vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επόμενη γενιά ατμιστών

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Επόμενη γενιά ατμιστών
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 21:20 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Μιας και σε λίγες μέρες αλλάζει ο χρόνος σε 2016, μιας και όλα στην ατμιστική κοινότητα είναι καινούργια (τουλάχιστον για μένα προσωπικά / όπως και όλα τα παρακάτω, με οτιδήποτε γράψω να είναι μόνο προσωπικές απόψεις και τίποτα περισσότερο), σκέφτηκα λοιπόν την επόμενη γενιά ατμιστών. Πώς είναι; πώς θα κινηθούν στα πρώτα βήματα; Πώς θ' αλληλεπιδράσουν στις εξελίξεις τού ηλεκτρονικού τσιγάρου; Πολλά «πώς». Και όταν λέω “επόμενη γενιά”, δεν αναφέρομαι στα ηλικιακά όρια, ούτε στο χρονικό διάστημα που μπορεί να δηλώνει η λέξη γενιά. Αναφέρομαι στο σύνολο ανθρώπων με κοινό στόχο και δράση και που κατά δεύτερο λόγο συμπίπτει χρονικά για διακοπή του καπνίσματος και για μία νέα αρχή με χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, μέσα από πλήθος νέων και αξιόλογων συσκευών. Βέβαια, αυτές οι γιορτινές ημέρες είναι και η χαρά του καταναλωτή, προσοχή όλοι μας από βιαστικές και επιπόλαιες αγορές.   

 
Η διαδρομή μέχρι τώρα είναι κοινή για όλους εμάς: Καπνιστής → Χρήστης Ηλεκτρονικού Τσιγάρου (→ Διακοπή όλων).

 
Λάθος (απαγορευτικό): Μη καπνιστής → Καπνιστής ή Χρήστης Ηλεκτρονικού Τσιγάρου.

 
Οι παλαιότεροι χρήστες η.τ. περπάτησαν τον δύσκολο δρόμο. Τα πρώτα χρόνια ήταν σκέτος πειραματισμός, γεμάτος λάθη, παραλείψεις, ίσως και ακατάλληλες συσκευές, χρήση, υλικά άτμισης κ.ο.κ. Όλα αυτά μπορούν και τα έχουν ήδη απαντήσει οι παλαιότεροι χρήστες η.τ., πόσο ωφέλησαν ή πόσο έβλαψαν τα πρώτα εκείνα βήματα.

 
Σήμερα, οι εξελίξεις είναι ραγδαίες. Επιστήμονες, ερευνητές, γιατροί, πολλοί άρχισαν να μιλούν δημόσια για την επανάσταση που φέρνει το η.τ., αν είναι τελικά ένας σπουδαίος δρόμος για να ξεφύγουμε απ' το τσιγάρο. Επίσης, τα 2, 3 τελευταία χρόνια, έγινε πραγματική έκρηξη από πληθώρα συσκευών, υλικών, υγρών. Αμέτρητες επιλογές, (αμέτρητες και οι διαδικτυακές επιλογές),  επίσημες πιστοποιήσεις, έμπειροι κατασκευαστές και έμποροι, μεγάλη ζήτηση, πολλά τα νέα εξειδικευμένα καταστήματα, απαιτητικοί αγοραστές, χομπίστες, ή ακόμα και συλλέκτες. Όλα αυτά τα έχει μπροστά στα πόδια του ο νέος χρήστης η.τ.  Άρχισε πλέον κι ένας κοινός παρονομαστής: η απόλαυση.

 
Μάλιστα, σ' ένα άλλο και σχετικά παλιό θέμα είχα διαβάσει κάτι πολύ σωστό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση σαν σκέψη, και που πραγματικά είναι αξιοσημείωτο. Σε κάποιο σημείο αναφέρει η αγαπητή petra:

 
Από την άλλη, δεν το λέω χόμπι, αλλά απόλαυση. Οπως παλιά ήταν το κ.τ. αλλά με έναν πλουραλισμό που δεν είχαμε ως καπνιστές. Δεν τρέχαμε να δοκιμάσουμε κάθε καινούρια μάρκα.Υπερβολή υπάρχει. Γιατί σε άλλες καθημερινές δραστηριότητες της ζωής μας δεν ψάχνουμε την τόσο μεγάλη ποικιλία ή το τέλειο προϊόν.Το βασικό είναι να μείνουμε μακριά από το κ.τ. με μια συσκευή (και τις παραλλαγές της) που μας ικανοποιούν και δε μας δημιουργούνε πρόβλημα.

Από κει και πέρα, όποιος θέλει γίνεται συλλέκτης ή γκατζετάκιας. Οποιος είναι ικανοποιημένος ως έχει, να νιώθει τυχερός και όχι ελλειπής επειδή δεν έχει τα ατμιστικά ομηρικά έπη ή άλλα επισκευάσιμα μοντάτα καλούδια.”

 
Προσωπικά πάντα, εφόσον αποφασίζω να κόψω το κάπνισμα και επιλέγω το η.τ., και με βάση τα σημερινά δεδομένα, επιλέγω όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που θα με καλύψουν, ανάμεσα σε πλήθος συσκευών, αξεσουάρ και υλικών. Ήδη, όλοι εμείς οι νέοι χρήστες η.τ. καλύπτουμε αστραπιαία όλα εκείνα τα βήματα, που οι παλαιότεροι χρήστες δεν είχαν την πολυτέλεια να έχουν.

 
Ίσως κάποιοι από τους παλαιότερους τους ξενίζουν όλα αυτά, ίσως απορήσουν και με τέτοιες σκέψη, είναι όμως γεγονός. Πιστεύω, για παράδειγμα, πως η καλύτερη κίνηση από έναν νέο ατμιστή είναι να επιλέξει για πρώτη του συσκευή, μία καλή συσκευή (εργοστασιακή ή μη). Όταν λέμε καλή συσκευή εννοούμε όλα αυτά που συνοδεύουν τον παραπάνω χαρακτηρισμό: αξιόπιστος κατασκευαστής, πιστοποίηση, καλά χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα, ένα πρώτο μοντάκι, ακόμα και με παραπάνω χαρακτηριστικά που σαν πρώτη χρήση δεν θα χρησιμοποιηθούν. Να μην επιλέξει με γνώμονα μόνο ό,τι είναι πιο οικονομικό για την τσέπη του. Η σωστή συσκευή είναι εκείνη που θα τον κρατήσει στο άτμισμα. Οικονομία και απόλαυση μπορούν να κινηθούν παράλληλα (δεν είναι τυχαίο που οι πιο έμπειροι έχουν προχωρήσει και σε αξιόλογα (και) επισκευάσιμα κομμάτια, σε diy υγρά, σε συμπλήρωση των υγρών με βάσεις, και πολλές πολλές άλλες λύσεις που είχε καταδείξει η εμπειρία χρήσης τους (και που προσωπικά ακόμα δεν ξέρω) / δηλαδή, απόλαυση και κέρδος.

 
Ασφαλώς και πρέπει να τονίσουμε πως: οτιδήποτε που δεν ξέρουμε να χρησιμοποιούμε ΔΕΝ το αγγίζουμε.

 
Για να μην κουράζω παραπάνω, το δικό μου συμπέρασμα είναι πως η νέα γενιά ατμιστών είναι εδώ. Μπορεί να καλύψει απόλυτα τις προσωπικές της ανάγκες με γοργά και ασφαλή βήματα.

 
  • Μπορεί να ξεφύγει οριστικά από το κάπνισμα.

  • Μπορεί να μπει στην υπέροχη ατμιστική κοινότητα με εύκολο και ασφαλή τρόπο.

  • Μπορεί να απολαύσει το άτμισμα και τη διαδικασία αυτού.

  • Μπορεί να φτάσει και ακόμα παραπέρα: από τα φλωρέξ υγρά της μηδενικής νικοτίνης μέχρι -και γιατί όχι- στο οριστικό τέλος και του ατμίσματος.

Σημ. Ελπίζω να συμπληρώσουν όλοι οι φίλοι τη δική τους άποψη, με προσωπικά παραδείγματα. Η αφεντιά μου χαρακτηρίζεται από αυτή τη νέα γενιά ατμιστών, (μάλιστα ήμουν περίπτωση ανθρώπου που κορόιδευε τους ατμιστές, που δεν είχε σκεφτεί να διακόψει το κάπνισμα). Ήδη, 49 ημέρες που πέρασαν νεράκι. 49 ημέρες ελεύθερος από κάπνισμα. Επιλογή καλών εργοστασιακών συσκευών και αξεσουάρ. 13 ημέρες χρήσης 1ου επισκευάσιμου ατμοποιητή. Νωρίς νωρίς ήρθε η ατμιστική απόλαυση και ο σχεδιασμός, η μελέτη αλλά και η πράξη, για την πρώτη απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησα.
Ενάμιση μήνα με: 1 μοντάκι (με εξωτερικές μπαταρίες), 1 εργοστασιακό ατμοποιητή και 1 επισκευάσιμο. Εξωτερικό φορτιστή, 2 μπαταρίες, καθώς και τ' απαραίτητα εργαλεία ή και αξεσουάρ, (να τονίσω και πάλι πως δεν λέω για πολλά αλλά για απαραίτητα μέρη η.τ.). 

 
(αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, παρακαλώ τους συντονιστές να το διαγράψουν ή συγχωνεύσουν με το αντίστοιχο).

 
 
Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2015, 21:25 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 20:18 »
Γιατί ρε φίλε JoeBarTeam φλωρέξ τα υγρά μηδενικής νικοτίνης? Γιατί ξηγιέσαι έτσι σκουλικιάρικα δηλαδή? (αστειεύομαι)
Αλλά αλήθεια τώρα...εγώ που κάνω υγρά με 0 νικοτίνη θεωρούμαι φλώρος?   :tongue_smilie:
Για κάποιο λόγο ήθελα απο την αρχή να κόψω τη νικοτίνη, νέος ατμιστής και εγώ, γνωρίζοντας οτι μπορεί να φάω τα μούτρα μου και απο την πρώτη εβδομάδα διακοπής του κ.τ. τη σταμάτησα αφού το πρώτο μου υγρό ήταν με 6mg μάλιστα και το μοναδικό με νικοτίνη. Εγώ αυτό που έψαχνα σαν υποκατάστατο ήταν καθαρά η κίνηση του χεριού στο στόμα για να πάρω μια τζούρα και να βγάλω το ντουμάνι μου. Και εννοώ ντουμάνι ισάξιο κ.τ., δεν είμαι cloud chaser! Η γέυση με ενδιαφέρει και μόνο αφού κατεβάζω αέρα κοπανιστό  :tongue_smilie:   Ξέρω οτι οι περισσότεροι αν όχι όλοι το βλέπουν περίεργο και θα μου πείτε γιατί δεν το κόβω και το η.τ. αφού μετά απο τρείς μήνες και κάτι δε ζητάω τη νικοτίνη...αλλά όπως είπες φίλε JoeBarTeam, είναι τόσες οι επιλογές πια, που καλύπτουν ακόμα και το δικό μου θεματάκι παρόλη την απεξάρτηση της νικοτίνης   ;)   Άλλωστε όπως επίσης είπες, άρχισε πλέον και ένας κοινός παρονομαστής, η απόλαυση! Και για μένα είναι απόλαυση μέσω των τόσων επιλογών που έχω να μπορώ να ικανοποιώ τη δική μου ανάγκη με μια ευχάριστη γεύση και όχι τσιγαρίλα!
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω σε όσα λες και θεωρώ και εγώ οτι είμαστε λίγο πιο τυχεροί που αρχίσαμε το η.τ. τώρα που τα πράγματα είναι καλύτερα και πιο εύκολα και μάλιστα και εγώ παλιότερα έβλεπα με δυσπιστία αυτούς που το ξεκινούσαν με όλα όσα τραβούσαν. Βέβαια πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας οτι παρόλο που εγώ το ψάχνω το θέμα και όπως και εσύ απο ότι φαίνεται, αντιστάσεις, επισκευάσιμοι ατμοποιητές, modάκια, τάσεις, ρεύματα κτλ κτλ, η πλειοψηφία νομίζω των νέων ατμιστών δεν είναι έτσι και ούτε θα ήθελαν να ασχοληθούν παραπάνω απο ένα απλό υποκατάστατο ή τρόπο διακοπής του καπνίσματος...Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω δει   :)   Άλλη ιστορία όμως αυτό και έχει συζητηθεί αλλού!
Και επειδή δεν ήμουν καλός στις εκθέσεις και δεν ξέρω πως να κλείσω ένα θέμα, απλά θα σταματήσω να γράφω, ευχαριστώ   ;D

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 22:36 »
Φλωρεξ τα λέμε φιλαρακι τρέχει τίποτα να ουμ? Χαχα πέρα από την πλάκα είναι ένας τρόπος να περιπαιξουμε κάποιοι από εμάς την αδυναμία μας να κάνουμε φλορεξ. Μπράβο από εμένα σε όσους είναι φλωροι στα υγρά. Άντε και στα δικά μου, λέμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 14:50 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
@estrifan, καλησπέρα.
Χαχα, δεν μπορείς να πεις, πετυχημένος ο χαρακτηρισμός φλωρέξ στα υγρά μηδενικής νικοτίνης. Μπράβο σε όποιον το καθιέρωσε χαχαχα. 
Πέρα απ' το αστείο, πιστεύω πως ο κάθε νέος ατμιστής είναι και σ' αυτό προσεκτικότερος (γιατί πολύ απλά έχει περισσότερο κόσμο δίπλα του για να τον συμβουλέψει σωστά). Πιστεύω πως και για την ποσότητα νικοτίνης πρέπει να γίνονται σωστά βήματα, βλέπω και σε μένα, έχω ακόμα αρκετό δρόμο, αρκετή εξάρτηση, αν και πάω αρκετά καλά. 
Στο δεύτερο που λες, μάλλον έχεις δίκιο. Βλέπω κι εγώ ισχυρά παραδείγματα. Π.χ, ο φίλος που με παρακίνησε για το η.τ., ενώ είναι χρήστης η.τ. αρκετό καιρό, έχει μείνει στάσιμος και το απολαμβάνει, σε κάποια θέματα τον έχω ξεπεράσει, δεν γνωρίζει αλλά και δεν τον απασχολεί κάτι τέτοιο, είναι ικανοποιημένος με αυτό που έχει, και του βγάζω το καπέλο. Πολλοί επίσης φίλοι δεν ασχολούνται με τίποτα περισσότερο, πέρα από το να μην ξεμείνουν από αντίσταση και υγρό. 
Εγώ είμαι κάπου στη μέση. Ήμουν δυνατός καπνιστής, λέω ακόμα πως δεν το έχω κόψει και τρέμω στην ιδέα μην χαλάσει το μοντάκι και τρέχω σαν παλαβός στα περίπτερα. Γι' αυτό σκέφτομαι για 2ο μοντάκι, ή ψάχνω για καβάντζα υγρών κ.λπ. κ.λπ. αγχολυτικά. 

 
@atmistis, καλησπέρα.
Χεχε, όπως κι αν τα λένε τα τέρμα υγρά είναι στόχος ιερός. Ελπίζω να φτάσω σε αυτά και ν' ατμίζω μόνο όταν το θυμάμαι. Μία ζωή είμαι εξαρτημένος από νικοτίνη, αν τα καταφέρω θα είναι τρελή επιτυχία. Ασφαλώς, χίλια μπράβο σε όσους έχουν φτάσει στο τέρμα και διασκεδάζουν με τον ατμό. 

 
(χθες, άτμισα για ελάχιστα ml ένα μηδενικό υγρό και με υπέροχη γεύση φράουλας. Ζαλίστηκα από το ρούφηγμα, τόσες τζούφιες ανάσες είχα κάνει μόνο μικρός, στην εξοχή μέσα στα πεύκα και στα έλατα... πήγα να πέσω κάτω). 

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 20:10 »
Εγώ είμαι ατμιστης 3 μήνες κοντά. Με κουράζουν τα υγρά που αφήνουν μια γλύκα στον λαιμό. Δεν λέω πως δεν τα θέλω απλά μετά απο λίγο με κουράζουν και ενώ σε αρωματικά υγρά επιλέγω  6 νικοτίνη σε σκέτη βάση που ατμιζω τις περισσότερες φορές δεν ανέχομαι ούτε 3.εδω και μερικές μέρες ατμιζω μηδενική βάση και βλέπω πως τελικά δεν μου λείπει η νικοτίνη. Έτσι συμφωνώ με τον φίλο που έγραψε νωρίτερα πως δεν είναι μόνο η εξάρτηση απο νικοτίνη,για κάποιους όπως εμένα είναι και η συνήθεια (κίνηση, εισπνοή, ντουμάνι κ.α ) με αυτά θέλω να πω πως δεν είναι χόμπι απλά ή υποκατάστατο τσιγάρου. Το ατμισμα είναι μια εμπειρία που γίνεται συνήθεια όπως το τσιγάρο με την διαφορά οτι μπορεί να προκαλεί το 1% ή και καθόλου απο τις βλάβες του ΚΤ. Συμπέρασμα για να βοηθήσουμε και τους υποψήφιους ατμιστες : αν δεν μπορείτε να κόψετε το τσιγάρο μαχαίρι ΑΤΜΙΣΤΕ. μετά απο λίγο θα έχετε αποκτήσει μία συνήθεια με ελάχιστες ή μηδενικές βλάβες συγκριτικά με το ΚΤ και το βρωμοτσιγαρο δεν θα σας λείπει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 20:37 »
με αυτά θέλω να πω πως δεν είναι χόμπι απλά ή υποκατάστατο τσιγάρου.


Γιατί πρέπει να είναι μόνο αυτό που θεωρείς εσύ πως είναι? Για εσένα μπορεί να είναι έτσι, για τον άλλο μπορεί να είναι υποκατάστατο, για τον τρίτο μπορεί να είναι hobby. E?  ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 22:21 »
Καλησπέρες! JoeBarTeam ναι δε μπορώ να πω...έχουμε πλάκα και ο αυτοσαρκασμός στο φουλ  :)
Τι να σου πω...μάλλον ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που μπορούν να κόψουν το κ.τ. μαχαίρι. Μόνο που εγώ είπα να κάνω και ένα πέρασμα απο το η.τ. πρώτα μιας που το βρήκα και πολύ ενδιαφέρον με τόση εξέλιξη! Σίγουρα πάντως δε σκεφτόμουν ποτέ να το κόψω. Το η.τ. άρχισα να το σκέφτομαι σαν εναλλακτική μόνο και μόνο επειδή μπούχτισα απο το κανονικό. Στην αρχή επιφυλακτικός με τον τελευταίο μου καπνό στην τσέπη για κανά δυο βδομάδες, χωρίς να τον χρησιμοποιήσω τελικά ούτε μια φορά. Αργότερα κατάλαβα οτι τελικά το δικό μου θέμα δεν είναι η νικοτίνη...εντάξει μπορεί να είχα λίγα νεύρα παραπάνω, ειδικά στο δρόμο, η οδήγηση στην ελλάδα είναι δύσκολη (βλέπε παρακάτω gif), αλλά νομίζω είμαι καλά τώρα...  #&$*@   &^#*+$ γαμ@ #$&%*  Μόνο μερικές κρισούλες θυμού μου έχουν μείνει...  :wall:
Πέρα απο την πλάκα πάλι, πραγματικά εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει τίποτα τρεις μήνες χωρίς νικοτίνη, και παρόλο που ατμίζω αέρα, ζαλάδες δεν έχω  ;D   Είτε το πιστεύετε είτε όχι, πλέον με ενοχλεί και η νικοτίνη των υγρών στα δοκιμαστήρια των καταστημάτων...αλλά αυτό είναι αναπόφευκτο. Και για να σας προλάβω, όχι, δεν πήγαινα κάθε μέρα σε καταστήματα να δοκιμάζω υγρά για να παίρνω τη δόση μου   :tongue_smilie:   Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, στο δικό μου μυαλό δούλεψε μόνο η συνήθεια της τζούρας και της κίνησης του χεριού, οπότε μάλλον έτσι μου πέρασε και η "ιδέα" της νικοτίνης!

                   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2015, 22:29 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 23:56 »

Γιατί πρέπει να είναι μόνο αυτό που θεωρείς εσύ πως είναι? Για εσένα μπορεί να είναι έτσι, για τον άλλο μπορεί να είναι υποκατάστατο, για τον τρίτο μπορεί να είναι hobby. E?  ;)
Δεν το κατάλαβες καλά και ίσως εγώ δεν το έγραψα όπως θα έπρεπε. Λέω δεν είναι απλά χόμπι ή υποκατάστατο του τσιγάρου. Αυτό δεν τα αποκλείει. Πιστεύω έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία με το σχόλιο σου να το διευκρινίσω. Καλά ατμισματα για όποιο λόγο και αν είναι 😉

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 13:04 »
Φίλε JoeBarTeam καλησπέρα. Αν καθίσουμε να κατηγοριοποιήσουμε τις "γενιές" ατμιστών, θα θεωρήσω ότι τώρα διανύουμε την τρίτη.

Η πρώτη, έχει στις τάξης της ήρωες, που ξεκίνησαν με κάτι Gammucci, κάτι cigalikes και αρκετές δόσεις ηρεμιστικών... Η δεύτερη, στην οποία θεωρώ ότι ανήκω, ξεκίνησε με την πραγματική επανάσταση, τα ego-W/T/C. Και εκεί υπάρχουν ήρωες, αλλά με μικρότερες δόσεις ηρεμιστικών. Η τρίτη, που διανύουμε τώρα έχει στις τάξεις της ατμιστές που ξεκίνησαν με όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστες συσκευές, και κατά συγκριτική πλειοψηφία, στικάκι και ναυτίλο!

Η γνώμη μου λοιπόν γι αυτή την τρίτη γενιά, είναι διττή: από τη μία τους ζηλεύω, καθώς ο εξοπλισμός που έχουν για αρχή και η ποικιλία σε υγρά είναι απίστευτα, και με νορμάλ κόστος, από τη αλλη όμως όχι και τόσο καθώς θέλει πολύ περισσότερο διάβασμα και μελέτη για να κάνεις δουλειά. Επιπλέον, και αφού το καλύτερο είναι ο καθένας νεοεισερχόμενος να επισκέπτεται κατάστημα, υπάρχει και η άγνοια πολλών επαγγελματιών. Όταν λοιπόν προτείνεται σε έναν καπνιστή στριφτού η αγορά Τρίτωνα και iStick 60 για πρώτο πακέτο, καταλαβαίνουμε όλοι ότι ο τύπος πάει για πνιγμό! Μια συμπεριφορά του στυλ "πάρτα κουφάλα καπνιστή, που μας το παίζεις μάγκας με τον καπνό", είναι η πεπατημένη πολλές φορές και αυτό είναι λάθος. Στα ξεκινήματα της πρώτης και της δεύτερης γενιάς, τα πράματα ήταν πιο απλά. 1) Αγοράζω 2) γεμίζω 3) ατμίζω 4) έχω διαρροές από παντού 5) σκουπίζω 6) IF coil=useless(change AND GOTO 1;GOTO 1).

Βέβαια, το καλό της τωρινής γενιάς, το οποίο φυσικά κάνει καλό και στις προηγούμενες, είναι ότι έχουμε σοβαρές κατασκευές, σοβαρότερες εταιρείες με υγρά, έρευνες, μελέτες, νέες τεχνολογίες κλπ. Κατά κανόνα αυτό ενδιαφέρει περισσότερο τους τωρινούς, καθώς οι παλαιότεροι πολύ λογικά έχουν ένα σκεπτικό "όταν έχεις ατμίσει JANTY στα 5watt, τι να σου κλ@σει το διακετύλιο και τα οξείδια του ΚΑΝΘΑΛίου"...

Έχω δυο ενστάσεις όσον αφορά την "κοινή διαδρομή" και το "λάθος απαγορευτικό": στην πρώτη περίπτωση, όχι, το κομμάτι σε παρένθεση θα έπρεπε να έχει ένα διαζευκτικό "ή ενασχόληση ως χόμπι". Στην δεύτερη περίπτωση, αν και θα προτιμούσα οι μη καπνιστές να αρχίζουν οποιοδήποτε εισπνεόμενο, γνωρίζω άνθρωπο που άρχισε το ητ χωρίς νικοτίνη ενώ δεν κάπνιζε, για να κόψει την κοκακόλα, καθώς η δουλειά του είναι σε PC όλη μέρα και κατέβαζε λίτρα! Τώρα, το κατά πόσο θα δούμε κάποια μελέτη σχετικά με σύγκριση επιπτώσεων στην υγεία φλωρέξ και κοκακόλα, πολύ αμφιβάλλω, αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι ο φίλος μου σώθηκε!

Οι προσωπικές μου απόψεις λοιπόν, ως ατμιστής δεύτερης γενιάς, είναι οι εξής:
1) Μέχρι να ξεκινήσω το ητ, ποτέ δεν σκέφτηκα να κόψω το τσιγάρο. Ξύπνησα μια ωραία μέρα και το έκανα.
2) Το έβαλα στόχο, που θεωρώ ότι είναι το πιο βασικό. Και τα κατάφερα με την επανάσταση της εποχής, το ego-c. Και τα 7 watt του στην καλύτερη...
3) Δεν έχω στο μυαλό μου τη μείωση νικοτίνης, παρόλο που η πορεία μου ήταν 18-24-20-15-12-10-9-8-6-5. Και σιγά σιγά οδεύω προς το 4 ή το 3.
4) Απαγορεύω στον εαυτό μου να αποβάλλει τελείως τη νικοτίνη. Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου λέει ότι ακόμα και ελάχιστη, συντελεί στην βελτίωση της γεύσης.
5) Δεν έχω στο μυαλό μου την οριστική διακοπή. Ίσως λόγω επαγγέλματος, ίσως λόγω ψυχολογικού φόβου. Αν συμβεί, όλα καλά. Αλλά θα συμβεί τυχαία.

Και όλα αυτά, 21 ακριβώς ημέρες πριν τη συμπλήρωση 4 ετών στο άτμισμα!


Αποσυνδεδεμένος kondim

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 10:59 »
η δικη μου αληθεια.στα 50 και 25 χρονια καπνιστης -απο 2ετιας εκανα εισπνοες,atrovent, αρχομενη ΧΑΠ- επρεπε να το κοψω( καθιστικηζωη,γραφειο, μπαλκονι στο σπιτι κτλ).25/8/2015 πηρα ττην πρωτη συσκευη.εκτοτε δεν ξανακαπνισα.αφιερωσα πολυ χρονο να <μελεταω> διαδικτυακα οτι ειχε σχεση με το η.τ( ιατρικες μελετες-οσες υπαρχουν-,sites με συσκευες κτλπ).Πιστευω οτι θελει ορια κι αυτο.καποιες προτασεις πχ. να μην ατμιζω στο αυτοκινητο, γιατι ο φοβος ειναι να μη γινει μια νεα εξαρτηση οχι η νικοτινη αλλα το marketing για το η.τ.καποιες φορες οταν ατμιζω παθιαρικα με ενοχλει-χαπ-(αληθεια) αλλα ειναι μηδαμινο. θελω ακομη καπνικα, δεν θελω πολυ γλυκα,αν και τελεταια νιωθω υπεροχα με υγρα πουεχουν και ημιγλυκες γευσεισ.γενικα βοηθαει , αρκει να το θελεις και να βρεις τιτυπου ατμισμα θελεις.- αποψη του νεου βεβαια.συγγνωμη για τοθρασος.οιπιο παλιοι ξερουν σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 13:43 »
Καλή χρονιά και από εμένα. Νέος ατμιστής (1 μήνας) και νέος στο forum (1η ανάρτηση).  Στη νέα γενιά υποθέτω είμαι κι εγώ αλλά τελικά ξόδεψα αρκετά χρήματα μέχρι να καταλήξω, γιατί πολύ απλά πήγα στο 1ο μαγαζί που βρήκα.  Ήταν στα 100 μέτρα, γεμάτο κόσμο και υπέθεσα πως θα βοηθήσει...αλλά φευ.  Τέλος πάντων, πέρασα απ'έξω μέσα στις γιορτές και αυτό που είδα με τρόμαξε: πιτσιρίκια 16 χρονών να κάθονται απ'έξω και να βγάζουν ντουμάνια σαν ατμομηχανές!  Εύχομαι να μην γίνει το η.τ. το νέο τσιγάρο.  Εύχομαι να μην είναι αυτή η νέα γενιά ατμιστών γιατί τότε θα έχουμε κάνει μία τρύπα στο νερό.
Θυμάμαι έναν ψιλικατζή στο Περιστέρι που μας έδιωχνε όταν πηγαίναμε να πάρουμε τσιγάρα ακόμα και όταν ήξερε πως είναι για τους γονείς μας.  Τώρα πια καταλαβαίνω πόσο λάθος ήταν εκείνη η ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπιζόταν το ηλικιακό όριο.  Η ευθύνη των επαγγελματιών του χώρου είναι τεράστια και ελπίζω να την αντιληφθούν πριν να είναι αργά...
Καλή χρονιά και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 22:21 »
Τα 16χρονα που ατμίζουν είναι η εξέλιξη των 14χρονων που κάπνιζαν και πολλοί καπνίζουν ακόμα.
Έχω δει ολόκληρες παρέες γυμνασιόπαιδων να καπνίζουν σε καφέ τύπου "Γρηγόρης"

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επόμενη γενιά ατμιστών
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 12:15 »
Πολύ ωραίο το αρχικό ποστ. 

Με μια πολύ γρήγορη απόφαση και με σύντομη έρευνα αγοράς, απέκτησα το Kanger Evod Mega λόγω μάλλον της δυνατούτσικης μπαταρίας που κουβαλάει.  Σαν συσκευή ανήκω στην δεύτερη γενιά ητ έτσι?
 Μετά από την εγγραφή μου όμως εδώ μέσα, μου τρέχουν τα σάλια και ψάχνω γναθολόγο να μου βάλει καινούργια σαγόνια με αυτά που έχω δει! 
Πότε εσείς περάσετε στην γενιά των mod και των εξελιγμένων τεχνολογιών σε σχέση με τα ego κλπ αν δεν ξεκινήσατε απευθειας, και σε πιο χρονικό όριο θα προτείνατε σε έναν νέο ατμιστή να κάνει την μετάβαση στην τελευταια γενιά?  Το ξέρω ότι μπορεί να είναι λίγάκι υποκειμενικό αυτό, αλλά πότε νιώσατε ότι δεν σας καλύπτουν τα απλά συστήματα ?
Αξίζει η μετάβαση αυτή? και επίσης  θα δω μεγάλες διαφορές στην εμπειρία χρήσης γενικότερα πέραν του εφετζίδικου του πράγματος και της ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ?

Πιπέρι  C:-) :fight_knuppel:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2016, 13:28 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160013 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110815 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515440 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530866 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201489 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801695 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet