vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 5 χρήστες
bujinkan, Buliwyf, manoslykos, Mimhsdr, Jorge

Twitter

Η πρώτη μου μέρα!

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Η πρώτη μου μέρα!
« στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:13 »
Από σήμερα λοιπόν είμαι κι εγώ ατμίστρια!! Το πρωί πήγα μια βόλτα σε 2-3 μαγαζιά της περιοχής και κατέληξα στη Nobacco όπου οι πωλητές μου φάνηκαν οι εξυπηρετικότεροι και με πολύ διάθεση και χρόνο να βοηθήσουν. (+δοκιμές ατμοποιητών + δοκιμές υγρών + δωράκια)
Ξέφυγα βεβαια λίγο από το budget μου και πήρα αυτό τον συνδυασμό αλλά χαλάλι
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2870-01-01-1184-nobacco-mas-30w-kokkino-detail (σε φούξια κοριτσίστικο βεβαίως ;) [size=78%])[/size]
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/3158-01-01-1413-nobacco-ostria-glassomizer-detail
η πωλήτρια μου συνέστησε να ξεκινήσω με "καπνικό" υγρό για αρχή και μετά από δοκιμή 4-5 υγρών μου άρεσε πολυ αυτό
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-liquids/91-01-01-0092-e-liquid-20ml-tobacco-medium-detail
οταν το δοκίμασα μου έρεσε πολύ, καπνικό μεν αλλά εχει μια ωραία γλύκα και λίιιιγο από φουντουκι θα έλεγα
έτσι γύρισα σπίτι, πέταξα τα τελευταία τσιγάρα στα σκουπίδια και ξεκίνησα να ατμίζω κατενθουσιασμένη "πάιζοντας" με τα W
Πραγματική απόλαυση και το τσιγάρο ΔΕΝ μου έλειψε στιγμή...μέχρι που ήρθε το βραδάκι...συμπλήρωσα λίγο υγρό στη δεξαμενή και τσίμπησα λίγο τα W
Ε αυτό ήταν... με εχει πιάσει η απόλυτη αηδία, μου μύριζαν τα δάχτυλά μου από την αλλαγή του υγρού, το στόμιο του ατμοποιητή, όλα!!
Εχω απογοητευτεί πολύ τώρα    :( :'(
Καμιά συμβουλή;;;;;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:22 »
Συμβουλές δεν έχω, είμαι και εγώ νέος στο η/τ

Μην το βάζεις κάτω όμως, καλή αρχή !

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:24 »
Σ'ευχαριστώ!! Καλή αρχή και σε σένα!! Οχι δεν θα τα παρατήσω έτσι εύκολα εννοείται!!!

Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:25 »
δοκιμασε σκετη βαση αν σε ενοχλουν τα ετοιμα υγρα...η φτιαξε δικα σου υγρα και προσθεσε λιγο αρωμα ωστε να μην ειναι εντονα.

Αποσυνδεδεμένος Nacajima

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:28 »
Δώσε παραπάνω πληροφορίες, έβαλες το ίδιο υγρό? μήπως πήρες καμένο? μήπως έβαλες πολλά watt και άρπαξε η αντίσταση? είναι λίγο δύσκολο να σε βοηθήσουμε αν δεν ξέρουμε τι έχει γίνει πρωτίστως.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:34 »
Xρονια πολλα!! Καλες γιορτες!! Κ καλη αρχη!!  :tongue_smilie:   :bye:


To να σου φαινεται διαφορετικο το υγρο σε σχεση με αυτο που δοκιμασες, λιγο πολυ το εχουμε παθει ολοι μας.
Ειναι κ η διαφορα του ατμοποιητη (του δικου σου, σε σχεση με αυτον που δοκιμασες το υγρο).. Λογικα..


Τωρα οταν λες τσιμπησες τα watt? Ποσο πολυ τα τσιμπησες? Γτ αν ανεβηκες σε σημειο στο οποιο ψιλοαρπαξε η αντισταση σου,
τοτε πολυ πιθανο, να σου αλλαξε τη γευση του υγρου.


Τα δαχτυλα πως μυρισαν? Επεσε υγρο πανω στα χερια σου ? Αν ναι, απλα πλυνε τα καλα με σαπουνονερο & εισαι ΟΚ.


Το επιστομιο επισης.
Ισως επεσε λιγο υγρο μεσα στο σωληνα που επικοινωνει με το επιστομιο καθως γεμιζες υγρο κ να το ανεβασε στα χειλη.
Καθαρισε το με λιγο χαρτι.

Υπομονη θα χρειαστεις στην αρχη, οπως ολοι μας λιγο πολυ. Οπως επισης κ πολυ χαρτι. :laugh1:
Γενικα μην πτοεισαι..  :nope: :nope: [size=78%] Ειναι μια διαφορετικη συνηθεια σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο. [/size]

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:35 »
Αυτη η απολυτη βλακεια με τα καπνικα υγρα. αμαν πια! βεβαια να πουλησουν θελουν οι ανθρωποι αλλα το πρωτο πραγμα που επρεπε να συστηνουν τα μαγαζια ειναι μετα απο ερωτησεις διαφορες να εξασφαλισουν στους πελατες τους την απαραιτητη νικοτινη για το πρωτο διαστημα ουτως ωστε να μη ξανακυλησουν. Η συμβουλη η δικη μου (νεος ατμιστης και εγω) ειναι: ασε τα καπνικα και τις αηδιες προς το παρον. πηγαινε παρε μια MIST 20MG και MIST 0MG, βρες τη νικοτινη σου και εχεις καιρο να δοκιμασεις και γευσεις, και PG αν σου αρεσει και απ'ολα. και οχι πολλα watt

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:38 »
Εβαλα το ίδιο υγρό (δεν έχω αγοράσει άλλο ακόμα)
Watt ναι ανέβασα από τα 12 περίπου στα 20 αλλά δεν νομίζω ότι καήκε κάτι γιατί δεν έχω γεύση καμμένου
Η γεύση μου ήταν πολύ ευχάριστη όλη μέρα απλά ξαφνικά ένοιωσα ένα μπούχτισμα, μια αηδία με τη γεύση..δλδ δεν άλλαξε η γεύση σε κάτι, ΕΓΩ αηδίασα
Εχω στενοχωρηθέι πολύ τώρα...


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ μου δίνετε πολύ κουράγιο!!!!
Τελικά ίσως δεν μου ταιριάζουν τα καπνικά (φραουλίτσα ήθελα να πάρω να είμαι ειλικρινής αλλά με αποθάρρυναν για αρχή)
Τωρα οσον αφορά το υγρό το δοκίμασα με τον ατμοποιητή που αγόρασα και επίσης στο σπίτι τις πρώτες ώρες μου φαινόταν  πάρα πολύ ωραία και ευχάριστη η γεύση. Το βράδυ ένοιωσα μπούχτισμα πια...
Δεν νομίζω να κάηκε κάτι. επίσης πρόσεξα πολυ το γέμισμα οπως μου είπαν κι απο το μαγαζί και δεν λέρωσα το σωλήνα καθόλου..
τα δάχτυλα οκ τα επλυνα αλλά μου μυρίζει τώρα και το επιστόμιο...πφφφ
θα παω σίγουρα αύριο να αγοράσω βάση χωρίς αρωμα από οτι φαίνεται...
Τώρα τι να κάνω; να ξαναδοκιμάσω να ατμίσω απόψε ή μπα;;;
πάντως εντυπωσιακό έιναι ότι δεν έχω όρεξη ούτε για τσιγάρο λόγω της αηδίας που νοιώθω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:44 από vap_mania »

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:45 »
και πήρα αυτό τον συνδυασμό αλλά χαλάλι
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2870-01-01-1184-nobacco-mas-30w-kokkino-detail (σε φούξια κοριτσίστικο βεβαίως ;) [size=78%])[/size]
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/3158-01-01-1413-nobacco-ostria-glassomizer-detail

Χρόνια πολλά,
Σύμφωνα με αυτά που έγραψες, ο ατμοποιητής με το μόντ δεν είναι λειτουργικά σαν σετ.
γιατί 1ον το μόντ πάει μέχρι 30W και ο ατμοποιητής θέλει από 30W - 40W σύμφωνα με τη NOBACCO :
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/3158-01-01-1413-nobacco-ostria-glassomizer-detail#%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC
και 2ον μάλλον δεν προλαβαίνει να ατμοποιήσει σωστά και σου έρχεται υγρό στο επιστόμιο.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:46 »
Τα υγρά συνήθως συμπεριφέρονται ελαφρώς διαφορετικά ανάλογα με τα Watt.


Δοκίμασε να ρίξεις τα Watt και να κάνεις μεγαλύτερες τζούρες για να σε καλύψει η έλλειψη χτυπήματος. Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις μικρότερη εισροή αέρα για να πάρεις πιο γεμάτη τζούρα/γεύση, εφόσον θα έχεις ρίξει τα watt.


Τώρα αν πραγματικά σε αηδίασε το υγρό, δοκίμασε να το αδειάσεις όλο από το tank και να βάλεις φρέσκο, μήπως έχει αρπάξει λίγο το υγρό από τα περισσότερα watt που του έδωσες.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:49 »
ρε παιδια μη τη τρελανουμε τη κοπελα πρωτη μερα. ο ατμοποιητης φοραει 1,2 Ohm και οχι τη κλασικη νικελιου που παιρνει για ελεγχο θερμοκρασιας (o.15 Ohm. στα 11 watts paizei mia xara

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:52 »
Από το site της NOBACCO.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά
 Διάμετρος: 22mm
Μήκος Ατμοποιητή (με επιστόμιο): 50mm
Τύπος Σπειρώματος: 510
Τύπος ατμοποιητή: Glassomizer Bottom Vertical Coil
Αντίσταση Ατμοποιητή: 0.15 Οhm                       !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χωρητικότητα Ατμοποιητή: 3.0ml
Υλικό κατασκευής δεξαμενής: Pyrex Glass
Χρώμα: Ασημί/ Διάφανο Tank
Airflow Control System: Ρύθμιση με δαχτυλίδι στη βάση
Εύρος Wattage: 30W~40W                                 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:53 »
Μόλις έριξα στα 9 watt και άτμισα...σαφώς καλύτερα τα πράγματα (δηλαδή δεν μου έρχεται εμετός πια)...
πάντως τη γευση λέω να την αλλάξω άμεσα ίσως και από άυριο, μάλλον δεν μου ταιριάζουν τα καπνικά τελικά, όσο ελκυστικό κι αν φαινόταν τις πρώτες ώρες
(μόνο τα 11 ευρώ λυπάμαι που έδωσα  :'( )

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:54 »
Εγώ απο ότι κατάλαβα ο ατμοποιητής έχει στην αρχή μια αντίσταση στα 0,15Ohm, οπότε έχει δίκιο ο swtos. Βλέπω όμως οτι μαζί στο σετ δίνει και άλλες δύο στα 1,2Ohm αν κατάλαβα καλά! Οπότε μήπως να δοκιμάσεις να αλλάξεις και αντιστασούλα και να ξαναδοκιμάσεις? Με χαμηλά watt και το βλέπεις...

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 22:57 »
Οντως υπάρχει και δεύτερη αντιστασούλα στο πακέτο, η κοπελιά μου είπε να την αλλάξω οταν καταναλώσω το 1.5 μπουκαλάκι υγρού

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530808 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801637 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet