναι το άτμισμα εθισμός; αν ναι ποια η ψυχολογική του εξήγηση;”), όμως ήθελα να γίνω συγκεκριμένος για το πρόβλημα που αντιμετώπισα, όπως επίσης να βρω και λύσεις που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον που βρεθεί σε τέτοια πίεση.

 
Πρώτα απ' όλα, σίγουρα έχω ακόμα μεγάλη εξάρτηση από νικοτίνη (18mg και λίγο λέω), σίγουρα είμαι ακόμα πολύ φρέσκος στο άτμισμα., η ουσία όμως είναι πως βρέθηκα σε δύσκολη θέση για πρώτη φορά σαν ατμιστής και δεν είχα λύσεις (για την ιστορία, μετά το τέλος εμπλοκής, κατέβασα ατμό μέχρι τις πατούσες).

 
Ήταν τελικά θέμα νικοτίνης + η ιδέα μου; Αν φτάσω σε ελάχιστη νικοτίνη θα είναι καλύτερα τα πράγματα; Όπως κι αν έχει, η μοναδική λύση που σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή ήταν να οπλιστώ με υπομονή και ίσως την επόμενη φορά να έχω σε εφεδρεία ένα πακέτο τσίχλες ή καραμέλες.

 
 
(αν το θέμα υπάρχει ήδη, ζητάω συγγνώμη απ' τον Συντονισμό και να με διορθώσουν όπως νομίζουν καλύτερα).

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
περίπου τόσο, άντε κι άλλο τόσο....   ::) 
πλάκα κανω. άντε δεκάλεπτο  :yes:


[youtube]wZXx98Uz4sE[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Χαχαχα, καλησπέρα φίλε giorgosss. Ναι, κάπως έτσι είμαι κι εγώ. Δεν θέλω να σκεφτώ ποτέ ξανά το περίπτερο, θέλω να πάψω να σκέφτομαι σαν καπνιστής όπου στα δύσκολα κλατάρω. 4 μήνες τώρα είμαι άλλος άνθρωπος, δεν θέλω από μια βλακεία να επιστρέψω στα χάλια που είχα.

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
επειδή είναι η δεύτερη φορά που ξεκινάω το άτμισμα ξέρω πως αν πεις άντε θα πάρω ένα πακέτο τώρα που ξέμεινα από υγρό/ατμο/μπαταρία την έχεις πατήσει!!! Πρώτη φορά το 2011 ξεκινάω τον οκτώβρη και έρχονται χριστούγεννα..πάω από αθήνα στο χωριό για διακοπές και ξεχνάω το καβάτζα μπουκαλάκι υγρό!!περνάνε 2-3 μέρες και ξεμένω..εκεί το η.τ. ηταν κάτι άγνωστο και δεν υπήρχε πουθενά υγρό...σκέφτομαι ε μωρέ δε πειράζει ας κάνω κάνα τσιγαράκι διακοπές είμαι και αρχίζω ξανά μόλις γυρίσω Αθήνα!! :idiot1:  ε από τότε τον μάιο του 15 ξανάρχισα το ηλεκτρονικό !!Τώρα και μόνο που σκέφτομαι οτι μπορεί να ξαναρχίσω κ.τ. οπλίζομαι με υπομονή και έχω αντέξει και 3-4 μέρες χωρίς το ηλεκρονικό!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αν ξέρω ότι μπορώ να ατμίσω όταν θέλω τότε δεν έχω πρόβλημα να μείνω ώρες χωρις ητ.
Αν δεν μπορώ όμως να ατμίσω τότε θα θέλω να ατμισω κι ας μην το έχω ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
(πάνω-κάτω, δεν είμαι και σίγουρος...)

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
απλά δεν αντέχω χωρίς το istick μου.... ατμίζω όλη μέρα σχεδόν 2.5 ml το Πιο  πολυ που εχω κανει ειναι 4ml σε 3 ωρες... στα 19.7W  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα συμφωνήσω με τον ποιητή. Μπορώ να μείνω ώρες χωρίς ητ, αρκεί όμως να ξέρω ότι μπορώ να ατμίσω. Αν όμως πχ φύγω από σπίτι χωρίς εργαλείο είμαι ικανός να γυρίσω πίσω έρπειν για να το παρω. Και ας μην ατμίσω για ώρες μετά...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@akisgr1, καλησπέρα.
Σίγουρα δεν είμαι αυτός που μπορεί να πει κάτι παραπάνω, ούτε σαν ειδικός αλλά ούτε ακόμα και σαν ατμιστής, όμως πιστεύω πως έχουμε μία διαφορά. Εγώ ήμουν βαρύς καπνιστής και με ακολουθεί η εξάρτηση, τώρα βρήκα τρόπο να καταπολεμήσω και δεν θέλω ν' αποτύχω από δικό μου λάθος. Αν δεν είχες τέτοιο θέμα τότε πρέπει να νιώθεις ευτυχισμένος με πεντακάθαρους πνεύμονες. Δεν υπάρχει λόγος ούτε ν' ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Πλέον επειδή έχω βρει τα γούστα μου το ατμισμα το ευχαριστίεμαι.μου αρέσει πάρα πολύ .Δεν έχω πρόβλημα να μην ατμισω για πολλή  ώρα αλλά όταν το πιάσω στα χέρια μου θα το τερματίσω.στην κατανάλωση έχω χάσει το μέτρημα μιας και φτιάχνω μόνος υγρά και έχω πολυ χαμηλή νικοτίνη.ωστοσο το έχω πάντα μαζί μου και ας κάνω μόνο μια τζούρα δεν υπάρχει πρόβλημα.υπαρχουν και άλλες φορές που το ξεχνάω αν έχω υποχρεώσεις και Ατμιζω ελάχιστο μέσα στην μέρα.οταν κάθομαι όμως και δεν κάνω τίποτα ξεφεύγω ;)

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απο τις απαντησεις σας παιδια δειχνη το πραμα οτι ειναι θεμα συνηθειας καθαρα και οχι ληψης νικοτινης και αυτο ειναι πολυυυυυυυυυυ ευχαριστο
Ετσι και εγω καπνιζα απο τα 15 μου χρονια   μεχρι τωρα που ειμαι 60 και τωρα 20 τελευτεα χρονια 70 τσιγαρα την ημερα αφορολογητα οτι με τοση ευκολια θα το εκοβα τωρα ενα χρονο ατμιζω χωρις κανενα τσιγαρο και παρατηρω οταν κανω δουλειες και το αφηνω 1η2 ωρες μετα το καταφχαριστιεμε ηγευση και το χτυπημα τελεια
με 9 νικοτινη που κανω μεχρι λοκσιγκα μου φερνει.
Το συμπερασμα που βγανει  οτι οσο αποφευγουμε την πιπιλα τοσο τοσο καλυτερα ειναι για να μην το βαρεθουμε ποτε

spyros1

Καλημέρα.
Εξαρτάτε απο το εάν ασχολούμε με χειρονακτική εργασία η μαστόρεμα  - τοτε δεν ατμιζω. (Μπορεί και για μέρα να μην ατμίσω - Μέχρι να τελειώσω αυτό που κάνω γιατί μετά του δίνω και καταλαβαίνει!!!). :D
Εαν όμως με πιασουν "τα διαόλια μου"  :angry_orange: και με τσιτώσει καποιος εκει δεν γίνετε να ζήσω ούτε στιγμή χωρίς αυτό, γιατί ενδεχομένως να κάνω κάτι που μετά σίγουρα θα στενοχωρηθώ και θα το μετανιώσω...(Τέτοιες στιγμές βγαίνω από τον έλεγχο...)  :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2016, 07:48 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τον ποιητή thenetpoet και cruiser79..!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Όπως λέει και ο σύζυγος: ευτυχώς που είμαι γυναίκα (η Μαίρη η Παναγιωταρά)! Όταν έχω δουλειές, το ξεχνάω, όταν είμαι μπροστά στην τηλεόραση το βράδυ ή στον υπολογιστή (στο γραφείο- πριν έρθουν οι ...υποχόνδριοι)...  :baby: 
 
Στα σοβαρά, με έχει απασχολήσει το θέμα, γιατί βλέπω ότι με το η.τ. έχω κολλήσει περισσότερο από το κ.τ.
 
Όταν κάπνιζα ήταν δεδομένο ότι κάποιες ώρες δεν θα το έβαζα στο στόμα μου (επαγγελματικές συναντήσεις,
 
χώροι απαγόρευσης), με το i stick και αυτή τη θήκη που έχει γίνει ένα με το δέρμα μου δεν μπορώ να
 
ξεκολλήσω. Αφού σκέφτομαι να παρατήσω τη θήκη, να βάζω το η.τ. στην τσάντα , έτσι ώστε να μην είναι
 
τόσο εύκολο το άτμισμα.... :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
2 μήνες που ατμίζω μετά από 25 χρόνια καπνιστής και τα τελευταία 10 και βαρύς καπνιστής.Αλλα το πήρα απόφαση ότι θέλω να το πετάξω το ρημάδι.Δεν έχω καπνίσει ούτε ένα μένω 1 και 2 ώρες χωρίς άτμισμα χωρίς να με ενοχλεί ενώ πριν λύσαααααα.Αν και έχω χαμηλή νικοτίνη 6αρα νομίζω με καλύπτει μια χαρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110706 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159940 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515414 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530832 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801667 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41004 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet