vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 10 χρήστες
Xameno_Skli, dkostas, Alexander20, ZoeM, Tazz, tsiv, Jorge, manoslykos, xsad, lounik

Twitter

πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:03 »
Νομίζω ότι πνευμονικές με 18mg νικοτίνη και 7W, ούτε ταιριάζουν μεταξύ τους (πολύ λίγα Watt) και ακόμα περισσότερο, δεν ταιριάζουν σε νέο ατμιστή. Εχω την εντύπωση ότι κάποιος σου έδωσε λάθος συμβουλές και / ή σου πούλησε λάθος ατμοποιητή για τις ανάγκες σου.

Χαμήλωσε τα mg της νικοτίνης σε 6 ή λιγότερα (3) και ανέβασε τα Watt σε 12 τουλάχιστον. Καλύτερα όμως να δοκιμάσεις ατμοποιητή για τσιγαρίσιες τζούρες, πχ. ένα Ναυτίλο ή Genitank (αρκετά φθηνός, περίπου 15€ ο 2.4ml ή και λιγότερο αν το ψάξεις). Με ένα τέτοιο ατμοποιητή θα είσαι μια χαρά ακόμα και στα 18mg νικοτίνης, αν και δεν χρειάζεται τόσο πολύ.

Γνώμη μου είναι ότι τα πολλά mg νικοτίνης σε κουράζουν στο λαιμό και δεν προσφέρουν παραπάνω γεύση. Εγώ μετά από 7 μήνες άτμισμα, είμαι μια χαρά στα 6mg και δεν νιώθω να χρειάζομαι παραπάνω νικοτίνη. Οταν ξεκινησα κι εγώ 18mg αγόρασα, αλλά άρχισα να απολαμβάνω το άτμισμα πολύ περισσότερο όταν έριξα τη νικοτίνη στα 6mg.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:12 »
 Αυτό ακριβώς, προφανώς έχει μπερδευτεί ο συνατμιστής με τον όρο πνευμονική τζούρα. Με τα 7W που αναφέρει προφανώς ατμίζει με κάποιον clearo τύπου CE5 γι'αυτό και η ερώτησή μου τί ατμο χρησιμοποιεί..

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:38 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι ο φίλος συνατμιστής έχει μπερδευτεί... Πιθανότερο θεωρώ κάποιος του έδωσε λάθος συμβουλή. Εχω δει πολλές υπερβολές σε νέους ατμιστές και φοβάμαι ότι σ’ αυτό έχουν μεγάλη ευθύνη κάποια καταστήματα που θέλουν να πουλήσουν ακριβές μπαταρίες και ατμοποιητές. Επίσης το subohm είναι μόδα τον τελευταίο καιρό.

Επίσης κάθε νέος ατμιστής όταν θέλει να κάνει τη μετάβαση από κάπνισμα σε άτμισμα, επιλέγει το πιο βαρύ σε νικοτίνη υγρό από ανασφάλεια ότι μπορεί να του λείψει η νικοτίνη. Συνήθως μετά από λίγο καιρό διαπιστώνει ότι η ευχαρίστηση και η εξάρτηση από το κάπνισμα και το άτμισμα δεν έχουν να κάνουν με την νικοτίνη μόνο, αλλά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων ταυτόχρονο (νικοτίνη, όσφρηση, γεύση, κίνηση χεριού - κράτημα τσιγάρου).

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:41 »
Εγώ πάντως άργησα πολύ να καταλάβω ποια είναι η πνευμονική. Ποιο κατανοητή λέξη θα ήταν η "ναργιλεδίσια"

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 14:52 »
κι εγώ ειχα μπερδευτεί, γιατί το τσιγάρο το κάπνιζα με πνευμονική, τα υπόλοιπα ήταν παιχνιδίσματα, με τη μύτη πχ
Κάπνιζα prince και ασσο κόκκινο, τουρμπάτα τσιγάρα πάντα .
Mouth to lung είχα τα πούρα, γέμιζα το στόμα και όσο όγκο άντεχε ο λάρυγγας τόσο κατέβαζα, γνωστή και σαν πουρίσια.
 Σχετικά με το πούρο, πλέον εκτός του κοψίματος του πούρου υπάρχει και το βελόνι για οσους δεν αντέχουν, αλλα σνομπάρεται αρκετα απο τους πουρούς των 48-50 πούρων.
Σαν κατηγορίες υπάρχουν το mouth to lung και το Lung draw , ακόμα μου ακούγεται άκυρο το "τσιγαρίσια" σαν τρόπος, σαν μέγεθος όχι. Αλλα δεν ασχολούμαι, όπως αποδίδει στον καθένα και ο κάθε ατμο

Αποσυνδεδεμένος kapogias31

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 17:54 »
στην τσιγαρισια τζούρα πρώτα κρατάς τον ατμό στο στόμα και μετά τον κατεβαζεις. στην πνευμονική το κατεβάζεισς αμέσως στα πνευμονια.αυτο γίνετε με το να ρουφάς σταθερά και να μην κρατάς τον ατμό σε παύση στο στόμα!!!.ελπίζω να σε καλιψα

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 18:12 »
Κάπνιζα prince και ασσο κόκκινο, τουρμπάτα τσιγάρα πάντα .
Πέντε από τα δέκα χρόνια της δεκαετίας του 80, τα έφαγα με μια....Γαλάτισσα στο δεξί χέρι, μιας και μίλησες για τουρμπάτα! Εκεί να δεις...σχολείο για πνευμονικές.... :)) [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 18:25 »
Αυτό που περιγράφεις είναι το Mouth to lung, ωραία.
Δεν έχει σχέση με το τσιγάρο όμως, πραγματικά δεν ξέρω κανέναν να κρατάει καπνό τσιγάρου στο στόμα πριν τον κατεβάσει,  ενώ είναι ο ορισμός της πουρίσιας επι δεκαετίες πίσω, ίσως γι αυτό δυσκολεύομαι να ξεμπλεχτώ...
Οπότε λάθος κατά 100% μεταφράζεται σαν τσιγαρίσια, αυτο έθεσα.
Η παγίωση της ανοησίας (έτσι ορίζεται) ειναι κάτι συνηθισμένο σε κάποιες ομάδες και τα άλματα δύσκολα

Παρεμπιπτόντως τσιγαρίσια τζούρα εννοούμε τη λεπτή απόδοση κάποιων ατμο με μικρές εισαγωγές αέρα, μαζί κι εγώ.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

κατ' επέκταση, το πρόβλημα που δημιουργείται στο άτμισμα με τις mouth to lung τζούρες (κατα την άποψή μου την ταπεινή και ο λόγος που το θεώρησα "καλό" να ασχοληθώ με το νημα)
είναι οτι -ανάλογα και με την ισχύ των υγρών (σε άρωμα) -  χάνεται ή καταστρέφεται η ικανότητα της γεύσης πολύ ευκολότερα.
Αν ειναι δείκτης αυτός σε κάποιους, για πάυση στα αρώματα, εγώ παω πάσο, αλλα επειδή ειναι σύνθετο θέμα η εγκράτεια, 5 πράγματα παραπάνω καλά ειναι να λέγονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2015, 19:07 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 23:45 »
Στα περισσότερα πούρα αφήνουμε τον καπνό στο στόμα για να πάρουμε τη γεύση του. Στα πιο "premium", όπως τα Havana, πολλοί δεν κατεβάζουν τον καπνό και αφήνουν τη γεύση να κατέβει με το σάλιο (ή με το ποτό τους).



Τσιγαρίσια τζούρα λέμε όταν βάζεις τον ατμό πρώτα στο στόμα και μετά τον κατεβάζεις στα πνευμόνια. Τι σημαίνει "δεν ξέρω κανέναν να κρατάει καπνό τσιγάρου στο στόμα πριν τον κατεβάσει"; Αν εσύ αφήνεις τον ατμό στο στόμα σου πριν τον κατεβάσεις, δεν έχει να λέει κάτι. Οι περισσότεροι από εμάς όπως κάνουν την "τσιγαρίσια" στον ατμοποιητή τους, έτσι θα κάπνιζαν και το τσιγάρο τους.


Τέλος, η τσιγαρίσια δεν χαρακτηρίζεται απ' την εισαγωγή αέρα και μόνο. Μπορείς να κάνεις με Phenomenon με 3 τρύπες ανοιχτές όπως και με έναν παλιό clearomizer που γίνονται κόκκινα τα μάγουλα σου απ' την προσπάθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2015, 23:51 από ExMortus »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 00:43 »
Άμανε να το πάμε στα πούρα πολύ ευχαρίστως, αν και δεν το ξέρω το Havana το πριμιουμ ενώ μόνο πρίμιουμ είχα την τύχη να κατεβάσω.
Τα παιχνιδίσματα δεν έχουν σχέση με τον τρόπο τζούρας, το είπαμε και νομίζω συμφωνούμε, μύτη, σάλιο κλπ

Άρα καταλήγουμε, πως Mouth to lung είναι ο σίγουρος τρόπος για το κλασικό πούρο
και το τσιγάρο το καπνίζουμε \αμε όπως το πούρο...  :dontknow:
Εντάξει το είπε κι ο φίλος πιο πίσω, πιο πρακτικά και χωρίς να γυρίσει τα μεσα εξω και τ'ανάποδα.. το αποδέχομαι για ευκολία, όχι για τα γλυκά σας ματάκια  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 01:02 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 01:05 »
Μπορεί απλά να έχεις φτάσει στο επόμενο επίπεδο απεξάρτησης και να μην θες να ακούς ούτε παράγωγα της λέξης "τσιγάρο"  :))

Αποσυνδεδεμένος Vavas

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 20:14 »
Γεια σας παιδιά και απο μένα.ειναι η δεύτερη προσπάθεια με η.τ αλλα αυτή την φορά με Atlantis  2 και πνευμονικές.τωρα μάλιστα.γεμιζω μέχρι τα νύχια!!!!παιρνω καμία φορά απο φίλο μου τσιγαρισια τζούρα(eleaf GS air)και ούτε που καταλαβαίνω αν ρούφηξα!!!πολυ υγρό και μπαταρία αλλα αξίζει τον κόπο :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 20:54 »
δεν μπορω να το καταλαβω αν δεν δω  :(
χεχε
εγω όσο και να ρουφάω , ο ατμός μένει στο στόμα μου .. δεν κατεβαίνει στα πνευμονα μου...

προσπαθησε να βαλεις το driptip στο στομα και να αναπνευσεις --πως παιρνουμε βαθεια ανασα?(οπως με αναπνευστηρα :hmmm: )
μην το βγαλεις απο το στομα μεχρι να μαθεις...δεν μπορει καποια στιγμη θα πρεπει να παρεις οξυγονο :))

η μια πνευμονικη=3 τσιγαρισιες σε ολα.γευση χτυπημα καταναλωση υγρου μπαταριας ΑΛΛΑ... :laugh_cool_jump:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:02 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 21:56 »
Παρόλο που προτιμώ "τσιγαρίσιες" δεν έχω κάτι κατά των πνευμονικών. Που και που κάνω και πνευμονικές μάλιστα.


Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να καταλάβω που την βρίσκετε την παραπάνω γεύση στις πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 00:51 »
κατα, δεν ειμαι ουτε κ εγω. τις μοιραζω μεσα στην ημερα (για λογους οικονομιας υγρου)
τι να πω,  τοσα χρονια ειμασταν στις τσιγαρισιες και τωρα μαλλον προσπαθουμε να ισοφαρισουμε :idiot1:
ειναι κατι το διαφορετικο αποτι ειχαμε συνηθισει...
τουλαχιστον εγω δεν χορταινω την γευση συγκρινοντας με το κ.τ παντα.
ασε που με τις πνευμονικες θα ριξω την νικοτινη, θα πεσει το κοστος, και μετα ...vg/pg :baby:


 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 00:58 από antonelos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110558 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530745 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet