vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

337 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, manoslykos, SuperSayian, treloneritis, lagoudakis, tibolaso, bujinkan

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10800 στις: Μαρτίου 02, 2023, 12:35 »
Δοκίμασες να ατμίζεις πιο αργά (κάθε 10-15 λεπτά για παράδειγμα); Ίσως δεν προλαβαίνει να τροφοδοτήσει.

Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10801 στις: Μαρτίου 02, 2023, 12:52 »
Το έκανα κι αυτό, κανένα αποτέλεσμα. Παίζει να είναι μουφα η αντίσταση;
Είναι χαοτική η διαφορά της πρώτης τζούρας το πρωί με τις υπόλοιπες μέσα στην ημέρα

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10802 στις: Μαρτίου 02, 2023, 13:37 »
Μήπως έχει να κάνει λίγο και με τους γευστικούς κάλυκες σου; Παράδειγμα: Οι πρώτες τζούρες τις ημέρας (όπου ο λαιμός μου είναι καθαρός), δεν έχουν καμία σχέση με τις τελευταίες όπου πραγματικά δεν ξέρω καν τι ατμίζω. Για αυτό τον λόγο, μέσα στην ημέρα χρησιμοποιώ δύο διαφορετικά υγρά και κάθε τόσο και σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος zio21

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10803 στις: Μαρτίου 03, 2023, 11:04 »
Μου δώσανε ένα υγρό 50/50 σε 2ατμοποιητες που το δοκίμασα μου έφερε όλο το υγρό στο στόμα και πλιμιριζε την αντίσταση,να βάλω  vg?

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10804 στις: Μαρτίου 03, 2023, 16:26 »
Χωρίς να γνωρίζουμε σε ποιούς  2 ατμοποιητές χρησιμοποιήθηκε το υγρό, είναι παρακινδυνευμένη η οποιαδήποτε εκτίμηση. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη & τις (σχετικά) "χειμωνιάτικες" θερμοκρασίες της εποχής που κάνουν τα υγρά πιό παχύρρευστα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10805 στις: Μαρτίου 03, 2023, 22:38 »
Ναι, βάλε ένα 10%

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10806 στις: Απριλίου 09, 2023, 00:52 »
Καλημερα
Ξαναρχισα το ατμισμα με το παλιο μου Elef iStick Pico με Aspire Nautilus X (αν και με βαλαν αντισταση απο XS Μπλε οταν αγορασα ενα αλλο υγρο)...
Αγαπημενο απο παλια το Tribeca τις Halo, το πηρα με 18mg νικοτινη (κανω Marlboro κοκκινο Στιφτο) και ακουσα οτι ειναι καλυτερη αντισταση στα 1.8Ω.
Αληθευει αυτο, και στα ποσα βατ πρεπει να ειναι η ρυθμιση στη συσκευη?

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10807 στις: Απριλίου 09, 2023, 01:23 »
Παίξε από 8-12 watt. Αν θες τη γνώμη μου κάνε ένα έξοδο και αγόρασε το nautilus 3 η nautilus gt και βάλε μέσα τη 0,7 ωμ. Βάλε τη στα 18 watt και δεν επιστρέφεις στο τσιγάρο. Ο nautilus x που έχεις γενικά απέτυχε στην αγορά

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10808 στις: Απριλίου 09, 2023, 08:23 »
Καλημέρα, θα συμφωνήσω με τον nautilus 3 η τον gt. Όταν ξεκινήσαμε το άτμισμα με την γυναίκα μου αυτήν πήρε τον nautilus 3 και μετά από 2 χρόνια ούτε που ζήτησε το τσιγάρο. Αυτήν βολεύτηκε με την 1.8 την απλή όχι την mesh αντίσταση. Εδώ και 2 μήνες έχει τον Gt και είναι επίσης πολύ καλός. Τον δουλεύει με την ίδια αντίσταση. Για την 18αρα νικοτίνη δεν είμαι σίγουρος. Και εγώ τον Καρέλια τον καπνό έκανα αλλά όταν άρχισα να ατμίζω μετά από 1 μήνα το πολύ έπεσα σε 12αρα νικοτίνη. Ξεκίνησα με 15. Πάντως για να κόψεις το τσιγάρο ο nautilus είναι ότι πρέπει. Επίσης εγώ πήγα σε Net υγρά γιατί εμένα μου έλειπε το τσιγάρο. Η γυναίκα μου βολεύτηκε πότε με το maxboro από την Natura η το Tribeca and Soho επίσης από την Natura. Εγώ κάνω υγρά από την azhad's elixir.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10809 στις: Απριλίου 09, 2023, 23:19 »
Η δική μου εμπειρία με τον x ήταν πολύ καλή για κανένα χρόνο που τον χρησιμοποιούσα, ειδικά με την 1,8 που του είχα πάνω ήταν απροβλημάτιστος, με ωραία τσιγαρίσια τζούρα και καλή χωρητικότητα για mtl. Ακόμα έχω κανά δυο με ανταλλακτικά και αντιστάσεις, αν θυμάμαι καλά.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10810 στις: Μαΐου 13, 2023, 17:05 »
Καλησπέρα σε όλους! Καλώς σας βρήκα! Αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο φόρουμ!


 Συγχωρέστε με αν κάνω κάποιο λάθος που απαντάω εδώ ή αν γράφω καμιά κοτσανα γενικά. Εδώ και λίγες εβδομάδες βρίσκομαι επισήμως στον χώρο του ατμισματος. Πριν από αυτό ήμουν καπνίστρια ενός πακέτου το 24ωρο για 10 χρόνια.


Διαθέτω την πρώτη μου συσκευή "geek vape sonder u pod kit" και έχω δοκιμάσει ήδη δύο γεύσεις υγρών αναπλήρωσης: "high wheelers classico" και πλέον "la famiglia the hitman" . Με την πρώτη γεύση άρχισα να την συμπαθώ στα τελειώματα της (πιθανόν έφταιγε ότι δεν έκανα σωστά την διαδικασία του ατμισματος, άφηνα την συσκευή να ξεφορτισει, δεν άλλαζα συχνά την αντίσταση). Με την δεύτερη γεύση και το πρώτο μου μεγάλο μπουκαλάκι ήδη έχουμε γίνει αυτοκολλητοι! Και τα δύο μπουκάλια παίζουν σε 9 νικοτίνη (ελπίζω να τα γράφω όλα σωστά). Το βασικό είναι ότι έχω πέσει πλέον στα 3-5 τσιγάρα την ημέρα τα οποία πλέον μου φαίνονται από ανώφελα έως και αηδιαστικά. Τί συμβουλές έχετε να δώσετε σε έναν καινούριο στο παιχνίδι? Έχω διαβάσει ήδη πολλά άρθρα στο φόρουμ και καταλαβαίνω ότι έχω πολλά να μάθω. Πχ έχει νόημα να αναζητήσω μια καλύτερη συσκευή στην πορεία? Πώς θα καταλάβω ότι η νικοτίνη είναι πολύ ή λίγη για εμένα? Πώς μετράτε πόσα ml κάνετε την ημέρα και ποια θεωρείται ως "νορμάλ" κατανάλωση? Προς το παρόν νιώθω ήδη πολύ καλύτερα γιατί μου έφυγε ο βήχας και νιώθω και να επανέρχεται όσφρηση και γεύση σιγά σιγά! Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορεί να βοηθήσει να μην κάνω και αυτά τα ελάχιστα τσιγάρα την ημέρα? Εννοείται ότι όλα είναι στο μυαλό απλά ρωτάω και την δική σας εμπειρία. Πολλές ερωτήσεις ξέρω αλλά είμαι καλή μαθήτρια και θέλω να τα μάθω όλα!  Σας ευχαριστώ και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα αλλά και που ανακάλυψα το ατμισμα!

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10811 στις: Μαΐου 13, 2023, 17:13 »
Επειδή το έχω καιγώ, ενώ είναι ένα εξαιρετικό ποντάκι σε γεύση,στεγανότητα,μπαταρία,σχέση ποιότητας τιμής,έχει πολύ ανοιχτή τζούρα κ'ίσως δεν κάνει για σένα,εγώ 3+ χρόνια ατμίζω κ'δεν μου περνά απ'το μυαλό πνευμονική τζούρα,πολλά βατ κλπ.Ίσως θα έπρεπε να πάρεις κάποιο με σφιχτή τζούρα και κουμπί, παίζει τον ρόλο του και αυτό πιστεύω,νιώθεις πιο γεμάτη τζούρα και χτύπημα.Εγώ κάνω γύρω στα 3-4 μλ,9 νικοτίνη στα 15-16 βατ.Καμιά διάθεση για τσιγάρο φυσικά.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10812 στις: Μαΐου 13, 2023, 17:25 »
Για να δούμε τι έχω καταλάβει ως τώρα:
Ποντακι= συσκευή (αν και έχω την εντύπωση ότι δεν λέγονται όλες οι συσκευές η.τ ποντακια)
Ανοιχτή τζούρα= ότι ας πούμε τραβάει την τζούρα πολύ μακρόσυρτα και βαθιά?  :hmmm:
Τώρα με τα watt με έχεις χάσει γιατί δεν το έχω εδώ το θέμα
Όσον αφορά τις πνευμονικές (διάβασα τί είναι και το προσπάθησα με το η.τ αλλά μου ήρθε βήχας και πνιξιμο άσε που δεν καταλαβαίνω έτσι την γεύση) έχω όμως την αίσθηση πως ούτε με το τσιγάρο τραβούσα απευθείας τον καπνό μέσα.
Έχεις καμιά ιδέα τί χαρακτηριστικά να ψάξω στην συσκευή? Την συγκεκριμένη την πήρα από μαγαζί όπου μου είπαν ότι είναι καλή για αρχάριους και για να δοκιμάσω αν μου αρέσει η φάση. Μου είπαν και εκεί ότι στην συνέχεια μπορώ να ψάξω για κάτι πιο στιβαρό. Αυτά που είναι με κουμπί έχουν και ρύθμιση? Δηλαδή να ρυθμίσεις εσύ πως θα έρχεται κάθε τζούρα ή δεν είναι απαραίτητο? Φαντάζομαι ότι εδώ παίζουν τα watt που αναφέρεις? Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10813 στις: Μαΐου 13, 2023, 17:39 »
Τα βατ στο συγκεκριμένο είναι θέμα της αντίστασης, ανταλλακτικού που έχει, ανάλογα την μπαταρία πέφτει λιγάκι,15-18 είναι αυτό αν θυμάμαι,η 0,7 τουλάχιστον. Ποντάκι είναι αυτού του είδους ναι,τα μικρά με ενσωματωμένη μπαταρία, συνήθως για πρακτικούς λόγους, λήψης νικοτίνης. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα με ρυθμιζόμενο airflow, αέρα τζούρας, σφιχτή είναι όπως το τσιγάρο πχ, ανοιχτή όπως αυτό το αντίθετο. Υπάρχουν κανά δυο εξαιρετικά,με οθόνη κιόλας για να επιλέξεις εσύ τα βατ,στα όρια της αντίστασης φυσικά, συνήθως είναι 3-4, δηλαδή 13 εώς 16. Δεν το άνοιξα ακόμη ένα απ'τα δύο που πήρα, χθές ήρθε, αλλά πολύ ευχαρίστως να σου πω την εμπειρία μου σε λίγες μέρες.Πολύ σωστά τα λές όλα,μην έχεις άγχος κανένα,θα τα βρεις όλα σιγά σιγά,το θέμα είναι να μην καπνίζεις ούτε ένα τσιγάρο. Και αυτό θα γίνει,θα τα καταφέρεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10814 στις: Μαΐου 13, 2023, 17:49 »
Εννοείται πως θα περιμένω εν αγωνία το review!
Ο σκοπός είναι να βρεθώ με 0 τσιγάρα και αν τα καταφέρω να μειώσω και λίγο νικοτίνη. Τόσο όσο να με καλύπτει όσο να παίρνω αυτό που ο εθισμός μου χρειάζεται. Βέβαια πολύ θα το ήθελα να βοηθηθω από το η τ ως υποκατάστατο και τελικά να μην χρειάζομαι ούτε αυτό στο μέλλον. Θα το δούμε όμως αυτό προς το παρόν δεν πιέζω τον εαυτό μου σε αυτό.
Άρα ψάχνω ένα ποντ που να έχει ρυθμιζόμενο airflow με δυνατότητα σφιχτής τζουρας? Να κοιτάξω με ενσωματωμένη μπαταρία ή δεν παίζει ρόλο αυτό? Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160060 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515460 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303342 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet