vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, vag21, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, gstamatos, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« στις: Μαΐου 02, 2011, 14:53 »
Καλησπερα,

  Είμαι σχετικά νέος ατμιστής (2 εβδομάδες). Η ιδιαιτερότητα της περίπτωσης μου όμως είναι οτι παρόλο που ήμουν φανατικός καπνιστής κανονικού τσιγάρου (βαριά τσιγάρα), το διέκοψα (μία και έξω, χωρίς υποκατάστατα κλπ). Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι είχα μία ατελείωτη όρεξη συνεχώς για φαγητο και γενικώς οτι κάτι μου έλειπε εγκεφαλικά. Ετσι αποφάσισα να πάρω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο και κάνω εδω και 2 εβδομάδες. Τα e-liquids που παίρνω είναι φυσικά χωρίς νικοτίνη (γεύση βανίλια) και με ικανοποιούν απόλυτα (δηλαδή αισθάνομαι σαν να καπνίζω κανονικά, δεν έχω ανάγκη πλέον την νικοτίνη). Το ερώτημα μου είναι αν αυτό που κάνω (Τα e-liquids και γενικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς νικοτίνη) εμπεριέχει εξάρτηση? μειώνει την σωματική ικανότητα καθόλου?. Δηλαδή είναι κρίμα να έκανα τόσο κόπο να φύγω απο το τσιγάρο και εν τέλει να καταλήξω σε άλλη εξάρτηση, ή άλλη πληγη για το σώμα μου και τα πνευμόνια μου.

Να συμπληρώσω πως διάβασα πολλά ποστ σχετικά με την προχειρότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου, με τα βαμβακια και τα συναφη. Να ενημερώσω πως το η.τ. που πήρα εγώ ηταν σε άριστη ποιότητα κατασκευής, αρκετά φθηνό (35 ευρώ starter pack) και επίσης έχει ειδικό μπουκαλάκι μέσα στο η.τ. που μπαίνει το υγρο(χωρίς βαμβακια και τα συναφη,δεν σταζει). Γενικώς πολυ ικανοποιημένος (δεν αναφέρω μαρκες κλπ, για να μην κάνω διαφήμηση).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2011, 15:03 από tomas12343 »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 02, 2011, 18:14 »
Νομιζω πως περιέχει εγκεφαλική εξάρτηση - δηλ. κάνεις την κίνηση. Τίποτα περισσότερο.
Δεν έχεις πρόβλημα σωματικό, ή καλύτερα, δεν έχει αποδειχτεί πως κάνει κακό, ούτε έχει αποδειχτεί πως δεν κάνει κακό. Χωρίς να είμαι γιατρός, θα σου έλεγα: Άτμιζε άφοβα.
Ποιό η.τ. έχεις πάρει;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 02, 2011, 22:07 »
tomas έχεις τις απόλυτα δικαιολογημένες ανησυχίες του πρωτάρη.
Θα συμφωνήσω  μαζί σου στην επιφυλακτικότητα ως προς το ΗΤ. Το ΗΤ κάνει κακό. Προκαλεί διάφορες ενοχλήσεις που δεν θα είχες αν ανέπνεες καθαρό αέρα. Φλέματα, λίγο βήχα απο ενόχληση στο λαιμό, ίσως κόβει κάποια χωρητικότητα στους πνεύμονες, σε μερικούς προκαλεί εξανθήματα και άλλα κακά που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ.
Αυτό που μπορώ να σε βεβαιώσω είναι ότι σε σχέση με το ΚΤ τα συμπτώματα αυτά είναι ελάχιστα. Επίσης στα 4-5 χρόνια χρήσης του διεθνώς δεν έχει αναφερθεί κάποιο αποδεδειγμένα απο το ΗΤ περιστατικό καρκινογέννεσης.
Μια που είσαι σε  0 νικοτίνη , η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να το μειώσεις σταδιακά στο 1ml κατανάλωση / μέρα ή καλύτερα να το κόψεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 02, 2011, 22:20 »
Abet, Ήδη καπνίζω λιγότερο απο 1ml την ημέρα (ένα μπουκαλάκι 10ml μου κρατάει περίπου 1 μήνα). Απο εξάρτηση (χωρίς νικοτίνη) ξέρει κανείς τι γίνεται? Καπνίζει κανένας άλλος χωρίς νικοτίνη, ή είμαι ο μόνος?

XristosK, το R-evo.


Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 08, 2011, 15:10 »
αν είναι χωρίς νικοτίνη δεν είναι εξάρτιση είναι απλός συνήθεια ...
αν έχεις ανάγκη απο νικοτίνη δεν ικανοποιείσαι απο non υγρά  ...τότε είναι εξάρτιση. κατά την γνώμη μου αν σε βολεύουν και σε ικανοποιούν τα non υγρα συνέχισε και λογικά σύντομα θα το κόψεις τελείως .

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 08, 2011, 15:31 »
10ml ανά μήνα...  Νομίζω πως  (με τα ως σήμερα δεδομένα)  πρώτα θα σε προλάβουν τα γεράματα και μετά οι συνέπειες (αν υπάρχουν) του ΗΤ

edit
φίλε εσύ σχεδόν δεν ατμίζεις καθόλου. παράτα το το ριμάδι να είσαι μάγκας.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 13, 2011, 13:41 »
Και όμως, παρόλο που στην θεωρία αυτα που λέτε θα έπρεπε όντως να ισχύουν, παρατηρώ τα ακριβώς αντίθετα. Κατά πρώτον έχω κάποια εξάρτηση, η οποία με τον καιρό ενισχύεται όλο και περισσότερο. Φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την εξάρτηση του τσιγάρου (μιλάμε για το 7%-10% της ισχύς της εξάρτησης του τσιγάρου). Παρόλα αυτά είναι μετρήσιμη. Επίσης έχω και κάποιους πόνους στο στήθος (πνεύμονες),κυρίως οταν γελάω (οχι πάντα).


  Αυτό που έχω καταλάβει απο τις συζητήσεις στο φόρουμ είναι πως το Η.Τ. όπως είναι στην σημερινή του μορφή δεν κάνει για καπνιστές. Εγώ προσωπικά, το χαίρομαι, η μπαταρία μου κρατάει μία μέρα, δεν μου δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία (καμιά φορα η καμμένη γευση αλλά και πάλι μία στις 40), το κόστος είναι 4-6 ευρώ τον μήνα και όσο περιέργο και να σας ακούγετε είμαι με το τσιγάρο στο χέρι, με την συχνότητα που έκανα οταν ημουν καπνιστής. Θέλετε να βελτιώσετε την ζωή σας και την τσέπη σας? Κόψτε το τσιγάρο (κανονικό) για έναν μήνα, βράστε στο ζουμί σας χωρίς να καπνίσετε τιποτα και μετά γυρίστε το σε Η.Τ. .Θα αισθάνεστε οτι καπνίζετε κανονικό τσιγάρο.

Θα ανοιξώ καινούργιο thread που θα εξηγώ αναλυτικά το πως γίνεται το παραπάνω. Πως ανοίγουμε καινούργιο θέμα, γιατί το έψαξα αλλα δεν το βρήκα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2011, 13:48 από tomas12343 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 13, 2011, 13:48 »
Αν έχεις πόνους στους πνεύμονες, θα πρέπει να πας σε γιατρό. Πιθανότατα να έχουν αιτία άσχετη με το η.τ. η ποσότητα που ατμίζεις είναι πραγματικά μικρή, και δεν έχει διαμαρτυρηθεί
άλλος για πόνους ακόμη και από αυτούς που ατμίζουν 10 ml την ημέρα...

Η εξάρτηση μοιάζει με εξάρτηση απο τη συνήθεια (κίνηση, τζουρα κτλ) που μιμείται το τσιγάρο. Εσύ τι πιστεύεις?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 13, 2011, 14:03 »
@tomas 12343
Καινούργιο θέμα μπορείς να ανοίξεις μετά το πέμπτο μήνυμα.  ;)

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg56403.html#msg56403

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 13, 2011, 14:11 »
Πόνος = γιατρός και μάλιστα ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
Η.Τ. και κ.τ. δεν συγκρίνονται σε σχέση με τις επιπτώσεις στην υγεία. Αλλά πρώτα πήγαινε στο γιστρό και μετά συζητάμε ξανά... 
:dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 13, 2011, 14:17 »
panos και makk,

  Δεν είναι πόνος οξύς. Προς ενόχληση πάει, για λίγα δευτερόλεπτα (δηλαδή τίποτα το ανησυχητικό), αν πήγαινα στον γιατρό κάθε φορά που με πονούσε λίγο το στήθος μου, θα είχα πεθάνει στις ουρές των νοσοκομείων. 10 ml την ημέρα, πραγματικά μου ακούγονται υπερβολικά. Ακριβώς, η κύρια εξάρτηση είναι εγκεφαλική, (εξού και ο λόγος της υποτροπίασης των διακοπτόντων καπνιστών) για αυτό θα ανοίξω το θέμα, όπου θα αναγράφω αναλυτικά τον τρόπο διακοπής του καπνίσματος (κατ'εμε) με το Η.Τ. , διότι η τακτική του καπνίζω και το γυρνάω σε Η.Τ. το μόνο που κάνει είναι να πονάει και τον οργανισμό σας αλλά και την τσέπη σας. Εγώ με ένα Η.Τ., 10ml τον μήνα και μία μπαταρία την ημέρα είμαι μία χαρά, παρόλο που ήμουν ΜΑΝΙΑΚΟΣ καπνιστής μέχρι και 2 μήνες πριν.

@ Atmos
thanks :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 13, 2011, 15:36 »
Συγνώμη... μπορείς να μας πεις από ποιές ακριβώς συζητήσεις στο φόρουμ κατάλαβες πως το Η.Τ. δεν κάνει για καπνιστές :confused1:
Εγώ μάλλον το αντίθετο θα έλεγα :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 13, 2011, 15:45 »
Αν παρατηρήσεις σε όλες τις συζητήσεις (σχεδόν),έχουν πρόβλημα μπαταρίας (δεν αρκεί μία), πρόβλημα γεύσης (ζεσταίνεται ο ατμοποιητής) και πρόβλημα υγρών (10ml την ημερα(!)). Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα υπερ-χρήσης, καθώς η παρούσα τεχνολογία του Η.Τ., δεν αντέχει αυτήν την χρήση του καπνιστή. Αυτό τουλάχιστον απορρέει απο την λογική, καθώς διαβάζω στο φόρουμ οτι χρησιμοποιούν 2 και 3 Η.Τ. την ημέρα και όπως επίσης οτι τρομοκρατούνται στην ιδέα οτι θα βγούν έξω και θα "μείνουν" απο μπαταρία. Αυτά, για εμένα που μέχρι και πριν μερικές μέρες ήμουν μανιακός καπνιστής, μου ακούγονται παντελώς παράλογα, και υπάρχει λόγος για αυτό. Είναι ένα εκτενές θέμα,το οποίο είναι άσχετο με το υπάρχον, για αυτό και θα ανοίξω καινούργιο θέμα σήμερα-αύριο, που θα αναγράφω αναλυτικά την θέση, υποστηριγμένη απο μελέτες και με μία ορθή και εμπεριστατομένη επιχειρηματολογία.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 13, 2011, 16:07 »
Πριν ξεκινησω το ΗΤ εκανα 50 ΚΤ ημερησιως. Το ξεκινω λοιπον και βλεπω με εκπληξη οτι ενω ολοι ειχαν τα προβληματα που αναφερεις, εγω την εβγαζα με ενα καρτο njoy στην αρχη και ουτε μια αμπουλα eGo-T μετεπειτα. Σιγα σιγα τα νουμερα αλλαξαν και εγιναν 5ml εφοσον ηταν πλεον μονιμα στο χερι. (και εννοειτε κατεβαιναν τα mg).  Ξανα λοιπον τωρα εχουν φτασει 1ml ημερησιως αφου χρησιμοποιω πλεων σκετη βαση PG 36mg. Θελω να πω οτι ο καθε οργανισμος εινε διαφορετικος και εχει να καλυψει αλλες αναγκες. Εγω ετσι το βλεπω. Ο καθενας απο εμας βλεπει τις αναγκες του και κρινει.
Αυτο ομως που εγω δεν καταλαβαινω εινε πως την βγαζεις με 1ml ΝΟΝ και απ'οτι λες το εχεις μονιμα στο χερι. Μαλλον απλα το κρατας ετσι ;
Και οσο για το να βρασουμε στο ζουμι μας ενα μηνα, εχω να σου πω οτι γιάυτο το λογο ξεκινησαμε το ΗΤ. Εαν το εκανα ποιος ο λογος να αρχισω παλι ΗΤ η ΚΤ ; Να μου ελειπε η διαπιστωση.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 13, 2011, 16:14 »
Αν παρατηρήσεις σε όλες τις συζητήσεις (σχεδόν),έχουν πρόβλημα μπαταρίας (δεν αρκεί μία), πρόβλημα γεύσης (ζεσταίνεται ο ατμοποιητής) και πρόβλημα υγρών (10ml την ημερα(!)). Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα υπερ-χρήσης, καθώς η παρούσα τεχνολογία του Η.Τ., δεν αντέχει αυτήν την χρήση του καπνιστή. Αυτό τουλάχιστον απορρέει απο την λογική, καθώς διαβάζω στο φόρουμ οτι χρησιμοποιούν 2 και 3 Η.Τ. την ημέρα και όπως επίσης οτι τρομοκρατούνται στην ιδέα οτι θα βγούν έξω και θα "μείνουν" απο μπαταρία. Αυτά, για εμένα που μέχρι και πριν μερικές μέρες ήμουν μανιακός καπνιστής, μου ακούγονται παντελώς παράλογα, και υπάρχει λόγος για αυτό. Είναι ένα εκτενές θέμα,το οποίο είναι άσχετο με το υπάρχον, για αυτό και θα ανοίξω καινούργιο θέμα σήμερα-αύριο, που θα αναγράφω αναλυτικά την θέση, υποστηριγμένη απο μελέτες και με μία ορθή και εμπεριστατομένη επιχειρηματολογία.
Έχει διαφορά να λες αυτό που ισχυρίζεσαι, οτι δλδ το Η.Τ. δεν κάνει για καπνιστές με τα συγκεκριμένα του προβλήματα και άλλο να το αποδεικνύεις. Από την άλλη όμως πάρα πολλοί από εμάς το έχουν κόψει το ρημάδι, παρά τα "προβλήματα" που αναφέρεις, για το λόγο οτι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΕΛΑΜΕ να το κόψουμε :yes:
Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, απλά πιστεύω οτι αν κάναμε μία ψηφοφορία σε αυτούς που ατμίζουν πάνω από 12μηνο, τα αποτελέσματα θα το επιβεβαιώσουν. δεν μιλάμε για περιστασιακή χρήση Κ.Τ. 1 την βδομάδα ή 2, αλλά τουλάχιστον νομίζω οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν αγοράσει πακέτο ξανά :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110491 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515271 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303201 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530729 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201464 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801575 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet