vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:06 »
Διάβασα και ξαναδιάβασα reviews και συζητήσεις για όλους τους, και είδα άτομα να τους στήνουν από τα 1,5Ohm μέχρι τα 0,3Ohm, με μονά, διπλά ή και τετραπλά coils (ανάλογα με τη φάση). Σκέφτηκα λοιπόν (πιθανότατα λανθασμένα) πως μπορώ να ξεκινήσω "να παίζω" με τον πιο απλό από αυτούς, με μονό coil στο 1 - 1,5Ohm, και μετά, μαθαίνοντας, βλέπουμε. Αν κρίνω από τη συνολική αντιμετώπιση σας, μάλλον έκανα λάθος, έτσι;  :tongue_smilie:

Ο δε λόγος που τους πήρα μαζεμένους είναι διότι "μπήκα στο χόμπι τρέχοντας". Αν ήταν κάθε φορά που θέλω "να κάνω το επόμενο βήμα" να περιμένω... ένα μήνα "να έρθει η πραμάτεια από τη Fasttech", φέξε μου και γλύστρισε. Θεώρησα πως "πήρα όλο το πακέτο" εξαρχής, για να αρχίσω π.χ. από τον πιο απλό RTA από το πακέτο (υποθέτω τον Τρίτωνα, που φάνηκε σχετικά εύκολο το RTA kit του) προχωρώντας

Μήνυμα «συμπαράστασης»: ducklord, σε καταλαβαίνω γιατί βρίσκομαι στη φάση που έχω πατήσει φλασιά και θέλω να δοκιμάσω και τούτο κι εκείνο και το άλλο (το παθαίνω κατά διαστήματα). Κανείς δεν γεννήθηκε αυθεντία και μ' ένα Coil Master στο χέρι. Ρωτώντας πας στην πόλη και καθ' οδόν ξοδεύεις και ουκ ολίγα. Πάνω απ' όλα είναι η προσωπική προσπάθεια κι εμπειρία (κι αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις). Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει τα γούστα του. Πιθανόν τώρα, τα μισά ή και περισσότερα από αυτά που θα αγοράσω, να αποδειχτούν άχρηστα, δύσχρηστα, ή περιττά. Ε και; Καλή καρδιά. Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες και να είσαι στην αμφιβολία.

Αυτά.  :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 17:32 »
Αλλά δεν μπορούμε να ονομάσουμε μια συσκευή που έχει ηλεκτρονικό κύκλωμα με ένδειξη και φόρτιση μπαταρίας όπως είναι το ego one μηχανικό mod με ηλεκτρονικές προστασίες.


Άποψη σου


Με άλλη άποψη, ότι δηλαδή μηχανικό είναι το μοντ που σου δίνει ότι έχει η μπαταρία, τότε η ego είναι μηχανικό μοντ.


Άποψη μου


 :indifferent: :locked:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 01:38 »
Η λέξη MOD νομίζω ότι προέρχεται απο την λέξη modify που σημαίνει τροποποιώ.
Κάποιοι λοιπόν αφού τροποποίησαν με τα χεράκια τους τα ηλεκτρονικά τσιγάρα της εποχής εκείνης λογικό είναι να ονομαστούν MOD (βλέπε κουτάκια κλπ).
Αφού τα ονομάζαμε εμείς οι χρήστες έτσι τα ονόμασαν και οι εταιρίες, και έτσι έμεινε η λέξη αυτή να μας ακολουθεί, και για εμένα κακώς.


Αλλά δεν μπορούμε να ονομάσουμε μια συσκευή που έχει ηλεκτρονικό κύκλωμα με ένδειξη και φόρτιση μπαταρίας όπως είναι το ego one μηχανικό mod με ηλεκτρονικές προστασίες.


Τέλος του off topic για μένα :)

Εντάξει,semantics όλα αυτά. Αν δηλαδή έχω ένα μηχανικό με 2-3 μπαταρίες σε σειρά αλλά και MOSFET σημαίνει ότι είναι ηλεκτρονικό επειδή έχει κυκλωματάκι;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 03:21 »
Ηλεκτρονικότατο με Μ κεφαλαίο.
Αν πρέπει να υπάρχουν 2 κατηγορίες (ηλεκτρονικά - μηχανικά), ο διαχωρισμός θα πρέπει να γίνεται με γνώμονα τι υπάρχει ανάμεσα στη μπαταρία και τον κονέκτορα.
Αν δεν υπάρχει τίποτα, αλλά διαθέτει ένδειξη ή/και φόρτιση μπαταρίας, στα μηχανικά, αφού δεν παρεμβάλλεται κάτι στη ροή του ρεύματος από την μπαταρία στον κονέκτορα.
Αν υπάρχει κάποιο παθητικό εξάρτημα π.χ. αντίσταση ή ασφάλεια, θα εμπίπτει στα μηχανικά.
Αν υπάρχει όχι παθητικό π.χ. FET, στα ηλεκτρονικά.
Τα μηχανικά με ηλεκτρονικό διακόπτη, είναι ηλεκτρονικά.
Οι eGo μπαταρίες, είναι ηλεκτρονικά.
Τώρα θα μου πεις ότι οι eGo δεν είναι mod αλλά μπαταρίες.
Τώρα θα σου πω ότι οι eGo μεταβλητής τάσης ή ισχύος, είναι μπαταρίες επίσης.
Μετά θα μου πεις, ναι μπαταρίες είναι.
Μετά θα σε ρωτήσω, με ποια κριτήρια διαχωρίζονται από τα mod με ενσωματωμένη μπαταρία.
Λίγο αργότερα θα παραγγείλουμε 2ο καφέ.
Θα χρειαστεί για να αναλύσουμε τον διαχωρισμό της Ipow2 από το eCom Supreme.
Και μπορεί χωρίς φόρους να μην σε νοιάζει, αλλά σκέψου και το αύριο.
Στα μέσα του 4ου τσίπουρου, σαλατιάζοντας semantics με semiotics, θα συμφωνήσουμε αγκαλιασμένοι ότι, η αντίσταση του ατμοποιητή πρέπει να λέγεται πηνίο.
Στο 7ο (ελπίζω να μην είμαστε ακόμη αγκαλιασμένοι), θα καταριόμαστε τα ξένα και ντόπια κάτι, διότι τέτοια σοβαρά θέματα (αισίως θα είμαστε στη θεματική χορεία, καμπυλωτά αυτοκίνητα και γρήγορες γυναίκες), θα έπρεπε να τα συζητάμε με συνοδεία Belvedere.
Στη διάρκεια του hangover θα επανατοποθετηθούμε στο ηλεκτρονικά - μηχανικά, με γνώμονα την μετάλλαξη του ρεύματος, στην διάρκεια του ταξιδιού του από την μπαταρία προς τον κονέκτορα.
Δεν θα θίξω το θέμα με το premium στα υγρά, διότι σέβομαι και τιμώ το on του topic.

Παραλίγο να το ξεχάσω.
Μηχανικό με 3εις σε σειρά, θα εμπίπτει στην κατηγορία όπλα.

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:40 »
Καλήσπερα..... και Καλή χρονιά. Παλιός χρήστης εδώ, αλλα εξαφανισμένος απο ποσταρισματα...

Αφού ξεκίνησα πριν 4 χρόνια με διάφορα και κατέληξα εδώ και πολύ καιρό σε kayfun lite με το evic vtc mini στήνοντας με cotton blend . 1.3 -1.6 συνήθως. Diy υγρά.
Δοκίμασα τις προάλλες από γνωστό ενα sub ohm στήσιμο...και να πω οτι ενθουσιάστηκα... αλλά και "κόλλησα" με τα διάφορα που διαβάζω περι "επικινδυνότητας". 
Η δοκιμη ήταν σε velocity rda με 0,3 νικοτινη και στα 0,4 ohm.. ατμιζω ακόμα στα 16-18mg, και μπορώ να πω οτι μου ήταν ΠΑΡΑ πολύ ευχάριστη η πνευμονική τζούρα.
Μπηκα λοιπόν στο τρυπάκι να δοκιμασω και εγώ.
Παράγγειλα 
1)Velocity RDA
2)Lemo 2  (RTA
3)Clapton Wire

ΑΠό μπαταρίες είμαι με 2 lg 18650 3700mah.

Και θέλω να ρωτήσω είμαι οκ με το mod που έχω και με τους 2 ατμο που πήρα?? ΑΠό μπαταριά?? οκ αυτή? ή θα χρειαστώ άλλη?
Στο στησιμο, ανγκαστικα πάιζουμε με double coil ή γίνεται και single?

ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις προκαταβολικά .

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:47 »
Το μοντάκι σου μια χαρά είναι, μπορείς να του κάνεις και την δωρεάν αναβάθμιση του firmware να ανέβει στα 75W και να σου κάνει και καλύτερη διαχείρηση ενέργειας όπως λένε.
Όσο για τις διπλές αντιστάσεις αυτό είναι καθαρά θέμα του άτμο που χρησιμοποιείς, κάποιοi έχουν επιλογή για μονή ή διπλή κάποιοι μόνο διπλή και οι κλασσικοί μονής αντίστασης όπως ο Kayfun Lite που ήδη έχεις.
Για subohming καλύτεροι θεωρούνται οι διπλής αντίστασης.
Με subohming αναγκαστικά θα ρίξεις την περιεκτικότητα νικοτίνης στα υγρά σου αλλά θα ανέβεις και σε κατανάλωση.
Καλύτερη μπαταρία είναι η LG HG2 3000mah η καφέ χρώματος.

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:51 »
το να κατέβω νικοτινη καλοδεχούμενο και για αυξηση κατανάλωσης μικρο εως μηδαμινό το κακο...
Από μπαταρία? θα χρειαστώ άλλες? με μεγαλύτερα amp ?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:53 »
Συμπλήρωσα την απάντησή μου ενώ έγραφες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Γνώμη μου κράτα και τον Kayfun κάποιες στιγμές της ημέρας θα ζητάς τη σφιχτή γευστική τζούρα του.
Από προσωπική εμπειρία πολύ καλός άτμο για γεύση με subohming είναι ο Billow v2 nano.
Έχει ένα σχετικό review εδώ: http://www.aresmares.gr/?s=billow&submit=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:59 από bono »

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 22:57 »
τυπογραφικό...3000mah lg εχω, ναι τις καφέ.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:00 »
Από mod είσαι υπέρκαλυμμένος λοιπόν.
Μετά θα αρχίσεις και το παιχνίδι με τα σύρματα (Ni200, Ti, SS 316L) έλεγχο θερμοκρασίας κλπ.
Έχει αρκετό παιχνίδι και ψάξιμο η κατάσταση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:05 »
Με το clapton που πήρες πάντως, ανάλογα την αντίσταση που θα φτιάξεις (αν είναι πολύ χαμηλή) ενδέχεται να χρειαστείς και περισσότερα watt. Τα σηκώνει, αλλά θα είσαι μια χαρά και το mod-άκι σου.
Όλα όσα πήρες θα σε καλύψουν απόλυτα, ίσως αν κάνεις πολλά ml σε sub-ohm να χρειαστείς καμια έξτρα μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:07 »
Ο Μιχάλης παράτησε τον Kayfun για το subohming οπότε ξέρει και περισσότερα να σου πεί, εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι αλλά αργά τα βράδια με ποτό μου αρέσει.
Τον Kayfun Lite Plus του Μιχάλη τώρα τον χαίρομαι εγώ φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:13 από bono »

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:11 »
Α και κάτι ακόμα, ίσως ζοριστείς να δουλέψεις το clapton στους ατμοποιητές που πήρες, αν είναι αρκετά χοντρό όπως τα περισσότερα clapton που έχω δουλέψει ενδέχεται να μην χωράει στις τρύπες του lemo2, στον velocity νομίζω θα είσαι οκ!

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:15 »
Σας ευχαριστώ.... οταν με το καλό έρθουν θα τεστάρω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy