vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Theofilos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Manaria Radio
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 27, 2011, 15:40 »
Α ωρέα. ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος gntores

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 06, 2011, 15:25 »
Γεια σας.Γραφτηκα μολις σημερα στο φορουμ και εχω καποιες αποριες.Καπνιζω απο τα 15 μου και τωρα ειμαι στα 33.Tον τελευταιο 1,5 χρονο κανω καπνο drum κιτρινο ενα 25αρι ανα 2-3 μερες.Εδω και 2 εβδομαδες περιπου πηρα  nobacco eGo-T και υγρο αυτο που εχουν ως "προσομοιωση" του camel με 6mg νικοτινη.Με βοηθησε αρκετα και πλεον κανω 1-2 στριφτα την μερα και οχι παντα ενω την υπολοιπη μερα ατμιζω.

 :wall:Απορια πρωτη ειναι οτι καποιες φορες μου μυριζει σαν πλαστικο καμενο.Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει?

 :wall:Απορια δευτερη ποιο υγρο απο τα e-liquid μοιαζουν με καπνο και γενικως θυμιζουν τσιγαρισιο αρωμα?

 :wall:Απορια τριτη ειδα μολις σημερα το καινουριο μοντελο της nobacco Hybrid που εαν το ειχα δει πριν 2 εβδομαδες που πρωτοπηρα ΗΤ πιθανων να επαιρνα αυτο και ψιλοξενερωσα.Το ερωτημα ειναι αν ξερει καποιος αν συνεργαζονται τα μερη του Hybrid  με τα μερη eGo-T και αντιστοιχα?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 06, 2011, 15:35 »
 1. Αυτό γίνεται όταν δεν τροφοδοτείται σωστά με υγρό ο πυρήνας (αντίσταση) του ατμποποιητή. Μπορεί να οφείλεται είτε επειδή κάνεις βιαστικές απανωτές τζούρες είτε γιατί έχει πρόβλημα το φιτίλι (δες εδω )
2. Κανένα
3. Περίμενε 2-3 μέρες  8)  για σίγουρη απάντηση

Αποσυνδεδεμένος gntores

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 06, 2011, 15:57 »
 :bye:Ευχαριστω φιλε Abet για τις απαντησεις σου ειδικα αυτο για το φιτιλι δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι τετοιο.Θα επανελθω σε λιγες μερες για το 3 ερωτημα. :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 07, 2011, 12:40 »
3. Τελικώς η μπαταρία του Hybrid έχει συμβατότητα με 901  (του EgoT έχει συμβατότητα με 510 )
Πειραματίζομαι με τον αντάπτορα 510 to 901 αλλά δείχνει να έχει πρόβλημα αέρα, καθότι ο τύπος 901 αναπνέει απ το κέντρο. Πάραυτα με τον 901 ατμοποιητή δουλεύει θαυμάσια μια που ο 901 έχει τρύπα στο πλάι.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 07, 2011, 12:59 »
Προσοχή όμως, η αυτόματη μπαταρία δεν κάνει για dripping!
Εκτός βέβαια αν η νεα γενιά αυτόματων μπαταριών το έχει ξεπεράσει.

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 07, 2011, 13:04 »
Pano γιατί δεν κάνει dripping η αυτόματη μπαταρία ?
Δεν είχα ποτέ αυτόματη και δεν έχω κατάλαβα τον τρόπο λειτουργίας της   :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 07, 2011, 13:12 »
Παράθεση
Pano γιατί δεν κάνει dripping η αυτόματη μπαταρία ?
Εχω την ίδια απορία

Παράθεση
Δεν είχα ποτέ αυτόματη και δεν έχω κατάλαβα τον τρόπο λειτουργίας της   :dontknow: :dontknow:
Η αυτόματη έχει έναν αισθητήρα που αντιλαμβάνεται τη διαφορά πίεσης όταν ρουφάς και βάζει σε λειτουργία την μπαταρία χωρίς κουμπί. Αυτό κάνει και μια κάποια οικονομία στην μπαταρία, χάνει όμως το πλεονέκτημα "προθερμανσης" του άτμο πριν τη τζούρα.
Οι παλιές είχαν πρόβλημα αφού με λιγο δυνατή μουσική ή με το παραμικρό αεράκι άναβαν. Ειχα 3 απο esmoke όμως που δεν είχαν τόσο έντονο πρόβλημα και λειτουργούσαν μια χαρά.

Πάντως με το ντριπινκ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα panos

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 07, 2011, 13:15 »
Dripping τεχνικά κάνεις, αλλά αν μπει υγρό στην τρυπα της μπαταρίας (απο υπερχείλιση) μπορεί να μπλοκάρει ο αυτόματος μηχανισμός...

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 07, 2011, 13:17 »
Εχω την ίδια απορία
Η αυτόματη έχει έναν αισθητήρα που αντιλαμβάνεται τη διαφορά πίεσης όταν ρουφάς και βάζει σε λειτουργία την μπαταρία χωρίς κουμπί. Αυτό κάνει και μια κάποια οικονομία στην μπαταρία, χάνει όμως το πλεονέκτημα "προθερμανσης" του άτμο πριν τη τζούρα.
Οι παλιές είχαν πρόβλημα αφού με λιγο δυνατή μουσική ή με το παραμικρό αεράκι άναβαν. Ειχα 3 απο esmoke όμως που δεν είχαν τόσο έντονο πρόβλημα και λειτουργούσαν μια χαρά.

Πάντως με το ντριπινκ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα panos

Thx Abet  :thumpup: :thumpup:
Τον τρόπο λειτουργία το κατάλαβα :respect: :respect:
Εχω την ίδια απορία
Η αυτόματη έχει έναν αισθητήρα που αντιλαμβάνεται τη διαφορά πίεσης όταν ρουφάς και βάζει σε λειτουργία την μπαταρία χωρίς κουμπί. Αυτό κάνει και μια κάποια οικονομία στην μπαταρία, χάνει όμως το πλεονέκτημα "προθερμανσης" του άτμο πριν τη τζούρα.
Οι παλιές είχαν πρόβλημα αφού με λιγο δυνατή μουσική ή με το παραμικρό αεράκι άναβαν. Ειχα 3 απο esmoke όμως που δεν είχαν τόσο έντονο πρόβλημα και λειτουργούσαν μια χαρά.

Πάντως με το ντριπινκ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα panos

Dripping τεχνικά κάνεις, αλλά αν μπει υγρό στην τρυπα της μπαταρίας (απο υπερχείλιση) μπορεί να μπλοκάρει ο αυτόματος μηχανισμός...

Thx panos :)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Baltasaru

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke reflects your desire for freedom
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 07, 2011, 14:19 »
Καλησπέρα σας, είμαι ο νέος της παρέας σας και παντελώς μη-σχετικός, ακόμα τουλάχιστον!
Είχα ακούσει εδώ και 2 χρόνια για το ΗΤ αλλά μου φάνηκε περισσότερο σαν ένα ακόμα είδος διακοπής του καπνίσματος όπως τα αυτοκόλλητα ή οι τσίχλες νικοτίνης.. Εν τέλη αυτό είναι μόνο μια από τις πτυχές του ΗΤ. Εγώ είμαι άνθρωπος που αγαπάει το κάπνισμα σαν διαδικασία (κάνω στριφτό) και το απολαμβάνω. Οι λόγοι που έχω αποπειραθεί να το κόψω ήταν οικονομικοί συνήθως ή για λόγους υγιεινής όπως μελλοντικές παθήσεις λόγω αυτού. Πριν από 3-4 μέρες λοιπόν έτυχε να αναφερθεί για λίγο σε μια κουβέντα το ΗΤ και μου κίνησε το ενδιαφέρον, έτσι ψάξε-ψάξε.. σας βρήκα! :D Βρήκα διάφορα site και δίαφορα μοντέλα και μάρκες.. μου γυάλισε μια πολύ όμως.. και θα ήθελα τη γνώμη σας.. Ovale mini-T/510-T..
1. Tank System = μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού?
2. Η μπαταρία του πόσο κρατάει σε διαρκές τζούρισμα και πόσο σε stand by?
3. θα βγάζει μια μέρα ή θα μου βγάζει την πίστη?
4.Υπάρχει σε joytech ή μόνο το γνήσιο της Ovale?
5.Τα υγρά συμφέρουν οικονομικά?
6. Υπαρχουν πατέντες του τύπου το αραιώνω με κάποιο τρόπο ώστε να έχω περισσότερη ποσότητα?
7. 20-25 ΚΤ / μέρα πόσα ml υγρού είναι περίπου
8. Το βασικότερο, είμαι newbie/αρχάριος μήπως κρίνετε πως πρέπει να ξεκινήσω με κάποιο άλλο ΗΤ?

Ενδεχομένως σας κούρασα, νευρικότητα=μπλα μπλα.. :S
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
-Βλαδίμηρος

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 07, 2011, 14:22 »
Πειραματίζομαι με τον αντάπτορα 510 to 901 αλλά δείχνει να έχει πρόβλημα αέρα, καθότι ο τύπος 901 αναπνέει απ το κέντρο. Πάραυτα με τον 901 ατμοποιητή δουλεύει θαυμάσια μια που ο 901 έχει τρύπα στο πλάι.
Να υποθέσω ότι εννοείς 901 to 510.

Αν έχεις αντάπτορα 901/808D σε 510 δοκίμασε και πες μας αν συνεχίζει να έχει πρόβλημα.


edit: Baltasaru  διάβασε εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2171.0.html
και όποια απορία δε σου λυθεί εδώ είμαστε

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 07, 2011, 15:24 »
1. Tank System = μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού?
2. Η μπαταρία του πόσο κρατάει σε διαρκές τζούρισμα και πόσο σε stand by?
3. θα βγάζει μια μέρα ή θα μου βγάζει την πίστη?
4.Υπάρχει σε joytech ή μόνο το γνήσιο της Ovale?
5.Τα υγρά συμφέρουν οικονομικά?
6. Υπαρχουν πατέντες του τύπου το αραιώνω με κάποιο τρόπο ώστε να έχω περισσότερη ποσότητα?
7. 20-25 ΚΤ / μέρα πόσα ml υγρού είναι περίπου
8. Το βασικότερο, είμαι newbie/αρχάριος μήπως κρίνετε πως πρέπει να ξεκινήσω με κάποιο άλλο ΗΤ?
1. μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού  στο φιλτρο
2-3. αναλόγως την χρήση ειναι σαν να λεσ το αμαξι καίει 4λ/100χιλ σε μια μέρα πασ θεσσαλονικη και καισ τα @#@# σου η πασ φαληρο και δεν καις τπτ πάντως 90% η 650 θα σου βγάζει μια μέρα με αρκετή χρήση
4. υπάρχει παντού , γνήσια είναι και τα δυο το ενα γνήσιο joy το αλλο γνήσιο ovale
5.αν τα φτιάχνεις μόνος ,υπερβολικά  . αν αγοράζεις έτοιμα και το εχεισ πιπίλα οχι τοσο . αν πάρεις έτοιμα με Normal χρήση ειναι οκ
6.πασ DIY υγρα οπου το κόστος ειναι μικρότερο απο τα έτοιμα και τα κάνεις όπως θες
7. δεν μπορείς να το συγκρίνεις , θεωρητικά ειναι μια αμπούλα των 0.7μλ γύρω στα 20-25 αλλά δεν πιστεύω οτι ισχύει
8. τα Τ (510 και  egoT ειναι πολυ καλα για αρχή και για συνέχεια )

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 07, 2011, 15:30 »
Παράθεση
Να υποθέσω ότι εννοείς 901 to 510.
Ναι αυτόν εννοώ
Παράθεση
Αν έχεις αντάπτορα 901/808D
Ειχα αλλα τον έχασα, αυτος που πήρα απο fun έχει ανάγλυφη βαθουλωτή γραμμή στο θετικό πόλο, αυτό δεν είναι to χαρακτηριστικό του 901/808D ? Αν ναι , με τέτοιον πειραματίστηκα

Αποσυνδεδεμένος Baltasaru

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke reflects your desire for freedom
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 07, 2011, 16:40 »
2-3. αναλόγως την χρήση ειναι σαν να λεσ το αμαξι καίει 4λ/100χιλ σε μια μέρα πασ θεσσαλονικη και καισ τα @#@# σου η πασ φαληρο και δεν καις τπτ πάντως 90% η 650 θα σου βγάζει μια μέρα με αρκετή χρήση

Οι μπαταρίες για το mini-T ή 510-Τ είναι από μαμά 220mA και 280mA. πόσο αντέχουν? επειδή είναι αυτόματες, όταν δεν τζουράρεις καταναλώνουν? ή μονο στο ρούφα τρώει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110544 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515295 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530743 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet