vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, lounik, tibolaso, giorgos1999, Harris, Buliwyf, dvelev

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10815 στις: Μαΐου 13, 2023, 18:00 »
Σχεδόν όλα έτσι είναι,700-1000 μπαταρία, περίπου μία ημέρα μέτριας χρήσης, όχι πιπίλα ολημερίς. Ρυθμιζόμενο αέρα ναι για να βρεις ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει. Νικοτίνη μη βιαστείς να ρίξεις, σιγά σιγά αυτό για να μην μπεις στο τριπάκι να καπνίσεις. Review δεν θα κάνω,δεν είμαι ειδικός,θα σου πω εντυπώσεις εδώ όμως. Αυτά τα 2 έχουν ρύθμιση βατ επίσης,θα επιλέξεις εσύ τι σε καλύπτει ακριβώς,και οθόνη να βλέπεις μπαταρία, τζούρες που έκανες,βατ. Υπάρχουν πάρα πολλά reviews YouTube,και στα Ελληνικά,θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ. Δοκίμασε να μπλοκάρεις μία απ'τις 2 τρυπούλες που έχει στο πλάι το Σόντερ για να σφίξει η τζούρα λιγάκι,δεν επηρεάζει κάτι άλλο,δεν θα κάνεις ζημιά εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10816 στις: Μαΐου 13, 2023, 21:47 »
Εννοείται πως θα περιμένω εν αγωνία το review!
Ο σκοπός είναι να βρεθώ με 0 τσιγάρα και αν τα καταφέρω να μειώσω και λίγο νικοτίνη. Τόσο όσο να με καλύπτει όσο να παίρνω αυτό που ο εθισμός μου χρειάζεται. Βέβαια πολύ θα το ήθελα να βοηθηθω από το η τ ως υποκατάστατο και τελικά να μην χρειάζομαι ούτε αυτό στο μέλλον. Θα το δούμε όμως αυτό προς το παρόν δεν πιέζω τον εαυτό μου σε αυτό.
Άρα ψάχνω ένα ποντ που να έχει ρυθμιζόμενο airflow με δυνατότητα σφιχτής τζουρας? Να κοιτάξω με ενσωματωμένη μπαταρία ή δεν παίζει ρόλο αυτό? Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Κόψε το τσιγάρο άμεσα πάση θυσία. Ηλεκτρονικό μόνο.
Να ξέρεις πως και αύριο να το κόψεις, θα είναι στο μυαλό σου για πολύ καιρό και θα κινδυνεύεις να ξανακυλήσεις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10817 στις: Μαΐου 14, 2023, 18:47 »
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος.
Είμαι χρηστης Craven μπλε κάνω 4ς καπνους την εβδομάδα. πλέον ειναι ασύμφωρο οικονομικά.
εχω δοκιμάσει πριν 3-4 ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλα δεν με κάλυπτε καθόλοι.
υπάρχει τίποτα να φέρνει σε craven καπνο;
υπάρχει κανά καλό κατάστημα να παω να δοκιμάσω πράγματα;οτι εχω δοκιμασει μου φενεται ειναι τζούφιο απο νικοτήνη
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2023, 19:02 από lostregr »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10818 στις: Μαΐου 15, 2023, 09:17 »
Πρωτα τα κακα νεα :
Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που να φερνει σε craven καπνο - η σε οποιονδηποτε αλλο καπνο. Υπαρχουν πραγματα που ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ σε καπνο , ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΑΜΥΔΡΑ καπνο η  ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ τις αποχρωσεις του καπνου, ομως δεν προκειται για καπνο σε καμμια περιπτωση. Το ατμισμα ειναι διαφορετικης ταξεως εμπειρια, ετσι πρεπει να το δεις αν θελεις να εχεις ελπιδα. Θεωρησε λοιπον οτι εχεις μεταφερθει απο τα μαγειρεια του στρατου (οπου τρως απλως εξ αναγκης για να επιβιωσεις) σε ενα γκουρμε εστιατοριο οπου πηγες για να γουσταρεις: θυμιζει σε κατι το black angus φιλετο με λαδι τρουφας τον godzila του ενδοξου Ελληνικου στρατου ; Με τιποτα !
Τωρα τα καλα νεα : "Τζουφιο" απο νικοτινη δεν ειναι το ατμισμα , καθε αλλο . Απλως εσυ θα ρυθμισεις την περιεκτικοτητα του υγρου αναλογα με το ποσο χρειαζεσαι και το ποσο αντεχεις. Εχω δει πολλα "σκληρα παλληκαρια" στην καριερα μου να κλαινε με μαυρο δακρυ οταν τους εδωσα να προσπαθησουν 18ρα νικοτινη - επομενως δοκιμασε και θα την βρεις την ακρη .
Καλα καταστηματα υπαρχουν αρκετα , εξαρταται απο το που βρισκεσαι. Εκει σιγουρα μπορεις να παρεις αξιοπιστες συμβουλες , ισως και να δοκιμασεις. Για αρχη παντως, ξεκινησε με κατι standard , με λιγο παραπανω την νικοτινη απο οσο εχουν τα τσιγαρα σου. Προτεινω traditional της liqua, longhorn της halo, yoda της lamda - απλες "καπνικες" εκδοχες δηλαδη στις οποιες μπορεις να παραλλαξεις - ομως οπως ολα τα καινουργια πραγματα στη ζωη , χρειαζεται λιγη υπομονη και εκπαιδευση.
Πολλοι αλλοι τα καταφεραν. Γιατι οχι και εσυ ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2023, 23:21 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10819 στις: Μαΐου 15, 2023, 12:38 »
Πρωτα τα κακα νεα :
Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που να φερνει σε craven καπνο - η σε οποιονδηποτε αλλο καπνο. Υπαρχουν πραγματα που ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ σε καπνο , ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΑΜΥΔΡΑ καπνο η  ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ τις αποχρωσεις του καπνου, ομως δεν προκειται για καπνο σε καμμια περιπτωση. Το ατμισμα ειναι διαφορετικης ταξεως εμπειρια, ετσι πρεπει να το δεις αν θελεις να εχεις ελπιδα. Θεωρησε λοιπον οτι εχεις μεταφερθει απο τα μαγειρεια του στρατου (οπου τρως απλως εξ αναγκης για να επιβιωσεις) σε ενα γκουρμε εστιατοριο οπου πηγες για να γουσταρεις: θυμιζει σε κατι το black angus φιλετο με λαδι τρουφας τον godzila του ενδοξου Ελληνικου στρατου ; Με τιποτα !
Τωρα τα καλα νεα : "Τζουφιο" απο νικοτινη δεν ειναι το ατμισμα , καθε αλλο . Απλως εσυ θα ρυθμισεις την περιεκτικοτητα του υγρου αναλογα με το ποσο χρειαζεσαι και το ποσο αντεχεις. Εχω δει πολλα "σκληρα αντρακια" στην καριερα μου να κλαινε με μαυρο δακρυ οταν τους εδωσα να προσπαθησουν 18ρα νικοτινη - επομενως δοκιμασε και θα την βρεις την ακρη .
Καλα καταστηματα υπαρχουν αρκετα , εξαρταται απο το που βρισκεσαι. Εκει σιγουρα μπορεις να παρεις αξιοπιστες συμβουλες , ισως και να δοκιμασεις. Για αρχη παντως, ξεκινησε με κατι standard , με λιγο παραπανω την νικοτινη απο οσο εχουν τα τσιγαρα σου. Προτεινω traditional της liqua, longhorn της halo, yoda της lamda - απλες "καπνικες" εκδοχες δηλαδη στις οποιες μπορεις να παραλλαξεις - ομως οπως ολα τα καινουργια πραγματα στη ζωη , χρειαζεται λιγη υπομονη και εκπαιδευση.
Πολλοι αλλοι τα καταφεραν. Γιατι οχι και εσυ ;
χρησημη η συμβουλη σου.ναι συμφωνώ θέλει αναθεωρηση η όλη κατάσταση.
Βρίσκομαι αμπελόκηπους! Εχει κάποιο μαγαζι αξιοπιστο να με βοηθησει να κανω τα πρώτα μου βηματα;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10820 στις: Μαΐου 15, 2023, 13:06 »
Στους Αμπελόκηπους (Πανόρμου) βρίσκεται το Atmistique παλιό και αξιόπιστο κατάστημα.
Επίσης για απόλυτη κάλυψη σε νικοτίνη δοκίμασε σκέτο booster που έχει 20mg νικοτίνης. Εγώ έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι, με νικοτινη 18mg για 3 μήνες. Τώρα, (7 χρόνια μετά) είμαι στα 9mg.

Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10821 στις: Μαΐου 16, 2023, 12:50 »
κατέληξα εδώ...κάθε πότε αλλαζουμε αντίσταση; ο ανθρωπος στο τηλεφωνου μου ειπε στα 40ml
πάντως τα υγρά που κοιτάω στα 60ML με 12Νικοτίνη πχ βγαίνουν στα 25€
πόσο καιρο βγάζουν;
(κάνω τέσσερις καπνους την εβδομάδα αλλα δεν το κάνω όλο το τσιγάρο θα έλεγα τα 3/4 απο το στριφτό με μερικά να τα ξεχνάω)



Αποσυνδεδεμένος MrGeneral

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10822 στις: Μαΐου 16, 2023, 13:01 »
Και οι δυο ερωτήσεις είναι ανάλογες της χρήσης. Με τις 0.6 αντιστάσεις θα έχεις καλή παραγωγή ατμού με αντίστοιχη κατανάλωση σε υγρό. Θα έλεγα 4-6 ml την μέρα, αλλά αν το πας πιπίλα μπορεί να είναι και παραπάνω. Για την αντοχή της αντίστασης παίζουν ρόλο το υγρό και οι απανωτές τζούρες. Αλλάζεις αν νιώσεις κάτι περίεργο στη γεύση, ή πάρεις "καμμένο", συνήθως γύρω στα 30ml.Κάθε φορά που βάζεις καινούργια αντίσταση, περίμενε με γεμάτο το δοχείο κανένα 5λεπτο-10λεπτο να ποτίσει καλά.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2023, 04:15 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10823 στις: Μαΐου 16, 2023, 13:31 »
αν τελείωσει το τανκ απο το υγρό και θέλω να αλλαξω υγρο γευση τι κάνω;καινουργεια αντίσταση;πλένω το τανκ;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2023, 04:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος MrGeneral

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10824 στις: Μαΐου 16, 2023, 15:10 »
Μπορείς απλά να βάλει το καινούργιο και για λίγο στην αρχή θα είναι ανάμιξη, μπορείς να αλλάξεις και αντίσταση αν δε θες την ανάμιξη. Το tank καλό είναι κάθε φορά που αλλάζεις αντίσταση να το πλένεις, κυρίως το επιστόμιο

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2023, 04:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10825 στις: Μαΐου 17, 2023, 02:38 »
Στους Αμπελόκηπους (Πανόρμου) βρίσκεται το Atmistique παλιό και αξιόπιστο κατάστημα.
.................

Το συγκεκριμένο βέβαια έχει κλείσει οριστικά.

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10826 στις: Μαΐου 17, 2023, 07:25 »
Υπαρχουν παντως στην περιοχη και καταστηματα απο τις γνωστες αλυσιδες που ειναι ok , τοσο η alter ego στην Πανορμου , οσο και η nobacco στην Κηφισιας. Μπορει λοιπον να προσπαθησει εκει.

Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10827 στις: Μαΐου 19, 2023, 12:40 »
μου ήρθε παιδιά.
το έχω με αντίσταση 0.6 οχημ με υγρό 18 νικοτήνη. Δεν μου εχει πέσει καθόλου βαρυ.το στριφτό του craven είναι σιγουρα ποιο βαρυ και σου κάει το λαιμό λιγο... (μαρεσει αυτο...)


καλές εντυπωσεις σίγουρα δεν ειναι τσιγάρο αλλα νομιζω εχει βελτιωθει η κατάσταση με 10 χρονια πριν που ειχα αγωράσει ένα.
στην αρχη οταν ρουφάω το νιωθω καλά αλλα προς το τέλος μου αφηνει ενα ετσι χαρακτηριστικο γνωρισμα απο άτμισμα;
δεν ξέρω το περιγράφω καλά;

από θέμα δύναμης υπαρχουν και καλυτερα να φανταστω μηχανηματάκια.να μεινω με αυτό και μετα να πάω σε κάτι δυνατο;
ερωτήσεις;
τι ειναι η πνευμωνικές και τη η MTL?Η αντίσταση που το θέλω εγώ δυνατό πρεπει να εχω την 0.6 ή την 1.2?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2023, 12:47 από lostregr »

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10828 στις: Μαΐου 20, 2023, 12:16 »
Πνευμονική τζούρα (DL): Σαν του ναργιλέ. Τραβάς τζούρα σαν ανάσα, κατευθείαν στα πνευμόνια. Πολύ ντουμάνι και κατανάλωση. Γενικά χρειάζεται αρκετό αέρα και χαμηλή νικοτίνης υγρά (<3mg/ml).
Τσιγαρίσια τζούρα (MTL): Σαν του τσιγάρου. Πρώτα στο στόμα και μετά στον πνεύμονα. Λιγότερο ντουμάνι άρα και κατανάλωση. Συνήθως χρειάζεται λίγο αέρα και υψηλότερης νικοτίνης υγρά.
Για αρχή και εφόσον έρχεσαι από στριφτό, η τσιγαρίσια θα σε καλύψει, τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό (ίσως και για πάντα - εξαρτάται τον ατμιστή).
Το Weenax έχει λίγο αέρα, οπότε είναι σχεδιασμένο για τσιγαρίσιες τζούρες.
Η συμβουλή μου είναι να μη βιαστείς να αλλάξεις συσκευή. Μείνε με αυτό αν σε καλύπτει, και αργότερα δες αν θες να πας σε κάτι αλλιώτικο, πιο χομπίστικο και πιο παραμετροποιήσιμο (συνήθως επισκευάσιμο). Πρώτος στόχος θα πρέπει να είναι η αποχή από το τσιγάρο, μετά τα υπόλοιπα.


Αποσυνδεδεμένος lostregr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10829 στις: Μαΐου 20, 2023, 18:22 »
απο χθες εχω κανει 2 τσιγάρα μόνο, (τρελό ε;) (σίγουρα κρατίεμαι, το πρωι εστρηψα το δευτερο δεν αντεξα καπνησα λίγο αλλα δνε μου εκανε τρελή εντυπωση.)
σίγουρα νιώθω την έλειψη. ιδίως νομίζω του στριψιματους και του process.

χθες ενιωθα λιγο ντιζι μαλλον απο τη 18άρα νικοτήνη; αλλα δεν μου καθεται καθόλου βαρυ στο λαιμό μια χαρά ειναι.
προς στιγμης βολευομαι με τα hellas blend και ειμαι οκ.
παιζει κάποιο ρόλο ότι το τρέχω στο 0.6Ohm? μηπως δεν ειναι τσιγαρίσια η τζουρα που κανω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2023, 03:37 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084129 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34886 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 78 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos