vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 3 χρήστες
dimitrisd, manoslykos, antre

Twitter

Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 31, 2015, 07:14 »
Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται.
Ο τίτλος του νήματος "Sub-Ohm VS the world", έρχεται και δένει πολύ όμορφα, αρμονικά θα τολμήσω, με το:
...
Και κάτι άλλο: λέτε (και δεν είστε οι μόνοι) πως "είναι επικίνδυνο το sub-Ohming". Από όσα έχω διαβάσει και καταλαβαίνω, έχετε δίκιο.
...

Χρησιμοποιείς το iStick30.
Το μάνιουαλ γράφει:
"Atomizer Short-circuit Protection: When atomizer short-circuit occurs, the OLED screen will reflect “Atomizer Short”"
Δεν γνωρίζω αγγλικά, οπότε το βάζω στον γκουγκλομεταφραστή και μου γράφει:
"Αν αντί για αντίσταση, βραχυκυκλώσεις τον ατμοποιητή με μπετόβεργα, δεν έχεις πρόβλημα: Την μπετόβεργα θα την καταλάβει ως κοντό ατμοποιητή."
Για το iPV D2, δεν βρήκα μάνιουαλ.
Βρήκα όμως στην YiHi το SX130 και υπό τον τίτλο Protection αναφέρει:
2. Output Short Protection
3. Low Resistance Protection
Οι replacesmoke.com, k110.eu, healthcabin.net, το αναφέρουν στην περιγραφή.
Δεν κάνω στενή παρακολούθηση των μοντ που κυκλοφορούν, αλλά για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση, ότι αν κάποιο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ μοντ δεν το αναφέρει, το θεωρεί αυτονόητο.

Το "δυνατότερο" άτμισμα, τα "μεγαλύτερα" ντουμάνια σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ μοντ, επιτυγχάνονται με περισσότερα Watt.
Τα μικρότερα Ωμ είναι κατάλοιπο από τα μηχανικά μοντ.
Για την κατανάλωση και το "ζόρισμα" της μπαταρίας, ισχύουν τα ίδια, με σατανική ακρίβεια.
Αν οι μπαταρίες μετριόντουσαν σε mWh που είναι το απολύτως σωστό και όχι σε mAh, δεν θα χρειαζόταν απόδειξη.

Το sub-Ohm σου προκύπτει ή όχι, από τις επιλογές σε υλικό και πάχος σύρματος και από τον αριθμό των σπειρών.
Ο μοναδικός περιορισμός είναι αν το μοντ σε καλύπτει από mΩ έως xΩ.

Μην σε αγριεύουν αυτά που γράφει η petra.
Καμιά φορά είναι απότομη. Ακόμη κι όταν έχει δίκιο.

Με την πρώτη ευκαιρία προμηθεύσου dripper και ποικιλία συρμάτων.
Ο πρώτος καταγεγραμμένος ατμιστής, κάποιος Φραγκλίνος, είχε πει:
"Το μόνο που έχουμε να φοβηθούμε είναι ο καπνός."
Με sub-Ohm ή over-Ohm, καλοτάξιδος στον θαυμαστό κόσμο του ατμού.

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 31, 2015, 08:48 »
@dkoure Ναι, είναι πρόβλημα σε κάτι τέτοια το να μένεις επαρχία, αλλά μάλλον τα θετικά είναι περισσότερα (τώρα πια)! Για τις απορίες μου, ως ένα σημείο έχεις δίκιο - άλλο η εμπειρία, άλλο η θεωρία. Πιστεύω, όμως, πως η ερώτηση μου ήταν δυνατόν να απαντηθεί (όπως και απαντήθηκε ως ένα σημείο από κάποια σχόλια), έστω σε... θεωρητικό επίπεδο, αφού είναι απλά "γιατί τέτοιος ντόρος με το sub-Ohming, ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να έχεις αντίστοιχη εμπειρία ΧΩΡΙΣ να κατέβεις κάτω από το 1Ohm;". Το λέω στο πρώτο-πρώτο μήνυμα, με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά στην πορεία (ορθώς ως ένα σημείο) "ξέφυγε" με ερωτήσεις για τις ατμιστικές μου προτιμήσεις και... λοιπές πληροφορίες για το χόμπι.

Η βασική ερώτηση, όμως, ήταν (για να βρίσκουν και άλλοι εύκολα τις σχετικές απαντήσεις με ένα search) "ΓΙΑΤΙ τέτοια μανία με το Sub-Ohming, και αν ΔΕΝ θέλω να κάνω sub-Ohming, μπορώ να έχω αντίστοιχη εμπειρία πάνω από το 1Ohm;". Νομίζω πως ήταν (όπως αποδείχθηκε εμμέσως πλην σαφώς) εφικτή μια απάντηση σε αυτή την ερώτηση. ΆΑαααΑααλλο το "τι προτιμά τελικά κανείς" (άλλο θέμα για συζήτηση, αν και χαίρομαι που ταιριάζει και "επεκτάθηκε" θεματικά η αρχική απορία μου).

Και ναι, το τσιγάρο βρωμάει (όπως καταλαβαίνω πια και εγώ), αλλά τα χαρτάκια γλυκόριζας που έκανα, τα πιπιλάω μια χαρά ως τσιχλίτσα. Αυτά ΔΕΝ βρωμάνε :-P

@modivin 'στόοοος (για να το παίξω μαγκιά-νεολαία των 90s ο σχεδόν-σαραντάρης :-D ). Για το dripper, με έχετε πρήξει (με την καλή έννοια)! Έχετε να προτείνετε κανέναν τσάμπα κλώνο κάτω από δέκα ευρώπουλα από Fasttech; Άει σιχτήρ, με πείσατε!

Για το "...να πάρω έναν αεράτο, έναν τσιγαρίσιο..." μπλα-μπλα, nope. Εδώ έρχεται και κολλάει η Ατλαντίδα: αφού έχει τέσσερις ρυθμίσεις αέρα, και όπως είπα ΔΕΝ μου αρέσουν "οι μικρές", ΓΙΑΤΙ να πάρω έναν ατμοποιητή που έχει ως μοναδική επιλογή αέρα "τις μικρές της Ατλαντίδας";!; Βλέπω συζητήσεις επί συζητήσεων για το πόσο κορυφαίος είναι ο Kayfun, σε σημείο να μου έχει κινηθεί αρκετά η περιέργεια ώστε, ναι, να το σκάσω ένα δεκάευρω - δεκαπεντάευρω στο κοντινό μέλλον για να τσιμπήσω έναν κλώνο του. Ξέρω, όμως, από τώρα πως θα είναι πεταμένα χρήματα αφού ΔΕΝ έχει ροή αέρα τουλάχιστον ίδια με τις "μεσαίες" της Ατλαντίδας. Άρα, ξαναρωτώ, γιατί; "Για τη γεύση"; Μα, αν "για να ρουφήξω τη γεύση στο στόμα/στα πνευμόνια" θα μου έχει τσακίσει τα νεύρα, τι να το κάνω; Σημειώνω πως το ίδιο (αν και προφανώς με άλλα λογάκια) μου είχαν πει και αλλού εδώ σε σχετική ερώτηση μου για το "τι δατμοποιητή να επιλέξω ως δεύτερο (...τρίτο...τέταρτο)". Πως, δηλαδή, "αν μου αρέσουν οι αεράτες της Ατλαντίδας, μακριά από Καηφούνηδες". Για αυτό και, αν το δεις, οι περισσότεροι από τους ατμοποιητές που διάλεξα έχουν ως βασικό χαρακτηριστικό τη σχετικά άνετη έως μεγάλη ροή αέρα.

Για το "αν μου αρέσει το χόμπι για να πάω σε επισκευάσιμους", θεωρώ πως αφού προσπάθησα ήδη (τρίς) να διορθώσω τα coils της Ατλαντίδας (ανεπιτυχώς, πλημμύρισα, αλλά επιμένω - υποπτεύομαι πως έβαλα λίγο βαμβάκι), μάλλον... μου αρέσει το χόμπι. Πρώτα δοκίμασα την επιδιόρθωση των coils της Ατλαντίδας, μετά αποφάσισα "να το γυρίσω σε επισκευάσιμους" (όπου, ανάθεμα, υπάρχει και μια κάποια μεγαλύτερη άνεση στην επιδιόρθωση από τα συμπυκνωμένα και "κανένα-δεν-είναι-ολόιδιο-με-τα-άλλα" coils της Ατλαντίδας).

@microchip Μάαααλιστα! Πέρα από το συνολικό (και άκρως ενδιαφέρον) μηνυματάκι σου, κατάφερες να δώσεις απάντηση στην αρχική ερώτηση μου μέσα σε δυο προτασούλες! Προς όποιον άλλο το αναζητήσει και αναρωτιέται "ό,τι και εγώ", όλο το νόημα (τουλάχιστον, "στο πώς εννοούσα εγώ την ερώτηση") είναι το:

"Το "δυνατότερο" άτμισμα, τα "μεγαλύτερα" ντουμάνια σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ μοντ, επιτυγχάνονται με περισσότερα Watt.
Τα μικρότερα Ωμ είναι κατάλοιπο από τα μηχανικά μοντ."

...που είπες, και θα έβαζα σε quote box "παράθεσης" αν έβλεπα που διάολο είναι η επιλογή (μα πού έχω αφήσει τα γυαλιά μου, και γιατί με τρώει αφηρημάδα μετά από 20 ώρες χωρίς ύπνο;!).

Όσο για την Petra, μη μασάς, έχω ήδη προσλάβει εκτελεστή και το λαγωνικό του έχει μυρίσει το φουλάρι της. Ντηλαντής, "δεν με ενοχλεί καθόλου το τι και πώς γράφει", αφού είναι άμεση, κατανοητή, κάνει μπαμ πως ό,τι λέει το λέει για να βοηθήσει και... Εντάξει, παντρεμένος είμαι, "ξέρω" :-D

Συν το ότι, ναι, το λαγωνικό ΕΧΕΙ μυρίσει το φουλάρι της :-P

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 31, 2015, 08:58 »
Μεγάλη ιστορία αυτό το Σαμπώ τελικά...
Κατ' αρχάς, να πω και εγώ ότι ετυμολογικά σημαίνει όντως "κάτω του Ω". Ουσιαστικά όμως, αναφέρεται σε καταστάσεις μηχανικών μοντ που έχουν ως αποτέλεσμα ακόμα και τριψήφια βατ. Αν είναι επικίνδυνο? Στη φάση με μηχανικό, αν δεν ξέρεις τι κάνεις, ναι. Και σε ηλεκτρονικό επικίνδυνο είναι, απλά εκεί έχεις κάποιες δικλείδες ασφαλείας παραπάνω. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για αξιόπιστες πλακέτες, 2+ μπαταρίων σε σειρά. Και πάντα με την προϋπόθεση ότι με το Σαμπώ μιλάμε για μεγάλα νούμερα σε watt. Αν θέλεις να παίζεις αντιστάσεις του μισού Ω σε κάτω από 20W καταστάσεις, τότε νομίζω ότι καλύτερη ατμιστική εμπειρία θα πάρεις από αντίσταση 1.5Ω παρά 0.5. Και ο λόγος: το πάχος του σύρματος.

Είναι ένα άθλημα το οποίο δεν με ενθουσιάζει. Σε ελάχιστες περιπτώσεις έχω δουλέψει τέτοιες αντιστάσεις, με το ιστορικό χαμηλό μου να φέρνει σε μια dual 0.26Ω και μηχανικό μοντ. Αλλά αυτό ήταν προαπαιτούμενο για μια δοκιμή υγρών. Μια φορά δοκίμασα να στρίψω και μια αντίσταση με ένα σύρμα το οποίο με 8 σπείρες σε 2.5mm μου έδωσε 0,55Ω. Ε, ήταν τόσο χοντρό, που κάτω από 30W δεν δούλευε. Βλέπεις, έχουμε αρχίσει να ξεχνάμε τα volt και έχουμε συνηθίσει τα watt. Που να φτάσει η τάση των 4V για να ανάψει 11.5εκ σύρμα για να δώσει τριάντα βατ???

Θες να μάθεις αν σε καλύπτει το άτμισμα άνω του Ω? Δοκίμασε. Θες να κάνεις αντιστάσεις του 0.1Ω και να ατμίζεις με μηχανικό? Διάβασε! Θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με κάτι που θα μπορεί να διαχειριστεί καταστάσεις 0.2-3.0Ω? Ξόδεψε για καλό ηλεκτρονικό και μπαταρίες.

Περί καγκουριάς: Η συμμετοχή σε ένα διαγωνισμό, δεν είναι καγκουριά. Καγκουριά θα ήταν 5μελές παρεάκι σε κλειστή καφετέρια να ατμίζει στα 150W ταυτόχρονα, vg πιο πηχτή και από μέλι, με drippers των οποίων η εισαγωγή αέρα συναγωνίζεται το turbo της MP4-24, και όταν δικαιολογημένα τους την πουν από τον ιδιοκτήτη μέχρι και το καναρίνι του μαγαζιού, να απαντήσουν "μα δεν καπνίζω, ατμίζω". Ακραίο το παράδειγμα, αλλά μεταφέρει καλά αυτό που θέλω να πω.

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 31, 2015, 09:16 »
@Cruiser79 Μωρέ θα δοκιμάσω και πάνω από ένα Ohm, η ερώτηση ήταν (αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα) επειδή παρήγγειλα το IPV D2, που λένε "δεν κάνει stepdown και άρα δεν μπορεί να δουλέψει subOhm σε σχετικά χαμηλά Watts".

Και εγώ το μόνο που ξέρω, κάνω και με ικανοποιεί, είναι ακριβώς αυτό: SubOhm σε σχετικά χαμηλά Watts (12-18).

Ρώτησα ώστε αν είναι τόοοσο πρόβλημα και ΔΕΝ θα μπορώ να έχω "αντίστοιχη εμπειρία" με αντιστάσεις 1 και 1,5Ohm, να ακυρώσω την παραγγελία του και να πάρω κάτι άλλο. Έλα που, κατά τους περισσότερους που ρώτησα, πρόκειται για το καλύτερο "μικρό μοντάκι με μια μπαταρία" αυτή την εποχή (κάνω/κάνουν λάθος;!). Κομματάκι βλακεία, αφού προλαβαίνω να ακυρώσω την παραγγελία, πρώτα να σκάσω ένα πενηντάρι "για να δοκιμάσω" και ΜΕΤΑ να βρεθώ να πρέπει να ξανα-μανα σκάσω τουλάχιστον άλλα τόσα "για κάτι άλλο". Ομολογω, πάντως, πως το συγκεκριμένο μου αρέσει πολύ και ως φάτσα, σε σχέση π.χ. με το IPV Li 3 (που θεωρείται καλύτερο σε όλα).

Η δε εναλλακτική που έχω μπανίσει θα μου ανεβάσει πολύ το λογαριασμό και είναι και κομματάκι πιο επικίνδυνη* από τη φύση της (διότι δυο μπαταρίες): Sigelei 150W TC.

* Το "πιο επικίνδυνη" στο ότι, όσο να' ναι, άλλο το "χώνω (αξιόπιστη) μπαταρία και ξεμπέρδεψα", άλλο το "πρέπει να προσέχω να έχω δυο ίδιες μπαταρίες, να έχουν φορτίσει μαζί, νύχτα με ολόγιομο φεγγάρι, να ελέγχω μια στις κούκου αν η μια αποφορτίζει γρηγορότερα, μπλα-μπλα-μπλα".

Δεν λέω πως είναι σαν να κολυμπάς ανάμεσα σε λευκούς καρχαρίες αμέσως αφού έχεις κάνει body piercing σε 50 διαφορετικά σημεία, αλλά, όσο να'ναι, είναι κομματάκι πιο καμπούμ από μοντάκι μιας μπαταρίας. Σφάλω;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 31, 2015, 09:39 »
Και εγώ σου λέω να κάνεις μια δοκιμή στα ίδια watt με σύρμα 0.25mm με αντίσταση κάπου στα 2Ω. Εκεί θα καταλάβεις αποτέλεσμα.

Τώρα για τις μπαταρίες σε σειρά, χρησιμοποιώ αποκλειστικά 2 μοντάκια με 2 μπαταρίες σε σειρά, ένα με 3 και ένα με δύο παράλληλα. Εμένα πλέον, μου φαίνεται φυσιολογικό!

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 31, 2015, 09:46 »
Κάτι εσείς, κάτι η FastTech που ΚΑΙ ΠΑΛΙ μου ανέβαλε την παραγγελία (εδώ και δυο μέρες restocking, ή κάτι τέτοιο, και κατόπιν chat με υπάλληλο "θα έρθει σύντομα") και... Άκυρη η όλη φάση. Αφού με πείσατε - σε άλλο νήμα - να πάρω ΚΑΙ ξεχωριστό φορτιστή (έναν Nitecore, επίσης από FastTech), έμεινα να κοιτάζω το IPV D2 στα €45, και πιο δίπλα να έχω στη wishlist το Sigelei 150W TC γύρω στα €75. Και είπα ένα "δεν βαριέται" (αν και δυο γραμματάκια ήταν διαφορετικά σε αυτό το τελευταίο), και με €30 χτύπησα αυτό.

Βέβαια, είμαι τσίκενας, και τις πρώτες μέρες θα φοβάμαι πως θα μου ανατιναχτεί η μούρη κάθε φορά που θα το πιανω, αλλά τουλάχιστον δεν θα πρέπει να πείσω τη σύζυγο, τα Χριστούγενα, πως "χρειάζομαι νέο μοντάκι διότι Χ".

Damn... Και μου άρεσε το D2, αλλά βαρέθηκα να με έχουν στο περίμενε. Τώρα, βέβαια, και αυτό το "ships in 5 days" του Sigelei με ψιλο-αγχώνει, αλλά μάλλον είναι πιο σιγουράκι από το "προπαρείγγειλε το ΤΩΡΑ" (λες και θα μου δώσουν δώρο και Υαλουρονικό μαζί του).

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 31, 2015, 14:21 »

Καταρχάς δεν μ' αρέσει ο όρος "subOhming". Πλέον με τα ηλεκτρονικά (χωρίς να αφήνουμε στην απ' έξω τα μηχανικά), το σωστότερο θα ήταν να λέγεται "πνευμονικές σε ψηλά Watt". Έχω στήσει αρκετές φορές τον Derringer στα 1 - 1.2Ω με μονή αντίσταση, 0.32 σύρμα (28 AWG) και βάζοντας τον πάνω σε ηλεκτρονικό ρύθμιζα τα Watt από 18 εώς 25. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θες να δοκιμάσεις φίλε Ducklord, γιατί όπως και να το κάνεις, με χοντρότερο σύρμα, χαμηλότερα Ωμ, διπλές/τριπλές αντιστάσεις και εργοστασιακές κεφαλές Subtank (όχι το γνωστό Subtank, γενικός όρος), άτμισμα στα Watt που λες δε γίνεται.

Υπάρχει μια τεράστια παρεξήγηση όσον αφορά το Sub Ohming.
Ότι χάνεται η γεύση όσο κατεβαίνουν τα Ohm και ανεβαίνουν τα Watt και αυξάνεται η παραγωγή ατμού.
Διαφωνώ και στις τέσσερις διαστάσεις (ναι βάζω και τον χρόνο).
Μην μπερδεύεστε με το cloud chasing. Αυτό είναι το, ας το πούμε, άθλημα του χώρου των ατμιστών γιατί οι περισσότεροι ήταν καπνιστές και δεν είναι για πολλά πολλά.


Πάλι καλά που βρέθηκε κάποιος να το πει γιατί χτες βράδυ που είδα το νήμα ετοιμαζόμουν να γράψω έκθεση. Το ίδιο στήσιμο ΑΚΡΙΒΩΣ να κάνω στον Dark Horse και στον Stumpy, η διαφορά στη γεύση θα είναι χαοτική. Σαν να συγκρίνεις Nautilus με Phenomenon!


Τέλος, όποιος κάνει mouth-to-lung, κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο. Όποιος κάνει πνευμονικές, ατμίζει. Ψάξτε βαθιά μέσα σας, το ξέρετε ότι λέω την αλήθεια! :)) :)) :))


Καλές δοκιμές ducklord!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 31, 2015, 15:27 »
Εγω καθε φορα που δοκιμαζω πνευμονικες, μου φαινεται οτι δεν καταλαβαινω το ιδιο την γευση οσο με τις στοματικες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 31, 2015, 15:52 »
Εγώ πάλι αν δεν κάνω πνευμονική δεν καταλαβαίνω ικανοποιητικά τη γεύση οπότε κάνω μόνο πνευμονικές.
Και δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι ατμίζω και για cloud chasing και με "μικρά" στησίματα πχ με κεραμικό στα 10W. Το κάθε τι έχει τον σκοπό του και δίνει ικανοποίηση όταν επιτύχεις αυτό που ζητάς.
Ευχαριστιέμαι και να βλέπω ατέλειωτα ντουμάνια από τους ντρίπερ (στην ιδιωτικότητα του σπιτιού μου) με 100% VG αλλά και να γεύομαι με τα τανκάκια μου χωρίς να συννεφιάζει ο τόπος.
Με ασφάλεια να γίνονται όλα και τα περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα.
Α και να συμπληρώσω, το ίδιο μεγάλα σύννεφα βγαίνουν με μικρές αντιστάσεις σε μηχανικό αλλά και με μεγάλες σε ηλεκτρονικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 16:34 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 31, 2015, 16:55 »
τα παντα ειναι θεμα στησιματος και συνδιασμου με τα βατ,το υγρο,τον τροπο που ρουφαμε και το τι βοηθαει τον καθε ατμοποιητη να δουλεψει σωστα.
Εγω δουλευω τους ντριπερς μου και τον σαμπτανκ με 0,32 μονη σε 2χιλ. πυρηνα στα 1,1-1,3 ωμ με 12-15 βατ και βγαζουν και γευση και χτυπημα και ντουμανια. εχω δοκιμασει εως και 0,3ωμ με νικελιο 0,40 και δεν βλεπω κανενα λογο να ρισκαρω τις μπαταριουλες μου χωρις να περνω κατι καλυτερο σαν τελικο αποτελεσμα.
σε τυπου καυφουν με μικρες εισοδους αερα παιζω με 0,28 και 1,4ωμ με 9,8-10 βατ και επισης με ευχαριστουν απολυτα.
αυτη η φαση με το σαμπωμ ξεκινησε απο τους ντριπερς και περασε και στα εμπορικα τανκ πραγμα που το βρισκω εντελως λαθος γιατι ο καθε καινουριος ατμιστης που αγοραζει ατμοποιητη 0.5ωμ θεωρει οτι ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια ασφαλειας ενω στην πραγματικοτητα παιζει με τα ορια της μπαταριας του και παραλληλα μειωνει και τη ζωη της. επισης ουτε μπορω να φανταστω καψουλι απο 0,5ωμ και 30βατ.
γενικα καλο ειναι να κραταμε ορια ασφαλειας και νομιζω οτι ολους τους ατμο μπορεις να τους κανεις να δουλεψουν σωστα με αντιστασεις πανω απο ωμ αρκει να ψαχτεις με διατομες ποσοτητες βαμβακιου και συρματα.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 31, 2015, 17:06 »
Αν δεν μπορεις να φανταστεις καψουλι στα 30βαττ και 0.5ωμ σκεψου στα 110 βαττ με 0.3ωμ :))

Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 31, 2015, 20:59 »
Παίδες, έχετε καλύψει την αρχική μου ερώτηση. Να, όμως, που στην πορεία γεννήθηκε μια άλλη - σχετική: αν το Sub-Ohming δεν έχει τόσο νόημα, από τη στιγμή που π.χ. με ένα καλό Mod μπορείς να έχεις παραπλήσια αποτελέσματα με αντιστάσεις σε υψηλότερα επίπεδα, και επίσης αν το Sub-Ohming (της προκοπής) επίσης απαιτεί ένα καλό μοντάκι, πώς και ατμοποιητές σαν την Ατλαντίδα "κάνουν αυτό το πλάμμα" και, ταυτόχρονα, απευθύνονται κυρίως σε νούμπς σαν εμένα (που δεν έχουν / δεν ξέρουν να στρίβουν coils για RTAs);

Εννοώ, το ίδιο αποτέλεσμα, θεωρητικά, θα μπορούσες να έχεις στο 1Ohm. Για να πετύχεις τη χρήση της Ατλαντίδας "όπως πρέπει" (βάσει του τι λέτε), χρειάζεσαι περισσότερα από 30 - 40Watt. Και, επιπλέον, το Sub-Ohming είναι, από τη φύση του, και κομματάκι πιο επικίνδυνο. Και όμως, τσουπ, βγαίνουν Aspire και Kanger βγαίνουν με προϊόντα "τόσο απλά που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και ένας νουμπ" (σαν εμένα).

Ξεκαθαρίζω τις απορίες για τη φάση:

  • Αν ένα "mod για αρχάριο" (π.χ. το iStick 30W μου) ΔΕΝ μπορεί "να οδηγήσει σωστά την Ατλαντίδα", πώς και πλασσάρεται σε αυτούς;
  • Αν το Sub-Ohming είναι από τη φύση του πιο επικίνδυνο, και χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις (π.χ. να μην πολυ-σπρώχνεις τη μπαταρία σου), και πάλι, πώς και πλασσάρεται σε αρχάριους;
  • Αν μπορείς να έχεις παραπλήσιο αποτέλεσμα με λίγο πιο δυνατό μοντάκι και ασφάλειες στο 1Ohm, γιατί πλασσάρεται σε αρχάριους συνδυασμός σαν το iStick + Atlantis ή το Subox και όχι ένα λίγο δυνατότερο μοντάκι με αντιστάσεις στο 1Ohm;
Υποθέτω "θέμα marketing", σωστά;

Με όλα αυτά, έχω αποφασίσει να... γράψω eBook για την όλη φάση! Πολύ παραπληροφόρηση και πολλές μπλεγμένες πληροφορίες και απόψεις βρε παιδάκι μου!  ;D

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 31, 2015, 21:13 »
1)Η πρώτη ατλαντίδα δουλεύει κανονικότατα στα 20-35 W. Παραπάνω μπορεί να φας και καμμένο.


2)Επειδή δεν υπάρχει επισκευάσιμο κομμάτι δεν σημαίνει ότι απευθύνεται σε αρχάριους. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ατμιστών δεν έχει ασχοληθεί ή δεν τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί με στριψίματα και λοιπά.


3)Άμα πάρεις ένα μοντάκι όπως το Sigelei 150W και προσπαθήσεις να ατμίσεις 1.2Ω αντίσταση σε ψηλά Watt, πάνω απ' τα 55 δεν θα φτάσεις. Το μοντάκι μπορεί να δώσει μέχρι 8.2 Volt. Για κάνε λίγο παιχνίδι με υπολογισμούς να δεις τι παίζει: http://vapecalc.com/


Γενικά, αμα θες ψηλά Watt για οποιοδήποτε λόγο (ντουμάνι, ζεστό ατμό, γρήγορες κοφτές τζούρες), κάτω απ' το 1Ω θα πας σίγουρα. Απλά πλέον με τα ηλεκτρονικά δεν σου είναι απαραίτητο να στήσεις κάτω απο 0.5 για να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα στις πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 31, 2015, 21:22 »
Έχω αναφέρει στο παρελθόν ότι θεωρώ εγκληματικό να πωλείται οποιοδήποτε πακέτο περιλαμβάνει SubΩ ατμοποιητές σε αρχάριο, όπως είχα επίσης αναφέρει το ίδιο και για τα μηχανικά μοντ. Αν τώρα ο υποψήφιος ατμιστής αποφασίσει ότι έχει τα άντερα να κάθεται να ακούει τον ενημερωμένο και καταρτισμένο πωλητή να του παραδίδει ιδιαίτερο στο Νόμο του Ωμ, έχει καλώς.

Αυτό με τα μηχανικά, μην το παρεξηγήσετε οι κάτοχοι, είναι από την εποχή που πωλούνταν το "κατσαβίδι" και η Οδύσσεια της Tottaly Wicked. Οκ, μπορεί οι αντιστάσεις τότε να μην κατέβαιναν από τα 1.5Ω, αλλά και πάλι, έτρωγαν κάτι ξεζουμίζματα οι μπαταρίες που οι κάτοχοι μόνο από θαύμα δεν έπαθαν ζημιά (εξ' όσων γνωρίζω).

Το ότι κάτι "πωλείται" ή πλασάρεται, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και σωστή πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sub-Ohm VS the world: με καλύπτουν μη-sub-Ohm καταστάσεις;
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 31, 2015, 21:34 »
Συμφωνώ με Cruiser και θεωρώ πως εξαίρεση αποτελούν μόνο κάποια σετ.


Για παράδειγμα το Ego ONE (ναι πάλι για αυτό θα πω  :)) ) που είναι σετ με ατμοποιητή που μπορεί να πάρει εργοστασιακές 1 και 0.5Ω, με την δική του μπαταρία που είναι φτιαγμένη να υποστηρίζει το 1 και το 0.5Ω απροβλημάτιστα.


Σε μεγάλο βαθμό το ίδιο πετυχαίνει και το Subox αλλά τα χαλάει γιατί δεν περιλαμβάνει μπαταρία, οπότε δεν είναι απόλυτα ασφαλής λύση αν ο άλλος πάει και βάλει μέσα ότι νάναι. Έφτασε όμως κοντά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110718 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159946 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515416 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530833 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801670 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet