vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 9 χρήστες
ZiovanioS, john67, dkostas, Koggiot, Tsimio, sakissalonika, Jorge, autogsoate, Milarepa

Twitter

Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο

Αποσυνδεδεμένος werto

Πρέπει να είναι 2-3 εβδομάδες που ατμίζω πλέον κ οφείλω να πω ότι δεν έχω βάλει ΚΤ στο στώμα μου. Θεωρώ όχι μόνο ότι το ΗΤ είναι καλή λύση για τους καπνιστές αλλά έτσι κ γίνεις ατμιστής δύσκολα να πας πίσω.¨
Η συσκευή με τη οποία ατμίζω προς το παρόν είναι το ego-t κωνικού τύπου (ή μάλλον τύπου Α όπως το είδα να αναφέρεται). Οι ερωτήσεις μου είναι κυρίως ως προς τον ατμοποιητή:
1. Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι ότι ο ατμ. μετά από μερικές μέρες μου έχει δώσει τη μυρωδιά του καμμένου που δεν έφευγε ούτε με καθαρισμό του ατμ.. Προς το παρόν είμαι στον 3ο ατμοποιητή (τον πρώτο μου LR). Οι άλλοι δεν είχαν πρόβλημα με τον ατμό αλλά μόνο με τη γεύση....οπότε τους παράτησα για να ασχοληθώ για επιδιόρθωση όταν διαβάσω καλύτερα το forum κ τα tips. Έχει σημασία το πόσο γρήγορα θα μου βγάλει αυτή την καϊλα από το πώς χρησιμοποιώ το ΗΤ; Την ένταση κάθε τζούρας κ τον χρόνο που την κρατάω; Αν και έχω πάθει μια μικρή μανία με τα υγρά κ έχω εφοδιαστεί αρκετά χρησιμοποιώ αποκλειστικά VG το οποίο από ότι κατάλαβα είναι λίγο πιο παχύρευστο κ ποτίζει τον ατμοποιητή πιο δύσκολα. Από την άλλη είχα διαβάσει ότι το PG μπορεί να μπεί σε μεγάλη ποσότητα στην αντίσταση κ να την κάψει. Τι ακριβώς ισχύει για το συγκεκριμένο θέμα; Και τι ακριβώς συνιστάτε εσείς χωρίς όμως να χρειάζεται να μπω στη διαδικασία να κάνω τις δικιές μου μίξεις.
2. Ο ατμοποιητής τύπου Β (ο κυλινδρικός) εκτός από την ποσότητα υγρού που μπορεί να πάρει, έχει κάποια άλλη διαφορά; Διαρκεί λιγότερο/περισσότερο ή έχει λιγότερες/περισσότερες διαρροές;
3.Φυσικά δε μπορούσα να μη παρατηρήσω το post που έκανε κάποιο παιδί για την αλλαγή φίλτρου στο ego-t. Προσωπικά προσπάθησα με 2 τεχνικές να βγάλω το εξαρτηματάκι που κρατάει το φίλτρο. Πρώτα σπρώχνοντας από τη μεριά της μπαταρίας με ένα μικρό μικρό τσιμπιδάκι. Το αποτέλεσμα ήταν να βγει το εξάρτημα μαζί με το λευκό που περιέχει την αντίσταση. Με το ίδιο τσιμπιδάκι σε άλλο ατμοποιητή κατάφερα να σπρώξω μόνο το φιλτράκι χωρίς το εξάρτημα που το συγκρατεί! Κ επειδή κατάλαβα ότι είμαι λίγο άμπαλος, εφοδιάστηκα με λεπτή πένσα κ τον τράβηξα τελικά από την άλλη μεριά. Νομίζω ότι το πρόβλημά μου ήταν πασιφανές πλέον. Που θα βρω ένα φιλτράκι; Σε ένα forum είχα διαβάσει ότι κάποιος το έκανε χρησιμοποιώντας φυτίλι από zippo με ένα μικρό modification. Φυσικά κ το έκανα, έβαλα το φιλτράκι μου. Νέο πρόβλημα! Το εξάρτημα δεν κούμπωνε πλέον στη βάση. Αποφάσισα κ το έσμπρωξα με το δοχείο του υγρού (δεν κούμπωσε αλλά βρέθηκε στη σωστή θέση υποθέτω). Το άφησα να ποτίσει, τράβηξα κ 2-3 καλές τζούρες χωρίς μπαταρία κ είπα να ατμίσω. Αποτέλεσμα 0. Η καϊλα δεν είχε φύγει. Τι μπορεί να έκανα λάθος; Το φιλτράκι το ξαναέβγαλα κ είδα ότι είχε ποτίσει κανονικά. Παίζει να έπρεπε από την πίσω μεριά να το αφήσω πιο μεγάλο; Αλλά τι εξηγεί το ότι η απαίσια μυρωδιά δεν έιχε φύγει;
4.Μου φαίνεται λίγο παράλογο το γεγονός ότι αν δεν κάνω το συγκεκριμένο mod θα πρέπει να χαλάω γύρω στα 50 ευρώ το μήνα για ατμοποιητές. Δεν είναι τα λεφτά αλλά το γεγονός ότι ακόμα δουλεύουν μια χαρά κ ότι είναι κρίμα να τους πετάς για ένα φιλτράκι. Ε, βασικά είναι κ λίγο τα λεφτά :P
5.Διάβασα για τους ατμοποιητές Α2. Θεωρείτε ότι είναι καλύτερη λύση;
Ευχαριστώ παιδιά κ συγνώμη για το πρήξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 11, 2011, 17:09 »
Φιλε μου μονο με πολυ καλο διαβασμα θα βρεις την λυση. Οπως εχεις καταλαβει ο καθενας μας εχει τον τροπο του και τις δικες του προτασεις. Απο εκει και περα παιζουν ρολο τα υγρα, και το πως ατμιζει ο καθενας. Οτι και να πω εινε δυσκολο εαν δεν μπεις μονος σου σε πειραματισμους. Για τον Α2 δεν τιθετε θεμα αξιοπιστιας οπως και οικονομιας, διοτι τα λεφτα του σου τα βγαζει με το παραπανω. Εγω δηλ τα πεταξα ολα και εχω μεινει μονο με αυτον. Σε λιγο καιρο θα βγαλει κατι αντιστοιχο αλλα με τανκ ο δικος μας (ελληνας και μελος) imeothanasis, εαν θες να περιμενεις. Αυτα απο εμενα σαν δικη μου παντα αποψη.

Αποσυνδεδεμένος werto

Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 11, 2011, 18:30 »
Πολύ ενδιαφέρον!!!! Προς το παρόν θα κάψω το stock μου αναμένοντας τα good news!

Αποσυνδεδεμένος Zero

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα Όνειρα της Νεφέλης
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 18:32 »
διαβασα αρκετα και θα ελεγα οτι παρολο που η πληροφορηση στο φορουμ παρεχεται πλουσιοπαροχα ακρη δεν εβγαλα,απο οτι καταλαβα η υποθεση ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχει ωριμασει ακομα κυριως απο την πλευρα των συσκευων
παρολα αυτα θελω να προσπαθησω να ξεκοψω απο τα κανονικα τσιγαρα ,καπνιζα 2 25αρια πακετα pall mall ποτροκαλι 4 πισσα 0,4 νικοτινη αν θυμαμαι καλα και προσφατα το γυρισα στον καπνο

οι ερωτησεις μου τωρα ειναι οι εξης

1) ως προς τις συσκευες να στραφω στην λυση των δοκιμασμενων ego-t? διαβασα για τα funstores ice - ald ego 808 και μου φανηκαν ανετοιμα και ακριβα προιοντα (καμμενη γευση σε πολλες περιπτωσεις κλπ),τα ego-w δεν μ'αρεσουν λογω του αβολου τροπου που γεμιζουν,τα nobacco μου φανηκαν ποιοτικα ναι μεν αλλα ακριβουτσικα και δεν μ'αρεσε καθολου αυτο το υλικο που ποτιζει με το υγρο και η προοπτικη αλλαγης του με υλικο φιλτρου ενυδρειου

νομιζω πως καλυτερα για μενα θα ειναι η λυση ego-t με 900-1100 μπαταριες και καποιο επαναγεμιζομενο φιαλιδιο 2+ ml για το υγρο,σκεφτομαι καλα η ως νεος στον χωρο θα ηταν καλυτερα να στραφω αλλου?

2) ποια η γνωμη σας για το παρακατω ego-t κιτ?
http://www.cheap-vaping.com/e-cigarette-starter-kits/ego-t-starter-kits/EGO-T-Starter-Kit-1100mah

απο ατμοποιητες να προτιμησω normal η low resistance?
http://www.cheap-vaping.com/ego-t-atomizers


3) επειδη θα προσπαθησω να απαλλαγω απο το κανονικο τσιγαρο λεω να ξεκινησω με λιγη νικοτινη στα υγρα και μετα απο λιγο να παω σε υγρα χωρις καθολου νικοτινη,οποτε με βαση τα τσιγαρα που καπνιζα να παω αρχικα σε low 6mg νικοτινη και μετα σταδιακα non?

σε ποιο μαγαζι του εξωτερικου να στραφω για αγορα υγρων? και αν εχετε και την καλοσυνη καποιες προτασεις,μου προτειναν το flavour art
http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=categories.view&category_id=3&sl=EN


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 19:06 από Zero »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 20:12 »
1. Το ego-T είναι ένα δοκιμασμένο προιόν με χιλιάδες ευχαριστημένους χρήστες και άλλους τόσους δυσαρεστημένους.
Προσωπικά στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

2. Όλα κινέζικα είναι και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε από Έλληνα έμπορο να έχεις εγγύηση και αν δεν αντέχεις οικονομικά κοίτα και αυτά
http://www.vaporhawk.com/auction_details.php?auction_search=1&auction_id=100669&start=10&option=basic_search&basic_search=EGO-T&keywords_search=EGO-T&limit=10&item_type=all
http://www.vaporhawk.com/auction_details.php?auction_search=1&auction_id=100236&start=20&option=basic_search&basic_search=EGO-T&keywords_search=EGO-T&limit=10&item_type=all
http://www.vaporhawk.com/auction_details.php?auction_search=1&auction_id=100232&start=10&option=basic_search&basic_search=EGO-T&keywords_search=EGO-T&limit=10&item_type=all

3. Ξεκίνα με 12/18mg νικοτίνης και στην πορεία τη ρίχνεις.

Τα υγρά είναι καθαρά θέμα γούστου και μόνο με δοκιμές θα καταλήξεις κάπου. Τα flavouart είναι καλά υγρά και σχετικά φτηνά.



Αποσυνδεδεμένος Zero

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα Όνειρα της Νεφέλης
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 20:38 »
σ'ευχαριστω γερακι

ατμοποιητες να προτιμησω χαμηλης αντιστασης η οχι?

καπου διαβασα νομιζω οτι οι χαμηλης αντιστασης αποδιδουν καλυτερα αλλα χαλανε και ποιο γρηγορα?

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 20:39 »
1. συμφωνώ με γερακι απόλυτα
2. ---
3. flavorart  για μενα ειναι τοπ , καλύτερα μην πάρεις 18αρι για αρχη ξεκινα με 12 το πολυ εφόσον έκανες ελαφριά τσιγάρα αν δεν σου φτανει πάρε lr ατμο και μετα παρε  μεγαλύτερη νικοτίνη αν δεν σε ικανοποιεί ούτε αυτό

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 20:47 »
Οι LR μου έχουν κάψει δύο μπαταρίες ως τώρα :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:03 »
σ'ευχαριστω γερακι

ατμοποιητες να προτιμησω χαμηλης αντιστασης η οχι?

καπου διαβασα νομιζω οτι οι χαμηλης αντιστασης αποδιδουν καλυτερα αλλα χαλανε και ποιο γρηγορα?

Οι LR μου έχουν κάψει δύο μπαταρίες ως τώρα :angry_orange:

Κοντά 6 μήνες που ατμίζω χρησιμοποιω αποκλειστικα LR (eGo-T), με 3 μπαταρίες κυκλικά χωρίς κανένα προβλημα.
Σιγουρα καλύτερη απόδοση και σιγουρα μικρότερη ζωή.

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:34 »
για τα υγρα και το ποσοστο νικοτινης, απο την προσωπικη μου εμπειρια εχω να πω το εξης.
οταν κοβεις το τσιγαρο, ακομη και ελαφρυ να καπνιζες, θες λιγο παραπανω ποσοστο νικοτινης στο ατμιστικο σου τσιγαρο.
και αυτο γιατι η νικοτινη που ατμιζεις δεν εχει κανεναν απο τους επιταχυντες που εχει η νικοτινη του κανονικού τσιγαρου, πραγμα που θα το βρεις μπροστα σου τις πρωτες μερες που θα ατμισεις, οπως το βρηκα κι εγω και πολυς κοσμος.
ειναι προτιμοτερο αν καπνιζε καποιος lights να ξεκινησει με 18mg παρα με παρακατω. γνωμη μου.
κι αυτο γιατι ο οργανισμος του θα συνηθησει ευκολα την καθαρη (χωρις επιταχυντές) νικοτινη, και θα ζηταει περισσοτερη. ειδικα αν παει σε κανενα μπαρακι και πιει και δυο-τρια ποτα. εκει η 9ρα δεν θα του φτασει και θα το κανει πιπιλα για να αναπληρωσει λιγο την αισθηση.
δεν θα ξεχασω προχθες στην συναντηση που μετα απο 2 μπυρες ατμιζα ανετα την 36αρα που ειχαν τα παιδια, και ηθελα και πιο πολυ μπορω να πω. η 24αρα μου μου φαινοταν λιγη.
18αρα λοιπον για κοψιμο του καπνισματος τουλαχιστον.
προσωπικα, για καποιον που καπνιζει κοντα στα 2 πακετα lights θα του λεγα και 24αρα για βασικη, και ενα μπουκαλακι 18αρας για το πρωι που ο φαρυγγας ειναι πιο μαλακος και θελει κατι πιο ελαφρυ..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:40 από Darky »

Αποσυνδεδεμένος Zero

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα Όνειρα της Νεφέλης
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:39 »
αυτο εδω το υγρο λεω να δοκιμασω τωρα στην αρχη

http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=161

50ml ,medium 18mg νικοτινη αν καταλαβα καλα,μιξη 50%pg 40%vg και 10% νερο

χωρις γευση

και μετα σταδιακα κατεβαζω νικοτινη και δοκιμαζω ισως και καποια γευση

τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:57 »
Νομίζω ότι η νικοτίνη είναι υπερβολική για σένα.
Τόση πρωτοχρησιμοποίησα εγώ, που, κάποια Κυριακή, μπορούσα να φτάσω και τα 80 βαρειά κ.τ.!!!
Και... τα χρειάστηκα...
Καλύτερα να δοκιμάσεις 12mg.
Τα υπόλοιπα, δική σου επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:58 »
αυτο εδω το υγρο λεω να δοκιμασω τωρα στην αρχη

http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=161

50ml ,medium 18mg νικοτινη αν καταλαβα καλα,μιξη 50%pg 40%vg και 10% νερο

χωρις γευση

και μετα σταδιακα κατεβαζω νικοτινη και δοκιμαζω ισως και καποια γευση

τι λετε?



 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 23:55 »
αυτο εδω το υγρο λεω να δοκιμασω τωρα στην αρχη

http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=161

50ml ,medium 18mg νικοτινη αν καταλαβα καλα,μιξη 50%pg 40%vg και 10% νερο

χωρις γευση

και μετα σταδιακα κατεβαζω νικοτινη και δοκιμαζω ισως και καποια γευση

τι λετε?
.....medium 18mg για αρχη ειναι καλα και αμα εχεις αναγκη και 24mg παλι
καλα θα κανεις να ανεβεις :yes:
Στο ξεκινημα δεν εχει σημασια αν θα εισαι επιφυλακτικος με την αναλογια
νικοτινης,
αλλα ποσο γρηγορα θα προσαρμοστεις στη νεα σου συνηθεια-το ατμισμα.
Αν αισθανεσαι οτι δεν καλυπτεσαι ανεβα αφοβα σε mg και μετα απο 1-2 μηνες,
βλεπεις και το θεμα της νικοτινης-αναλογα παντα τα γουστα σου :thumpup:

Απ: Αλλος ενας νεος που ψαχνεται και εχει πελαγωσει λιγο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 08:53 »
χτυπα κ ενα maxx blend η haselnut στο κουτακι με τις γευσεις κ εισαι ετοιμος

κ 100 μλ βαλε γιατι δεν λεει να περιμενεις ενα μηνα για 50..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 09:11 από john247 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13670 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 163 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR