vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

317 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Mulder, Alexander20, billythekid, Giannis.B, Tazz

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος telas

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Δημιουργία ιστοσελίδας
Δεν θα πω ψέματα, από τότε που άρχισα το Η/Τ έχω κάνει περίπου 10-15 τσιγάρα και αυτά 2-3 φορές που βγήκα για ποτό, όμως σε σχέση με πριν που έκανα σχεδόν 2 πακέτα την ημέρα είναι ένα μεγάλο βήμα!

Παρακάτω θα συνοψίσω τα υπέρ και τα κατά του Η/Τ με την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Υπέρ:

Παράθεση
1 Δεν κιτρινίζουν τα δάκτυλα
2 Δεν κιτρινίζουν τα δόντια
3 Δεν βρομάει η ανάσα
4 Δεν βρωμάνε τα ρούχα
5 Δεν βρωμάει ο χώρος εργασίας / σπίτι
6 Δεν ενοχλώ τους μη καπνιστές
7 Ατμίζω παντού
8 Εάν ισχύουν αυτά που διαβάζω, πλέον εισπνέω 4000 λιγότερες ουσίες σε σχέση με τον παραδοσιακό καπνό
9 Δεν βγάζω τα άντερα μου το πρωί
10 Δεν βήχω
11 Δεν καταστρέφω τα πνευμόνια μου, άλλο ατμός άλλο καπνός οι διαφορές ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ
12 Δεν λαχανιάζω όπως πριν
13 Μπορώ και παίρνω πιο βαθιές ανάσες
14 Με το Κ/Τ και μια τζούρα να ήθελες να κάνεις μετά το κάπνιζες όλο για να μην πάει χαμένο, πλέον πατάς ρουφάς αφήνεις.

Κατά:

Παράθεση
1 Εντάξει δεν είναι τέλειο... που και που στάζει :P

Το πρώτο μου H/T μου το σύστησε ένας πολύ καλός μου φίλος, πρώην μανιώδης καπνιστής και ο ίδιος είναι το OVALE EGO-T, έχω αγοράσει και διάφορα υγρά NATURA για να δοκιμάσω, από αυτά έχω ξεχωρίσει αυτό με γεύση σοκολάτα με 9μγ/μλ νικοτίνη.

Στόχος μου είναι σιγά σιγά να ελαττώσω στο 0 τη νικοτίνη και τελικά να το κόψω εντελώς.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 12, 2011, 12:53 »
Σωστός  :thumpup:
Μια καλή μέθοδος που έχουν εφαρμόσει αρκετοί εδω ( για ελάτωση ή κόψιμο) είναι ...
Ατμισμα με 0 % νικοτίνη και ένα μπουκαλάκι low στην τσέπη
Οταν σκας, βάζεις 2 σταγόνες low και στανιάρεις, μετά συνεχίζεις το 0%
Βέβαια αυτό με το egoT είναι λίγο δύσκολο, καλύτερα δουλεύει με driping

Αποσυνδεδεμένος telas

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Δημιουργία ιστοσελίδας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 12, 2011, 17:17 »
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τη συμβουλή, όμως λόγο του ότι είμαι noobάς τι εννοείς με την έννοια dripping;

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 12, 2011, 17:29 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h14QDp4v3O4[/youtube]

Στάζεις μέσα στον ατμοποιητη 2-3 σταγόνες και πατάς το κουμπάκι μόλις αλλάξει γεύση ξαναρίχνει 2-3 σταγόνες

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 12, 2011, 17:37 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nIs_2yXH-Ow&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-4r3H5zDh98[/youtube]


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 12, 2011, 17:58 »
Παράθεση
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τη συμβουλή, όμως λόγο του ότι είμαι noobάς τι εννοείς με την έννοια dripping;
Mε 2 λόγια sτο dripping, στάξιμο, αφαιρείς το πολυεστερικό φίλτρο απο έναν τυπικό ατμοποιητή (510, 901 κλπ) και κάθε τόσο στάζεις 2 σταγόνες υγρό, αυτό κρατάει 10-15 τζούρες.

Αποσυνδεδεμένος spookys

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 12, 2011, 20:03 »
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου telas  :thumpup:

Μια απ' τα ίδια κι εδώ !!  8)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 09, 2011, 19:15 »
....aloha και απο μενα - νεοs αtμιstηs ....με ενα ggtb - ενθουsιαsμενοs για  tην ποιοtηtα αtμιsμαtοs.
Μεtα απο 1 ωρα πειραμαtιsμου,
γρηγορα απολαυsα tον αtμο ....ακριβωs οπωs ηθελα να ειναι για να με καλυψει και να πω bye stο κt ....driping η επιλογη μου ομωs   :wall: :wall:..........ειναι φυsιολογικο να καουν μεsα sε 8 ωρεs 2 atomizers 901/1.7ohm/chrome και 2 cartomizers kr808d-1.7ohm/steel.......ενω αναλογα φιλοs με tην ιδια αγορα και ggtb εκαψε 4 atom 901 και 3 carto   :thumpdown: :confused1:
...ειμαι ηδη οπαδοs tου GGtb αλλα δεν μπορω να πω με tην ιδια ευκολια πωs γενικα tο ηλεκtρονικο καπνιsμα ειναι οικονομικο αλλα μαλλον πολυ ακριβο sπορ......θα πει καποιοs ελαtωμαtικη παρtιδα κλπ.....μα tι γινεtαι με tουs αtμοποιηtεs.....ποsουs θελω για να βγαλω μηνα...?....δεν θελω να ξανακαπνιsω.....ειμαι Αtμιstηs.......HELP....HELP....HELP

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 09, 2011, 19:57 »
...ειμαι ηδη οπαδοs tου GGtb αλλα δεν μπορω να πω με tην ιδια ευκολια πωs γενικα tο ηλεκtρονικο καπνιsμα ειναι οικονομικο αλλα μαλλον πολυ ακριβο sπορ......θα πει καποιοs ελαtωμαtικη παρtιδα κλπ.....μα tι γινεtαι με tουs αtμοποιηtεs.....ποsουs θελω για να βγαλω μηνα...?....δεν θελω να ξανακαπνιsω.....ειμαι Αtμιstηs.......HELP....HELP....HELP
Γεια σου συμπολίτη Γιάννη, και εγώ το ggtb χρησιμοποιώ τη μισή μέρα, δηλαδή στη δουλειά, στο σπίτι το ggts/ufs.
Για να απαλλαγείς από τα προβλήματα με ατμοποιητές , καρτομάϊζερς κλπ θα σου συνιστούσα να προσαρμόσεις στο  ggtb τον Α2, όπως έκανα εγώ και να ησυχάσεις. Περισσότερα για τον Α2 διάβασε : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1608.0.html (είναι πολλά αλλά αξίζει τον κόπο) και δες τον   http://www.bulli-smoker.com/verdampfer-atomizer/bulli-smoker-a1-atomizer-2.html
Καλά ατμίσματα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 09, 2011, 20:22 »
....Γεια sου sαλονικιε - με tο καλο και για κανα καφε με tα gg  :thumpup:
...ναι ακριβο ειναι αλλα με διαρκεια ζωηs να υποθεsω......ειπα να αποφυγω πλαstικα φιλtρα αφου καιγονtαι......thanks a lot lancerlot - c ya  :thumpup:

.....Y.Γ. ....Παπαναstαsιου-Μαρtιου ειμαι,
λεs να ειμαstε γειtονεs .....  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 09, 2011, 20:29 »
....Γεια sου sαλονικιε - με tο καλο και για κανα καφε με tα gg  :thumpup:
...ναι ακριβο ειναι αλλα με διαρκεια ζωηs να υποθεsω......ειπα να αποφυγω πλαstικα φιλtρα αφου καιγονtαι......thanks a lot lancerlot - c ya  :thumpup:

.....Y.Γ. ....Παπαναstαsιου-Μαρtιου ειμαι,
λεs να ειμαstε γειtονεs .....  :bye:
Μη φοβάσαι δεν καίγεται. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις να κυκλοφορήσει ο Θανάσης (Imeothanasis) τον iAtty.
Είμαι Ανω Ηλιούπολη.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 09, 2011, 20:34 »
.....ενα tsιγαρο δρομοs  ;D
...thanks και παλι....να κανουμε sαλονικιο - αtμομαζοξη...iatty stα υποψιν λοιπον  :thumpup:  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος marile

  • *
  • 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καπνισμα.....αδυνατιζει............
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 16, 2011, 20:00 »
Μετα απο 1 μηνα και κατι χωρις κτ  αρχιζω να πιστευω οτι υπαρχει ελπιδα . Πηρα το   ego t με προθεση να αφαιρεσω λιγα απο τα 50-60  (και τα Σαβατοκυριακα 80) τσιγαρα που εκανα ,χωρις να εχω καμια προθεση να κοψω το καπνισμα.Ουτε μου περναγε απο το... μυαλο( οσο  εχω) Η πρωτη επαφη ηταν .....σοκ :o . Πωπω ??? ..... τι ειναι αυτο  :hmmm: .....πεταξα τα λεφτα μου Αλλα μια και τα ειχα.... πεταξει , ειπα να κανω μια προσπαθεια .Κι αρχισε να μ αρεσει  :)  Και καθε μερα πηγαινε και καλυτερα  ::) .
 Παραλληλα ομως ειχαν αρχισει και  προβληματα με διαροες , καμενα ,μπουκωμενα , ξεφιτιλιασμενα  :angry_orange: και ολα αυτα τα ωραια που με εστελναν καθημερινα μα καθημερινα στο καταστημα που ειχα κανει την αγορα με ενα 20ευρο  :wall: στο χερι για νεο ατμο...μπαταρια ...υγρο  και ταυτοχρονα με προετοιμαζαν οτι εντος ολιγου πεταω ητ στα σκουπιδια  :thumpdown: και..... παλια μου τεχνη κοσκινο
 
Λιγες μερες μετα βρεθηκα τυχαια στο   e kapnisma. :) Κι αρχισα διαβασμα........  πολυ διαβασμα.  Και ετσι το σκηνικο αλλαξε :)) :))
 Γιατι καποιοι αλλοι,πολυ πριν απο μενα αντιμετωπισαν τα ιδια προβληματα ,εψαξαν και βρηκαν λυσεις :idiot1: και εκαναν και το καλο και τις δημοσιευσαν  :respect: 
Το φορουμ που εχετε φτιαξει ειναι  θαυμασιο.Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΤΜΙΣΤΗ  Βρηκα τα πανντα  .Και πραγματικα πιστευω  οτι αν δεν ειχα ανακαλυψει  ολους εσας θα ειχα εγκαταλειψει προ πολλου

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 28, 2011, 21:31 »
Λοιπόν συνατμιστές ...
16η μέρα σήμερα, αγκαλίτσα με ένα eGo-T και με 0 κ.τ όλο αυτό το διάστημα.
Ατμίζω το Regular Medium της Intelicig (15mg nic) και είμαι μια χαρά.
Στόχος να πέσω σταδιακά στο Low και αργότερα στο 0 από άποψη νικοτίνης.
Πάντως έχω ήδη δει τα πρώτα αποτελέσματα από το κόψιμο του κ.τ.
Είδωμεν ...
Καλά ατμίσματα ...
^_^

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 13:56 »
Θα ήθελα και εγώ μετά απο 2 μήνες άτμισμα (και καθόλου κτ) να παραθέσω τις εμπειρίες.

Ξεκίνησα με έναν γίγαντα και δεν πρόκειται να το μετανιώσω ουδόλως μιας και για 2 εβδομάδες περίπου δεν μου έλειψε καθόλου το κτ.

Στην συνέχεια είχα την τύχη να δοκιμάσω ένα ego-t type a, και αμέσως μου έκανε απίστευτη διαφορά σε χτύπημα και γεύση στις τσιγαρίσιες γεύσεις. Αμέσως τον ένταξα στην καθημερινότητα μου προσθέτωντας και tanks type-b LR για περισσότερη απόλαυση. Οι κάποιες διαροές που έχουν, καθώς και το καμένο, απλά τις παραβλέπω.

Διαβάζωντας (τα πάντα :))) στο forum ψάχνωντας μια ποιό κυριλέ συσκευή για meetings και εξόδους κατέληξα στο ice (ALD). Μέτριο χτύπημα, μέτρια απόδοση γεύσης, καθόλου καμένο φοβερή σκηνική παρουσία :)

Άρα συνοψίζω,
  • Giant : πολύ καλός στην δουλειά του, τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά στο σπίτι πλεόν χρησιμοποιώντας μόνο πολύ αρωματικά ζουμιά, μιας και μου φαίνεται οτι υστερεί σε απόδοση γεύσης στα τσιγαρίσια αρώματα.
  • ego-t : το χρησιμοποιώ κατα κόρον μέσα στην ημέρα με τσιγαρίσια αρώματα τα μείον είναι οι διαροές και το καμένο που φέρνει που και που στο στόμα, αν ήταν λιγότερα, θα ήταν απλά το τέλειο..
  • ICE ALD : το χρησιμοποιώ στις εξόδους και στα meetings, all around μέτριος αλλά είπαμε δείχνει ωραίος


    Ποτέ ξανά λοιπόν κτ, και είμαι πολύ χαρούμενος που έχω γίνει μέλος αυτής της κοινότητας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110537 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515293 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530739 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet