vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, dkostas, Jorge, Tazz, lidbab, Kouros17, radios, Zdgatapsychs, tibolaso

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ποιο ρούφηγμα;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
το ρουφηγμα καπνου η ατμου ;D

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Ξέρω έναν ατμιστή ο οποίος άρχισε χωρίς να έχει καπνίσει ποτέ στη ζωή του, τον ρώτησα ΓΙΑΤΙ, μου απάντησε γιατί έχει πλάκα, είναι ευχάριστες οι γεύσεις και το βλέπει σαν χόμπυ - χρησιμοποιεί dead rabbit RTA, φουλ πνευμονικά, δεν έχει κανένα άλλο ατμοποιητή, άρχισε με αυτό και διπλές fused Clapton. Πλέον πλέκει σύρματα, φτιάχνει υγρά και περιέργως δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με άλλους ατμοποιητές, μοντς κλπ. Ατμίζει χωρίς νικοτίνη. 

Γενικά θα έλεγε σε μη καπνιστή ότι είναι κάτι που ναι μεν μπορεί και προσφέρει μεγάλη ευχαρίστηση, αλλά αν δεν είναι εξαρτημένος από τη νικοτίνη να μην το κάνει. 
Παρ'όλ'αυτά όταν με ρωτάνε πότε θα κόψω το άτμισμα συνήθως λέω "δεν ξέρω, ποτέ, όταν βαρεθώ". 

Αλλά δεν έχω γνωρίσει κανένα μη καπνιστή που να εκφράση ενδιαφέρον για το άτμισμα πέρα από αυτούς που μου λένε ό,τι μ@##κία ακούσουν στα media. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Οτι και να του πεις, αν του εχει "μπει" στο μυαλο, θα το κανει.
Λιγα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα, απο μια επιμονη κακη ιδεα... (και το τσιγαρο, καπως ετσι το ξεκινησαμε)

Παρόλα αυτα, θα του ελεγα ότι υπάρχουν εποικοδομητικότεροι τρόποι να ξοδεψει τα λεφτά του, και ότι η εξαρτηση (αν ηθελε και νικοτινη) "μπαινει με το σακι και βγαινει με το βελονι".

Και θα του εδειχνα και παραδειγμα.
Ειμαστε εξαρτημενοι απο τον αερα που αναπνεουμε.
Θα του ελεγα λοιπόν, ας κρατησει την ανασα του όσο μπορεί.
Οταν δεν θα μπορει πια, και απεγνωσμένα θα ρουφήξει όσο πιο πολυ αέρα μπορεί, τοτε θα του έλεγα ότι αυτη ειναι η εξάρτηση.
Γιατι η νικοτινη (σε εμενα τουλαχιστον) ηταν σχεδον τοσο επιτακτικη όσο και ο αερας.

Η βασικη διαφορα ειναι ότι δεν τη χρειαζόμουν για να συντηρησω τη ζωή μου.... Δεν θα πεθαινα αν την σταματουσα.

Θα υπέφερα όμως.

Αποσυνδεδεμένος amorphia

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
γενικά θα συμβούλευα κάποιον μη καπνιστή να ΜΗΝ ξεκινήσει το άτμισμα... 
δεν είναι ούτε θέμα ήθικής, ούτε κάτι άλλο... αλλά πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο... είτε μιλάμε για νικοτινούχα υγρά είτε μηδενικά... 
αυτό που έχουν κάποιοι στο μυαλό τους "ααααα, θα μπορώ να πιπιλάω όλη μέρα ένα τιραμισού, έναν μπακλαβά, μία κομπόστα, ένα σουτζού λουκούμ ή δεν ξέρω τέλος πάντων κάτι χωρίς τις θερμίδες του" σόρρυ αυτά δεν τα θεωρώ σοβαρές δικαιολογίες...  από την άλλη μιλάμε για ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται σε ενήλικες...ότι του κατεβάσει η γκλάβα θα το κάνει έτσι και αλλιώς... μην δίνεται όμως την επιβεβαίωση γιατί και αυτό είναι κάτι κακό ως σκεπτικό... 

είναι αχρείαστο, θα επιβαρυνθεί τόσο στην υγεία του (και οκ, δεν έχει σχέση με το τι αναπαράγουν τα μίντια έχει να κάνει με το "ρε άνθρωπε, είναι πιο ακίνδυνο από το παραδοσιακό τσιγάρο, τόσα χρόνια όμως ζούσες χωρίς να βάζεις κάτι ξένο μέσα σου, γιατί να το κάνεις τώρα?"), θα επιβαρυνθεί και οικονομικά... και αν το δούμε λίγο παραπέρα... όσοι είναι γονείς, είμαι βέβαιος πως κανείς δεν θα χαιρόταν αν ερχόταν ο γιόκας ή η κοράκλα του που δεν έχει καπνίσει ποτέ στην ζωή του να σας πει "πατέρα, σκάσε μου δέκα φραγκάκια να πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλιώς θα αρχίσω να  χαλάω το χαρτζιλίκι μου στο περίπτερο για τσιγάρα..." 

και ένα άλλο επίπεδο το θεωρώ παντελώς λάθος ως σκεπτικό... κάποια στιγμή ας καταλάβουμε όλοι μας πως είμασταν καπνιστές.... και θέλετε να σας θυμίσω πως ήταν?
κάποιοι ξεροβήχαμε σαν τα γαϊδούρια
περπατούσαμε στον δρόμο ή στεκόμασταν δίπλα σε άλλους ανθρώπους και βρωμάγαμε σαν κινούμενα νερωμένα τασάκια,
γεύση χάλια,
αντοχές χάλια,
αναπνοή χάλια,
όσφρηση χάλια.... 
ύπνος χάλια... 
ξύπνημα χάλια... 
από οικονομία λίγο πολύ ειδικά οι θεριακλήδες όπως ήμουν εγώ... όταν έχεις καταλήξει να κάνεις 3-4 πακέτα τσιγάρα και αφήνεις καθημερινά χαράτσι 11-16 ευρώ στο περίπτερο και στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς για να καλύψεις τον εθισμό/πάθος σου... και αυτή κατα διαόλου πάει...

όλα αυτά και πολλά παραπάνω οδηγούν σε μια ποιότητα ζωής χάλια και που φαίνεται δυστυχώς πως κάποιο το ξεχνούν ή δεν το κατάλαβαν/καταλαβαίνουν καθόλου...  αλλά ας μάθουμε κάποια στιγμή τα πράγματα που γουστάρουμε και αγαπάμε να τα προστατεύουμε κιόλας, γιατί κανείς μας δεν γούσταρε που μπήκαν φορολογίες στα υγρά, κανείς μας δεν ευχαριστήθηκε που το ηλεκτρονικό εξομοιώθηκε νομοθετικά με το παραδοσιακό τσιγάρο... κανείς μας δεν χαίρεται με όλη την παραπληροφόρηση που βλέπουμε να γίνεται τόσα χρόνια από τα διάφορα μίντια  και ήδη παρά το οτι τουλάχιστον οι περισσότεροι ατμιστές τασσόμαστε υπέρ του, γιατί έχουμε δει πολλά θετικά στην ζωή μας από την εποχή που καπνίζαμε παραδοσιακά ξέρουμε πολύ καλά πως το κυνηγάνε από παντού... σε κανέναν μας δεν θα αρέσουν εξτρά απαγορεύσεις, μέτρα, φορολογίες κλπ αν ξεκινήσει αλόγιστη ή επικίνδυνη χρήση από διάφορους...  


Αποσυνδεδεμένος tok

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Ας μη γελιόμαστε πάντως , σχεδόν όλοι σ ' αυτό το forum φαντάζομαι είμαστε πρώην καπνιστές και φαντάζομαι σχεδόν σε όλους μας έλεγαν αρκετοί να μην αρχίσουμε το κάπνσμα.

Εγώ προσωπικά πάντως θεωρώ οτι το σωστότερο να άκουγα τότε θα ήταν οχι μη το αρχίσεις επειδή δεν είναι ωραίο, βρωμάει , δεν είναι μαγκιά , θα εθιστείς στη νικοτίνη και δε ξέρω τι άλλο λέγανε αλλά μη το αρχίσεις γιατί είναι ωραίο για πολλούς , χαλαρώνει απο το στρές πολλούς κτλ. ΑΛΛΑ ...δε θα μπορείς να το κόψεις , οχι λόγω της νικοτίνης αλλά λόγω του ψυχολογικού εθισμού που όλοι ανεξαιρέτως αποκτούν(όσοι τουλάχιστον απολαμβάνουν πραγματικά το κάπνισμα γιατί υπάρχουν και περιστασιακοί καπνιστές ακόμα και χρόνιοι ).

Το ίδιο ακριβώς θεωρώ ισχύει και για το άτμισμα σε ένα μη καπνιστή-ατμιστή .

Αποσυνδεδεμένος Manu

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Σ ένα καπνιστή θα έλεγα να κόψει το τσιγάρο και να μην το αντικαταστήσει με τίποτα..... ούτε με κομπολόι.

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Να μην το αρχίσει τόσο απλά .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις! Περιοχή νέων μελών 4132 638793 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:32
από Bente
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13901 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12