vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος Dimitrhs123

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 25, 2013, 00:45 »
Καταρχάς καλησπέρα και καλός σας βρήκα επίσης χρόνια πολλά και με υγεία εδώ και 4 βδομάδες απαρνηθηκα το κ.τ και ήμουν πολύ βαρης καπνιστής δηλ της τάξης των 3 πακέτων την μέρα 100 Καρέλια  :thumpdown:  Αλλά δεν ξέρω το η.τ με κάλυψε πλήρως και χωρίς κάνει να το σκέπτομαι βέβαια το forum το διαβάζω και το θαυμάζω εδώ και πολύ καιρό αλλά σήμερα έκανα λογαριασμό και Πάλι σινχαριτιρια για την δουλειά σας και καλά ατμισματα. :respect:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 25, 2013, 02:26 »
1) Ρε σεις, τι εκπληκτικό πράγμα είναι τούτο; Από την πρώτη σωστή τζούρα (χρειάστηκαν καμιά 10αριά για να καταλάβω ότι πρέπει να ρουφάς περίπου όπως στο ναργιλέ κι όχι όπως στο κ.τ.) το λάτρεψα. Αυτή η αίσθηση αρώματος που κατακλύζει τη στοματική και τη ρινική κοιλότητα είναι φοβερή. Χτύπημα ελαφρύ, αλλά καλύτερο από αυτό που περίμενα. Και το ντουμάνι! Τι ωραίο πράμα! Πλούσιο, εύκολο στο χειρισμό, πυκνό ή αραιό ανάλογα το πως κάνεις την κάθε τζούρα.

2) Τα μόνα αρνητικά είναι ότι μου στεγνώνει κάπως το στόμα κι ότι μου δημιούργησε μια αίσθηση μπουκώματος, ίσως βέβαια να φταίει και το γεγονός ότι άτμισα 4 ml σε 10 ώρες. Αλλά σαφώς καλύτερο αυτό το μπούκωμα από αυτό που προκαλεί ένα πακέτο lucky strike σε 10 ώρες.
Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο νήμα

1) Το είδα κάπως καθυστερημένα, αλλά πιο γρήγορα από τους διαφημιστές.
Δεν υπάρχει άλλο κείμενο, που να περιγράφει πιο αντικειμενικά την πρώτη εντύπωση.

2) Θυμάμαι, 35 χρόνια πριν, που έτυχε να έχω πλάι μου έναν φτασμένο, τότε, ποδοσφαιριστή, που όμως κάπνιζε. Συνέχεια νερό ζητούσε.
Μεγαλώνοντας, ήθελα τα νερά με τους κουβάδες, για τα ΚΤ και τους φραπέδες μου.
Τα χρόνια πέρασαν, γνώρισα το ΗΤ... Παρόλο που δεν μπορώ να εξηγήσω την ελαφρά (σε σχέση με το ΚΤ) ξηροστομία, δεδομένου ότι υδρατμοί περνάνε πλέον από το στόμα, νοιώθω, ακόμα και τώρα, χαρούμενος που απαλλάχτηκα από το "στόμα παντόφλα από τα τσιγάρα" (μια ατάκα, σε ένα χρονογράφημα, κάποτε, που ελέω συνείδησης, τρύπωσε μέσα μου, η ρημάδα).

Νέος ατμιστής δεν είμαι πια, αλλά και το (1) και το (2) θα μείνουν μέσα μου.
Το (1) για την εντύπωση της πρώτης ατμοτζούρας, που κατακεραύνωσε την ΚΤίσια.
Το (2) για την, σε βάθος χρόνου, θριαμβευτική νίκη του ΗΤ μέσα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2013, 02:44 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Nick.V

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Growing Older...Feeling Younger
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 02:48 »
Απο την στιγμη που σταματησα ν'αναζητω υγρο ιδιο με τσιγαρο κ οτι αν βρω γευση που να με ευχαριστει (οτιδηποτε)
συνηδειτοποιησα οτι οχι μονο με καλυπτει (εθισμος στην νικοτινη) αλλα κ οτι μου αρεσει το ολο concept κ απο την
τριτη βδομαδα κ μετα δεν ξανακοιταξα πισω...
Καμια φορα αν μυρισω ενα καλο πουρο ειδικα τωρα το χειμωνα αναστατωνομαι λιγο...αλλα δεν εχω ενδωσει ακομη
κ θελα να πιστευω οτι δεν θα το κανω...
Οσο αφορα το τσιγαρο εχει πλεον αρχισει να μ'ενοχλει η μυρωδια του οταν καποιος καπνιζει κοντα...
σε κλειστο χωρο για αρκετη ωρα με πολλους καπνιστες με πιανει πονοκεφαλος κ ναυτια...
οτι θα μου συνεβαινε αυτο δεν το πιστευα οταν ξεκιναγα τον ατμο ???

Αποσυνδεδεμένος Devirion

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:28 »
Καλημέρα και  ευτυχισμένο το νέο έτος  :bye: 
Λοιπόν δημοσιεύω εδώ διότι από όσες αναρτήσεις έχω διαβάσει είναι ίσως η μοναδική που μπορώ να πατήσω απάντηση και πιστεύω η μόνη που μπορώ να σχολιάσω αναπτύσσοντας ένα θέμα. να μην μακρηγορώ λοιπόν  είμαι από Κύπρο το όνομα μου είναι Αντρέας και ξεκίνησα να  χρησιμοποιώ η/τ  πριν από 2 μήνες περίπου, ως εμπειρία μου φαίνεται ακόμα  πρωτόγνωρη μιας και καπνίζω (tobacco) τα τελευταία 8 χρόνια της ζωής μου  οπότε το θέμα με το tobacco αποτελεί διάλυμα στο η/τ  και έτσι καπνίζω  περίπου 15 τσιγάρα  την μέρα ενώ ανά μέρα με το η/τ  ατμίζω περίπου 1ml  με υγρό περιεκτικότητας νικοτίνης 6mg, αυτά εν' ολίγης για την καθημερινή μου  ενασχόληση είτε με  tobacco είτε με η/τ.
Η εμπειρία λοιπόν είναι  καθημερινή  και συνεχώς αυξανόμενη κατ'αρχήν  σταμάτησε ο πρωινός τσιγαρόβηχας  και τα φλέγματα ενώ κατά δεύτερο άρχισαν να μειώνονται  το βάρος στο στήθος το πρωί  και οι κιτρινίλες στα δάκτυλα μου  και εκτός των υπολοίπων  άρχισε να ξεμυρίζει και το σπίτι :thumpup:


Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2014, 02:08 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:43 »
Καλημέρα φίλε μου και καλή χρόνια.
Καλός ήρθες στο η.τ. και καλή πορεία να έχεις.
Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.
Τι είναι αυτο που σου προσφέρουν αυτα τα 15 τσιγάρα που κανεις καθημερινά και δεν το βρισκεις στο η.τ.;
Γιατι δηλαδη απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς το η.τ. δεν το χρησιμοποιείς αποκλειστικα;

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:47 »
Με 6 mg υγρό φυσικά και δεν σε γεμίζει και <<υποτροπιάζεις>> στο κανονικό τσιγάρο.....ξεκίνα με 18 mg και το μειώνεις αργότερα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Devirion

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 01:48 »
Καλησπέρα και πάλη, μπήκα λίγο αργοπορημένα αν κρίνω από τις 2 απαντήσεις στην ανάρτηση μου  και εφόσον είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να συζητώ και να μπαίνω στην διαδικασία να μιλάω γράφω ξανά και ελπίζω να καταλάβω  λίγο περισσότερο  εφόσον βάζω τον εαυτό μου στην κατηγορία άσχετος  :tongue_smilie: .
Λοιπόν  φίλε Nemesis_rds  αυτά τα 15 τσιγάρα που καπνίζω κάθε μέρα θεωρώ ότι είναι θέμα συνηθειών και λόγο της χρονιότητας  της χρίσης  tobacco τα 15 αυτά τσιγάρα λοιπόν  (τα οποία για σήμερα μειώθηκαν στα 10 ;D ) έχουν ως εξής 1-2 με πρωινό κυφέ, 1-2 μετά το φαγητό(μεσημέρι), 1-2 μεσημεριανός καφές, 1-2 μετά φαγητό (βράδυ) και 2-4 το βράδυ στον υπολογιστή, τώρα κυμαίνονται ανάλογα με το πόσους καφέδες πίνω ανά μέρα σήμερα πχ  έχω ήπια μόνο 3 οπότε  έπεσαν στα 10 φυσικά το υπέρ είναι ότι όταν βγαίνω εκτός σπιτιού δεν κουβαλάω καθόλου τσιγάρα μαζί μου οπότε εκεί   πάει από  καθόλου έως και 5 αν λείπω όλη την μέρα  από το σπίτι. Δηλαδή Nemesis το πρόβλημα μου δεν είναι  στο τι δίνει περισσότερο το tobacco  αλλά στο ότι έχω σινιθίσει στην γεύση αυτί μαζί με άλλες δραστιριότιτες αυτό μονο.
Και έρχομαι στην ανάρτηση του φίλου Knomax. Knomax μου προτείνεις  εν ολίγης να αυξήσω το ποσοστό  νικοτίνης στο υγρό  αναπλήρωσης  έτσι όπως  έχω καταλάβει όμως  το ατού του  η/τ είναι ότι  σε απαλλάσσει από τις περισσότερες ουσίες του tobacco  τώρα να μειώσω πχ πίσσα κλπ και να αυξήσω νικοτίνη μου φέρνετε λίγο οξύμωρο, καταλαβαίνω την μη μονιμότητα της πρότασης σου όμως θεωρώ (δεν είμαι και σίγουρος διότι  είπα ότι με κατηγοριοποιώ στους άσχετους περί του θέματος) ότι θα ήταν καλύτερο να συνεχίσω με 6mg αύριο όμως  θα περάσω από το κατάστημα που προμηθεύομαι τα υγρά αναπλήρωσης και θα πάρω να δοκιμάσω και με 18mg και να σας στείλω με σιγουριά. Εντωμεταξύ  έχω λάβει το  μήνυμα σου  όμως αν και  τώρα μπορώ να απαντήσω σε αναρτήσεις σε όσα θέματα  έχω μπει αν και το πρωί δεν μπορούσα,  τώρα δεν μπορω να  απαντήσω στο μήνυμα που μου έχεις στείλει και επιπρόσθετα δεν  μπορώ να δημιουργήσω  εγώ νέο θέμα ( δεν γνωρίζω αν υπάρχει περιορισμός σε μέλη δηλαδή μέλη που  έχουν δικαιοδοσία να  δημιουργούν  αναρτήσεις και απλά οι υπόλοιποι να βοηθούνται από τις υπάρχω κατηγορίες,  που αυτό δημιουργεί ένα οργανωμένο  περιεχόμενο και ποιο βοηθητικό προς τους συμμετέχοντες ή αν έχει κάποιο πρόβλημα η δική μου εγγραφή που θα πρέπει να διορθώσω)
Ευχαριστώ και τους 2 σας καλό βράδυ. :D :D 

Γιατί δεν μπορώ να ανοίξω νέο θέμα ή να στείλω Προσωπικό Μήνυμα ;

Διόρθωση κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2014, 02:05 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 02:39 »
Φίλε Devirion τα 15 τσιγάρα δεν είναι διάλειμμα.. είναι κανονικό κάπνισμα. Δεν θέλω να σε επικρίνω ή να το παίξω έξυπνος μιας κι εγώ στην κατηγορία άσχετος είμαι ακόμα, αλλά έχοντας πρόσφατη την εμπειρία της πλήρους μετάβασης από το Κ.Τ. στο Η.Τ. θα ήθελα να σου επισημάνω κάποια θεματάκια:
1. ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει την τάση να διατηρεί τις συνήθειες που αναπτύξαμε υποσυνείδητα. Αυτό που εμείς αντιλαμβανόμαστε στο συνειδητό είναι το συναίσθημα της νευρικότητας ή την τάση να καπνίσουμε όπως και μια σειρά από δικαιολογίες για να το κάνουμε (πχ δεν βαριέσαι... ένα τσιγαράκι είναι δεν χάλασε κι ο κόσμος)
2. τα 10-15 τσιγάρα που κάνεις ενδεχομένως (ανάλογα τη μάρκα) σου δίνουν την επιπλέον νικοτίνη που ανησυχείς πως θα προσλάβεις αν αυξήσεις την περιεκτικότητα των υγρών. Όπως και να έχει πάντως συμφωνώ ότι η 6αρα είναι λίγη για αρχή. Εγώ ξεκίνησα με 12αρα (η 18 με μπούκωνε)
3. Βάζουμε έναν στόχο τη φορά... πρώτα κόβουμε εντελώς το Κ.Τ. και κάνουμε ότι χρειαστεί για να το πετύχουμε... την περιεκτικότητα της νικοτίνης τη βολεύουμε μετά. Εγώ μέσα σε τρεις μήνες κάνω 6-9 mg/ml πλέον χωρίς πρόβλημα.
Ελπίζω να τα βρεις βοηθητικά αυτά αλλιώς θεώρησε ότι δεν γράφτηκαν ποτέ.. Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι είναι καλό για σένα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 03:31 »
1-2 με πρωινό κυφέ, 1-2 μετά το φαγητό(μεσημέρι), 1-2 μεσημεριανός καφές, 1-2 μετά φαγητό (βράδυ) και 2-4 το βράδυ στον υπολογιστή

Είναι καθαρά ψυχολογικό (και να φανταστεί κανείς ότι αυτή τη λέξη τη σιχαίνομαι).
Δεν νιώθεις ακόμα έτοιμος να απαλλαγείς τελείως, αλλά αυτό είναι καθαρά η ΙΔΕΑ σου και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.

Δοκίμασε κι άλλες γεύσεις. Μόλις βρεις αυτή που θα σου κάνει κλικ (σαν τον έρωτα είναι, μπορεί και να δεθείς μια ζωή, μπορεί και λίγες μέρες, αυτό είναι το ζητούμενο εδώ) να δεις για πότε δεν θα αποζητάς τσιγάρο ΕΣΥ (όχι ο οργανισμός σου) και δεν θα το καταλάβεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 09:57 »
Όπως τα λένε τα παιδιά είναι, φίλε μου. Καθαρά ψυχολογικό. Αν το πάρεις απόφαση να σταματήσεις τελείως το κ.τ. θα τα καταφέρεις μια χαρά με το η.τ. Η αλήθεια είναι ότι ώρες ώρες, για διάφορους λόγους, αποζητάς το κ.τ, αλλά με επιμονή μπορείς να καταφέρεις να μην ενδώσεις. Προσωπικά, πριν λίγο, με τον πρωινό καφέ μου ήρθε έντονη επιθυμία για κ.τ., ένιωθα ότι θέλω κάτι παραπάνω από το ηλεκτρονικό. Πιπίλα, λοιπόν, το η.τ. και μετά από κάνα 10λεπτο μου πέρασε (ευτυχώς, γιατί ήταν πάνω που άρχισε να καίει το επιστόμιο).
Επίσης, παίζει μεγάλο ρόλο το υγρό. Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει μερικά, δοκίμασε κι άλλα μέχρι να βρεις κάτι που θα θέλεις να το ατμίζεις όλη μέρα. Ή να βρεις κάτι που να είναι έντονα καπνικό για τις δύσκολες στιγμές, π.χ. με τον καφέ ή μετά το φαγητό. Προσωπικά, μετά το φαγητό χρησιμοποιώ το old tobacco της ovale. Πολύ χαρμάνι και καθαρά καπνική γεύση.
Όσο για τη νικοτίνη, συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να ανέβεις λίγο. Δεν είναι απαραίτητο να πας στα 18mg, αφού σου φαίνονται πολλά (κι αυτό ψυχολογικό είναι, πάντως) αλλά θεωρώ ότι τα 10-12mg θα είναι καλύτερα. Εμένα τα 18mg με μπούκωναν στην αρχή και σκέψου ότι έκανα εξ'αρχής ολοκληρωτική μετάβαση στο η.τ. παρόλο που κάπνιζα δυο πακέτα lucky strike κόκκινο. Στα 12mg είμαι μια χαρά.

Το βασικό είναι να μην το βάλεις κάτω, αν επιμείνεις θα καταφέρεις να απαλλαγείς. Ο επιμένων νικά!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 10:40 »
Φίλτατε Devirion, το σίγουρο είναι ότι εδώ υπάρχει απεριόριστη βοήθεια για κάποιον νέο ατμιστή.
Ένα είναι το σίγουρο. Το η.τ. για να το συνηθίσεις χρειάζεται υπομονή και επιμονή όπως σου είπαν ήδη οι φίλτατοι συνατμιστές. Όσο πιο πολύ καιρό ατμίζεις τόσο πιο πολύ θα απομακρύνεσαι από το κ.τ..
Η ποσότητα νικοτίνης που θα αποφασίσεις να ατμίζεις είναι καθαρά προσωπικό. Κατά την άποψή μου θα πρέπει να ατμίζεις κάνα εξάωρο με 6mg χωρίς να κάνεις κ.τ. για να καταλάβεις αν σε καλύπτει. Αν δεν, τότε θα σου έρχεται αυτή η δυσφορία που προκαλείται όταν έχεις να κάνεις ώρα τσιγάρο. Αν είναι πολύ έντονη τότε πήγαινε στα 9mg. Κάντο όμως σταδιακά. Μην πας από τα 6 στα 18, γιατί μπορεί να μην τα χρειάζεσαι. Στην αρχή για να πειραματιστείς μπορεί να δαπανήσεις λίγα χρήματα παραπάνω, όλοι το έχουμε κάνει, αλλά είναι πολύ σημαντικό να βρεις το υγρό που θα σε καλύπτει σε νικοτίνη και γεύση.
Το βασικό τώρα. Αν δεν μπορείς χωρίς κ.τ. τότε κάνε μερικά έτσι για να σου φύγει το ψυχολογικό. Βάλε όμως πρόγραμμα να τα ελαττώνεις μέρα με την μέρα. Η απόφαση να κόψεις το κ.τ. θα σου αλλάξει την ζωή! Επειδή η απόφαση είναι το πιο δύσκολο κομμάτι μην τα παρατήσεις, θα είναι κρίμα. Κάνε εκείνο που νομίζεις προς το παρόν ότι θα σε βολέψει και από εκεί και πέρα όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Πάρε παράδειγμα από εμένα που έκοψα το τσιγάρο ύστερα από 25 χρόνια, 2 πακέτα την ημέρα. Τώρα ούτε να το μυρίσω δε μπορώ.
Επίσης να ξέρεις ότι όσο πιο πολύ ασχολείσαι, τόσο πιο καλό ατμιστικό αποτέλεσμα θα παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 11:03 »
καλημερα κι απο μενα και χρονια πολλα.. :) . παρολο που εχω σχεδον 2 μηνες ατμιστης μπορω να πω οτι με καλυπτει πληρως το η.τ και δεν εχω καπνισει καθολου κ.τ απο τοτε που παρελαβα το ηλεκτρονικο. ωρες ωρες μου ερχεται στο μυαλο το τσιγαρο αλλα στιγμιαια και δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να αρπαξει εστω και ενα να δοκιμασει να δει πως ειναι..το εχω παρει αποφαση πως δεν θα ξανακαπνισω.(φανταζομαι θα αηδιασω,μιας κι αυτο γινεται οταν καποιος καπνιζει κοντα μου και το μυριζω..)πριν λιγο περνωντας απο την κουζινα του σπιτιου στο οποιο φιλοξενουμε αυτες τις μερες και κρατωντας στο χερι ενα καφε πηρε το ματι μου ενα πακετο marlboro ανοιγμενα τα οποια ηταν σα να με κοιταζαν και μου ελεγαν ελα βρε..παρε ενα δεν τρεχει τιποτα.... ??? ..αυτη η σκεψη κρατησε 2 δευτερολεπτα..συνεχισα το δρομο μου προς το δωματιο και αρχισα να απολαμβανω το καφεδακι μου παρεα με το ηλεκτρονικο κι ολα καλα..τελεια θα μπορουσα να πω..ειδικοτερα το πρωι οι πρωτες τζουρες του ηλeκτρονικου ειναι φοβερες..πανδαισια αρωματων και φοβερο ντουμανι(υγρα DIY το εχω ριξει στα 9 mg nic και αντιστασεις επισκευασμενες μιας και οι εργοστασιακες το 80% ειχαν πλαστικιλα η σιδεριλα). σε αυτο βοηθησε βεβαια το φορουμ αφου πλεον εχω μαθει να εκτος του να φτιαχνω μονος μου υγρα επισκευαζω μεχρι και dual coil κεφαλες και υστερα απο πολλους πειραματισμους εχω καταληξει σε συγκεκριμενους τροπους ωστε να τις φερνω στα μετρα μου. χρειαζεται βεβαια αρκετη υπομονη και επιμμονη και βεβαια εμενα μου αρεσει η ολη αυτη η διαδικασια του σεταρισματος και βεβαια η ολη επιβραβευση μετα οταν εφτιαξες κατι που δουλευει οπως περιμενες....δε νομιζω οτι θα ξανακαπνισω ποτε........

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 14:07 »
Φιλε Devirion, λυπαμαι που θα το πω, αλλα δεν θεωρω οτι εισαι ατμιστης, αλλα καπνιστης που περιστασιακα ατμιζει.
Το να κανει καποιος 5 τσιγαρα το μηνα δεν το θεωρω κακο, αλλα οχι να καπνιζει με ολες τις καθημερινες του δραστηριοτητες.
Δεν εχεις μπει στη διαδιακασια να απεξαρτηθεις απ' το τσιγαρο κι ο οργανισμος σου το ξερει αυτο.
Το η.τ. ειναι μια βοηθεια σε αυτο το σκοπο, αλλα αυτο που θα κανει τη δουλεια ειναι η δικη σου θεληση.


Η μεταβαση απο το κ.τ. στο η.τ. σε μερικους τους φανηκε παιχνιδακι (μεσα σε αυτους ειμαι κι εγω),
ενω αλλοι αναγκαστηκαν να καταπειστουν τις πρωτες μερες ωστε να κρατηθουν μακρια απο το τσιγαρο.
Οπως και να 'χει αυτο ειναι ενα σταδιο που θα χρειαστει να το περασεις αν θες να απαλλαγεις απο το τσιγαρο.
Σαν πρωτο βημα, ασε τα τσιγαρα στην ακρη, μην τα εχεις καν στο σπιτι αν γινεται, αυξησε νικοτινη και κολλα το η.τ στο χερι σου.


Κανε μια προσπαθεια και θα δεις οτι θα ανταμειφθεις.
Ο δρομος προς την υγεια δεν ειναι ποτε ευκολος.


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 14:58 »
Και έρχομαι στην ανάρτηση του φίλου Knomax. Knomax μου προτείνεις  εν ολίγης να αυξήσω το ποσοστό  νικοτίνης στο υγρό  αναπλήρωσης  έτσι όπως  έχω καταλάβει όμως  το ατού του  η/τ είναι ότι  σε απαλλάσσει από τις περισσότερες ουσίες του tobacco  τώρα να μειώσω πχ πίσσα κλπ και να αυξήσω νικοτίνη μου φέρνετε λίγο οξύμωρο, καταλαβαίνω την μη μονιμότητα της πρότασης σου όμως θεωρώ (δεν είμαι και σίγουρος διότι  είπα ότι με κατηγοριοποιώ στους άσχετους περί του θέματος)

Καταρχήν ο κάθε οργανισμός είναι εξαρτημένος από το τσιγάρο σε 2 τομείς...ψυχολογικά και σωματικά (νικοτίνη).
Το ποσοστό εξάρτησης σε κάθε τομέα είναι διαφορετικό σε κάθε άνθρωπο.
Το η.τ τσιγάρο δεν είναι μαγικό φίλτρο που με το που θα το βάλουμε στο στόμα μας πετάμε αυτόματα τα τσιγάρα...πρέπει να θέλεις να το κόψεις και εσύ,έστω λίγο..θέλεις??
Σε απαλλάσσει σε πάνω απο 3000 ουσίες.
Είπες ότι κάνεις καπνό...εάν κάνεις βαρύ καπνό πχ 0.9mg νικοτίνη (βλέπε Marllboro) τα επίπεδα νικοτίνης στο αίμα είναι αρκετά υψηλά...ο οργανισμός θέλει να τα κρατάει σε σταθερά επίπεδα.Όταν κάνεις υγρό με μόλις 6mg ο οργανισμός παθαίνει σοκ από την έλλειψη νικοτίνης και  σου <<ζητάει>> την νικοτίνη που του λείπει..για αυτό υποτροπιάζεις σε τσιγάρα κατά την γνώμη μου.
Επίσης νομίζω ότι το η.τ έχει απώλειες όσο αφορά την νικοτίνη...
Πρότεινα σε πρώτη φάση 18mg για να δώσεις στον οργανισμό αυτό που έχει συνηθίσει να παίρνει.Σταδιακά το κατεβάζεις μετά.


Στον ψυχολογικό τομέα ο καθένας το παλεύει μόνος του...

Όταν θέλεις να πας βόλτα πάρε μόνο το η.τ ...δεν γίνεται στην μια τσέπη το η.τ και στην άλλη ο καπνός..καταλαβαίνεις. :nope:

Επίσης με τον πρωινό σου καφέ δοκίμασε να κάνεις μόνο η.τ θεωρώ ότι αν κάνεις έστω και ένα το πρωί..το <<παιχνίδι>> για την υπόλοιπη μέρα χάθηκε.

Όλοι άσχετοι ήμασταν με το θέμα  :tongue_smilie: ...όλα τα παιδιά είναι εδώ να σου λύσουν κάθε απορία. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 19:53 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.


Ήδη ατμίζω περίπου ενάμισυ μήνα χωρίς να έχω βάλει κτ στο στόμα μου ούτε μία φορά. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο με καλύπτει πλήρως στις ανάγκες μου. Έχω στην κατοχή μου 3 clearomizer και τρεις μπαταρίες ego.


To αγαπημένο μου clearomizer είναι o aspire bdc καθώς με την μπαταρία Alter eGo Reflex 1300mah το άτμισμα φτάνει στο 100% της απόλαυσης με υγρό latakia της Flavour art.




Επίσης έχω ένα clearomizer ce5 και ένα vivi nova mini τα οποία τα ατμίζω και αυτά με τις άλλες 2 μπαταρίες που διαθέτω των 650 mah.


Άλλο ένα υγρό το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ και το οποίο το ατμίζω με τα 2 παραπάνω clearomizer είναι της halo το tribeca.


Είμαι ακόμα στην αρχή αλλά απ΄ότι φαίνεται το κ/τ είναι παρελθόν για μένα!!!


Καλή χρονιά και πάλι και ευχαριστώ όλα τα μέλη του φόρουμ όπως και την διαχείριση που με βοήθησαν στα πρώτα βήματα διαβάζοντας τις σελίδες του φόρουμ.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303341 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet