vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Buliwyf, Ηρακλης, billythekid, Doubt, lagoudakis, manoslykos

Twitter

Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:21 »
Καλησπέρα σας όλους,

Θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου, ώστε να μοιραστώ γνώμες και απόψεις, με μέλος που ενδεχομένως να του έχει τύχει το ίδιο περιστατικό.

Αρχικά να αναφέρω ότι τo KT το έχω κόψει, μετά απο 15 χρόνια καπνιστής. Τους τελευταίους 3 μήνες έχω αρχίσει το άτμισμα, το οποίο και μου αρέσει πολύ.

Πριν 3.5 χρόνια, έπαθα τον πρώτο επεισόδιο αυτόματου πνευμοθώρακα. Νοσηλεύτηκα στο Σωτηρία, μου έβαλαν billau και την 4η μέρα πήρα εξιτήριο. Στην συνέχεια έκανα μια αξονική θώρακος υψηλής ευκρίνιας, στην οποία φάνηκαν μικρές κύστες στην περιοχή του υπεζωκότα στον δεξιό πνεύμονα, όπου είχε συμβεί κ αυτό το επεισόδιο. Την ακτινογραφία την είδε ο ιατρός που με είχε αναλάβει, και δεν έκρινε ότι χρίζει χειρουργείου η κατάσταση αυτή.

Πριν σχεδόν ένα μήνα, έπαθα το δεύτερο επεισόδιο επεισόδιο αυτόματου πνευμοθώρακα, αυτή την φορά απο την αριστερή πλευρά. Νοσηλεύτηκα ξανά στο Σωτηρία, μου έβαλαν billau και στην συνέχεια ο ιατρός που με είχε αναβάλει μου εξήγησε ότι πλέον υπάρχουν 85% πιθανότητες να συμβεί ξανά, άρα θα πρέπει να γίνει χειρουργείο  ώστε να εξασφαλιστεί ότι δεν θα γίνει αμφωτερόπλευρα (ταυτόχρονα και απο τις δύο πλευρές). Αυτό και έγινε. Αφαιρέθηκε μια περιοχή με μικρές κύστες και έγινε πλευροδεσία (με μέθοδο VATS).

Τώρα, σχεδών ένα μήνα μετά το χειρουργείο - ακόμα σε περίοδο ανάρρωσης - σκέφτομαι για το εάν θα πρέπει ή όχι να συνεχίσω να ατμίζω.

Θα ήθελα λοιπόν, την γνώμη/άποψη μέλους που ενδεχομένως να έχει περάσει την ίδια περιπέτεια, και πως χειρίστηκε το άτμισμα.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:26 από ors_86 »

Αποσυνδεδεμένος paolo21r

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:41 »
φιλε μου περαστικα αλλα το ιδανικο δεν θα ηταν να ρωτησεις τον γιατρο σου?

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:46 »
Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά.


Σαφώς και έχω ρωτήσει τον γιατρό που με έχει αναλάβει, όπως και άλλους. Το μεγαλύτερο ποσοστό των απαντήσεων είναι ότι το καλύτερο, είναι να μην κάνεις τίποτε. Αυτό πιστεύω όλοι το ξέρουμε.


Η δικιά μου ερώτηση είναι εάν το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Σε αυτό το ερώτημα σχεδόν κανείς δεν παίρνει θέση. Βέβαια είναι απολύτος λογικό εφ όσον ακόμα δεν υπάρχουν πολλά αποτελέσματα απο έρευνες, όπως άλλες είναι σε εξέλιξη.


Αυτός και ο λόγος που ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να πάρω απόψεις απο αυτό το forum.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:56 »
Από αυτά που έχω δει-συζητήσει-διαβάσει δεν υπάρχει εμπειρία για τις τυχόν βλάβες που προκαλεί το ητ στο πνεύμονα. Όμως οι πνευμονολόγοι ισχυρίζονται ότι μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή στον πνεύμονα. Αυτό που σίγουρα ξέρουμε (από μελέτες) είναι ότι αυξάνει έστω και βραχυπρόθεσμα την αντίσταση στην αναπνοή. Με το δικό σου ιστορικό, η συμβουλή μου είναι να προσπαθήσεις να μείνεις μακριά από όλα τα εισπνεόμενα. Αν δεν μπορείς άτμιζε όσο λιγότερο μπορείς με μεγάλη συγκέντρωση νικοτίνης να σε καλύψει. Εγώ αυτό θα προσπαθούσα στην θέση σου.

Αποσυνδεδεμένος paolo21r

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 19:58 »
δεν ξερω αν μπορει καποιος σιγουρα να σου πει αλλα θεωρησε οτι τα πνευμονια μας εχουν φτιαχτει να επεξεργαζονται απλον αερα οποτε φανταζομαι οτι ειτε λιγο ειτε πολυ σιγουρα ειναι μια επιπλεον επιβαρυνση οχι σαν το τσιγαρο αλλα ποιος μπορει να σουτο πει στα σιγουρα?αληθεια η αποψη του γιατρου σου ποια ηταν επι του θεματος?

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:02 »
Από αυτά που έχω δει-συζητήσει-διαβάσει δεν υπάρχει εμπειρία για τις τυχόν βλάβες που προκαλεί το ητ στο πνεύμονα. Όμως οι πνευμονολόγοι ισχυρίζονται ότι μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή στον πνεύμονα. Αυτό που σίγουρα ξέρουμε (από μελέτες) είναι ότι αυξάνει έστω και βραχυπρόθεσμα την αντίσταση στην αναπνοή. Με το δικό σου ιστορικό, η συμβουλή μου είναι να προσπαθήσεις να μείνεις μακριά από όλα τα εισπνεόμενα. Αν δεν μπορείς άτμιζε όσο λιγότερο μπορείς με μεγάλη συγκέντρωση νικοτίνης να σε καλύψει. Εγώ αυτό θα προσπαθούσα στην θέση σου.


Ευχαριστώ πολύ για την άποψή του, πολύ ορθολογική.


δεν ξερω αν μπορει καποιος σιγουρα να σου πει αλλα θεωρησε οτι τα πνευμονια μας εχουν φτιαχτει να επεξεργαζονται απλον αερα οποτε φανταζομαι οτι ειτε λιγο ειτε πολυ σιγουρα ειναι μια επιπλεον επιβαρυνση οχι σαν το τσιγαρο αλλα ποιος μπορει να σου στα σιγουρα?αληθεια η αποψη του γιατρου σου ποια ηταν επι του θεματος?


Οι κύστες/φυσαλίδες (που λόγο αυτών δημιουργείτε ο πνευμοθώρακας) είναι εκ γενετής ή κατάλοιπο κάποιες ασθένειας/ίωσης/λοίμοξης. Το ΚΤ είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Όπως δεν ευθύνεται αυτό για τον πνευμοθώρακα. Για το ΗΤ έχω ρωτήσει κάποιους ιατρούς αλλά οι περισσότεροι δεν τοποθετούνται. Την ερχόμενη εβδομάδα θα το συζητήσω εκ νέου με τον γιατρό που με έχει αναλάβει.

Αποσυνδεδεμένος paolo21r

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:03 »
αν επιτρεπεται τι συμπτωματα ειχες?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:05 »
Εύχομαι καλή ανάρρωση και υγεία!  :)
Κράτα μας ενήμερους για τις συμβουλές που θα πάρεις.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:07 »

Τώρα, σχεδών ένα μήνα μετά το χειρουργείο - ακόμα σε περίοδο ανάρρωσης - σκέφτομαι για το εάν θα πρέπει ή όχι να συνεχίσω να ατμίζω.

Ευκαιρία (τρόπος του λέγειν) να ξεφύγεις, δεν υπάρχει πλέον θέμα εξάρτησης. Καλή ανάρρωση και περαστικά.

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:10 »
αν επιτρεπεται τι συμπτωματα ειχες?

Πνευμοθώρακας είναι η συλλογή αέρος μέσα στην υπεζωκοτική κοιλότητα (κοιλότητα ανάμεσα στον πνεύμονα και το θώρακα) λόγο τρύπημα του πνεύμονα.

Ο αυτόματος πνευμοθώρακας συνήθως παρουσιάζει το αίσθημα «έλλειψης αέρα» δηλαδή δύσπνοια, όπως επίσης και πόνος στο θώρακα. Η ένταση αυτών των συμπτωμάτων εξαρτάται από το μέγεθος του πνευμοθώρακα - πόσο έχει κολαψαριστεί ο πνεύμονας. Ο πόνος στο θώρακα γίνεται πιο έντονος όσο περνάει η ώρα όπως επίσης παρουσιάζεται και βήχας.


Ευκαιρία (τρόπος του λέγειν) να ξεφύγεις, δεν υπάρχει πλέον θέμα εξάρτησης. Καλή ανάρρωση και περαστικά.

Ναι, σίγουρα είναι ευκαιρία. Ο λόγος που με προβληματίζει όμως, εάν το άτμισμα θα είναι επιβαρυντικός παράγοντας για την κατάσταση αυτή, ώστε να πάρω πάγια στάση. Δεδομένου ότι ο περίγυρος καπνίζει και ατμίζει, είναι αρκετά ελκυστικό το να αρχίζω ξανά. Και εννοείτε ότι σκέφτομαι μόνο το άτμισμα, και όχι το κάπνισμα.


Εύχομαι καλή ανάρρωση και υγεία!  :)
Κράτα μας ενήμερους για τις συμβουλές που θα πάρεις.

Ευχαριστώ, να σαι καλά. Σαφώς και θα αφήσω feedback.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:16 από ors_86 »

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:17 »
Τρύπημα του θώρακα, όχι απαραίτητα και του πνεύμονα

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:30 »
Τρύπημα του θώρακα, όχι απαραίτητα και του πνεύμονα

Αν δεν κάνω λάθος, ο αυτόματος πρωτοπαθής πνευμοθώρακας (που έπαθα εγώ) οφείλεται σε ρήξη αερωδών φυσαλίδων - δηλαδή τρυπάει ο πνεύμονας και διαφεύγει ο αέρας προς το ημιθωράκιο και συγκρατείται μεταξύ πνεύμονα και θωρακικού τοιχώματος - και ο τραυματικός πνευμοθώρακας οφείλεται σε θωρακική κάκωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:36 από ors_86 »

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 20:44 »
Ο πνεύμονας κολαπσάρεται, καταρρέι δηλαδή, γιατί χάνεται η διαφορά πίεσης έσω και έξω από αυτόν. Το bullau αποκαθιστά τεχνητά αυτή τη διαφορά. Απλά το διευκρινίζω

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:16 »
Αφού έχεις ζητήματα στο αναπνευστικό σου, δε διαλέγεις να απέχεις καλύτερα;
Στη θέση σου και μετά από τέτοιες ταλαιπωρίες, θα το έκοβα τελείως. Καλύτερα να είσαι σίγουρος από το να διακινδυνεύεις την υγεία σου στο όνομα της άγνοιας ή της υποψίας οτί μπορεί κ να σε επιβαρύνει το άτμισμα.

...και στην συνέχεια ο ιατρός που με είχε αναβάλει μου εξήγησε ότι πλέον υπάρχουν 85% πιθανότητες να συμβεί ξανά, άρα θα πρέπει να γίνει χειρουργείο  ώστε να εξασφαλιστεί ότι δεν θα γίνει αμφωτερόπλευρα (ταυτόχρονα και απο τις δύο πλευρές). Αυτό και έγινε. Αφαιρέθηκε μια περιοχή με μικρές κύστες και έγινε πλευροδεσία (με μέθοδο VATS).

Συγνώμη, ούσα άσχετη, αυτό που εξασφάλισες τώρα μετά το χειρουργείο είναι ότι δε θα συμβεί ξανά τέτοιο επεισόδιο ή ότι δε θα συμβεί αμφωτερόπλευρα; Δλδ μπορεί να σου συμβεί σε μία πλευρά πάλι; Αν ισχύει αυτό, τότε ειλικρινά, προτείνω να κόψεις το άτμισμα και να αφήσεις το σύστημά σου να λειτουργήσει όσο πιο "φυσικά" γίνεται. Καλό το άτμισμα, συμπαθής εξάρτηση, κούκλα και ως χόμπι αλλά πάνω από όλα η υγεία μας! Ειδικά όταν υπάρχει και θέμα. Και αν μεθαύριο γίνουν επαρκείς έρευνες που να απενοχοποιούν πλήρως πνευμονικά το άτμισμα, ξεκίνησέ το πάλι σε τελική  ;) Νομίζω ότι πρέπει να το φιλοσοφήσεις σοβαρά  :yes:

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 21:28 »
Συγνώμη, ούσα άσχετη, αυτό που εξασφάλισες τώρα μετά το χειρουργείο είναι ότι δε θα συμβεί ξανά τέτοιο επεισόδιο ή ότι δε θα συμβεί αμφωτερόπλευρα; Δλδ μπορεί να σου συμβεί σε μία πλευρά πάλι; Αν ισχύει αυτό, τότε ειλικρινά, προτείνω να κόψεις το άτμισμα και να αφήσεις το σύστημά σου να λειτουργήσει όσο πιο "φυσικά" γίνεται. Καλό το άτμισμα, συμπαθής εξάρτηση, κούκλα και ως χόμπι αλλά πάνω από όλα η υγεία μας! Ειδικά όταν υπάρχει και θέμα. Και αν μεθαύριο γίνουν επαρκείς έρευνες που να απενοχοποιούν πλήρως πνευμονικά το άτμισμα, ξεκίνησέ το πάλι σε τελική  ;) Νομίζω ότι πρέπει να το φιλοσοφήσεις σοβαρά  :yes:


Η χειρουργική επέμβαση γίνεται για αφαίρεση αυτών των κύστεων/φυσαλίδων και πλευροδεσία (με χημικά μέσα γίνεται κόλληση/σύμφυση του πνεύμονα με τον υπεζωκότα. Έχει επιτυχία 97%, στο να εξασφαλιστεί να μην γίνει πνευμοθώρακας απο αυτή την πλευρά. Άρα, πλέον πάλι μιλώντας με ποσοστά, υπάρχει 25% πιθανότητα να το πάθω απο την άλλη πλευρά, όμως εφ όσον δεν πρόκειται να είναι αμφωτερόπλευρα δεν είναι θανάσιμη απειλή. Βέβαια υπάρχει η επιλογή, μόλις αναρρώσω, να προγραμματίσω προληπτικά να προχωρήσω σε νέα επέμβαση και απο την άλλη πλευρά ώστε να εξαλειφθεί ο κίνδυνος να γίνει ξανά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy